PDA

Επιστροφή στο Forum : Nova 2 τηλεφωνικες γραμμες και προωθηση απο την 1 στην 2



DJman
11-01-18, 16:02
Καλησπερα,

Αν υπαρχει καποιος εκπρόσωπος της NOVA εδω ή ξερει καποιος ας απαντησει γιατι μετα 3 τηλεφωνα στην nova με "τεχνικους" δεν καταλαβαιναν τι τους ελεγα.

Θελω να κανω μεταφορα της isdn μου cosmote στην nova.Τωρα εχω 2 γραμμες με εναν αριθμο

Επειδη η nova δεν εχει isdn, θα ζητησω ενα δευτερο αριθμο της μορφης 213χχχχχχχ φανταζομαι.

Η ερωτηση ειναι εξης και απλη. Οταν το 210χχχχχχχ ειναι κατειλημμένο και με καλει καποιος,
μπορω να ενεργοποιησω καποιοα προωθηση στο 213χχχχχχχ ωστε να χτυπαει εκει και να απανταω?

Ευχαριστω

MitsosLarissa
11-01-18, 16:06
Θα πληκτρολογήσεις από το σταθερό που θες να κάνεις προώθηση το *67*Χ# (όπου Χ=ο αριθμός που θέλει να στέλνεις τις κλήσεις πχ 21000000000) και το πλήκτρο της κλήσης. Οι κλήσεις αυτές δεν θα χρεώνονται. Για να ακυρώσεις την προώθηση θα πληκτρολογήσεις #67# και το πλήκτρο της κλήσης

ο 2ος αριθμός που θα πάρεις από την Forthnet μάλλον θα είναι της μορφής 211ΧΧΧΧΧΧΧ. Τηλέφωνα της μορφής 213ΧΧΧΧΧΧΧ δίνει κατά 99% η Vodafone. Επίσης ο 2ος αριθμός που θα πάρεις θα είναι κατά 99,99% voip και θα "κουμπώνει" πάνω στο ρουτερ (Έχει πάγιο γύρω στα 10 ευρώ το μήνα). Δεν ξέρω αν τον 2ο MSN που έχεις από τον ΟΤΕ, μπορείς να τον μεταφέρεις σαν voip σε άλλο πάροχο. Ο "Κεφαλικός" του ISDN μεταφέρεται σε όποιον πάροχο θες, αλλά σαν POTS ή VOIP

DJman
11-01-18, 16:33
Θα πληκτρολογήσεις από το σταθερό που θες να κάνεις προώθηση το *67*Χ# (όπου Χ=ο αριθμός που θέλει να στέλνεις τις κλήσεις πχ 21000000000) και το πλήκτρο της κλήσης. Οι κλήσεις αυτές δεν θα χρεώνονται. Για να ακυρώσεις την προώθηση θα πληκτρολογήσεις #67# και το πλήκτρο της κλήσης

ο 2ος αριθμός που θα πάρεις από την Forthnet μάλλον θα είναι της μορφής 211ΧΧΧΧΧΧΧ. Τηλέφωνα της μορφής 213ΧΧΧΧΧΧΧ δίνει κατά 99% η Vodafone. Επίσης ο 2ος αριθμός που θα πάρεις θα είναι κατά 99,99% voip και θα "κουμπώνει" πάνω στο ρουτερ (Έχει πάγιο γύρω στα 10 ευρώ το μήνα). Δεν ξέρω αν τον 2ο MSN που έχεις από τον ΟΤΕ, μπορείς να τον μεταφέρεις σαν voip σε άλλο πάροχο. Ο "Κεφαλικός" του ISDN μεταφέρεται σε όποιον πάροχο θες, αλλά σαν POTS ή VOIP

Αα μπερδευτικα με τα 213 211. 211 δινει η forthnet εχεις δικιο.

Στον οτε δεν εχω MSN. Ειναι ενας αριθμος, που χτυπαει και στις 2 γραμμες.

Και οι 2 αριθμοι πλεον voip δεν ειναι στους παροχους?

(Επισης μπορω με καλωδιο να στειλω την γραμμη σε 2 τηλεφωνικες συσκευες μεσα στο σπιτι?? λογω voip μηπως δεν φτανει το ρευμα πχ)
Δηλαδη γραμμη 210χχχχχχχ σε συσκευή 1 και συσκευη 2 (που βρισκετε σε αλλο οροφο)
και γραμμη 211χχχχχχχ σε συσκευη 3 και συσκευη 4 (που βρισκετε σε αλλο οροφο)
Ουσιαστικα να εχω και τις 2 γραμμες διαθεσιμες και στους 2 οροφους

Αν καταλαβα καλα ομως, εσυ λες μόνιμη προώθηση στο 211 ανεξαρτητου αν ειναι κατειλημμένο το 210?

Archon
11-01-18, 17:06
Αυτη η προωθηση ειναι μονο οταν ειναι κατειλημενη η γραμμη. Στην nova θα εχεις δυο αριθμους απλα ο ενας θα ειναι σιγουρα voip, μπορει και οι δυο αναλογως το μοντεμ.

Ειναι λιγο πολυπλοκο να εχεις και τα δυο τηλεφωνα και στους δυο οροφους αλλα γινεται. Βασικες γνωσεις χρειαζονται αλλα πολλοι μπερδευονται. Μεχρι δυο τηλεφωνα τα σηκωνει το μοντεμ αλλα δεν ξερω αν μπορει να σηκωσει 4 (2 γραμμες voip * 2 τηλεφωνα).

DJman
11-01-18, 20:44
Αυτη η προωθηση ειναι μονο οταν ειναι κατειλημενη η γραμμη. Στην nova θα εχεις δυο αριθμους απλα ο ενας θα ειναι σιγουρα voip, μπορει και οι δυο αναλογως το μοντεμ.

Ειναι λιγο πολυπλοκο να εχεις και τα δυο τηλεφωνα και στους δυο οροφους αλλα γινεται. Βασικες γνωσεις χρειαζονται αλλα πολλοι μπερδευονται. Μεχρι δυο τηλεφωνα τα σηκωνει το μοντεμ αλλα δεν ξερω αν μπορει να σηκωσει 4 (2 γραμμες voip * 2 τηλεφωνα).

Σε ευχαριστω για την διευκρίνηση.

Αα λες να εχω και περιορισμο συσκευων δηλαδη? Γιατι λες οτι ειναι πολυπλοκο? Εγω εκει που εχω ολα τα καλωδια απο τις πριζες του σπιτιου τα εχω ενωσει χυμα
(εχω βαλει 3 πριζες στην γραμμη 1 και 3 στην γραμμη 2) Εδω και 20 χρονια κανενα προβλημα.Ουτε φυσακια ουτε τιποτα :P

Archon
11-01-18, 20:54
Ναι αλλα ειχες απλη τηλεφωνια, οχι voip. Τωρα με το voip αλλαζουν τα πραγματα. Ειναι πιο ευαισθητο με παραπανω τηλεφωνα και στα "χυμα" καλωδια. Θελει "καθαρη" συνδεση του μοντεμ με την πριζα και τα τηλεφωνα να φευγουν απο το μοντεμ. Το καλυτερο ειναι αυτο. Το αλλο ειναι να φευγει ενα καλωδιο (για καθε γραμμη) απο το μοντεμ στην πριζα (σε αλλο ζευγος) και να πηγαινει απο εκει με vdsl φιλτρα στα τηλεφωνα. Τα γραφω γρηγορα γιατι το συγκεκριμενο εχει αναλυθει πολλες φορες εδω.

DJman
12-01-18, 03:26
Καταλαβα.... αρα γενικα δεν ειναι πολυ φιλικα σε πολλες γραμμες τα νεα μοντεμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.