PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellas Sat



Elalekom
16-06-03, 06:33
Στο satleo.gr αναφερθηκε (απο επικοινωνια καποιου χρηστη με τους υπευθυνους) οτι οι υπηρεσιες του Hellas Sat θα ξεκινησουν απο 22 με 23 Ιουνιου.Αν υποθεσουμε οτι δωσουν δορυφορικο internet,πως θα το υποστηριξουν χωρις υποδομες διασυνδεσης(310mbps ΟΤΕΝΕΤ);Εκτος και αν "ξεχωρισουν" το bandwidth που δινουν ενσυρματα με το δορυφορικο.Λογικα δεν θα τους ερχεται πιο φτηνα να συνδεθουν με carriers της Αγγλιας και να στησουν τους δορυφορικους αναμεταδοτες εκει;Θα δινουν βεβαια δευτεροκλασατο bandwidth αλλα θα ειναι πολυ πολυ πιο φθηνο...Εχει κανενας πληροφοριες;

nkar
16-06-03, 09:14
Auto pou kserw egw einai oti gia ena xrono o doryforos tha elegxetai apo thn Astra sto louksembourgo. Synepws apo ekei tha ginetai to uplink kai synepws apo ekei xreiazetai h grammh apo internet prow to doryforo

psymaster
16-06-03, 09:34
Στο satleo.gr αναφερθηκε (απο επικοινωνια καποιου χρηστη με τους υπευθυνους) οτι οι υπηρεσιες του Hellas Sat θα ξεκινησουν απο 22 με 23 Ιουνιου.Αν υποθεσουμε οτι δωσουν δορυφορικο internet,πως θα το υποστηριξουν χωρις υποδομες διασυνδεσης(310mbps ΟΤΕΝΕΤ);Εκτος και αν "ξεχωρισουν" το bandwidth που δινουν ενσυρματα με το δορυφορικο.Λογικα δεν θα τους ερχεται πιο φτηνα να συνδεθουν με carriers της Αγγλιας και να στησουν τους δορυφορικους αναμεταδοτες εκει;Θα δινουν βεβαια δευτεροκλασατο bandwidth αλλα θα ειναι πολυ πολυ πιο φθηνο...Εχει κανενας πληροφοριες;

Φιλε Elalekom καλα κανεις και ψαχνεσαι για το δορυφορικο, αλλα μην κρατας και την ανασα σου... Γιατι αχρηστο θα ειναι αν δεν υπαρχει flatrate. Αρα για το flatrate πρεπει αρχικα να αγωνιστουμε. Δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι εδω που θα εφευγαν απο χρονοχρεωση για να πανε σε χρονοχρεωση.

BigLion
16-06-03, 16:37
Ρε παιδιά το δορυφορικό Internet είναι...μια αποτυχία. Τι το θέλετε?Είναι πανάκριβο και ασταθές (και χωρίς Upload...). Είναι μια πανάκριβη "λυση" για εκεί όπου δεν μπορεί να μπει ADSL. Έστω και αν στην Ελλάδα το ADSL άργησε ήρθε (πούντο? :wink: ) οπότε ξεχάστε όλα τ'άλλα.

psymaster
16-06-03, 23:58
Ρε παιδιά το δορυφορικό Internet είναι...μια αποτυχία. Τι το θέλετε?Είναι πανάκριβο και ασταθές (και χωρίς Upload...). Είναι μια πανάκριβη "λυση" για εκεί όπου δεν μπορεί να μπει ADSL. Έστω και αν στην Ελλάδα το ADSL άργησε ήρθε (πούντο? :wink: ) οπότε ξεχάστε όλα τ'άλλα.

Τωρα εισαι πολλα μετρα offside 007. Το οτι το ADSL ηρθε μπορει να ισχυει για σενα, για την πλειοψηφια του κοσμου ομως δεν υπαρχει (hint: δεν καλυπτονται). Και φυσικα για πολλες περιοχες θα παραμεινει ετσι. Ισως λοιπον το δορυφορικο για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου να ειναι η μονη λυση. Αν εσενα δε σε νοιαζει εχει καλως. Μην αποθαρρυνεις τον αλλο που ψαχνεται ομως.

sigmacom
17-06-03, 00:03
Auto pou kserw egw einai oti gia ena xrono o doryforos tha elegxetai apo thn Astra sto louksembourgo. Synepws apo ekei tha ginetai to uplink kai synepws apo ekei xreiazetai h grammh apo internet prow to doryforo

Πόσο σίγουρος είσαι ότι το teleport θα είναι εκεί? Εγώ άλλα ξέρω :wink:

Elalekom
17-06-03, 02:39
Και επισης εγω που θα μοιραστω συνδεση μεσω ασυρματου πιστευω θα ηταν αρκετα καλα (για 6 ατομα που σχεδιαζουμε) να παιρναμε μια 384 dsl για το always on με 90 ευρω (90/6=15 ευρω) + μια δορυφορικη για downloads.Αν αυτη ηταν και χωρις ογκοχρεωση θα ειχαμε λυσει και το προβλημα του κατεβασματος αρκετα φτηνα.Γιατι με πολυ λιγα λεφτα θα τα ειχαμε και τα δυο.Μπορει να μην ειναι για παιχνιδια σε internet server αλλα ουτως η αλλως 6 ειμαστε...μπορουμε μεταξυ μας.

kinq1
17-06-03, 10:12
Εγώ δεν κατάλαβα από πού συμπεράνατε οτι ο πρόσφατα εκτοξευθείς δορυφόρος θα χρησιμοποιηθεί για παροχή δορυφορικού ιντερνετ σε home users?

mprizes45
17-06-03, 12:15
Εγώ δεν κατάλαβα από πού συμπεράνατε οτι ο πρόσφατα εκτοξευθείς δορυφόρος θα χρησιμοποιηθεί για παροχή δορυφορικού ιντερνετ σε home users?

Ούτε εγώ. Το θέμα είναι άλλο. Μέχρι να φτιαχτεί το επίγειο δίκτυο [αν τυχόν χρειάζεται κάτι τέτοιο] για δορυφορικό ιντερνέτ από τους δικούς μας , χιχιχι, τεχνικούς η ζωή του δορυφόρου θα έχει κάνει τον κύκλο της και θα καεί στην ατμόσφαιρα.

Αλήθεια για πόσα χρόνια θάναι εκεί πάνω?????

jimsliakas
17-06-03, 12:31
Απο τι στιγμη που ο δορυφορος ανηκει στον ΟΤΕ , ας μην περιμενουμε τιποτα καλο.

psymaster
17-06-03, 15:22
Απο τι στιγμη που ο δορυφορος ανηκει στον ΟΤΕ , ας μην περιμενουμε τιποτα καλο.

Ε τοτε γιατι τον στειλανε;

nkar
17-06-03, 18:32
Eimai 100% sigouros oti tha elegxetai apo louksembourgo (inside info)
gia ena xrono. Meta apo ena xrono tha elegxetai apo tis egkatastaseis
tou OTE stis thermopyles kai antistoixes egkatastaseis sth leykwsia
kai tha exoun baackup thn astra.
To doryforiko internet anaferthike apo ton proedro ths OTESAT
se prosfato synedrio (prin mia ebdomada) wstoso den eipwthike an
tha dothei kai se idiwtes.

mechdim
17-06-03, 18:58
Η ζωη του hellas sat θα ειναι 16-17 χρονια. Οσον αφορα το δορυφορικο internet δεν ειναι και τοσο δυσκολο να δωσουν. Εδω η κακομοιρα η hol δινει sat internet αλλα σε αλμυρες τιμες, οι αλλοι δεν μπορουν? Να δουμε τι θα γινει!!!!

BigLion
17-06-03, 19:03
Ρε παιδιά το δορυφορικό Internet είναι...μια αποτυχία. Τι το θέλετε?Είναι πανάκριβο και ασταθές (και χωρίς Upload...). Είναι μια πανάκριβη "λυση" για εκεί όπου δεν μπορεί να μπει ADSL. Έστω και αν στην Ελλάδα το ADSL άργησε ήρθε (πούντο? :wink: ) οπότε ξεχάστε όλα τ'άλλα.

Τωρα εισαι πολλα μετρα offside 007. Το οτι το ADSL ηρθε μπορει να ισχυει για σενα, για την πλειοψηφια του κοσμου ομως δεν υπαρχει (hint: δεν καλυπτονται). Και φυσικα για πολλες περιοχες θα παραμεινει ετσι. Ισως λοιπον το δορυφορικο για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου να ειναι η μονη λυση. Αν εσενα δε σε νοιαζει εχει καλως. Μην αποθαρρυνεις τον αλλο που ψαχνεται ομως.

Δηλαδή ποια είναι τα επιχειρήματα σου που με καθιστούν "offside" σε σχέση με αυτό που είπα?

Κατ'αρχήν πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα είναι πολλές οι περιοχές που δεν θα καλύπτονται? Ακόμα και σε πρώτη φάση οι μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας θα καλύπτονται. Και ακόμα δεν ξεκίνησε η υπηρεσία. Νομίζω ότι βιάζεσαι πολυ...

Και έπειτα μου λες ότι το κυριολεκτικά πανάκριβο δορυφορικό είναι κατάλληλο για το μεγαλύτερο μέρος του πλυθησμου? Ενδεικτικά, σου λέω ότι η www.smdata.gr προσφέρει δορυφορικό internet με όριο 4GB μηνιαίως download για € 184,90/μήνα (με ΦΠΑ). Χώρια τον πανάκριβο εξοπλισμό, και χώρια την αξιοπιστία τηε υπηρεσίας (κατά γενική ομολογία το δορυφορικό internet είναι αναξιοπιστο σε σχέση με το ADSL).

Αν όλα τα παραπάνω σε ενθαρρύνουν για δορυφορικό Internet πήγαινε βάλε.

(φυσικά πρέπει να το αντέχει και η τσέπη σου...γιατί οταν ο βασικός είναι γύρω στα €500 δεν νομίζω να αντέχουν πολλοί το προαναφερθέν κόστος).

psymaster
18-06-03, 00:34
Δηλαδή ποια είναι τα επιχειρήματα σου που με καθιστούν "offside" σε σχέση με αυτό που είπα?

Τα γραφω στο μηνυμα μου. Εχεις προβλημα κατανοησης;




Κατ'αρχήν πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα είναι πολλές οι περιοχές που δεν θα καλύπτονται? Ακόμα και σε πρώτη φάση οι μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας θα καλύπτονται. Και ακόμα δεν ξεκίνησε η υπηρεσία. Νομίζω ότι βιάζεσαι πολυ...


Αν εσυ πιστευεις οτι καλυπτονται πολλες περιοχες... δικο σου το προβλημα, οχι δικο μου. Τωρα αν πιστευεις οτι καποιος που μενει σε χωριο θα μπορεσει ποτε να βαλει DSL, παλι καποιο προβλημα εχεις. Αν, τελος, μενεις στο "θα" :D :D :D




Το προβλημα σου ειναι οτι πιστευεις οτι επειδη πιθανον να ειπε ο ΠΟΤΕ οτι καλυπτεσαι απο το DSL του, οτι ολα ειναι ωραια. Ελα πες μου λοιπον εγω που μενω στο Κερατσινι και δε με καλυπtει, εμενα που εχω μια γραμμη που με πεταει εξω 3-4 φορες το διωρο, εμενα που το τηλεφωνο κοβεται με την καθε βροχη, ή αυτον που μενει σε ενα χωριουδακι ποτε θα βαλουμε DSL.

Τελος, εγω δεν ειπα οτι θα βαλω δορυφορικο. Το ξερω οτι ειναι ακριβο και και και... Απλα σου ειπα οτι δεν πρεπει να αποθαρρυνεις τον αλλο που ψαχνει και το θεμα αυτο.

BigLion
18-06-03, 02:06
Δηλαδή ποια είναι τα επιχειρήματα σου που με καθιστούν "offside" σε σχέση με αυτό που είπα?

Τα γραφω στο μηνυμα μου. Εχεις προβλημα κατανοησης;




Κατ'αρχήν πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα είναι πολλές οι περιοχές που δεν θα καλύπτονται? Ακόμα και σε πρώτη φάση οι μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας θα καλύπτονται. Και ακόμα δεν ξεκίνησε η υπηρεσία. Νομίζω ότι βιάζεσαι πολυ...


Αν εσυ πιστευεις οτι καλυπτονται πολλες περιοχες... δικο σου το προβλημα, οχι δικο μου. Τωρα αν πιστευεις οτι καποιος που μενει σε χωριο θα μπορεσει ποτε να βαλει DSL, παλι καποιο προβλημα εχεις. Αν, τελος, μενεις στο "θα" :D :D :D




Το προβλημα σου ειναι οτι πιστευεις οτι επειδη πιθανον να ειπε ο ΠΟΤΕ οτι καλυπτεσαι απο το DSL του, οτι ολα ειναι ωραια. Ελα πες μου λοιπον εγω που μενω στο Κερατσινι και δε με καλυπtει, εμενα που εχω μια γραμμη που με πεταει εξω 3-4 φορες το διωρο, εμενα που το τηλεφωνο κοβεται με την καθε βροχη, ή αυτον που μενει σε ενα χωριουδακι ποτε θα βαλουμε DSL.

Τελος, εγω δεν ειπα οτι θα βαλω δορυφορικο. Το ξερω οτι ειναι ακριβο και και και... Απλα σου ειπα οτι δεν πρεπει να αποθαρρυνεις τον αλλο που ψαχνει και το θεμα αυτο.

Εγω έκανα ένα σχόλιο με βάση τισ συνθήκες που επικρατούν, αλλά και από δοκιμασμένες καταστάσεις στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει λόγος για προσωπική αντιπαράθεση. Απλά εσύ είπες ότι εγώ τα λέω επειδή καλύπτομαι, αλλά δεν είναι έτσι. Σου εξήγησα τους λόγους που το υποστηρίζω και δεν υπάρχει λόγος να το επαναλάβω. Εγώ στην θέση σου θα προτιμουσα το ISDN (σαν έσχατη λυση μετά το ADSL).

Anyway, σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Παρό

Elalekom
18-06-03, 03:55
Βασικα το ολο θεμα στηριθχηκε στο γεγονος οτι στην αλλη οχθη του ατλαντικου εχουν παμφθηνο ΑΜΦΙΔΡΟΜΟ δορυφορικο internet της ταξης των τιμων που παλευουμε να καταφερουμε εμεις εδω για τις dsl.
Ελα ομως που εδω ο μονος που μπορουμε να περιμενουμε τελικα κατι απ αυτον ειναι και παλι (ο πλεον αναξιοπιστος σε εκπληρωσεις ευχων) ο ΟΤΕ.
ΓΙα τετοιες τιμες εχω ελπιδα(λεμε τωρα).
Γιατι στην Αμερικη ξερουν οτι ειναι δευτεροκλασατο bandwidth το δορυφορικο.
Και το πουλανε σαν τετοιο
Εδω ο κοσμος δεν ξερει η τουλαχιστον δεν μπορει να κανει τιποτα για τις τιμες.
Γιαυτο και χρεωνουν τα GB,αλλα και την υπηρεσια γενικοτερα 200 ευρω το μηνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.