PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακή κάμερα



cprotopapas
04-11-04, 13:09
Σκέφτομαι την αγορά μιας ψηφιακής κάμερας στα 5 Megapixel και όντας μη ενημερωμένος θα ήθελα να μάθω τις προτάσεις σας.

great
04-11-04, 14:16
αποψη μου,

παρε μια στα 3.2 και την διαφορα που θα έδινες για τα 5megapix δωστα να παρεις μεγαλο memory stick διοτι αυτο σου χρειαζεται και όχι τιποτα αλλο.
Στα 3.2 η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη σε διαστασεις κανονικης(οπως εχουμε συνηθισει μεγεθος) photo. δεν θα καταλαβεις διαφορα στα 5megapix εκτός και αν θέλεις να φτοιαξεις αφισες!

McAli
04-11-04, 14:20
Αν και έχω δει πολλές αναφορές κατά διαστήματα εδώ μέσα για ψηφιακές κάμερες,νομίζω αν ψάξεις στο δίκτυο, και με λίγα αγγλικά, θα βρεις πιο κατάλληλα forum για το θέμα σου.

aleksi
04-11-04, 14:25
http://www.nomatica.com/index.asp?langue=EN&Devise=EUR&Pays=EL

dantouan
04-11-04, 15:21
Υπαρχουν πολλα on-line καταστηματα πωλησης ψηφιακων μηχανων (και οχι μονο) στην Ευρωπη που στελνουν Ελλαδα, κυριως Γερμανικα, αλλα ενα απο τα συν του nomatica (το οποιο ειναι Γαλλικο) ειναι οτι εχει το site του και στα Ελληνικα :wink:

Gothic
04-11-04, 15:39
Ότι και αν αποφασίσεις, κοίτα να γράφει Canon πάνω.

dantouan
04-11-04, 15:45
Ότι και αν αποφασίσεις, κοίτα να γράφει Canon πάνω.

Αν ηταν λιγο πιο σοβαροι με τις συσκευασιες τους, και λιγο πιο φτηνοι (την εχουν δει λιγο :wink: ), ισως να συμφωνουσα μαζι σου...

Slammer
04-11-04, 15:46
Ότι και αν αποφασίσεις, κοίτα να γράφει Canon πάνω.

ή Nikon ή Olympus.....

great
04-11-04, 15:46
fuji, και αν θες να τα σκασεις τοτε olympus

zardoz
04-11-04, 16:01
Δες τα threads, αλλά μην ξεχνάς, τα σημαντικότερα 3 πράγματα είναι

α) Να έχει ΚΑΛΟ flash γιατί αλλιώς οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο είναι
πίκρα! Όλοι όσοι πήραν ψηφιακή, γκρινιάζουν για τις φωτογραφίες στο σπίτι.
Μην ψαρώσεις βλέποντας φωτογραφίες από μηχανές φίλων που τραβήχτηκαν στο
βουνό ή στη θάλασσα. Btw η canon με το flash που "πετάγεται" είναι πολύ καλή.

β) Να έχει γρήγορο DSP, για να βλέπεις σωστά από το display και να σώζει
γρήγορα.

γ) Θέλεις 128ΜΒ μνήμη το ελάχιστο, αλλιώς δεν πας διακοπές με τη μηχανή.

Έχω εμπειρία από HP, Olympus και Canon. Και φυσικά, HP=πίκρα, Olympus=καλή,
Canon=καλύτερη

Μην τσιγκουνευτείς 100 Euro και βρίζεις για τα επόμενα 2 χρόνια.

dantouan
04-11-04, 16:04
HP=πίκρα


Συμφωνω..μακριααααααααααα :!: :!: :!: :!:

dantouan
04-11-04, 16:05
Θέλεις 128ΜΒ μνήμη το ελάχιστο, αλλιώς δεν πας διακοπές με τη μηχανή.


Τοσο που εχουν πεσει οι τιμες των μνημων τοσο πολυ, δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο...

papdoux
04-11-04, 16:17
Olympus 5050 ή 5060. Πολυ καλη μηχανη. Επισης η Canon G5 ειναι πολυ καλη.

The_StarGazer
04-11-04, 16:33
EOS 300D Digital Rebel και τελειωσες.

Στα 6.3 MPixel με δυνατοτητα αλλαγης φακων + φλας + φακο 18-55mm
Τον περασμενο Φεβρουαριο που την πηρα μαζι με μια 256αρα (νομιζω) μνημη μου πηγε 1300 γιουργια.

www.dpreview.com

Αααα εννοειται οτι ειναι Canon.

XTCgr
04-11-04, 16:49
δες και στο www.dpgr.gr για προτάσεις. Επειδη ταξιδεύω συχνά μου αρέσουν οι μικρές μηχανές/compact διαστάσεις και πρόσφατα αντικατέστησα την μικρούλα Sony U20 με την Τ1 (5 Μpixel). Oπότε αν θες κάτι "συμαζεμένο" ρίξε μια ματιά και στην sony
Απο καταστήματα θα πρότεινα το γαλλικό www.pixmania.com το οποίο είναι πιο φθηνό απο το nomatica (τουλάχιστον για τα προιόντα της sony) και το δικό μας www.play247.gr

Craven
04-11-04, 18:25
Πήρα πρώτα από βλακεία και βιασύνη την olympus C50 στα 5mpixels
Άχρηστη πραγματικά μηχανή.. οι φωτογραφίες αρκετά καλές την μέρα και με αρκετές δυνατότητες manual ρυθμίσεων.. αλλά το βράδυ....
Πολύ δυνατό flash σαν δέσμη που δεν επιτρέπει να τραβήξεις άνθρωπο μιας και τυφλώνει τους πάντες.. (δεν ρυθμίζεται) φυσικά όλες οι φωτογραφίες ανθρώπων το βράδυ είναι άχρηστες μιας και όλες βγαίνουν με εντελώς κόκκινα μάτια (δεν έχει red eye reduction) .. φυσικά μια ψηφιακή μηχανή δεν την παίρνεις για video.. αλλά και το 320χ240 χωρίς ήχο με λίγα frames/sec και για λίγα sec είναι το άλλο άκρο...
Λοιπόν την γύρισα πίσω και πήρα την Sony P100 με Carl Zeiss φακό που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ από τα παραπάνω μειονεκτήματα.. είναι ανώτερη και σε φακό και σε ποιότητα φωτογραφίας τραβάει απίστευτα καλά video και είναι πολύ πιο compact..
Θα την συνιστούσα ανεπιφύλακτα καθώς είμαι εντελώς ικανοποιημένος... το μόνο αρνητικό είναι ότι θα χρειαστεί κάποιος ένα memory stick pro που αν και έχουν πέσει οι τιμές είναι ακόμα ακριβό (πχ 65-70 ευρώ τα 256mb)..

Φυσικά δεν συνιστώ με ΤΙΠΟΤΑ sony μηχανές με φακό της ίδιας της Sony... μόνο carl zeiss :wink:

McAli
04-11-04, 18:26
Υπαρχουν πολλα on-line καταστηματα πωλησης ψηφιακων μηχανων (και οχι μονο) στην Ευρωπη που στελνουν Ελλαδα, κυριως Γερμανικα, αλλα ενα απο τα συν του nomatica (το οποιο ειναι Γαλλικο) ειναι οτι εχει το site του και στα Ελληνικα


Right on!

Θα σου πρότεινα (εσένα και οποιδήποτε άλλου) να επισκευθείς γερμανικά Site....για φωτογραφική αλλά και video κάμερα έχουν τις καλύτερες προσφορές.

pt3
04-11-04, 20:36
Γενικά προτίμησε φωτογραφικές εταιρείες Canon - Nikon - Olympus κλπ. Από αυτές νομίζω οτι σε γενικές γραμμές πιο καλά μοντέλα έχουν οι Canon και Olympus.

Τα Mpixel από 3 και πάνω δεν παίζουν τόσο σπουδαίο ρόλο. Πόσες μεγεθύνσης θα κάνεις; Επίσης να ξέρεις οτι οσο πιο πολλά Mp τόσο μεγαλύτερο το αρχείο που σημαίνει οτι για καλύτερη αυτονομία θέλεις περισσότερη μνήμη.

Προτάσεις : (αν και οχι όλες στα 5MP)
Compact : Canon a70 - 75 - 80 - 95. Η τελευταία ειδικά είνια καινουργια και αρκετά καλή. Καλά είναι και τα μοντέλλα της Olympus δεν θυμάμαι τύπους εγώ έχω την C-50.
Αν θές να ασχοληθείς περισσότερο τότε δες και olympus 5050 - 5060
Για ψηφιακες SLR στα ~ 1000 € δες Canon, Nicon.
Ρίξε μια ματιά (αν σε ενδιαφέρει) και στα μοντέλα με οπτικό 8-10χ Ζοομ. Ειδικά η Olympus εκεί έχει ένα πολύ καλό και φθηνό μοντέλο. Ανσ ε ενδιαφέρει πολυ το 10χ Ζοομ δες και τα μοντέλα με Image stabilizer Canon - Panasonic αν και έχουν κάποιο κόστος.
Sites must πριν κάνεις αγορά αλλά και γιατί οχι και για μετά :
www.dpgr.gr και www.dpreview.com

Ωχ μάλλον εγραψα πολλά. Εγω πάντως για τον αδερφό μου θα πάρτω μία απο τις compact που πρότεινα.

@ Craven
Για το video χωρίς ήχο εχεις δίκιο για τα frames δεν ξέρω αλλά τα άλλα που λές ρυθμίζονται και έχει και red eye reduction. Συνολικά η C-50 είναι μια πολυ καλή μηχανή και τώρα μάλιστα έχει καλή τιμή. Εγω το μόνο μειονέκτημα που της βρίσκω είναι ταυτόχρονα και πλεονέκτημα δηλαδή είναι πολυ μικρή σε μέγεθος που συνεπάγεται κακή εργονομία γενικά, αλλα βέβαια μπορείς να την έχεις άνετα στην τσέπη σου.

Slammer
04-11-04, 21:17
Πολυ καλη αποδωση/τιμή εχει η μηχανή Olympus C-310 Zoom. Μολις 137 euro τελική απο την pixmania.

http://www.pixmania.com/gr/gr/42463/art/olympus/camedia-c-310-zoom-ooio-o.html

Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη αγορά στη χαμηλή κατηγορία! Φυσικά αν καποιος θελει να δωσει πάνω από 200 ευρω μπορεί να πάρει κατι καλύτερο.

LemonJelly
13-11-04, 18:00
[quote=Gothic]Ότι και αν αποφασίσεις, κοίτα να γράφει Canon πάνω.

Εεεεετσι!!! Εχω εδω και κατι βδομαδες μια Ixus 500 την πηρα απο http://www.digitalo.gr και εχω βγαλει απιστευτες φωτογραφιες και βιντεο[/i]

anfil
15-11-04, 23:58
εχω μια miniDV camera--canon MV5i-- μπορω να τιν χρησιμοποιησω σαν webcam και ναι πως?

aesir
16-11-04, 00:01
εχω μια miniDV camera--canon MV5i-- μπορω να τιν χρησιμοποιησω σαν webcam και ναι πως?

www.orangeware.com/endusers/webcamdv.html

anfil
16-11-04, 01:38
www.orangeware.com/endusers/webcamdv.html

καλο και σε ευχαριστω αλλα εαν υπαρχει και καποιο free ακομη καλυτερα

AsGoodAsItGets
16-11-04, 01:53
Κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι τώρα την Panasonic και μάλλον δικαίως, γιατί η εδώ αντιπροσωπεία φαίνεται να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Στην κατηγορία των μικρών θαυματουργών που μπορείς να έχεις μαζί σου συνέχεια (μέγεθος κινητού) δες τις FX2 και FX7.

5mp, 3x οπτικό, 6 εκατοστά LCD display :!: και το κυριότερο, OIS = Optical Image Stabilization με γυροσκοπικό μηχανισμό πατέντα της Panasonic, ο οποίος ανιχνεύει την παραμικρή κίνηση κατά το τράβηγμα και ουσιαστικά δε σου επιτρέπει να βγάλεις κουνημένες φωτογραφίες! Είναι η μοναδική στην κατηγορία της με τέτοιο μηχανισμό που σου επιτρέπει να βγάζεις σωστές φωτογραφίες χωρίς τρίποδο ακόμα και στο σκοτάδι! Και τέλος: 350€ από pixmania :mrgreen:

Να σημειώσω βέβαια ότι δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά θα βρεις πλήθος reviews στο internet (π.χ. Steve's digicams) και αρκετές πληροφορίες στο site της Panasonic.

sdikr
16-11-04, 01:56
Για panasonic μια ψήφο και απο εμένα, τις έχω δοκιμάσει στην Αγγλία

AsGoodAsItGets
16-11-04, 02:05
Α, και ξέχασα, ο φακός είναι Leica! :mrgreen:

ipo
16-11-04, 03:22
Κάτι πολύ βασικό: Αν είσαι από Αθήνα, καλό είναι να πας μία βόλτα στην οδό Εμμανουήλ Μπενάκη στο κέντρο της Αθήνας. Εκεί βρίσκονται φωτογραφικά καταστήματα με μεγάλη ποικιλία τις καλύτερες τιμές που έχω βρει (μαζί με άλλο ένα κατάστημα πάνω στην Πατησίων) και τεχνικά καταρτισμένο προσωπικό.

Οι τιμές που θα βρεις εκεί είναι συνήθως τουλάχιστον 20% φτηνότερες απ' ότι σε καταστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών ή super market (μακρία!). Είχα πάρει πέρσυ μία Nikon SLR με 300 ευρώ μαζί με τρίποδο και τσάντα τη στιγμή που το Carefour την είχε 450 ευρώ!!!

Τα καταστήματα που σου λέω στο κέντρο (το έχω ψάξει πολύ το θέμα, αν θέλεις στείλε μου p.m. για να σου πω συγκεκριμένα ποια συμφέρουν) είναι φωτογραφικά καταστήματα με τεράστια κίνηση. Επομένως κάνουν μαζικές παραγγελίες (σε συνδυασμό με άλλα καταστήματα) και πετυχαίνουν πολύ καλές τιμές χονδρικής. Δεν συγκρίνονται οι τιμές τους με καταστήματα υπολογιστών!

Ακόμα και σε sites του εξωτερικού όπου οι τιμές είναι πραγματικά καλές αν παραγγείλεις, τα μεταφορικά επιβαρύνουν την τιμή. Σημαντικό θεωρώ το γεγονός, ότι αν σου χαλάσει η φωτογραφική σου μηχανή (είναι ευαίσθητες οι ψηφιακές) ή έχει κάποιο ελάττωμα εξαρχής, να έχεις άμεση πρόσβαση στον λιανικό πωλητή που στην πούλησε για την εγγύηση κλπ. Αυτό είναι περισσότερο εξασφαλισμένο άμα την αγοράσεις από φυσικό κατάστημα και όχι από ηλεκτρονικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.