PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβαθμιση σε 50ρα και download



godzacker
23-01-18, 20:55
καλησπερα σημερα εκανα αναβαθμιση απο adsl 24ρα σε 50 fiber ολα καλα μεχρι εδω ενω το speedtest μου βγαζει ενταξει τη συνδεση οταν κανω download στο site της Nvidia κατεβαζει με 3mb/sec max το ιδιο και με το site speedtest της cosmote to δηλωσα βλαβη ελπιζω να φτιαξει γιατι το κουτι ειναι ακριβως κατω απο το σπιτι μου,οποιος εχει κατι να προτεινει θα χαιρομουν! αν δεν κανω λαθος πρεπει να κατεβαζω στα 5.5mb/sec? το router μου ειναι speedport Entry 2i

190681190682

YAziDis
24-01-18, 01:39
Δε σημαινει πως το site της nvidia θα επρεπε να δινει μαξ ταχυτητα. Δοκιμασες απο κανεναν ftp? Μπες στο ftp://ftp.forthnet.gr και κατεβασε καποιο μεγαλο αρχειο

godzacker
24-01-18, 02:09
γεια σου αδερφε μπηκα στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και κατεβαζω τα αρχεια με 2.5mb/sec νομιζω ειναι λιγο! εχω ξενερωσει γιατι το κουτι ειναι κατω απο το σπιτι μου
190684

- - - Updated - - -

απο το site που μου εδωσες κατεβαζω 4.8 !? ?? γιατι ομως στα αλλα δεν κατεβαζει ποιο πολυ?

190685

YAziDis
24-01-18, 02:41
Το μονο λογικο ειναι πως υπηρχε κινηση την ωρα που κατεβαζες και δεν μπορει να εξυπηρετησει ο server.

timos71
24-01-18, 04:04
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο torrent η κάποιο αρχείο με download manager. Αν εκεί τερματίζεις τη γραμμή δήλωσε βλάβη στη κόσμοτε και πες ότι έχεις πρόβλημα με τα single-connection downloads.

godzacker
24-01-18, 04:39
γεια σου timos71 ειχες δικιο δε κατεβασα torrent ανοιξα και τα 4 αρχεια μαζι και σχεδον τερματισε ειναι σιγουρα βλαβη στα singel -connection φιλε και καλα γιατι το κανει αυτο? θα τους παρω αυριο να δουμε

190686

timos71
24-01-18, 20:04
Δεν ξέρω για ποιο λόγο συμβαίνει αλλά το έχουν αναφέρει και άλλοι μέσα στο φόρουμ που έχουν 50αρες ότι δεν τερματίζει η γραμμή με 1 κατέβασμα. Το καλύτερο είναι να δηλώσεις βλάβη και να το κοιτάξει κάποιος τεχνικός να σου πει γιατί συμβαίνει αυτό.

YAziDis
24-01-18, 21:03
Αν ειχε προβλημα η γραμμη με τα single connection τοτε δε θα κατεβαζε απο το ftp της forthnet με 4,8. Για μενα μην κανεις τιποτα. Οσο τα σκαλιζεις, ειδικα στον ΟΤΕ που δεν εχεις προσβαση επικοινωνιας με τους τεχνικους μπορει να τα κανεις χειροτερα. Μπορει και τα site να βαζουν περιορισμους αναλογα και με την κινηση.

godzacker
25-01-18, 15:48
καλησπερα και παλι απλα μου φανηκε περιεργο γιατι γινεται αυτο, κατεβασα το αρχειο τεστ 5gb απο το SPEEDTEST της οτενετ με τον internet download manager και βλεπω αυτο .
που σημαινει οτι η γραμμη ειναι ενταξει αλλα γιατι το firefox συκωνει 2.5mb μονο περιεργο μαλλον το firefox φταιει
190743

jkoukos
25-01-18, 16:44
Στον browser το αρχείο κατεβαίνει σε ένα connection, οπότε εξαρτάται από διάφορους παράγοντες πόση θα είναι η πραγματική ταχύτητα κάθε δεδομένη χρονική στιγμή.
Γι' αυτό λέμε ότι για αξιόπιστο έλεγχο της ταχύτητας της σύνδεσης μας, είτε να κατεβάζουμε ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία μέσω του browser είτε ένα αλλά με χρήση download manager o οποίος το σπάει σε περισσότερα connections άρα μεγαλύτερη ταχύτητα.

godzacker
25-01-18, 18:47
ευχαριστω φιλε οποτε νομιζω ειμαι ενταξει?

PEPES
27-01-18, 14:05
Μια χαρα εισαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.