PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι χαλασμένες μνήμες και άλλες ιστορίες.



Σταύρος
05-11-04, 13:27
Ενας καλός φίλος είχε προβλήματα με το μηχάνημά του. Τελικά έφταιγε η μία από τις 2 μνήμες.
Πήγε να αλλάξει την χαλασμένη. Ο πωλητής έπαθε ζημιά όταν είδε ότι ο φίλος μου είχε γράψει με μαρκαδόρο πάνω στο πλαστικό - την είχε σημαδέψει όταν τις δοκίμαζε την μία μετά την άλλη.
Με το δάκτυλο ο πωλητής προσπάθησε να σβύσει το σημάδι. Τελικά άνοιξε ένα συρτάρι, γεμάτο μνήμες, έριξε μέσα την χαλασμένη, πήρε μιά άλλη μνήμη και την έδωσε στον φίλο μου.
Και αυτή η μνήμη ήταν χαλασμένη. Μπλέ οθόνες κλπ.
Ο φιλος μου ξαναπήγε. Αλλαξε ξανά την μνήμη. Η διαδικασία η ίδια : ανοίγει το συρτάρι με τις μνήμες, ρίχνουμε μέσα την χαλασμένη, διαλέγουμε μία από τον σωρό και την δίνουμε στον πελάτη.
Και αυτή η μνήμη ήταν επίσης χαλασμένη.

Τελικά ο φίλος μου την επέστρεψε και με το αντίτιμο των χρημάτων του αγόρασε κάτι άλλο.
Μνήμη πήρε από ένα μικρό κατάστημα που βρίσκεται δίπλα σε αυτό της ιστορίας. Την αγόρασε ελαφρώς ακριβότερα, αλλά δεν είναι χαλασμένη.

Θα σας έλεγα το όνομα του καταστήματος αν δεν έγραφα εδώ ανωνύμως. Δεν μπορώ να κάνω ανώνυμη καταγγελία, δεν είναι σωστό. Πρόκειται πάντως για μία από τις γνωστότερες και μεγαλύτερες αλλυσίδες καταστημάτων σε όλη την Αθήνα.

Gothic
05-11-04, 13:30
Πλαίσιο αλλα όχι Kingston; :mrgreen:

XTCgr
05-11-04, 13:49
πλαίσιο και jetram?

Slammer
05-11-04, 14:08
Παντως, πριν πετάξετε μια μνήμη που φαινεται χαλασμένη, δοκιμαστε να την καθαρίσετε σχολαστικά. Με το τροπο αυτο καταφερα να χρησιμοποιήσω 2-3 dimmακια που φαινονταν χαλασμενα.
Ο καθαρισμός γινεται ως εξης:
- Αποκολλήστε ολα τα αυτοκόλλητα που ειναι κολλημένα πάνω στο dimm.
- Βρεξτε το dimm καλά με καθαρό οινόπνευμα ή καλλίτερα ισοπροπυλική αλκόολη (υπάρχει στα φαρμακεια).
- Με μια οδοντόβουρτσα καθαρίστε σχολαστικά το dimm και ειδικά τα υπολλειματα κολλας απο τα αυτοκολλητα.
- Περιμενετε να στεγνωσει καλά και ξαναβάλτε το στην motherboard.
- Φυσικά εκτελέστε ενα memory test για αρκετή ωρα πριν συμπεράνετε οτι ολα ειναι ενταξει.

EgwEimai
05-11-04, 16:15
- Φυσικά εκτελέστε ενα memory test για αρκετή ωρα πριν συμπεράνετε οτι ολα ειναι ενταξει.

Μία ερώτηση που την είχα στο μυαλό μου: Ποιο πρόγραμμα προτείνετε για ram test???

McAli
05-11-04, 16:33
Θα σας έλεγα το όνομα του καταστήματος αν δεν έγραφα εδώ ανωνύμως.


Μη σε νοιάζει φίλε μου.....οι γνωστοί ύποπτοι είναι απλά...γνωστοί σε όλους. Καλό πάντος είναι να ανφέρουμε τα περιστατικά έτσι ώστε να γλιτώνουμε χρόνο....Αν κάποοις άλλος πάει στο ίδιο μαγαζί με το ίδιο πρόβλημα μπορεί να γνωρίζει από την αρχή ότι η μέθοδος "μνήμη χύμα από το συρτάρι με τις χαλασμένες" δεν θα του δώσει λύση......

Και που να δεις τι θα γίνει αν αναθαρρύσουμε λιγάκι και αρχίσουμε να αξιοποιούμε τίποτα ΙΝΚΑ και Συνηγόρο του Πολίτη ή και την ίδια την αστυνομία ανάλογα με τη περίπτωση....

***Είμαστε 2, ειμαστε 3, είμαστε 1013***

Slammer
05-11-04, 16:46
- Φυσικά εκτελέστε ενα memory test για αρκετή ωρα πριν συμπεράνετε οτι ολα ειναι ενταξει.

Μία ερώτηση που την είχα στο μυαλό μου: Ποιο πρόγραμμα προτείνετε για ram test???

H καλύτερη διαδικασία ελέγχου μνημης θεωρώ οτι γινεται με το memetest86 [Ref: http://www.memtest86.com ].

To memtest86 ειναι ενα προγραμμα ελεγχου stand alone (χωρις υπαρξη λειτουργικού, αν και υπάρχουν binaries για Windows και Linux). Κατεβάστε το ISO καψτε το σε ενα bootable CDROM...

Ειναι το πιο πληρες διαγνωστικό μνημης που εχω βρει, υποστηρίζει πλήθος patterns, με διαφορα mode μεταφορας. Το οτι δεν απαιτεί λειτουργικό του δινει ενα ακόμα πλεονεκτημα, οτι ελέγχει το συνολο της μνημης και δεν μεσολαβούν drivers κλπ....
Σε πολλες περιπτώσεις βρηκε χαλασμένα dimms αν και αλλα προγραμματα τα θεωρούσαν ΟΚ.
Βεβαια ο πληρης κύκλος των τεστ διαρκει αρκετές ωρες.
Προτεινω την χρηση του σε υποπτα μηχανήματα τουλαχιστο για 24 ωρες για σιγουρα αποτελεσματα.

EgwEimai
05-11-04, 17:42
H καλύτερη διαδικασία ελέγχου μνημης θεωρώ οτι γινεται με το memetest86 [Ref: http://www.memtest86.com ].

To memtest86 ειναι ενα προγραμμα ελεγχου stand alone (χωρις υπαρξη λειτουργικού, αν και υπάρχουν binaries για Windows και Linux). Κατεβάστε το ISO καψτε το σε ενα bootable CDROM...

Ειναι το πιο πληρες διαγνωστικό μνημης που εχω βρει, υποστηρίζει πλήθος patterns, με διαφορα mode μεταφορας. Το οτι δεν απαιτεί λειτουργικό του δινει ενα ακόμα πλεονεκτημα, οτι ελέγχει το συνολο της μνημης και δεν μεσολαβούν drivers κλπ....
Σε πολλες περιπτώσεις βρηκε χαλασμένα dimms αν και αλλα προγραμματα τα θεωρούσαν ΟΚ.
Βεβαια ο πληρης κύκλος των τεστ διαρκει αρκετές ωρες.
Προτεινω την χρηση του σε υποπτα μηχανήματα τουλαχιστο για 24 ωρες για σιγουρα αποτελεσματα.

Το κατέβασα, το έκαψα σε CD, έκανα boot από το CD, αλλά το μόνο που κάνει είναι συνεχόμενα reboots...

Slammer
05-11-04, 18:37
- κατεβασε το memtest86-3.1a.iso.zip
- Αποσυμπίεσε το zip και παρε το αρχειο memtest.iso
- Αν χρησιμοποιείς το Nero... από το μενου Recorder>Burn Image διαλεξε το memtest.iso και κάψε το CD
- Κανε boot τον υπολογιστή σου, ενω φρόντισε απο το BIOS να εχεις σαν πρωτο boot device το CD-Drive.
- Μολις μπουτάρει θα δεις το μπλε περιβάλον του memtest

Μολις ολοκληρωσα την παραπάνω διαδικασια επιτυχως και το memtest δουλευει.

dhmk
05-11-04, 19:08
Το 2002 που είχα κανει upgrade είχα προβλήματα από την αρχή. Δεν ήξερα τι συνέβαινε. Τελικά πήγα σε κατάστημα της γνωστής αλυσίδας και τους ζήτησα να μου αντικαταστήσουν της μνήμη. Μου έδωσαν μια άλλη από μια γυάλινη προθήκη. Τα προβλήματα εξαφανίσθηκαν... μέχρι που η μνήμη κάηκε κανονικότατα. Την πήγα στο κατάστημα και μου την άλλαξε με μια σφραγισμένη Kingston. Δεν ξαναεμφανίσθηκε πρόβλημα μέχρι που αποφάσισα να βάλλω περισσότερη μνήμη. Πήρα άλλα 256ΜΒ RAM... και τα προβλήματα άρχισαν (JetRam). Οταν έκανα boot τον υπολογιστή έκανε crash. Μετα από κανά-δυο boot τελικά ξεκινούσε κανονικά. Την άλλαξα κανά δυο φορές τη μνήμη και το πρόβλημα συνεχιζόταν. Τελικά τους ζήτησα να μου δόσουν μια Kingston. Συμφώνησαν και μου έδοσαν μια η οποία ήταν χρησιμοποιημένη (οι επαφές είχαν τα γνωστά γδαρσίματα χρήσης) αλλά τα προβλήματα συνεχίσθηκαν. Το περίεργο είναι ότι όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος (οπως αποδείχθηκε το καλοκαίρι που μόλις πέρασε) είναι πάνω από 25 βαθμούς το πρόβλημα εξαφανίζεται. Τώρα που αρχίζει να πέφτει η θερμοκρασία έχουν αρχίσει και πάλι... να παίζουν τα όργανα. Τι να πω. Μπορεί να φταίει και το motherboard. Τόσες μνήμες άλλαξα!!!

McAli
05-11-04, 20:53
πάντως πριν αποφασίσουμε να κάνουμε ένα upgrade καλό θα ήταν να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω σε forum και site γενικά για εμπειρίες άλλων χρηστών σε σχέση με τη "συνλειτουργία" των επιμέρους "συσκευών"...και δεν εννοώ μόνο αυτών που έχουν drivers....

@ ADSLgr.com All rights reserved.