PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές πληροφορίες για το ADSL της Forthnet



Athlon_XP
16-06-03, 02:38
Σύμφωνα με traceroute που έκανα στα IP της Forthnet βρήκα τα παρακάτω χρήσιμα addresses (τα οποιά τα είναι και η τελική μορφή για το ADSL της Forthnet)

Resolved 213.16.180.1 to ppp1-adsl-1.ath.forthnet.gr
Resolved 213.16.180.254 to ppp1-adsl-254.ath.forthnet.gr

Resolved 213.16.182.1 to ppp1-adsl-1.the.forthnet.gr
Resolved 213.16.182.254 to ppp1-adsl-254.the.forthnet.gr

Το τελικό format της address θα είναι: pppx-adsl-yyy.zzz.forthnet.gr

όπου:

x=1-20 (προς το παρόν x=1)
yyy=1-254
zzz=πόλη (πχ ath=Αθήνα)

morfeas-dsl-
16-06-03, 13:39
οκ τωρα φταιω εγω που δεν καταλαβα τιποτα ή αυτος που εκανε το ποστ??
τι να πω ισως ειμαι χαζο αλλα δε νομιζω πως το συνολο των ατομων αυτου του site γνωριζουν τοσο τεχνικα ζητηματα. μια εξηγηση αλλη φορα δε βλαπτει....



υγ.ακομα και αν το συνολο γνωριζει τετοια θεματα κανεις δεν πρεπει να μενει στο περιθωριο..

kinq1
16-06-03, 15:06
Τελικά τι θα γίνει? θα προσφέρει κανένας provider static IP?

wizardsl
16-06-03, 15:13
Η ACN.

bond
16-06-03, 15:27
Και η Forthnet μιλησε για Static IP με 20 Ευρώ επιλέον/μήνα.
Προσωπικά παντως αν ήθελα απλά να ανεβάσω ένα ερασιτεχνικό server, θα προτιμούσα dynamic IP. Υπάρχουν εργαλεία για να στησεις server με δυναμικη IP και δεν έχει και τα προβληματα της static (hacking, bans, κ.λ.π). Αν ήθελα επαγγελματικό server και χρειαζόμουν οπωσδήποτε static, τότε δεν θα έπαιρνα ADSL.

BigLion
16-06-03, 15:46
Και η Forthnet μιλησε για Static IP με 20 Ευρώ επιλέον/μήνα.
Προσωπικά παντως αν ήθελα απλά να ανεβάσω ένα ερασιτεχνικό server, θα προτιμούσα dynamic IP. Υπάρχουν εργαλεία για να στησεις server με δυναμικη IP και δεν έχει και τα προβληματα της static (hacking, bans, κ.λ.π). Αν ήθελα επαγγελματικό server και χρειαζόμουν οπωσδήποτε static, τότε δεν θα έπαιρνα ADSL.

Συμφωνώ και γω μαζί σου, και δεν καταλαβαίνω γιατί ενδιαφέρει κάποιους αυτήν την στιγμή το static IP... Εγώ προτιμώ το dynamic IP για τους λόγους που ανέφερες. Άλλωστε, νομίζω ότι κάποιος μπορεί να θέλει static IP μόνο για να στήσει έναν server και να εξυπηρετεί χρήστες-μέλη, άλλά δεν νομίζω ότι με 128Kbps Upload μπορείς να εξυπηρετήσεις αξιοπρεπώς και πολλούς.

chatasos
16-06-03, 18:27
Σύμφωνα με traceroute που έκανα στα IP της Forthnet βρήκα τα παρακάτω χρήσιμα addresses (τα οποιά τα είναι και η τελική μορφή για το ADSL της Forthnet)
.....
Το τελικό format της address θα είναι: pppx-adsl-yyy.zzz.forthnet.gr
...


8O 8O 8O

@ ADSLgr.com All rights reserved.