PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεώσεις συνεχίζονται μετά από φορητότητα



computersgr
12-01-18, 14:13
Σε γνωστό μου με εταιρία συνεχίζονται να έρχονται λογαριασμοί με χρεώσεις παγίων υπηρεσιών για πακέτα απεριόριστων κλήσεων και παράλληλα 20€ χρέωση για μη επιστροφή ADSL εξοπλισμού σε κάθε έκδοση (νομίζω κάθε μήνα). Ενημέρωσε ότι από 6/2017 έχει γίνει η αλλαγή παρόχου (φορητότητα όλων των αριθμών της εταιρίας) και ζήτησε εκκαθαριστικό λογαριασμό, αλλά συνεχίζουν να χρεώνουν με αποτέλεσμα να έχει βγει ένας λογαριασμός άνω των 1000€ που συνεχίζει. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

sdikr
12-01-18, 14:18
Πήγε σε κάποιο κατάστημα οτε να δει τι γίνεται ή απλά συνεχίζει να αγνοει τους λογαριασμούς πιστεύοντας οτι κάποια στιγμή θα σταματήσουν να στέλνουν;

Η χρέωση για μη επιστροφή εξοπλισμου είναι σωστή, θα πρέπει να επιστρέψει σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ το παλιο modem που του δώσανε

computersgr
12-01-18, 14:23
Είναι υποχρεωμένος; δεν είχε αλλάξει ποτέ πάροχο και θεωρητικά έχει τη πρώτη συμβαση πριν πολλά πολλά χρόνια (πάνω από δεκαετία), ήταν και τότε χρονομίσθωση; και από την άλλη είναι υποχρεωμένη η εταιρία να πάει πίσω το modem ή ο πάροχος με τεχνικό του να το παραλάβει. Του είπα να πάει σε κατάστημα, θα μάθω σύντομα τα αποτελέσματα της μάχης.

sdikr
12-01-18, 14:27
Οχι δεν είναι υποχρεωμένος να το πάει ο ίδιος, ούτε έχει υποχρέωση να στείλει ο πάροχος κάποιον για να το παραλάβει, απλά πληρώνει το πόσο που αναφέρεται στον λογαριασμό.
Αν δεν θέλει να το πληρώσει τότε επιστρέφει τον εξοπλισμό σε κάποιο κατάστημα.
Αν δεν πάει σε κατάστημα δεν θα βρεί και άκρη για τα υπόλοιπα, αν το δεί σαν μάχη τότε τι να πω

computersgr
12-01-18, 14:47
Νομίζω όμως ότι συνεχίζει να χρεώνεται το 20€ σε κάθε λογαριασμό σαν ένα είδος πέναλτι, για τις άλλες χρεώσεις που μπαίνουν συνέχεια; χωρίς να παρέχεται υπηρεσία δεν γίνονται αυτόματα οι ενημερώσεις φορητότητας, αυτά θυμάμαι συνέβαιναν πριν 10 χρόνια...

sdikr
12-01-18, 15:15
Δεν μπορώ να ξέρω τι τον χρεώνουν στον λογαριασμό ή πως και με τι λογική, δεν έχεις ανεβάσει κάποιον λογαριασμό να δούμε
Αυτό που ξέρω όμως είναι πως αν δεν πάει σε κατάστημα λύση δεν θα βρεί, ούτε εδώ στο φόρουμ, ούτε σε facebook, ούτε σε κάποια αρένα :p.

sakisvele
13-01-18, 18:53
καταγγελια στην ΕΕΤΤ και τελειωσες..
ετσι μου εκαναν τα κολοπαιδα του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.