PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Εύοσμος Θεσ/νίκης



Manick
05-11-04, 14:03
Καλησπέρα σας παιδιά. Μόλις εχτές έκανα αίτηση για ενεργοποίηση της υπηρεσίας...είναι κανείς άλλος στην περιοχή μου να μου πεί πόσο περίμενε? Έχω εγκαταστήσει τα πάντα..το μόνο που θέλω τώρα είναι port! :lol:


Edited: Τι εγινε ρε παιδια? Κανεις?? :twisted: :twisted:

Manick
06-11-04, 13:23
Α! Κατι συμπληρωματικο....μπορει καποιος που ειναι απο εδω κοντα και ξερει: πριν ενα χρονο ακριβως ειχα adsl αλλα την διεκοψα και μου ειχαν δωσει το alcatel speedtouch usb ως Modem. Εχουν αλλαξει μηπως τα πραγματα τωρα και υπαρχει πιθανοτητα να μην κανει το modem αυτο το καιρο? Ειμαι λιγακι ασχετος απο τεχνικα, αλλα ειδα διαφορες συζητησεις οπου τα modems δεν ταιριαζαν με το εκαστοτε dslam.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

kelsos
06-11-04, 13:37
Αν και είμαι στο DSLAM του Α.Παύλου, πιστεύω ότι το πολύ μέσα σε 7 εργάσιμες μέρες θα σου το έχουν ενεργοποιήσει, εφόσον βέβαια υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, εμένα τόσο μου πείρε. Όσον αφορά το δεύτερο που ρωτάς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθότι αρχάριος κι εγώ, έχοντας DSL μόλις μερικές μέρες.

Manick
06-11-04, 14:14
Εμένα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες...περιμένουν μέσα στο Νοέμβρη...πώς το μεταφράζετε αυτό οι πιο έμπειροι?? :D

samafas
07-11-04, 21:49
Το μεταφράζουμε ως εξής...Εύοσμο μένω και έκανα αίτηση στις 8 Σεπτεμβρίου...Ακόμα περιμένω. Άρχισε να τους ζαλίζεις από τώρα. Ελπίζω να μην περάσεις ότι εγώ.

Manick
08-11-04, 02:10
Να υποθεσω οτι ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη σου?? Ωχ καταλαβα....καλα θα περασουμε...μετανιωσα φρικτα την ωρα και τη στιγμη που πριν ενα χρονο ζητησα να μου την απενεργοποιησουν... :roll: :oops: :twisted:

Salvador
08-11-04, 02:20
κατι φιλοι μου ανοιξανε internet cafe στον Ευοσμο και ακομα δεν εχουν internet(ούτε καφε:) ) .Φαντάσου ,οποτε εσυ που εισαι απλα ενας ιδιώτης.
Θα περιμενεις αρκετα πάντως γιατι ακουσα και άλλους απο Ευοσμο οτι υπαρχει προβλημα.
Παρ'ολα αυτα δεν χανεις τπτ να προσπαθεις τηλεφωνικα κτλπ

Manick
08-11-04, 02:55
Ε ρε γλεντια λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: Παντως αυτο που ελεγα πιο πανω για το μοντεμ δεν νομιζω να ειναι προβλημα ετσι? Δηλαδη δεν νομιζω να αλλαξω τιποτα στην εγκατασταση που μου ειχε κανει ο τεχνικος του οτε πριν ενα χρονο, ετσι?

zardoz
08-11-04, 03:34
Ε ρε γλεντια λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε

Φίλε μου, μάλλον χαρτορίχτρα θέλεις για την περίπτωσή σου.
Κανείς δεν μπορεί να σου πεί τον χρονο, ούτε ο ίδιος ο ΟΤΕ.

To SP pro σου λειτουργεί παραταύτα.

Manick
08-11-04, 22:18
Ε ρε γλεντια λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε

Φίλε μου, μάλλον χαρτορίχτρα θέλεις για την περίπτωσή σου.
Κανείς δεν μπορεί να σου πεί τον χρονο, ούτε ο ίδιος ο ΟΤΕ.

To SP pro σου λειτουργεί παραταύτα.

Σε ευχαριστώ πολύ που μου έλυσες την απορία! Άντε να δούμε πότε θα ενεργοποιηθεί επιτέλους... :roll:

Manick
11-11-04, 22:19
Χμμμμ στις 4 Νοεμβρίου έκανα την αίτηση και σήμερα που τους εστειλα email, με πήρε μια ευγενέστατη κυρία και μου είπε τα εξής:
"Δεν έχετε πρόβλημα στο θέμα της πόρτας γιατί έχετε ήδη πάρει μία. Η ενεργοποίηση είναι θέμα ημερών καθώς το μόνο που μένει, είναι να κάνουν κάτι τελευταία πράγματα οι τεχνικοί".
Και ρωτω: να τους πιστεψω και να περιμενω ή να συνεχίσω το πρήξιμο? Τι εννοούσε με αυτο που ειπε για τους τεχνικούς??

Εχω αναμεικτα συναισθηματα καθως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτους..
:lol:

Manick
18-11-04, 21:07
Χμμμ σήμερα τους ξαναπηρα και μου λενε : "μα ποιος σας ειπε οτι ειναι θεμα ολιγων ημερων?μπορει να παρει και ενα μηνα..." και γενικα η κοπελα απο το 134 μου ειπε οτι πορτα εχω παρει (και απ'οτι μου ειπε δοθηκαν καμια 40αρια πορτες) αλλα το θεμα ειναι η τεχνικη κατασκευη! Τι ειναι τουτο? Ας μου εξηγησει καποιος ρε παιδες!

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Νικος

SSB
19-11-04, 11:15
...το θεμα ειναι η τεχνικη κατασκευη!
Μάλλον έχουν να ρίξουν ...μπετά :P

apolos
22-11-04, 20:47
Manick, μάλλον εννοεί την τεχνική κατασκευή της...ενεργοποίησης η κοπελιά. Εγώ περιμένω εδώ και δέκα μέρες τουλάχιστον ενεργοποίηση στο δσλαμ Καλαμαριάς και σήμερα που ξαναπήρα τηλέφωνο μου απάντησαν πάλι "σε λίγες μέρες". Όταν ζήτησα δυο τρεις φορές πιο συγκεκριμένη απάντηση μου είπαν μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας. Αφού δεν πήραμε πόρτα γενικώς... :wink:

kadronarxis
22-11-04, 20:58
Ρε γειτόνια :D (Suncity εδώ),
ένας φίλος θέλει να βάλει στον Εύοσμο και το oteshop του γράφει ότι δεν έχει διαθεσιμότητα!!.
Βάλανε πόρτες ή ....παραμύθια της Καλυμάς;

Άντε γερά.

Nick2k2
23-11-04, 03:09
Παιδιά κάτι πρέπει να παίζει με τις διαθεσιμότητες.Στα dslam Καλαμαριάς και Βυζαντίου έχουν μπει πόρτες εδω και κανα δεκαήμερο σύμφωνα με τον wizard του oteshop.Το ξαδερφάκι μου, που ανήκει στο Βυζαντίου, έχει κάνει αίτηση εδώ και κανα δίμηνο περιμένει απο στιγμή σε στιγμή να συνδεθεί μιας και έχουν μπει υποτίθεται πόρτες αλλα όποτε παίρνει τηλέφωνο να ρωτήσει όλο του τα μασάνε.

Την περασμένη βδομάδα την μια του λέγαν οτι θα ενεργοποιηθεί κατα το τέλος του μήνα,μετά απο λίγο του λέγαν οτι θα τον ειδοποιήσουν σε 2-3 μέρες οτι ενεργοποιήθηκε αλλά τελικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση.Θα τον ρωτήσω ξανα αύριο αν εχει τπτ νέα γιατι μου χε πει οτι θα ξανάπερνε στον οτε να ρωτήσει τι γίνεται. Πάντως πολυ βρωμάει η κατάσταση και δεν βλέπω να κινείται η δουλειά.

apolos
23-11-04, 21:28
Στους όρους σύμβασής του ο ΟΤΕ δίνει ένα περιθώριο δώδεκα ημερών στον εαυτό του για την ενεργοποίηση. Σε εμένα η υπεύθυνη είπε ότι καθυστερούν οι ενεργοποιήσεις λόγω των πολλών αιτήσεων που έγιναν. Λέτε να μας δουλεύουν κανονικά; :? Λέω να μείνω αισιόδοξος πάντως μέχρι και την άλλη εβδομάδα.

Nick2k2
24-11-04, 01:25
Ναι δώδεκα ημέρες δίνουν ως max,όμως μπορεί να σε ενεργοποιήσουν και νωρίτερα.Πάντως δεν ξέρω τι παίζει,και αργούν τόσο οι αιτήσεις.Ο ξαδερφος μου πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει και όταν ρώτησε πότε θα ενεργοποιηθεί του είπαν πάλι άγνωστο,και όταν επέμεινε,είπαν θα τον πάρουν σε λίγα λεπτά και οταν τον πήραν πάλι δεν του έδωσαν κάποιο χρονοδιάγραμμα.Αύριο θα πάει απο τον οτε,μιας και είχε κάνει την αίτηση απο κει, να ρωτήσει τι παίζει γιατι κάτι δεν πάει καλά εδώ, γιατι δεν μπορει να αργούν τόσο πολυ οι αιτήσεις.Απορώ αν έχει ενεργοποιηθεί κανεις αυτές τις μέρες.

apolos
24-11-04, 21:26
Κανένα νέο από τον ξάδερφο Nick; :)

kadron, πιθανώς δεν υπάρχουν πόρτες αλλά ένα τηλεφώνημα στο 134 πάντα είναι πιο σίγουρο.

Nick2k2
25-11-04, 05:19
Nαι apolos πήγε και ρώτησε στον οτε και του είπαν οτι υπάρχουν πάρα πολλες αιτήσεις σε αναμονή και οτι δεν ενεργοποιήθηκε καμια επειδή έχουν κάποια τεχνικά προβλήματα αυτο το διάστημα, και οτι όλες οι αιτήσεις θα ενεργοποιηθούν σταδιακά μέχρι το τέλος του μήνα, αν και δεν διευκρινησαν ποιο μήνα ενοούσαν :lol: Τώρα κατα πόσο λεν αλήθεια θα δείξει...

apolos
29-11-04, 15:47
Μετά την τήρηση από τον ΟΤΕ της πάγιας τακτικής "Σας το βγάζουμε από τη μύτη για να το ευχαριστηθείτε περισσότερο" στο έπακρο σήμερα ενεργοποιήθηκε η ΔΣΛ μου :D (δσλαμ βυζαντίου τελικά)
Άντε με γειά μου(μας?) :whiteflag :beer

@ ADSLgr.com All rights reserved.