PDA

Επιστροφή στο Forum : SNR και Upload Speed



nikoslykos
04-01-18, 00:37
Παλιοτερα οσο ημουν στη φορθνετ ( και σε ολους τους προηγουμενους παροχους ) ειχα upload max 1mbps ακριβως ( 1023 για την ακριβεια ) στον ΟΤΕ ομως μου εχουν κλειδωμενο το SNR στο upload 10dB οποτε το upload μου ειναι στα 750kbps.. Τους ειχα παρει τηλεφωνο να τους το αναφερω να μου το βαλουν εκει που το ειχα και πριν και πηρα απαντησεις του τυπου " δεν γινεται ", "τοσο ειναι", "δεν αλλαζει". Γιατι ρε παιδια ετσι ; Δηλαδη νταξει το δεχομαι οτι απτα 24mbps ( εδω γελαμε ) παιρνω εστω 13 αλλα να μην εχω ουτε καν 1mbps upload ; Που οχι τιποτα αλλο τοσο ειχα τοσα χρονια...


Line Coding(Trellis): On On
SNR Margin (0.1 dB): 58 99
Attenuation (0.1 dB): 165 71
Output Power (0.1 dBm):186 124
Attainable Rate (Kbps):13260 776

iokastis
04-01-18, 10:47
Παλιοτερα οσο ημουν στη φορθνετ ( και σε ολους τους προηγουμενους παροχους ) ειχα upload max 1mbps ακριβως ( 1023 για την ακριβεια ) στον ΟΤΕ ομως μου εχουν κλειδωμενο το SNR στο upload 10dB οποτε το upload μου ειναι στα 750kbps.. Τους ειχα παρει τηλεφωνο να τους το αναφερω να μου το βαλουν εκει που το ειχα και πριν και πηρα απαντησεις του τυπου " δεν γινεται ", "τοσο ειναι", "δεν αλλαζει". Γιατι ρε παιδια ετσι ; Δηλαδη νταξει το δεχομαι οτι απτα 24mbps ( εδω γελαμε ) παιρνω εστω 13 αλλα να μην εχω ουτε καν 1mbps upload ; Που οχι τιποτα αλλο τοσο ειχα τοσα χρονια... συνηθως τα δυο up/down snr εχουν την ιδια περιπου τιμη.αυτο αλλαζει όταν σου βαζουν προφιλ(fast/interleave) η με ειδικη ρυθμιση στο dslam η με τηλεφώνημα που εγινε μεσα από το dslam κτηριο του τεχνικου στο τεχνικο τμημα.το τελευταιο μαλλον εγινε στη δικη μου περιπτωση.το εκαναν γιατι εγω εξεφρασα ένα προβληματισμο στον τεχνικο του οτε της περιοχης μου.αυτο ηταν το λαθος μου.απο τοτε το noise margin στο up είναι στα +- 12db.καλεσα την εξυπηρετιση και ζητησα να το φτιαξουν αλλα με εγραψαν εκει που δεν πιανει μελανι.θα παρακαλεσω τους φιλους που τυχον θα σχολιασουν να μην γραψουν σχολια του τυπου "γιατι να κανει κατι τετοιο η εταιρια" η "τι εχει να κερδισει" κτλ. αυτά τα σχολια δεν θα βοηθησουν στη λυση και στην τελικη δεν είμαι εγω αυτος που θα πρεπει να απαντησει αλλα η εταιρια.

up: να σημειωσω πως περιοδικα καλω το 13888 για να τους θεσω εκ νεου το ζητημα.ολως περιεργως δεν μπορω να μιλησω με εκπροσωπο γιατι παντα μιλουν με αλλους και η κληση τερματίζεται διχως καν να με βαλουν στην αναμονη.και αυτό δεν ξερω γιατι συμβαινει;)

nikoslykos
04-01-18, 12:47
Θα τους ξαναπαρω σημερα γιατι ταχω παρει. Εχω θεμα γιατι ειναι πολλες οι συσκευες που δουλευουν ταυτοχρονα εδω στο σπιτι και δεν φτανουν 700kbps...οριακα ειναι. Αμα τερματισει το upload της γραμμης ουτε το Google δεν ανοιγει.

matelas
04-01-18, 13:11
Παλιότερα είχα δηλώσει βλάβη για χαμηλό upload, ήταν κάπου στα 700 - 720kbps (από ~950κάτι πριν χρόνια). Κάτι έκαναν και είχε πάει κάπου στα 860 αλλά έπεσε το download περίπου 1mbps. Τηλέφωνο πάλι για να εξηγήσω πως η γραμμή δεν πάει πάνω από 5mbps και είναι κ' αυτό άσχημο (να πέσει κ' άλλο το download). Τελικά το πήγαν πάλι εκεί που ήταν και συνεχίζω να ζω με το ίδιο χάλια upload μέχρι να τους φωτίσει ο θεός και να φέρουν vdsl.

Πάρε πάλι ένα τηλέφωνο μήπως είσαι πιο τυχερός και καλό κουράγιο.

nikoslykos
04-01-18, 13:16
Μας εχουν βαλει καμπινα vdsl αλλα ενας θεος ξερει ποτε θα παρει ρευμα. και οοοοταν παρει να δουμε ποτε θα ενεργοποιηθει. Το χρονοδιαγραμμα που ειχα δει απτην ΕΕΤΤ ελεγε μεχρι τελος του 2017.... Καλο 2019

iokastis
04-01-18, 13:17
Θα τους ξαναπαρω σημερα γιατι ταχω παρει. Εχω θεμα γιατι ειναι πολλες οι συσκευες που δουλευουν ταυτοχρονα εδω στο σπιτι και δεν φτανουν 700kbps...οριακα ειναι. Αμα τερματισει το upload της γραμμης ουτε το Google δεν ανοιγει. κανε ότι σε φωτισει ο θεος αλλα αν θες να μ'ακουσεις στο τηλεφωνο να εισαι ηρεμος και συγκεκριμενος και να τονιζεις παντα πως θες ελευθερο εως 24 προφιλ.

nikoslykos
04-01-18, 13:23
Παντα ηρεμος ειμαι δεν φωναζω. Εχω δουλεψει σε εξυπηρετηση πελατων οποτε ξερω πως ειναι να σου φωναζουν. Δεν φταινε αυτοι. Την πολιτικη της εταιρειας ακολουθουν. Σε ελευθερο προφιλ ειμαι ηδη...

NinjaMiltos
04-01-18, 14:50
Πάρε τηλέφωνο και δώστο βλάβη ως χαμηλό upload επειδή το Target SNR Margin είναι στα 10db όπως αναφέρεις.

Μια απλή αλλαγή στο προφίλ είναι, το ζήτησα και από 11db που ήμουν, με κατέβασαν στα 9db (όταν ήμουν σε ADSL).
Έχω δει να το βάζουν και 8db.
Αν έχεις πειράξει το Margin στο down, γύρνα το κανονικά για όσο τρέχει η βλάβη, βλέπεις τι αλλαγές θα γίνουν και το ξαναπειράζεις.

nikoslykos
04-01-18, 15:13
Αν έχεις πειράξει το Margin στο down, γύρνα το κανονικά για όσο τρέχει η βλάβη, βλέπεις τι αλλαγές θα γίνουν και το ξαναπειράζεις.

Σωστος !! Εδω ρε συ δεν δεχοντουσαν να αλλαξουν το SNR του down απο 8 σε 6... Τους λεω καλα θα το αλλαξω μονος μου. " δεν γινεται κυριε " :lol:

iokastis
04-01-18, 16:09
Σωστος !! Εδω ρε συ δεν δεχοντουσαν να αλλαξουν το SNR του down απο 8 σε 6... Τους λεω καλα θα το αλλαξω μονος μου. " δεν γινεται κυριε " :lol: αυτό με το 6αρι target στην cosmote είναι πονεμενη ιστορια."δεν γινεται κυριε είναι πολιτικη της εταιριας","μα το ειχα πιο πριν","μισο να σας συνδεσω με το αντιστοιχο τμημα".. "δεν γινεται κυριε γιατι μπορει να επηρεαστουν οι συνδρομητες αλλων παροχων" παρενθεση,ο υπάλληλος ηθελε να βοηθησει, "μα εδώ δεν υπαρχει άλλος παροχος","δεν γινεται κυριε","μα το ειχα πιο πριν" μπλα μπλα μπλα ..κουραση.αγορα μοντεμ/ρουτερ και εγινε. ξεκουραση,ηρεμια,χαμογελα κτλ.

up: βιωμα και δεν σηκωνω καμια αμφισβητιση από κανενα,το λεω εντελως φιλικα και με σκοπο όχι να βλαψω αλλα να κανω πιο καλη την εταιρια που μου παρεχει τηλεφωνο και internet.

timos71
05-01-18, 16:30
Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή γιατί κανονικά το upload θα έπρεπε να το τερματίζεις όσο μακριά και αν είσαι. Δες για παράδειγμα τη γραμμή μου εδώ:

Downstream 6144 kbps
Upstream 1024 kbps
SNR(Down/Up) 11.1/12 dB
Attenuation(Down/Up) 38.5/20 dB

Με απόσταση από το κέντρο κοντά στα 3 χιλιόμετρα.

iokastis
05-01-18, 18:05
Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή γιατί κανονικά το upload θα έπρεπε να το τερματίζεις όσο μακριά και αν είσαι. Δες για παράδειγμα τη γραμμή μου εδώ:

Downstream 6144 kbps
Upstream 1024 kbps
SNR(Down/Up) 11.1/12 dB
Attenuation(Down/Up) 38.5/20 dB

Με απόσταση από το κέντρο κοντά στα 3 χιλιόμετρα. εσυ εισαι σε fast προφιλ ο nikoslycos είναι σε interleaved προφιλ.

nikoslykos
05-01-18, 18:06
εσυ εισαι σε fast προφιλ ο nikoslycos είναι σε interleaved προφιλ.

σε fast path ειμαι. το γραφει και στο προφιλ μου εδω στο post :p

iokastis
05-01-18, 18:08
σε fast path ειμαι. το γραφει και στο προφιλ μου εδω στο post :pεχεις δικιο δεν το προσεξα,μιλαω με δυο Νικους και σας μπερδεψα.να το δηλωσεις βλαβη και θα σου το επαναφερουν θα είναι σχεδόν τα ιδια down κ up. και μη μου πεις ότι δε γινεται γιατι δεν θελω να το γυρισω σε fast.. χαχαχαχα

nikoslykos
05-01-18, 18:22
Το δηλωσα βλαβη το πρωι. Περιμενω τωρα. Αν και εχω ενα κακο προαισθημα οτι δεν θα με ενημερωσουν πρωτα πριν κανουν κατι και θα τα κανουν χειροτερα(ναι εχει γινει αλλες 2 φορες). Εγω με το fastpath παντως εχασα γυρω στο 1mbps. Αξιζει ομως. Σε καποια online παιχνιδια που παιζω απο 79ms επεσα στα 49 - 55.

iokastis
05-01-18, 18:31
Το δηλωσα βλαβη το πρωι. Περιμενω τωρα. Αν και εχω ενα κακο προαισθημα οτι δεν θα με ενημερωσουν πρωτα πριν κανουν κατι και θα τα κανουν χειροτερα(ναι εχει γινει αλλες 2 φορες). Εγω με το fastpath παντως εχασα γυρω στο 1mbps. Αξιζει ομως. Σε καποια online παιχνιδια που παιζω απο 79ms επεσα στα 49 - 55. με το fast χανεις λιγο σε ταχυτητα,αλλα αναρωτιέμαι αν εχεις μηχανακι με snr tweek δεν μπορεις να παρεις πισω αυτό το 1 mbps ?

nikoslykos
05-01-18, 18:47
με το fast χανεις λιγο σε ταχυτητα,αλλα αναρωτιέμαι αν εχεις μηχανακι με snr tweek δεν μπορεις να παρεις πισω αυτό το 1 mbps ?

Ναι ! Εχω παρει το tplink w8960n v7 και μεσω τελνετ το ριχνω στο 6. οποτε πιανω γυρω στα 13,2mbps.

iokastis
05-01-18, 18:53
Ναι ! Εχω παρει το tplink w8960n v7 και μεσω τελνετ το ριχνω στο 6. οποτε πιανω γυρω στα 13,2mbps. μπορεις να ανεβασεις τα στατιστικα? θελω να δω κατι.

nikoslykos
05-01-18, 20:00
μπορεις να ανεβασεις τα στατιστικα? θελω να δω κατι.

http://prntscr.com/hwhnfh

iokastis
05-01-18, 20:04
http://prntscr.com/hwhnfh ευχαριστω,πιο πανω δειχνει ότι το mod είναι adsl2+ ? και κατι ακομη εισαι σε fast ελευθερο εως 24? παντως το 16.5 στο line att. λεει θεωρητικα ότι εισαι στα 1159 μέτρα από το dslam και μπορεις να εχεις ταχυτητητα στα 21000 klbps..

nikoslykos
05-01-18, 20:08
Ναι πιο πανω σορρυ δεν το εβαλα στο screenshot :P Το προφιλ ειναι ελευθερο ναι σε fast path.

iokastis
05-01-18, 20:15
Ναι πιο πανω σορρυ δεν το εβαλα στο screenshot :P Το προφιλ ειναι ελευθερο ναι σε fast path. εριξες το snr στο tp link και ανεβασες αισθητα ταχυτητα?

nikoslykos
05-01-18, 20:37
με 8dB εχω 11,5mbps και με 6dB 13,5mbps

nikoslykos
08-01-18, 11:51
Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα τελικα να εφταιγε το fast path που ειχε πεσει το upload κατι κανανε σημερα οι ανθρωποι...το upload επανηλθε στο 1mbps. Ομως στα στατιστικα του ρουτερ ειδα και κατι αλλο που εχω την εντυπωση οτι τελικα οντως δεν ειμαι τρελος που φωναζα τοσο καιρο οτι παλιοτερα εδω πανω επιανα 16-17mbps. Τωρα που μιλησα με το τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι με εχουν σε 12αρι προφιλ. Θα περιμενω να κλεισουν τη βλαβη να τους πω να με γυρισουν σε ελευθερο προφιλ να δω τι θα γινει. Και οχι τιποτα αλλο ο απο κατω μας που ειχε βαλει ΟΤΕ πριν κανα 2 χρονια και πηγα να τους συνδεσω το μοντεμ συγχρονιζε στα 17mbps. Θα πεσει πολυ γελιο αν τελικα καταφερουν να φερουν τη γραμμη στα ισα της. Με τι φορθνετ που ημουν πριν ποτε δεν το ειχα δει αυτο στα στατιστικα.

190080
190081

iokastis
08-01-18, 12:04
Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα τελικα να εφταιγε το fast path που ειχε πεσει το upload κατι κανανε σημερα οι ανθρωποι...το upload επανηλθε στο 1mbps. Ομως στα στατιστικα του ρουτερ ειδα και κατι αλλο που εχω την εντυπωση οτι τελικα οντως δεν ειμαι τρελος που φωναζα τοσο καιρο οτι παλιοτερα εδω πανω επιανα 16-17mbps. Τωρα που μιλησα με το τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι με εχουν σε 12αρι προφιλ. Θα περιμενω να κλεισουν τη βλαβη να τους πω να με γυρισουν σε ελευθερο προφιλ να δω τι θα γινει. Και οχι τιποτα αλλο ο απο κατω μας που ειχε βαλει ΟΤΕ πριν κανα 2 χρονια και πηγα να τους συνδεσω το μοντεμ συγχρονιζε στα 17mbps. Θα πεσει πολυ γελιο αν τελικα καταφερουν να φερουν τη γραμμη στα ισα της. Με τι φορθνετ που ημουν πριν ποτε δεν το ειχα δει αυτο στα στατιστικα.

190080
190081 το προφιλ φταιει Νικο.το πρωτο που επρεπε να ζητήσεις ηταν να σου 'βαλουν' 24αρι προφιλ,τοτε όλα θα εστρωναν. το 1015 στο att σε συνδιασμο με το 1022 στο rate είναι από τις παραμέτρους που εχουν στο συγκεκριμενο 12αρι προφιλ.με δυο λογια πειραζουν τη γραμμη για να βοηθησουν και σε μερικες περιπτώσεις τη γ@@@@@ τα ραμματα.

nikoslykos
08-01-18, 12:29
Δεν εχουν κλεισει τη βλαβη ακομα κανουν δοκιμες. Κατι κανουν. Αν κατεβασω το SNR στα 6 μαλλον φτανω ανετα τα 16mbps... ισως με παραμετροποιηση απτον ΟΤΕ και τα 17... Αλλα για να μην την εχουν κλεισει ακομα σημαινει οτι κιαυτοι ειδαν οτι καποια πατατα ειχε γινει. Και πριν σε 24αρι προφιλ ημουν. Κατι αλλο ειχαν κανει.. Επεσε και το Attenuation απο 16.5db σε 15.5db. Μετακινησαν το κεντρο λιγο πιο κοντα στο σπιτι μου μαλλον για χαρη μου :lol:
190082

iokastis
08-01-18, 12:47
Δεν εχουν κλεισει τη βλαβη ακομα κανουν δοκιμες. Κατι κανουν. Αν κατεβασω το SNR στα 6 μαλλον φτανω ανετα τα 16mbps... ισως με παραμετροποιηση απτον ΟΤΕ και τα 17... Αλλα για να μην την εχουν κλεισει ακομα σημαινει οτι κιαυτοι ειδαν οτι καποια πατατα ειχε γινει. Και πριν σε 24αρι προφιλ ημουν. Κατι αλλο ειχαν κανει.. Επεσε και το Attenuation απο 16.5db σε 15.5db. Μετακινησαν το κεντρο λιγο πιο κοντα στο σπιτι μου μαλλον για χαρη μου :lol:
190082 εγραψες ότι σου ειπαν πως εισαι σε 12αρι. δεν μετακινηθηκε το κεντρο αλλα τωρα στηνουν καμπινα εξω από την πορτα σου,αγαλι και θα πεσει κι'αλλο το line att :rofl: το dsl stats γιατι δειχνει interleave path ?

nikoslykos
08-01-18, 13:07
Το βγαλανε το 12αρι προφιλ τωρα κανουν δοκιμες ακομα. Δεν εχουν κλεισει τη βλαβη. Βλεπουν οτι η γραμμη σηκωνει παραπανω. Μου βγαλανε το fast path για τις δοκιμες, αν ειναι ολα οκ οταν κλεισουν τη βλαβη θα ζητησω να το ξαναβαλουν. ( Εντω μεταξυ η καμπινα VDSL ειναι 2 βηματα απτην εισοδο του σπιτιου μου απλα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα :lol: )

iokastis
08-01-18, 13:10
Το βγαλανε το 12αρι προφιλ τωρα κανουν δοκιμες ακομα. Δεν εχουν κλεισει τη βλαβη. Βλεπουν οτι η γραμμη σηκωνει παραπανω. Μου βγαλανε το fast path για τις δοκιμες, αν ειναι ολα οκ οταν κλεισουν τη βλαβη θα ζητησω να το ξαναβαλουν. ( Εντω μεταξυ η καμπινα VDSL ειναι 2 βηματα απτην εισοδο του σπιτιου μου απλα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα :lol: ) κι'εγω ζητησα target 6 στο προφιλ που εχω και περιμενω να μου το δωσουν,οποτε τα..κεφαλια μεσα για 24 ωρες!!! :worthy::rofl:

nikoslykos
08-01-18, 15:03
Με το που κλεισουν τη βλαβη ανοιγω telnet και κατεβαζω το SNR.

iokastis
08-01-18, 15:04
Με το που κλεισουν τη βλαβη ανοιγω telnet και κατεβαζω το SNR. λοιπον ακου τωρα τι εγινε στην δικη μου περιπτωση.πριν 3 ωρες εκανα το αιτημα και ελαβα στο κινητο μου το sms με τον αριθμο καταχώρησης.πριν λιγο κανω login στη σελιδα της cosmote,πατω επανω δεξια στη σελιδα και 'μπαινω' στη σελιδα cosmote.gr και από εκει στην ενοτητα υποστηριξη.διαλεγω την επιλογή internet και πληκτρολογω τον τηλεφωνικο αριθμο του σταθερου μου,δηλαδη της συνδεσης μου.με εκπληξη διαβαζω ότι δεν υπαρχει κανενα καταχωρημενο τεχνικο θεμα και αν θελω βοηθεια να επαναπληκτρολογησω τον τηλεφωνικο μου αριθμο στο τελος της σελίδας στην επιλογή που ανοιξε ετσι ώστε να με καλεσουν από την cosmote.το κανω και σχεδόν αμεσως με καλουν στο σταθερο από το 13888.με τα πολλα και για να μη μακρυγορω η ευγενεστατη κυρια μου ειπε πως το τεχνικο ζητημα ειχε κλεισει.της ειπα ότι δεν μου ηρθε sms που να το πιστοποιει και μου ανταπαντησε ότι είναι σφαλμα στο συστημα γιατι βλεπει στον Η/Υ της ότι η 'βλαβη' εκλεισε.της ειπα και αλλα δυο τρια πραγματα που αφορουν επανεκκινήσεις που μπορει να κανω εγω για να μην υπαρξει ζητημα και αφου κατηγορηματικα μου ειπε πως δεν θα υπαρξει κανενα θεμα,κλεισαμε τη συνομιλια.κανε κι'εσυ το ιδιο η καλεσε και ρωτησε για την εξελιξη και μην περιμενεις sms,είναι η 4η η η 5η φορα που μου τυχαινει η παραπανω περιπτωση.

nikoslykos
08-01-18, 16:19
Πριν λιγο εκλεισε η βλαβη ολα οκ. Αυτα ειναι τα στατιστικα τωρα με 6dB στο SNR. Πολυ μεγαλη βελτιωση μπορω να πω σε σχεση με πριν :) Απλως ειναι λιγο περιεργο τωρα αυτο με το Attainable Data Rate και στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους τους φανηκε περιεργο και σε αυτους που δε πιανω παραπανω ( εστω 17 ). Θα κανω και μερικους ελεγχους απτη μερια μου μηπως φταιει τιποτα στη καλωδιωση.
190088

iokastis
08-01-18, 16:27
Πριν λιγο εκλεισε η βλαβη ολα οκ. Αυτα ειναι τα στατιστικα τωρα με 6dB στο SNR. Πολυ μεγαλη βελτιωση μπορω να πω σε σχεση με πριν :) Απλως ειναι λιγο περιεργο τωρα αυτο με το Attainable Data Rate και στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους τους φανηκε περιεργο και σε αυτους που δε πιανω παραπανω ( εστω 17 ). Θα κανω και μερικους ελεγχους απτη μερια μου μηπως φταιει τιποτα στη καλωδιωση.
190088 πρεπει να είναι θεμα γραμμης.κατεβασε κι'αλλο το snr και ανεβασε ολοκληρωμένα τα στατιστιστικα από το τπ λινκ.αν ησουν εδώ να δεις τι τεσταρισματα κανω με το τπ λινκ θα ειχες φριξει..δοκιμαζω τα παντα γι'αυτο μπαινοβγαίνω στο φορουμ.κανε αυτό που σου ειπα και τα ξαναλέμε σε λιγο.

nikoslykos
08-01-18, 16:40
Το εκανα ηδη. Το πηγα στα 3dB (δεν παει παρακατω ) αποτι βλεπω το attainable ανεβαινει οσο ριχνω το SNR οποτε λογικα 17mbps ειναι το maximum της γραμμης.... τελεια ειναι ! Θα το αφησω ετσι 24 ωρες και θα δω μετα αν εχει μαζεψει error. Ως τωρα παντως δεν εχει καθολου.
190089

iokastis
08-01-18, 19:01
Το εκανα ηδη. Το πηγα στα 3dB (δεν παει παρακατω ) αποτι βλεπω το attainable ανεβαινει οσο ριχνω το SNR οποτε λογικα 17mbps ειναι το maximum της γραμμης.... τελεια ειναι ! Θα το αφησω ετσι 24 ωρες και θα δω μετα αν εχει μαζεψει error. Ως τωρα παντως δεν εχει καθολου.
190089 interleave path 20αρι.παλια ξινα σταφυλια,αλλα τελος παντων.τι εντολη εδωσες στο 8960 για το snr και ποιο το snr που σου εδωσε ο παροχος?

nikoslykos
08-01-18, 19:13
17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι

xdslctl start --up --snr <αριθμος> --mod p

ο ΟΤΕ δινει minimum 8dB αλλα το αλλαζεις εσυ αν θες..αυτη η εντολη ειναι για το v7 να ξερεις. Αν θες SNR 6dB πρεπει να γραψεις στην εντολη 60 και για 4db 40 π.χ

iokastis
08-01-18, 19:38
17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι το ξερω Νικο αλλα εγραψα για το προφιλ και όχι για το κλειδωμα. οταν σου ειπα ποια εντολη ενοουσα την τιμη πχ 65550 η 30 κτλ.? δεν το διατυπωσα σωστα πριν,λαθος μου.γραψε μου και το αρχικο snr για να ξερουμε τι λεμε..

up: πηγα σε πιο πισω ποστ και ειδα το αρχικο σου που είναι 9db. αρα εσυ με την χ τιμη(περιμενω να μου πεις ποια) κατεβάζεις 6 db κατω το αρχικο και πας στα 3db.

- - - Updated - - -


17mbps πιανω οχι 20. Η εντολη ειναι


ο ΟΤΕ δινει minimum 8dB αλλα το αλλαζεις εσυ αν θες..αυτη η εντολη ειναι για το v7 να ξερεις. Αν θες SNR 6dB πρεπει να γραψεις στην εντολη 60 και για 4db 40 π.χ δες αυτά
"οι εντολες που παιζουν στο v7 ειναι οι παρακατω αλλα εξαρτωνται απο το snr που δινει ο παροχος:

xdslctl start --snr x η xx η η xxx η xxxxx(δηλαδή η 1 η 200 η 65χχχ)

εδώ είναι μερικες τιμες

75 για - 1,5
100 για επαναφορα στο deafault του παροχου
50 για -3
25 για -4,5
65550 για -6
65525 για -7,5
65500 για -9
65475 για -10,5
65450 για -12
65425 για -13,5
65400 για -15
"
στο νημα για τα tp link και στο θεμα νέο η παλιο ο φιλος ifaigios βρηκε τροπο για να είναι μονιμη η ρυθμιση ριξε μια ματια..και κατεβασε κι'αλλο με τιμη 65ΧΧΧ ..δοκιμασε .. δες εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-νεο-η-παλιο/page40 ποστ #588# θεος ο φιλος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.