PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμένο το modem της tellas



razorblade1100
02-06-07, 20:48
καλημερα σας πριν κανα 3μηνο αγορασα και εγω το πακετο zisto, μου στειλανε το speedstream 4200+usb και ολα lλειτουργουσαν μια χαρα μεχρι πριν καμια εβδομαδα οπου προσπαθησα να αναψω το modem απο το κουμπακι πισο και δεν αναβε αλλα εκανε tsaf tsaf(μαλλον επειδη το αφηνα ανοιχτο κανα 12ωρο την ημερα :oops: )
προσωρινα το αντικατεστισα με ενα netgear DG632(που ειχα απο παλια) αλλα δεν λειτουργει fullspeed και μου κοβει και τα p2p προγραμματα :wall: :wall: ..........απλως αναρωτιομουνα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο και εμπιστο modem που δεν θα χαλασει (τουλαχιστον οχι συντομα) εγω ενα ωραιο που ειδα ηταν το: U.S. Robotics SureConnect 9108 MAXg ADSL2+ Wireless Gateway

θα ταιριαζει?????????????

Gap
02-06-07, 22:39
Βασικά να ξέρεις ότι σε καλύπτει η εγγύηση για το modem και πρέπει να στο αλλάξουν στην Τελλάς (βέβαια με τον ρυθμό που κινούνται αυτοί του χρόνου θα στο αντικαταστήσουν). Επίσης δεν δικαιολογείται το ότι το είχες ανοιχτό 12 ώρες την ημέρα... Εγώ πάντα το έχω 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό και δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα..(απλά είναι που είναι της πλάκας τα Speedstream σου έτυχε κι ελαττωματικό) από εκεί κι έπειτα αυτό που χρειάζεσαι είναι το modem που θα αγοράσεις να υποστηρίζει adsl2+, αυτό που λες προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου άσχημο... κοίτα επίσης σε Linksys και D-Link

harry79
03-06-07, 00:25
Σε μένα το 9108 το wireless δεν έδινε σήμα ούτε στα 2 μέτρα! Του έβαλα για δοκιμή και 9 dbi κεραία και δεν είδα καμία διαφορά. Απίστευτο ε; Σύμπτωση; Ίσως. Αλλά γιατί να ρισκάρει κανείς; Το τύλιξα ωραία ωραία, πήρα τα χρήματά μου πίσω και αγόρασα το zylexaki κι είμαι κατευχαριστημένος.

lampros
03-06-07, 16:27
Σε μένα το 9108 το wireless δεν έδινε σήμα ούτε στα 2 μέτρα! Του έβαλα για δοκιμή και 9 dbi κεραία και δεν είδα καμία διαφορά. Απίστευτο ε; Σύμπτωση; Ίσως. Αλλά γιατί να ρισκάρει κανείς; Το τύλιξα ωραία ωραία, πήρα τα χρήματά μου πίσω και αγόρασα το zylexaki κι είμαι κατευχαριστημένος.

Και εγώ το μόνο παράπονο που έχω με το USR είναι αυτό του σήματος... δούλεψε αφού του έβαλα μια 6dbi κεραία.. αλλά συνολικά είναι ένα άψογο και αξιόπιστο ρούτερ.Φαίνεται άλλωστε και από τα μέλη του Adslgr που το έχουν στην κατοχή τους και είναι πολλοί. Μετά τα USR κοίτα για Linksys και D-Link. Πάντως να ξέρεις ότι όλο και κάποιοι θα είναι που θα έχουν παράπονα με κάτι.... το τέλειο απλά δεν υπάρχει.

razorblade1100
07-06-07, 15:49
τελικα πριν ξοδεψω 100 ευρω(που δεν μου βρισκονται) για ενα καινουργιο μοδεμ, ειπα να παρω τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα της τελλας και να δω μηπως μου το αντικαταστησουν. 55 λεπτα περιμενα στην αναμονη και ακουγα αυοτ το βλακωδες τραγουδακι. τελικα το εκλεισα και ξαναπηρα αλλα συνδεθηκα στις πληροφοριες μου ειπαν πωσ χρειαζεται μονο να στειλω ενα φαξ και θα μου στειλουν καινουργιο. εστειλα λοιπον το φαξ και ζητησα ενα καινουργιο μοδεμ οχι το speedstream alla to thomson speedtouch 585 wireless και θα πληρωνω μονο 2.9 ευρω τον μηνα. συνολο θα κοστισει μονο 34 περιπου ευρω που ειναι πολυ πιο φθηνα :p απτα του εμποριου. ελπιζω μονο να δουλευει :sorry: . παρεπιπτωντως πιο ειναι το νουμερο στο οποιο παιρνουν οι συνδρομητες για τεχνικη υποστηριξη( οχι το 13800 αλλα ενα 801 ****** :whistle: )

DSLaManiaC
07-06-07, 15:51
Γιατί δεν πας να τους δώσεις το modem?
Απο το τηλέφωνο δε θα σου πουν κάτι διαφορετικό.
Απλα πήγαινε απο κεί. Οση ώρα περίμενες στην αναμονή θα είχες πάει κ θα είχες γυρίσει κι όλας.

Darkman_
07-06-07, 15:55
παρεπιπτωντως πιο ειναι το νουμερο στο οποιο παιρνουν οι συνδρομητες για τεχνικη υποστηριξη( οχι το 13800 αλλα ενα 801 ****** )

801 5000 365

Αλλά μη περιμένεις πως το σηκώνουν πιο γρήγορα εκεί..

Dimitris
07-06-07, 17:45
Εγώ πάντως όταν ήμουν συνδρομητής, το 801 το σηκώνανε μέσα σε 5 λέπτα συνήθως.

razorblade1100
08-06-07, 20:01
τοχικ οταν λες να παω απο εκει ....ξερεις που ειναι ?(ακριβη διευθηνση).

Maax
08-06-07, 22:50
Να κάνω μια ερώτηση, όσοι είναι πλέον στο δίκτυο της Τελλάς όταν καλείς το 13800 δεν χρεώνεσαι, στο 8015000365 σε χρεώνουν ?

DSLaManiaC
08-06-07, 22:51
τοχικ οταν λες να παω απο εκει ....ξερεις που ειναι ?(ακριβη διευθηνση).

Tellas A.E.
Νεαπόλεως 1α-3
Μαρούσι

razorblade1100
09-06-07, 09:00
ευχαριστω πολυ μολισ μπορεσω θα παω...παντως τουσ πηρα ξανα τηλ. στις πληροφοριες και μου ειπε μια πως θα ενημερωσει την τεχνικη υποστηριξη(της ειπα οτι δεν μπορω να περιμενω αλλο)
οποτε τωρα περιμενω τηλ. απο την τεχνικη "υποστηριξη".αν και επειδη θα αργησει μαλλον θα παω απο κει.....παρεπιπτωντως σκοπευω τον δεκεμβριο που ληγει το συμβολαιο να αλλαξω απο την τελλας σε καποιον παροχο που θα ειναι πιο φθηνοσ και θα δινει και γρηγοροτερο ιντερνετ ...εχετε τιποτα καλο να προτεινετε(με τον ιδιο αριθμο)? και εχουν και οι αλλοι παροχοι τα ιδια προβληματα που εχει η τελλας?


Ευχαριστω :)

namygd
09-06-07, 10:19
Να κάνω μια ερώτηση, όσοι είναι πλέον στο δίκτυο της Τελλάς όταν καλείς το 13800 δεν χρεώνεσαι, στο 8015000365 σε χρεώνουν ?

στο 8015000365 χρεώνεσαι
στο 1212
13800 οχι

Darkman_
09-06-07, 13:46
Εγώ πάντως όταν ήμουν συνδρομητής, το 801 το σηκώνανε μέσα σε 5 λέπτα συνήθως.

Εγώ πάντως έκλεισα μισάωρο αναμονής και μετά βαρέθηκα και δεν το ξαναχρησιμοποίησα! :p

vpafi
09-06-07, 18:11
καλημερα σας πριν κανα 3μηνο αγορασα και εγω το πακετο zisto, μου στειλανε το speedstream 4200+usb και ολα lλειτουργουσαν μια χαρα μεχρι πριν καμια εβδομαδα οπου προσπαθησα να αναψω το modem απο το κουμπακι πισο και δεν αναβε αλλα εκανε tsaf tsaf(μαλλον επειδη το αφηνα ανοιχτο κανα 12ωρο την ημερα :oops: )
προσωρινα το αντικατεστισα με ενα netgear DG632(που ειχα απο παλια) αλλα δεν λειτουργει fullspeed και μου κοβει και τα p2p προγραμματα :wall: :wall: ..........απλως αναρωτιομουνα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο και εμπιστο modem που δεν θα χαλασει (τουλαχιστον οχι συντομα) εγω ενα ωραιο που ειδα ηταν το: U.S. Robotics SureConnect 9108 MAXg ADSL2+ Wireless Gateway

θα ταιριαζει?????????????

Πρόβλημα στο διακόπτη είναι.Κάντους ένα τηλέφωνο και θα σου φέρουν καινούργιο και θα κρατήσεις και το παλιό γιατι δεν το παίρνουν πίσω.Οπότε μετά το δωδεκάμηνο δίνεις 5ευρώ να σου αλλάξουν ένα διακοπτάκι και έτσι έχεις δύο(2) modem!!!:oneup::oneup:

razorblade1100
11-06-07, 12:45
μπορω να δωσω το μοδεμ για επισκευη σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων ? αν οχι που μπορω να το παω για να το φτιαξουν αμεσα? :closed:

vpafi
11-06-07, 18:33
Ναι μπωρείσ να το φτιάχεις οπουδίποτε `η θα σου πουν αυτοί έναν ηλεκτρονικό που κάνει τη δουλειά αλλά θα σε συμβούλευα να πάρεις την tellas να στο αλλάξουν και μόλις περάσει το 12μηνο να πας να το φτιαξεις μπας και τους έρθει η μουρλα και σου το ζητήσουν πίσω.Πάντοσ εμένα δεν μου το έχουν ζητήσει ακώμα και μόλις περάσει το 12μηνο θα παω να πάρω ένα διακοπτάκη θα το ανοίξω και θα το φτιάξω!!!

razorblade1100
23-06-07, 10:31
σημερα μετα απο 16 μερες αναμονης τους ξαναπηρα τηλεφωνο και αφου τα ψαλα στην τηλεφωνητρια πως δεν θα επρεπε να περιμενω τοσες μερες για μια απλη αντικατασταση του μοντεμ μου ειπε πως θα κανονισει να ερθει ο μεταφορεας με το καινουργιο μοντεμ και παραλληλα θα παραλαβει και το παλιο.!! το παλιο ομως τι το θελουν?!! αφου το καινουργιο ειναι ασυρματο και το πληρωνω κιολας . οταν την ρωτησα αν θα το φτιαξουν και θα μου το ξαναφερουν ειπε ΟΧΙ απλα το αντικαθιστουν! τι σχεση εχει το καινουργιο μοντεμ με το παλιο και θελουν να μου το αντικαταστησουν.?! αλλο το ενα αλλο το αλλο!!! εγω παντως δεν τους το επιστρεφω (θα πω οτι το πεταξα κιασ πανε να μαμηθουνε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.