PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι Ιταλικές αρχές ερευνούν τις Apple και Samsung για εσκεμμένη μείωση επιδόσεων των παλιότερων μοντέλων τους



nnn
19-01-18, 12:39
Η Ιταλική Αρχή Ανταγωνισμού (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato), ξεκίνησε δύο ξεχωριστές έρευνες εναντίον των Apple και Samsung, διερευνώντας για το αν αυτές εφαρμόζουν πολιτική μείωσης των επιδόσεων των συσκευών τους (planned obsolescence), μέσω software update, ώστε να αναγκάσουν τους κατόχους τους να αγοράσουν νέα συσκευή.

Σύμφωνα με την Αρχή, οι Samsung και Apple δεν δίνουν επαρκείς πληροφορίες για τις αναβαθμίσεις και για την πιθανότητα μείωσης των επιδόσεων των συσκευών, κάτι που απαγορεύεται από τον Ιταλικό κώδικα προστασίας του καταναλωτή.

Στην έρευνα δεν γίνεται αναφορά στο πρόσφατο battery-gate της Apple.

Πηγή : The Verge (https://www.theverge.com/2018/1/18/16906658/apple-samsung-investigation-italian-antitrust-planned-obsolescence-software-slowdown?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter)

bxenos
19-01-18, 13:37
Βγάζει η samsung ενημερωσεις; :)

iml
19-01-18, 17:52
Βγάζει η samsung ενημερωσεις; :)

:oneup: σωστο και αυτό

stamka
19-01-18, 18:13
Βγάζει η samsung ενημερωσεις; :)

προσωπικα εχω παρει για ολες της συσκευες μου κιν, tablet, τηλεοραση

netlag
19-01-18, 18:50
Βγάζει η samsung ενημερωσεις; :)

χααχααχ, έλα ντε. Φαντάζομαι όμως ότι στα πάρα πολύ ακριβά κινητά της θα βγάζει μωρέ. Απλά με καθυστέρηση.

tsigarid
19-01-18, 20:28
Και τη Samsung ε; Για να δούμε αν θα τη βομβαρδίσουν όπως έγινε εδώ μέσα με την Apple. Όχι, δεν υπάρχουν haters, μόνο πρόβατα :rolleyes:

aiolos.01
20-01-18, 06:00
Μπα, για τη samsung πότε προέκυψε τέτοιο θέμα;


Και τη Samsung ε; Για να δούμε αν θα τη βομβαρδίσουν όπως έγινε εδώ μέσα με την Apple. Όχι, δεν υπάρχουν haters, μόνο πρόβατα :rolleyes:

Sheeple. Δεν είναι δική μας εφεύρεση. Είναι επισήμως λέξη. Σε πειράζει το ξέρω, αλλά τι να κάνουμε... ;)

Zus
20-01-18, 11:19
Και τη Samsung ε; Για να δούμε αν θα τη βομβαρδίσουν όπως έγινε εδώ μέσα με την Apple. Όχι, δεν υπάρχουν haters, μόνο πρόβατα :rolleyes:

Νόμιζα ότι ήσασταν ξεκάθαροι με αυτό το θέμα.

Να ρίχνεις τις επιδόσεις του κινητού με το έτσι θέλω, είναι μαγκιά κι όχι αυτοταπεινωση.

sdikr
20-01-18, 16:03
Και τη Samsung ε; Για να δούμε αν θα τη βομβαρδίσουν όπως έγινε εδώ μέσα με την Apple. Όχι, δεν υπάρχουν haters, μόνο πρόβατα :rolleyes:

Εδώ λέει πως θα κάνουν έρευνά αν η apple και η Samsung κάνουν αυτό που έχει αποδεχτεί (αφου την ξεσκεπάσανε χρήστες) πως το κάνει η Apple, η samsung Πουθενά δεν έχει δηλώσει κάτι τέτοιο (ούτε κάποιος άλλος έχει αποδείξει κάτι τέτοιο), αλλά οι αρχές θέλουν να κάνουν έρευνά και να ζητήσουν στοιχεία απο την εταιρία γιατί έχουν μια υποψία πως μπορεί να κάνει.

Υπάρχει διάφορα, όταν λοιπόν αποδείξουν ότι το κάνει η samsung δεν νομίζω πως θα μείνει στο απυροβόλητο, για την ώρα έχουμε τον άλλο στόχο που το κάνει, όποτε πυροβολάμε ελεύθερα :p

MIKU
20-01-18, 18:30
Εδώ λέει πως θα κάνουν έρευνά αν η apple και η Samsung κάνουν αυτό που έχει αποδεχτεί (αφου την ξεσκεπάσανε χρήστες) πως το κάνει η Apple, η samsung Πουθενά δεν έχει δηλώσει κάτι τέτοιο (ούτε κάποιος άλλος έχει αποδείξει κάτι τέτοιο), αλλά οι αρχές θέλουν να κάνουν έρευνά και να ζητήσουν στοιχεία απο την εταιρία γιατί έχουν μια υποψία πως μπορεί να κάνει.

Υπάρχει διάφορα, όταν λοιπόν αποδείξουν ότι το κάνει η samsung δεν νομίζω πως θα μείνει στο απυροβόλητο, για την ώρα έχουμε τον άλλο στόχο που το κάνει, όποτε πυροβολάμε ελεύθερα :p

+1 :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.