PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα patches για τα Meltdown και Spectre της Intel προκαλούν reboots σε συστήματα με Broadwell και Haswell



nnn
12-01-18, 21:14
190253Τα patches για το κλείσιμο των Metdown και Spectre που ξεκίνησε να δίνει η Intel, προκαλούν reboots σε υπολογιστές με Broadwell και Haswell CPUs, όπως αποκάλυψε η Wall Street Journal.

Έγγραφο της Intel -το οποίο ήρθε στα χέρια της εφημερίδας- προειδοποιεί κάποιους από τους πελάτες της (κατασκευαστές καιεταιρίες cloud) να καθυστερήσουν την εφαρμογή των microcode updates. Η αποκάλυψη πως ενημέρωσε μόνο ορισμένους από αυτούς και όχi όλους, προκάλεσε αντιδράσεις και ανάγκασε την Intel να δώσει περαιτέρω εξηγήσεις με blog post.



We have received reports from a few customers of higher system reboots after applying firmware updates. Specifically, these systems are running Intel Broadwell and Haswell CPUs for both client and data center. We are working quickly with these customers to understand, diagnose and address this reboot issue. If this requires a revised firmware update from Intel, we will distribute that update through the normal channels. We are also working directly with data center customers to discuss the issue.

End-users should continue to apply updates recommended by their system and operating system providers.


Πηγή : Engadget (https://www.engadget.com/2018/01/12/intel-meltdown-spectre-fixes-bugs-of-their-own/?sr_source=Twitter)

manosdoc
12-01-18, 21:19
Δεν έχει τελειωμό η παρωδία...
Πάντως εδώ με Haswell CLEVO notebook με περασμένο το τελευταίο microcode και Linux Kernel 4.15 rc7 δεν έχω δει τίποτε. Ούτε και με 4.14 πριν.

eyw
12-01-18, 21:25
έ, ρε κακό που τους βρήκε, το 2018 τους βγήκε δίσεκτο.
Να δούμε πως θα ξεμπλέξουν και ποιός θα βγεί πιό πολύ χαμένος από όλη αυτή την ιστορία.

θα φταίει το documentation...

KostakisK
12-01-18, 22:21
Lenovo laptop εχω και εχω broadwell μονο και μου κανει καμια

deniSun
12-01-18, 22:47
Πολύ δύσκολα θα λυθεί το όλο θέμα.

DVader
12-01-18, 22:54
Γιατί δύσκολα..Θα πρέπει να βρουν που κάνει Reboot ... και να φτιάξουν ! Bug είναι :cool:

deniSun
12-01-18, 22:57
Γιατί δύσκολα..Θα πρέπει να βρουν που κάνει Reboot ... και να φτιάξουν ! Bug είναι :cool:

hw πρόβλημα που προσπαθείς να το φτιάξεις με sw.

tsigarid
13-01-18, 01:00
Αντί να πάνε στην απλή λύση (απενεργοποίηση του προβληματικού κομματιού) θα έπρεπε να το φτιάξουν, έστω και αν αυτό απαιτεί firmware update. Οι μισές λύσεις συχνά δημιουργούν ολόκληρα προβλήματα.

Symos
13-01-18, 01:26
hw πρόβλημα που προσπαθείς να το φτιάξεις με sw.

Τα reboot δεν προκαλούνται από πρόβλημα στο hardware.

cranky
13-01-18, 01:32
Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Symos
13-01-18, 01:38
Αν φταίει το hardware, γιατί εμφανίστηκαν τώρα; Τόσα χρόνια οι ίδιες CPU γιατί δεν έκαναν reboot;

cranky
13-01-18, 01:42
Δεν αναφέρθηκα σ' αυτό

Τόσα χρόνια οι ίδιες CPU γιατί δεν έκαναν reboot;
συγκεκριμένα.

Αναφέρθηκα στο γενικόλογο οτι

Τα reboot δεν προκαλούνται από πρόβλημα στο hardware.

Cosmonaut
13-01-18, 02:39
Μιλάμε για τα ίδια patch που δημιουργούν πρόβλημα σε παλαιά μοντέλα AMD και έφταιγε η AMD με το κατά Wan ευαγγέλιο. :worthy:
Για τα προβλήματα σε παλιά Intel ποιός φταίει άραγε τώρα; Εγώ λέω η AMD και πάλι :p

Mirmidon
13-01-18, 02:49
Μιλάμε για τα ίδια patch που δημιουργούν πρόβλημα σε παλαιά μοντέλα AMD και έφταιγε η AMD με το κατά Wan ευαγγέλιο. :worthy:
Για τα προβλήματα σε παλιά Intel ποιός φταίει άραγε τώρα; Εγώ λέω η AMD και πάλι :p

H ΑMD φταίει γιατί δεν φοράει κράνος!!!! :lol:

therion13
13-01-18, 13:22
Πως κανω update το cpu? Το κανει το win update μονο του με win 10? Απο που κατεβαζω το patch

deniSun
13-01-18, 15:02
Τα reboot δεν προκαλούνται από πρόβλημα στο hardware.

Άλλο έγραψα.
Αλλά και αυτό που έγραψες... αν το πιστεύεις... οκ.

leandros
13-01-18, 15:23
Έχω τον Haswell i7-4770, κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Αν γίνει κάτι, θα σας πω!

nickvog
13-01-18, 22:54
Έχω τον Haswell i7-4770, κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Αν γίνει κάτι, θα σας πω!

Κι εγώ με τον i7 4770k δουλεύω, δεν έχω προσέξει μέχρι στιγμής κάποιο performance hit, ούτε κάποια άλλη παρενέργεια. Αναβαθμίζω κανονικά μέσω windows 10 update.....

Αν δω κάτι, θα ποστάρω.

Ευχαριστώ.

deniSun
13-01-18, 23:05
Έχω τον Haswell i7-4770, κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Αν γίνει κάτι, θα σας πω!

Πέρασες patch στο bios;

iakoboss7
13-01-18, 23:12
μα ετσι κι αλλιως δεν θα φανει ετσι απλα, φαινεται εκει που θα χρειαστει ;)

ητε σας αρεσει ητε οχι θα πεσουν οι επιδοσεις σε καποια πραγματα κι ας μην το καταλαβαίνετε.

georgemv
14-01-18, 00:43
Έδωσε η Dell στα business laptops EFI firmware upgrades.
Με τα καινούργια EFI firmware (που έχουν το νέο CPU microcode) και όλα τα σχετικά windows 10 updates, πρέπει να φαίνεται η παρακάτω εικόνα: (το συγκριμένο είναι Haswell και έχει ενεργό και το PCID για να σώσει ότι μπορεί από το performance)



PS C:\Windows\system32> Get-SpeculationControlSettings
Speculation control settings for CVE-2017-5715 [branch target injection]
For more information about the output below, please refer to https://support.microsoft.com/en-in/help/4074629

Hardware support for branch target injection mitigation is present: True
Windows OS support for branch target injection mitigation is present: True
Windows OS support for branch target injection mitigation is enabled: True

Speculation control settings for CVE-2017-5754 [rogue data cache load]

Hardware requires kernel VA shadowing: True
Windows OS support for kernel VA shadow is present: True
Windows OS support for kernel VA shadow is enabled: True
Windows OS support for PCID performance optimization is enabled: True [not required for security]


BTIHardwarePresent : True
BTIWindowsSupportPresent : True
BTIWindowsSupportEnabled : True
BTIDisabledBySystemPolicy : False
BTIDisabledByNoHardwareSupport : False
KVAShadowRequired : True
KVAShadowWindowsSupportPresent : True
KVAShadowWindowsSupportEnabled : True
KVAShadowPcidEnabled : True

Rookie
14-01-18, 02:11
Ακόμα και ένα αρχαίο Lenovo G 580 με επεξεργαστές Intel Pentium B960 σέρνεται.... 12 δευτερόλεπτα να ανοίξει την αρχική σελίδα του Firefox .....

uncharted
14-01-18, 02:46
θα φταίει το documentation...
Τυρογαλαδες σε τυχαρπαστο καφενειο. Τι περιμενες? :rolleyes:


Αντί να πάνε στην απλή λύση (απενεργοποίηση του προβληματικού κομματιού) θα έπρεπε να το φτιάξουν, έστω και αν αυτό απαιτεί firmware update. Οι μισές λύσεις συχνά δημιουργούν ολόκληρα προβλήματα.
Απενεργοποιηση των OoO/speculative execution/branch predictor θα μας γυρισει χαλαρα 20+ χρονια πισω σε εποχες Pentium 1 (απλα με υψηλοτερο χρονισμο λογω λιθογραφιας).

Ενδεικτικα δες τι γνωμη εχουν οσοι εχουν περασει απο Atom netbook (αυτα του 2008-2009)...

Μιλάμε για τα ίδια patch που δημιουργούν πρόβλημα σε παλαιά μοντέλα AMD και έφταιγε η AMD με το κατά Wan ευαγγέλιο. :worthy:
Για τα προβλήματα σε παλιά Intel ποιός φταίει άραγε τώρα; Εγώ λέω η AMD και πάλι :p
Φταιει ο ΟΤΕ (παλιο, αλλα καλο!) :p

leandros
14-01-18, 03:42
Πέρασες patch στο bios;

Όχι!
Πρέπει;

ThReSh
14-01-18, 03:53
Όχι!
Πρέπει;

Για το Spectre ναι.

nnn
18-01-18, 12:34
:tooth

reboots και σε νεώτερα μοντέλα και 25% μείωση επιδόσεων σε συγκεκριμένα workloads

https://www.theverge.com/2018/1/18/16904726/intel-meltdown-spectre-fix-higher-reboots?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter

https://newsroom.intel.com/news/firmware-updates-and-initial-performance-data-for-data-center-systems/

Symos
18-01-18, 14:58
Μη γελάς καθόλου, για κλάματα είναι το θέμα :cry:

Και πες το performance hit να το φάμε. Θα περάσουμε το patch, θα κάνουμε τις μετρήσεις μας, στη χειρότερη θα αναβαθμίσουμε/προσθέσουμε κάνα μηχάνημα αν χρειάζεται (αν και ελπίζουμε να μην χρειάζεται).

Αλλά με το reboot; Τι κάνουμε; Αφήνουμε τους live servers μας εκτεθειμένους; Ή περνάμε το patch με τον κίνδυνο να κάνουν randomly reboot ό,τι ώρα τους κατέβει;
Και εντάξει, να είχαμε κάνα server farm με 500 μηχανήματα στο cluster πες δεν πειράζει, θα κάνει και reboot κανένα και θα ξανανέβει. Αλλά όταν έχεις 2 DB servers "όλους κι όλους"; Και αντίστοιχα από 2 web κλπ.; Εκεί αρχίζει και σοβαρεύει το πράγμα. Για να μην πω βέβαια για αυτούς που έχουν μικρά site που είναι προφανώς όλο το site σε έναν server.

MNP-10
18-01-18, 15:58
https://newsroom.intel.com/news/firmware-updates-and-initial-performance-data-for-data-center-systems/

Server energy efficiency 100%...

Δλδ ενας xeon που τρεχει 15 virtual μηχανακια με μειωση αποδοσης 20% εχει 100% ενεργειακη αποδοση αφου πλεον καιει τα ιδια watt για να τρεχουν τα virtual μηχανακια πιο αργα? :lol::lol::lol:

deniSun
08-02-18, 19:51
Intel Releases Fixed Spectre Patch For Skylake CPUs (http://www.tomshardware.com/news/intel-fixed-spectre-patch-skylake,36477.html)
Intel Releases Skylake Patch for Spectre, Still Testing Other CPUs (https://www.extremetech.com/computing/263512-intel-releases-new-skylake-microcode-update-spectre-still-testing-cpus)

deniSun
22-02-18, 00:52
Intel's new Spectre fix: Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake chips get stable microcode (http://www.zdnet.com/article/intels-new-spectre-fix-skylake-kaby-lake-coffee-lake-chips-get-stable-microcode/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.