PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!!



luke_execute
04-11-04, 13:25
Χαιρετώ το πολύ όμορφο forum σας,το οποίο αναμφισβήτητα έχει πολύ ποιότητα στις πληροφορίες που δίνει. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κι εγώ το ανάλογο γνωστικό επίπεδο και δεν μπορώ να καταλάβω πολλά από αυτά που λέτε. Γι ' αυτό θα σας παρακαλούσα σιγά σιγά να με βοηθήσετε!
Πρώτα απ'όλα να πώ ότι εδω και 2 βδομάδες περίπου με ADSL δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα και οι ταχύτητες είναι κανονικές θα έλεγα. Αλλά με όλα αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιες ρυθμίσεις.
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μόλις που κατάφερα να συνδεθώ και πρέπει να αρχίσω τις ρυθμίσεις :

Έχω :
1) ADSL 384/128
2) Αlcatel speedtouch 530,σύνδεση Ethernet με το PC,firmware 4.2.3.0.0,firewall on
3) Forthnet provider
4) Windows XP PRO SP1+SP2 με το firewall των windows να είναι off όπως φαίνεται

Δουλεύω τα εξής software :
1)E-mule
2)MSN Messanger
3)Opera
4)Net limiter
5)Bit-Torrent T-0.3.7 (BitTornado)
6)MIRC
7)Norton Antivirus 2005


ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
-----------
1) Νομίζω ότι από τη στιγμή που έβαλα SP1+SP2(τα έβαλα την ίδια μέρα) στο BitTorrent το λαμπάκι είναι κίτρινο συνεχώς. Κατεβάζω με μικρές ταχύτητες και το upload είναι μικρό και συχνά μηδενικό.

2) Δεν μπορώ να κάνω firmware update. Αφού επιλέξω την έκδοση που θέλω κολλάω στην επόμενη ακριβώς οθόνη. Μου λέει οτι η συσκευή δεν ανταποκρίνεται κανονικά.



ΑΠΟΡΙΕΣ
-------
1) Στο BitTorrent διαλέγεις ένα εύρος ports να είναι ανοιχτό. Αυτές είναι αρκετές και δεν γίνεται με την μέθοδο που διάβασα στο forum να ανοίγω μία μία. Απ'ότι είδα υπάρχει εντολή μεσω telnet να ανοίξεις αρκετές ταυτόχρονο. Δεν ξέρω όμως πώς γίνεται.Τελικά χρειάζεται όμως το BitTorrent τόσες πόρτες ανοιχτές.

2) Χρειάζεται κάποιες βασικές ρυθμίσεις να κάνω για να τρέχω γενικώς πιο γρήγορα. Οι ταχύτητές μου από καλούς server κυμαίνονται στο 35-38 kb/s.

3) Στο e-mule από LowID έγινα HiID με κάποια πράγματα που διάβασα στο forum .Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω?



Αυτά προς το παρόν.Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.

sdikr
04-11-04, 21:48
1) Νομίζω ότι από τη στιγμή που έβαλα SP1+SP2(τα έβαλα την ίδια μέρα) στο BitTorrent το λαμπάκι είναι κίτρινο συνεχώς. Κατεβάζω με μικρές ταχύτητες και το upload είναι μικρό και συχνά μηδενικό.

το sp2 βάζει firewall, Που θέλει ρυθμισή, ψάξε στο google έχουν πολλοί τέτοιου τύπου προβλήμματα.



1) Στο BitTorrent διαλέγεις ένα εύρος ports να είναι ανοιχτό. Αυτές είναι αρκετές και δεν γίνεται με την μέθοδο που διάβασα στο forum να ανοίγω μία μία. Απ'ότι είδα υπάρχει εντολή μεσω telnet να ανοίξεις αρκετές ταυτόχρονο. Δεν ξέρω όμως πώς γίνεται.Τελικά χρειάζεται όμως το BitTorrent τόσες πόρτες ανοιχτές.

απο όσο ξέρω δεν υπάρχει εντολή για να ανοίξεις range στο speedtouch, στο bitorent πρέπει να ανοίξεις πόρτες ανάλογα με το πόσα download έχεις, αν έχεις ενα μόνο μια πόρτα είναι αρκετή (μπορεί να κάνω και λάθος)



2) Χρειάζεται κάποιες βασικές ρυθμίσεις να κάνω για να τρέχω γενικώς πιο γρήγορα. Οι ταχύτητές μου από καλούς server κυμαίνονται στο 35-38 kb/s.

και έχεις παράπονα; μια χαρά είσαι



3) Στο e-mule από LowID έγινα HiID με κάποια πράγματα που διάβασα στο forum .Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω?

στο p2p έχει αρκετά how to για τα διάφορα μουλάρια, διάβασε τα και κάνε τις ρυθμίσεις γραμμά γράμμα

sdikr
04-11-04, 21:49
ΑΑ και ξέχασα welcome to the forum!

polo_cult
05-12-04, 16:19
Με τα torrent clients έχω ασχοληθεί αρκετά και κατέληξα στο καλύτερο για μένα το Azureus. Και καλή (πάρα πολύ καλή ταχύτητα έχει, 35-40 ΚΒ/s) αλλά και κάνει μόνο του mapping τα ports poy χρειάζεται και άλλα πολλά. Πχ όταν κατεβάζεις μια ταινία στην οποία (όπως συνήθως) υπάρχει φάκελος sample μπορείς να κατεβάσεις πρώτα αυτόν για να δεις σε τί ποιότητα παίζει.

Πύρρος
05-12-04, 16:33
Επιπλέον, το Azureus μπορεί να πάρει παραπάνω από ένα torrent στο ίδιο port, οπότε αν δεν μπορείς να ανοίξεις range στο Alcatel προτιμησέ τον. Ρεαλιστικά πάντως δεν θα βρεθείς να έχεις πάνω από 3-4 torrents ανοιχτά (μιλάω για μέτρια - ψιλομικρά, για μεγάλα ένα-ένα άντε δύο).

nikgr
05-12-04, 16:53
Στο 1ο σου πρόβλημα:
έχεις ανοίξει πόρτες στο speedtouch και στο firewall των winXP Sp2?
An όχι δες εδώ τη διαδικασία αναλυτικά με εικόνες:
http://www.angelos0.com/Sections-article44-p1.html

Sto 2o προβλημα:
όσον αφορά το update sto firmware του alcatel πρέπει να γίνει σε safe mode των winXP.
Στο λέω γιατί κι εγώ ψαχνόμουνα να δω τί έφταιγε.
Με το νέο firmware θα μπορείς να ορίσεις προτεραιότητες στα προγράμματά σου ώστε πχ τα p2p να έχουν μικρότερη προτεραιότητα και να μη σε εμποδίζουν να surfάρεις ταυτόχρονα άνετα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=171098

No_MeRcY
08-12-04, 18:25
Εγω τι να πω που κατεβάζω με 4 ? αλλα εντάξει εγώ εχω PSTN και επειδή μπένω πολλέσ ωρες τιν ημέρα έρχονται και μεγάλοι λογαριασμοί :(

Settler
16-01-05, 16:23
Μόλις μου ήρθε η αDSL...
Μπένω λοιπόν στο νετ σερφάρω κτλπ και μετά από λίγο σε οποιαδήποτε σελίδα και αν πήγαινα μου έλεγε ότι δεν την βρίσκει...
Τι μπορεί να φταίει?..
Εχω adsl in a box...
.
Αν έχετε απόρια πείτε το...
Δεν γίνονται αυτά...Τώρα έιμαι από άλλο ΠιΣι μέσα...

Unreal
16-01-05, 16:41
Φταίει ιός η χάλασε το dsl modem/router.

Lazy Dog
16-01-05, 16:43
Μόλις μου ήρθε η αDSL...
Μπένω λοιπόν στο νετ σερφάρω κτλπ και μετά από λίγο σε οποιαδήποτε σελίδα και αν πήγαινα μου έλεγε ότι δεν την βρίσκει...
Τι μπορεί να φταίει?..
Εχω adsl in a box...
.
Αν έχετε απόρια πείτε το...
Δεν γίνονται αυτά...Τώρα έιμαι από άλλο ΠιΣι μέσα...
Δηλαδη εμπαινες και μετα απο λιγο ειχες προβλημα ή δεν μπαινεις απο την αρχη;

Settler
16-01-05, 16:56
Έμπαινα και μετά από λίγο δεν άνοιγε τπτ...
Έβγαζε το κλάσικό ότι δεν βρίσκει τη σελίδα...
this page is unable to resolve....
κάτι τέτοιο...
και το μόνο ποθ έκανα ήταν να επισκεφθώ το κόντρα, το αδσλ.γρ και μετά όταν πήγα στο emule-project.net τίποτα...

McAli
16-01-05, 17:36
Settler, πάρε τον ISP και ρώτα τους αν σε βλέπουν Online....είναι μία καλή αρχή για να βρεις το πρόβλημά σου.

Settler
16-01-05, 17:52
με βλέπουν online...το mIRC δουλευει ο xplorer mono δεν δουλεύει...
Δεν πρόλαβα να κατεβάσω και τον mozilla...

McAli
16-01-05, 18:09
πρόβλημα στην #80?....ναι, για δοκίμασε έναν άλλο browser..

Settler
16-01-05, 18:20
Δεν έχω άλλο browser τι να κάνω τουλάχιστον μέχρι να κατεβάσω τον mozilla

WAntilles
16-01-05, 18:26
Δεν έχω άλλο browser τι να κάνω τουλάχιστον μέχρι να κατεβάσω τον mozilla

Να περιμένεις μέχρι να κατέβει. :shock:

Lazy Dog
16-01-05, 18:28
@Settler: Πηγαινε στα internet options-->programs-->"Reset Web Settings"
και internet options-->advanced-->"Restore defaults"
και ξαναδοκιμασε.

Settler
16-01-05, 18:57
Τίποτα ακόμα...
Πώς να τον κατεβάσω που δεν ανοίγει ο εχπλορερ ....

Settler
16-01-05, 19:00
res:shdoclc.dll/dnserror.htm

αυτό μου βγάζει...

McAli
16-01-05, 19:01
Settler!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κατέβασε το Firefox από το PC που είσαι τώρα και βάλτο στον άλλο υπολογιστή με το πρόβλημα........................................................................................................ .................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Settler
16-01-05, 19:07
ρε το ένα πισι είναι θεσ/νικι όπου είμαι και το άλλο είναι Κρήτη...Λίγο δύσκολο γιατί τώρα που το χειρίζομαι μέσο ουλτραVNC βλέπω ότι γενικά το πισι δεν αποκρίνεται...μονο mirc και ultraVNC δουλευει...

ipo
16-01-05, 19:08
Settler, έχω την εντύπωση ότι έχει κάποιο πρόβλημα η FORTHnet σήμερα. Όλο με αποσυνδέει από το IRC (GRnet). Δεν το έχω ξαναπάθει αυτό (ανά 5 λεπτά!), οπότε είναι μάλλον πρόβλημα της FORTHnet.

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα;

Settler
16-01-05, 19:10
ναι αλλά εμένα το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό...
Μόνο ο εχπλόρερ δεν δουλεύει όλα τα άλλα μια χαρά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.