PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταματάει η συνεργασία ALPHA TV και STAR με NOVA!



Σελίδες : [1] 2

Verde
30-01-18, 23:56
Τι παίχτηκε με τον σταθμό του ALPHA?
Εχει ενα INFO οτι απο 1η Φεβρουαρίου δεν θα τον εχει η Nova...
Στη θεση του (109) θα βάλει το Entertainment Tv... :lol::respekt:
Μα τι γινεται επιτέλους?

Υγ Δεν ξερω αν ισχύει το ίδιο και με cosmoteTV..

NAV69
31-01-18, 17:46
Δεν έχει σχέση με Cosmote TV, αλλά στη σχέση της Nova με εταιρεία συμφερόντων του παππού (όχι με τον Alpha) και η πλατφόρμα αποφάσισε να σταματήσει να πληρώνει το κανάλι με αποτέλεσμα να κατέβει από τον δορυφόρο .

sakels
31-01-18, 17:57
με ποια αλη εταιρια εννοεις?

NAV69
31-01-18, 18:19
Την Cosmoline, την οποία πάει για μπουμπουνισμα ο παππούς και έχει πάνω από ένα μύριο υπόλοιπο στη Nova. Φυσικά δεν εχει καμία πρόθεση να εξοφλήσει τις υποχρεώσεις της, οπότε έχουν αρχίσει τα εξώδικα και οι αγωγές μεταξύ τους

Verde
31-01-18, 22:37
Και τι θα κερδίσει με το να κόψει η Νόβα τον Αλφα?
Μήπως θα πάρει πίσω τα φεσια?
Ή μήπως την πληρώνει και δυσανασχετεί ο κόσμος?

Αν εγώ καλομαθω στο σήμα Digea για τα ελεύθερα... που είναι και HD τότε η Νόβα θα χάσει συνδρομητές γιατι στο τελος δεν θα κανω zapping στην πλατφορμα της Νόβα αλλά στην τηλεόραση μου..
Δεδομένου ότι μιλάμε για 1 μεγάλο κανάλι που παρακολουθεί κόσμος.

sdikr
31-01-18, 22:41
Και τι θα κερδίσει με το να κόψει η Νόβα τον Αλφα?
Μήπως θα πάρει πίσω τα φεσια?
Ή μήπως την πληρώνει και δυσανασχετεί ο κόσμος?

Αν εγώ καλομαθω στο σήμα Digea για τα ελεύθερα... που είναι και HD τότε η Νόβα θα χάσει συνδρομητές γιατι στο τελος δεν θα κανω zapping στην πλατφορμα της Νόβα αλλά στην τηλεόραση μου..
Δεδομένου ότι μιλάμε για 1 μεγάλο κανάλι που παρακολουθεί κόσμος.

Τα κανάλια δεν νομίζω πως πάνε τζάμπα στις διάφορες πλατφόρμες, αλλά χρεώνουν το πρόγραμμα τους

Rookie
31-01-18, 22:47
Σε πάρα πολλά σημεία της Ελλάδας (και ακόμα περισσότερα του εξωτερικού) υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν ΝΟΒΑ για να μπορουν να βλέπουν κανάλια που η Digea δεν τους τα παρέχει. Οπότε σίγουρα θα είναι πλήγμα για τα έσοδα της ΝΟΒΑ αν διακοπεί η συνεργασίαμε το κανάλι του Alpha γιατί θα στρέψει πολλούς συνδρομητές στον ανταγωνιστή τον Cosmote.
Ήδη απο το 2015 υπήρχε ανεπίσημη πολιτική της εταιρίας να "ανέχονται" τους συνδρομητές που είχαν πάρει τον αποκωδικοποιητή εκτός Ελλάδας παρότι η μονοθεσία το απαγορεύει. Και απο την άλλη διακόπτουν τη συνεργασία με ένα απο τα βασικά κανάλια... τι να πει κανεις με τα στελέχη της ΝΟΒΑ....

sdikr
31-01-18, 22:52
Σε πάρα πολλά σημεία της Ελλάδας (και ακόμα περισσότερα του εξωτερικού) υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν ΝΟΒΑ για να μπορουν να βλέπουν κανάλια που η Digea δεν τους τα παρέχει. Οπότε σίγουρα θα είναι πλήγμα για τα έσοδα της ΝΟΒΑ αν διακοπεί η συνεργασίαμε το κανάλι του Alpha γιατί θα στρέψει πολλούς συνδρομητές στον ανταγωνιστή τον Cosmote.
Ήδη απο το 2015 υπήρχε ανεπίσημη πολιτική της εταιρίας να "ανέχονται" τους συνδρομητές που είχαν πάρει τον αποκωδικοποιητή εκτός Ελλάδας παρότι η μονοθεσία το απαγορεύει. Και απο την άλλη διακόπτουν τη συνεργασία με ένα απο τα βασικά κανάλια... τι να πει κανεις με τα στελέχη της ΝΟΒΑ....

Δεν ανέχεται κάτι, ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα, απλά δεν έχει κάποιο τρόπο να το ξέρει αν ο δέκτης είναι Ελλάδα, ή κάπου άλλου.

ο Συνδρομητής που παίρνει την συνδρομή, παρανομεί και παίρνει το δέκτη της Νοβα ή της Cosmote μαζί του στο εξωτερικό

Rookie
31-01-18, 23:03
Δεν ανέχεται κάτι, ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα, απλά δεν έχει κάποιο τρόπο να το ξέρει αν ο δέκτης είναι Ελλάδα, ή κάπου άλλου.

ο Συνδρομητής που παίρνει την συνδρομή, παρανομεί και παίρνει το δέκτη της Νοβα ή της Cosmote μαζί του στο εξωτερικό

Με συγχωρείς και με όλη την εκτίμηση που σου έχω αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου, ανέχεται και με το παραπάνω γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Π.χ όταν καλεί συνδρομητής απο Γερμανία,για να του στείλουν "σήμα" να του ξεμπλοκάρουν την κάρτα μετά απο διακοπή λόγω οφειλής, και φαίνεται οτι καλεί απο Γερμανία αλλά η εντολή είναι να τον εξυπηρετήσεις κανονικα, δεν είναι ανοχή?

gcf
31-01-18, 23:10
Το ότι καλεί από εξωτερικό δεν σημαίνει ότι έχει εκεί το δέκτη. Μπορεί να τον έχει αφήσει πίσω για την οικογένειά του. Και ακόμη και αν το έκοβαν για αυτό το λόγο, δεν είναι δύσκολο να είσαι έξω και να κάνεις κλήσεις με γεωγραφικό αριθμό Ελλάδας.
Αλλά δεν διαφωνώ ότι άτυπα μπορεί και να το ανέχονται.

sdikr
31-01-18, 23:17
Με συγχωρείς και με όλη την εκτίμηση που σου έχω αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου, ανέχεται και με το παραπάνω γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Π.χ όταν καλεί συνδρομητής απο Γερμανία,για να του στείλουν "σήμα" να του ξεμπλοκάρουν την κάρτα μετά απο διακοπή λόγω οφειλής, και φαίνεται οτι καλεί απο Γερμανία αλλά η εντολή είναι να τον εξυπηρετήσεις κανονικα, δεν είναι ανοχή?

Και ξαναλέω,

απλά δεν έχει κάποιο τρόπο να το ξέρει αν ο δέκτης είναι Ελλάδα, ή κάπου άλλου.
Οπότε δεν υπάρχει κάτι επίσημο ή ανεπίσημο, απλά δεν έχει την δυνατότητα να ξέρει που είναι ο Δέκτης (και όχι ο συνδρομητής)

Γνωρίζουν φυσικά οτι υπάρχουν συνδρομητές που παρανομούν και παίρνουν τους δέκτες μαζί, όταν κάτι τέτοιο έρθει στην αντίληψη τους διακόπτουν και την πρόσβαση στα κανάλια.

Rookie
31-01-18, 23:18
Το ότι καλεί από εξωτερικό δεν σημαίνει ότι έχει εκεί το δέκτη. Μπορεί να τον έχει αφήσει πίσω για την οικογένειά του. Και ακόμη και αν το έκοβαν για αυτό το λόγο, δεν είναι δύσκολο να είσαι έξω και να κάνεις κλήσεις με γεωγραφικό αριθμό Ελλάδας.
Αλλά δεν διαφωνώ ότι άτυπα μπορεί και να το ανέχονται.

...όταν το λέει ο ίδιος οτι καλεί απο Βερολίνο , ας πούμε, και ταυτοχρόνως αλλάζει κανάλια απο το δέκτη, για να επιβεβαιώσει οτι "ξεκλειδώθηκε" η κάρτα, δε νομίζω οτι έχει κάποιο λόγο να είναι στη ελλάδα και να λέει οτι ειναι στο Βερολίνο.... ή να καλεί τεχνικός απο Παρίσι μετά απο ρύθμιση της κεραίας για να ζητήσει την αποστολή σήματος συγχρονισμού κάρτας-δέκτη... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος οπότε προσωπικά σταματώ εδω....

georgegr3
31-01-18, 23:21
Δεν ξερω τι παιζει ακριβως και πως οδηγηθηκε εκει η κατασταση, αλλα ειναι λιγο τραγικο να γινεται κατι τετοιο ξαφνικα. Ειδικα, οταν δεν θελεις να βλεπεις survivor ή επαναληψεις mega και βλεπεις αρκετες ελληνικες σειρες του καναλιου αυτου και οταν η κεραια σου ειναι χαλια και γι αυτο το λογο εχεις βαλει ενα απλο family pack.

Avvocato
01-02-18, 01:52
εδω και καιρο σκεφτομουνα να σταματησω την ΝΟΒΑ και να παω σε ΟΤΕTV. Τελικα αυτο που εγινε σημερα ειναι ισως μια απο τις καλυτερες αιτιες και οχι αφορμες, αφου zapping κανω μεσω δορυφορικου και οχι απο την TV. Το να βγαζεις απο το προγραμμα ενα καναλι πανελαδικης εμεβελειας και απο τα "ΜΕΓΑΛΑ" της χωρας ειναι απαραδεκτο. Δεν σεβονται του συνδρομητες τους...απλα.
Αν και εχω ολο το πακετο με ιντερνετ, τηλεφωνο και vdsl απο forthnet...ειναι καιρος να αποχαιρετησουν εναν πελατη τους. παει μαλλον για φουντο το μαγαζι. Απλα ειμαι πολυ δυσαρεστημενος και με δεδομενο οτι κραταγα την NOBA αποκλειστικα για την Ευρωλιγκα και τιποτε αλλο και με γεγονος οτι τα αθλητικα τα εχουν δωσει και σε αλλους (vodafone, wind) πλεον δεν βλεπω το λογο να ειμαι συνδρομητης τους.....κριμα.

soularav
01-02-18, 09:01
Δυστυχώς από την Nova έμεινε μόνο το όνομα..... Λυπηρό.....:down:

blackwar
01-02-18, 10:44
Γινεται να φυγεις απο την εταιρια ανευ προστιμου επειδη εδιωξε ενα καναλι;

Verde
01-02-18, 10:55
Γινεται να φυγεις απο την εταιρια ανευ προστιμου επειδη εδιωξε ενα καναλι;
Με πρόλαβες.
Αυτη ηταν και η δικιά μου απορεια δεδομένου οτι εχω μάθει να κανω την ζωή ου εύκολη και όχι δύσκολη.
Απο τη στιγμη που βγάζουν ενα τοσο μεγαλο κανάλι μπορούμε να κόψουμε τη συνδρομή χωρις πέναλτι?

NAV69
01-02-18, 11:16
Προφανώς και το κόψιμο του Alpha δεν μπορεί να αιτιολογήσει διακοπή της σύμβασης χωρίς ποινή. Στην ίδια λογική, εάν προσθέσουν ένα επιπλέον κανάλι , θα δεχόσασταν να αυξηθεί το τίμημα πριν λήξει η τρέχουσα σύμβαση?
Να έχουμε πάντα κατά νου, ότι ο Alpha και τα υπόλοιπα ιδιωτικά κανάλια, αξιώνουν υψηλό τίμημα από τις πλατφόρμες για να προσφέρονται στο μπουκέτο καναλιών τους. Το οποίο μάλιστα σχεδόν κάθε χρόνο ανεβαίνει, με αξίωση φυσικά των ελεύθερων καναλιών. Το θέμα αφορά τη σύμβαση/συμφωνία μεταξύ NOVA και ομίλου Alpha και έχει πάρει το δρόμο του στα δικαστήρια. Εφόσον βέβαια το βασικό κριτήριο για την απόφαση να γίνει κάποιος συνδρομητής σε μια πλατφόρμα και να πληρώνει κάθε μήνα ένα σεβαστό κόστος, είναι να μπορεί να βλέπει ένα συγκεκριμένο ελεύθερο κανάλι , τότε είναι πιθανό να έχει απώλειες η Nova. Λογικά όμως η δυνατότητα να βλέπεις Alpha είναι πολύ χαμηλά στη λίστα των λόγων για τους οποίους γίνεται η επιλογή συνδρομητικής πλατφόρμας, οπότε μάλλον δεν θα υπάρχουν σοβαρές απώλειες στη βάση τους .

Ionlab
01-02-18, 11:39
Προφανώς και το κόψιμο του Alpha δεν μπορεί να αιτιολογήσει διακοπή της σύμβασης χωρίς ποινή. Στην ίδια λογική, εάν προσθέσουν ένα επιπλέον κανάλι , θα δεχόσασταν να αυξηθεί το τίμημα πριν λήξει η τρέχουσα σύμβαση?
Να έχουμε πάντα κατά νου, ότι ο Alpha και τα υπόλοιπα ιδιωτικά κανάλια, αξιώνουν υψηλό τίμημα από τις πλατφόρμες για να προσφέρονται στο μπουκέτο καναλιών τους. Το οποίο μάλιστα σχεδόν κάθε χρόνο ανεβαίνει, με αξίωση φυσικά των ελεύθερων καναλιών. Το θέμα αφορά τη σύμβαση/συμφωνία μεταξύ NOVA και ομίλου Alpha και έχει πάρει το δρόμο του στα δικαστήρια. Εφόσον βέβαια το βασικό κριτήριο για την απόφαση να γίνει κάποιος συνδρομητής σε μια πλατφόρμα και να πληρώνει κάθε μήνα ένα σεβαστό κόστος, είναι να μπορεί να βλέπει ένα συγκεκριμένο ελεύθερο κανάλι , τότε είναι πιθανό να έχει απώλειες η Nova. Λογικά όμως η δυνατότητα να βλέπεις Alpha είναι πολύ χαμηλά στη λίστα των λόγων για τους οποίους γίνεται η επιλογή συνδρομητικής πλατφόρμας, οπότε μάλλον δεν θα υπάρχουν σοβαρές απώλειες στη βάση τους .

Φυσικά και αιτιολογεί την διακοπή της σύμβασης. Αναγράφεται κανονικά ότι είναι ένα από τα κανάλια που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο υπηρεσιών της Nova και η μη παροχή του αποτελεί δικαιολογημένα λόγο καταγγελίας ΑΖΗΜΙΩΣ. Η επιπλεόν παροχή καναλιών δεν αποτελεί λόγο διακοπής. Η μειωμένη όμως, όταν αναφέρεται μάλιστα ξεκάθαρα ότι πρόκειται για κανάλι που παρέχεται με όλα τα μπουκέτα, τότε αποτελεί λόγο καταγγελίας.

blackwar
01-02-18, 12:15
Θα το δοκιμασει κανεις; ή´ το εχει δοκιμασει

NAV69
01-02-18, 12:20
Εφοσον θεωρείς ότι η αφαίρεση ενός καναλιού μπορεί να αιτιολογήσει την μονομερή καταγγελία, θα πρέπει να δεχτείς ότι η επιπλέον παροχή καναλιών αποτελεί λόγο για μονομερή αύξηση του τιμήματος . Εκτός εάν θεωρείς ότι τα νομικά τμήματα των Nova & Cosmote είναι ανίκανοι να προστατεύσουν τα συμφέροντα των εταιρειών τους (οι οποίες κάνουν τζίρο εκατοντάδες εκατομμύρια η κάθε μία...) και μπορεί ο κάθε ιδιώτης να μπαινοβγαίνει στις πλατφόρμες όποτε θεωρεί αυτός λογικό.

Αλλά εφόσον είσαι τόσο σίγουρος , κάνε καταγγελία της σύμβασης σου και μετά έλα πες μας τι έγινε και που κατέληξες...

Craven
01-02-18, 12:24
Εφοσον θεωρείς ότι η αφαίρεση ενός καναλιού μπορεί να αιτιολογήσει την μονομερή καταγγελία, θα πρέπει να δεχτείς ότι η επιπλέον παροχή καναλιών αποτελεί λόγο για μονομερή αύξηση του τιμήματος .

Η αφαίρεση δεν δικαιολογεί αποχώρηση αζημίως (άλλωστε αν ίσχυε θα είχε φύγει κόσμος απο τον OTE αζημίως όταν έφυγαν τα discovery) αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι η παραπάνω σύγκριση είναι το λιγότερο αστεία

NAV69
01-02-18, 12:37
@ craven welcome to real world

Craven
01-02-18, 13:31
βλέπω για 5 μηνύματα όλα και όλα και λίγων ωρών εγγραφή έχεις μπει δυναμικά... μάλιστα.

NAV69
01-02-18, 13:41
Forum cop?

nnn
01-02-18, 14:13
βλέπω για 5 μηνύματα όλα και όλα και λίγων ωρών εγγραφή έχεις μπει δυναμικά... μάλιστα.

Μεροκάματο να βγαίνει.........

kstefanos
01-02-18, 15:13
Forum cop?

υπεκφεύγεις άγαρμπα...

Ionlab
01-02-18, 15:34
Η αφαίρεση δεν δικαιολογεί αποχώρηση αζημίως (άλλωστε αν ίσχυε θα είχε φύγει κόσμος απο τον OTE αζημίως όταν έφυγαν τα discovery) αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι η παραπάνω σύγκριση είναι το λιγότερο αστεία

Δεν ξέρω τι έγινε στον ΟΤΕ (ούτε που είχα ιδέα ότι δεν είχε τα discovery) αλλά το γιατί η παροχή λιγότερων δεν αποτελεί λόγο αποχώρησης χωρις την υποχρεώση καταβολής της ρήτρας δεν μπορώ να καταλάβω πως δικαιολογείται απο μερικούς.

Διαφήμιζες τα Χ κανάλια....υπέγραψα συμβόλαιο....παρέχεις πλεον Χ-1 κανάλια...άρα οι όροι έχουν αλλάξει.

Πρόσεξε είναι τελείως διαφορετικό να προσθέσεις επιπλεόν Υ κανάλια και να τα ξαναφαιρέσεις.
Εφόσον το αρχικό σύνολο Χ που ισχυε οταν υπέγραφες παραμένει το ίδιο δεν έχεις κανένα λόγο να καταγγήλεις.

Αν κάποιος χρειάζεται υλικό για να προχωρήσει στην καταγγελία υπάρχει ΚΑΙ σημερινό video και ιστορικό από την ιστοσελίδα της Nova που διαφημίζει τις εν λόγω παροχές και αναφέρει ξεκάθαρα ότι ανάμεσα στα ελληνικά καναλια συμπεριλαμβάνεται και ο Alpha (γιατί ως συνήθως αλλάξανε τώρα την σελίδα τους).
Αμα το χρειάζεται κάποιος το ανεβάζω στο YT.
Έχει και η Google ιστορικό βεβαια http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:6W_wkQRoz-kJ:www.nova.gr/gr/theama/kanalia/+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=gr
και το Internet archive.....https://web.archive.org/web/20170720190650/http://www.nova.gr/gr/theama/kanalia/

Apyr
01-02-18, 18:01
Όταν κάποιος θέλει να αποχωρήσει απο κάτι που δεν είναι ευχαριστημένος η ρήτρα είναι πολύ λίγη για να σε κρατήσει.Προσωπικά παραμένω στη νοβα λόγω superleague ,των nova cinema και του on demand.Εφυγε ο άλφα,με ξεβολεύει λίγο,διότι έχω παραμελήσει την παλαιά κεραία,αλλά ένα ελεύθερο κανάλι δεν είναι λόγος να φύγεις.Προσωπικά πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα τα βρουν οι δυο εταιρίες.

Ionlab
01-02-18, 18:30
Μα φυσικά, είναι άλλο πραγμα το αν έχεις το δικαίωμα να διακόψεις αζημίως, σε σχέση με το αν τελικα θα το εξασκήσεις.

vforvendetta85
01-02-18, 18:50
Forum cop?

Δεν έχετε βαρεθεί τόσα χρόνια εκεί στην Κάντζα; Πόσο πιο κάτω να φτάσετε; Πόσα nickname θα φτιάξετε; Δεν πάτε σε άλλο φόρουμ (ποιος ξέρει, μπορεί και να το ξέρετε...) να ποστάρετε που λογικά θα βρείτε χώρο;

Ρε nnn, ξεμπροστιάστε τους επιτέλους!

On topic: Ο λόγος που nova και demco τα έσπασαν είναι πως η cosmoline (συμφερόντων demco) χρωστάει στη Nova κι η Nova στον Alpha, οπότε η Nova ζήτησε συμψηφισμό (μεγαλύτερη η οφειλή της cosmoline) ο οποίος δεν έγινε δεκτός από την άλλη πλευρά κι η Nova αποφάσισε να διακόψει την συνεργασία. Έχει γραφτεί σε πολλές ιστοσελίδες.

blackwar
01-02-18, 21:35
Καλα πως δημιουργηθηκαν 2-3 λογαριασμοι που εινια υπερ της Νοβα και δικαιολογουν;




Όταν κάποιος θέλει να αποχωρήσει απο κάτι που δεν είναι ευχαριστημένος η ρήτρα είναι πολύ λίγη για να σε κρατήσει.Προσωπικά παραμένω στη νοβα λόγω superleague ,των nova cinema και του on demand.Εφυγε ο άλφα,με ξεβολεύει λίγο,διότι έχω παραμελήσει την παλαιά κεραία,αλλά ένα ελεύθερο κανάλι δεν είναι λόγος να φύγεις.Προσωπικά πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα τα βρουν οι δυο εταιρίες.

Η ρητρα 200 ευρα ειναι! Εγινε παρατηρηση στον παραπνω και μπηκε νεος στο φορουμ. nova cinema επαναληψεις, on demand εχουν κι αλλοι και το NEtflix

Craven
01-02-18, 21:40
δεν μπορώ να καταλάβω πως δικαιολογείται απο μερικούς.


Επειδή μιλάς για "δικαιολόγηση" (και εφόσον με έχεις σε quote φαντάζομαι αναφέρεσαι σε εμένα) .. μιλάμε τώρα για το τι θεωρούμε ηθικό ή για το τι όντως ισχύει? αν θες να σου πω αυτό που θες να ακούσεις οκ κανένα πρόβλημα.. ηθικό δεν είναι σε καμία περίπτωση και είμαι ο πρώτος που θίγεται καθώς εγώ ειδικά έχω nova με multiview MONO KAI MONO επειδή δεν έχω εγκατάσταση για digea. Εγώ δεν βλέπω Ελληνικά κανάλια αλλά η γυναίκα μου βλέπει.. και μάντεψε.. βλέπει ALPHA. Θες και το καλύτερο? ανανέωσα μόλις πριν 2 μήνες για 2 χρόνια όπως είπα μόνο και μόνο για τα Ελληνικά κανάλια (με τον εκπρόσωπο στο παζάρι για το αν θα μείνω ή αν θα φύγω για ote να προσπαθεί να με πείσει χρησιμοποιώντας το γνωστό "έχουμε όλα τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας, το πρωτάθλημα μπλα μπλα".
Το εύκολο λοιπόν είναι να λέμε στον απέναντι ότι προσπαθεί να δικαιολογήσει μια εταιρεία (άλλος το έκανε στην πραγματικότητα αλλά δεν το έπιασες....) αλλά το δύσκολο είναι να ακούσεις τι ισχύει και τι έχεις υπογράψει (όσο και αν αυτό στεναχωρεί πρώτα εμένα που θίγομαι και έχω εγκλωβιστεί για 2 χρόνια).
Καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο πρώτα και να βάζουμε στην άκρη το συναίσθημα και να βάζουμε πρώτα την λογική για να καταλάβουμε τι λέει ο άλλος..
Αν τώρα καταφέρει κάποιος να αποδεσμευτεί αζημίως στην συγκεκριμένη περίπτωση τότε πρώτος πρώτος θα με ενδιέφερε να το μάθω ώστε με την σειρά μου να αποδεσμευτώ (το κόστος αποδέσμευσης απο 3play υπηρεσία δεν είναι σε καμία περίπτωση μικρό όπως είπε κάποιος).

Ionlab
01-02-18, 22:57
Επειδή μιλάς για "δικαιολόγηση" (και εφόσον με έχεις σε quote φαντάζομαι αναφέρεσαι σε εμένα) .. μιλάμε τώρα για το τι θεωρούμε ηθικό ή για το τι όντως ισχύει? αν θες να σου πω αυτό που θες να ακούσεις οκ κανένα πρόβλημα.. ηθικό δεν είναι σε καμία περίπτωση και είμαι ο πρώτος που θίγεται καθώς εγώ ειδικά έχω nova με multiview MONO KAI MONO επειδή δεν έχω εγκατάσταση για digea. Εγώ δεν βλέπω Ελληνικά κανάλια αλλά η γυναίκα μου βλέπει.. και μάντεψε.. βλέπει ALPHA. Θες και το καλύτερο? ανανέωσα μόλις πριν 2 μήνες για 2 χρόνια όπως είπα μόνο και μόνο για τα Ελληνικά κανάλια (με τον εκπρόσωπο στο παζάρι για το αν θα μείνω ή αν θα φύγω για ote να προσπαθεί να με πείσει χρησιμοποιώντας το γνωστό "έχουμε όλα τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας, το πρωτάθλημα μπλα μπλα".
Το εύκολο λοιπόν είναι να λέμε στον απέναντι ότι προσπαθεί να δικαιολογήσει μια εταιρεία (άλλος το έκανε στην πραγματικότητα αλλά δεν το έπιασες....) αλλά το δύσκολο είναι να ακούσεις τι ισχύει και τι έχεις υπογράψει (όσο και αν αυτό στεναχωρεί πρώτα εμένα που θίγομαι και έχω εγκλωβιστεί για 2 χρόνια).
Καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο πρώτα και να βάζουμε στην άκρη το συναίσθημα και να βάζουμε πρώτα την λογική για να καταλάβουμε τι λέει ο άλλος..
Αν τώρα καταφέρει κάποιος να αποδεσμευτεί αζημίως στην συγκεκριμένη περίπτωση τότε πρώτος πρώτος θα με ενδιέφερε να το μάθω ώστε με την σειρά μου να αποδεσμευτώ (το κόστος αποδέσμευσης απο 3play υπηρεσία δεν είναι σε καμία περίπτωση μικρό όπως είπε κάποιος).

Δεν μιλαμε ουτε για ηθική ούτε για τιποτε αλλο στην συγκεκριμένη περίπτωση....ισως η επιλογη της λέξης δικαιολογηση να μην ηταν η σωστή. Ανοχή είναι μαλλον ορθότερη. Και φυσικα δεν υποστηρίζω οτι είναι εσκεμμενη.....



Αν δεις τα λινκ που παρέθεσα και αν θες και βιντεο απο την ιστοσελίδα τους ΣΗΜΕΡΑ το πρωι αναφερεται ξεκαθαρα πως ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ τηλεόρασης αναμεσα στα ελληνικα καναλια ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΛΦΑ.
Είναι λοιπόν αναπόσπαστο μέρος της υπηρεσίας οπως παρέχεται.
Κοπηκε λοιπόν η συγκεκριμένη υπηρεσία. Επομένως αυτομάτως ΑΛΛΑΖΕΙ η υπηρεσία οπως παρέχεται.
Η υπαρξη ή μη του συγκεκριμένου καναλιού (θα μπορούσε) να αποτελεί τον ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ λογο για την παραμονή σου στην υπηρεσία. Αφού λοιπόν το καναλι δεν κλείνει ωστε να δικαιολογείται ανωτερα βια, αλλά σταματάει να το παρέχει η nova (γλυτώνωντας και τα αναλογα τελη)....τότε μπορείς πολύ ανετα να ισχυριστείς (και να έχεις απολυτο δικιο) πως τροποποιήθηκε η υπηρεσια μονομερώς χωρις την συγκαταθεσή σου.

Η νοβα έχει κάθε δικαιωμα να το πραξει αυτό (μονομερή τροποποίηση), αυτομάτως ομως παρέχεται σε σενα η δυνατότητα να αντιτεθείς στην νεα υπηρεσία και να ζητήσεις την αποδευσμευσή σου ΑΖΗΜΙΩΣ ή να ζητήσεις μειωση του τιμήματος (επαναδιαπραγμάτευση).

Τα πραγματα ειναι απλα και λογικά....καμια ηθική κανενα συναίσθημα.

Το αν θα εξασκήσεις το δικαιωμα είναι άλλο θέμα....

Επίσης η Νοβα ποτε δεν ανεφερε οτι το novacinema 4 θα καταντουσε σειροκαναλο, αλλα και ποτε δεν ειπε οτι θα δειχνει αποκλειστικα ταινιες οπως εκανε καποτε. Στην συγκεκριμενη περιπτωση παρολο που "μεταβληθηκαν" παλι οι υπηρεσιες απο την στιγμη που δεν υπηρχε ξεκαθαρη δεσμευση για το περιεχομενο του καναλιου δεν μπορεις να επικαλεστεις το γεγονος οτι δεν δειχνει αποκλειστικα ταινιες και να αποχωρησεις αζημιως....

Υπ' οψιν οτι ΙΣΩΣ προυποθεση για την αποχωρηση ειναι να ενημερωσεις γραπτώς για την εναντιωση σου στις αλλαγές (δεν ειμαι δικηγορος). Αντιστοιχα γραπτως πρεπει και να σου απαντησουν. Το τελευταιο στο λεω γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα σε παρουν τηλ (το οποιο θελει την συγκαταθεση τους για να ηχογραφηθει και την οποια μαλλον δεν θα στη δωσουν) και θα σου πουν ΨΕΥΔΩΣ, οτι αυτα που ισχυρίζεσαι δεν περιλαμβανονται στους ορους που υπεγραψες και αλλα φαιδρα....
Αν πραγματι λοιπον θελεις να αποχωρησες δεν εχεις τον απειρο χρονο γιατί θα πρεπει να δηλωσεις την εναντίωση σου με την λήψη του πρωτου λογαριασμού απο την τροποποίηση της υπηρεσίας. Αλλιως ΙΣΩΣ να τεκμαιρεται η σιωπηρη αποδοχη σου στην τροποποίηση (ιδιαίτερα αν η αλλαγή αυτη αναγραφεται στα ψιλα γραμματα του λογαριασμού)
Μια κουβεντα με τον συνηγορο του καταναλωτη να σε διαφωτιζε ακομα περισσοτερο.

Craven
01-02-18, 23:07
Αντί να επιμένεις και να αναλωνόμαστε σε ανούσιες συζητήσεις, γιατί δεν ψάχνεις να δεις τι έχει ειπωθεί σε 100δες μην πω χιλιάδες πόστ απο χιλιάδες χρήστες όταν έγινε το ίδιο στον ΟΤΕ όπως σου είπα? Θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Τα γράφεις με την σιγουριά ότι τα ξέρεις αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι μιλάς με το τι φαντάζεσαι οτι ισχύει με την λογική και όχι με το τι πραγματικά (παράλογο ίσως) ισχύει καθώς το τι ισχύει έχει αναλυθεί αμέτρητες φορές δεν έχει νόημα να ξαναγίνει εδώ. Λες εγώ να είμαι τρελός και να μην θέλω να φύγω τώρα ειδικά? Τον χρόνο που αναλώνεις να μου απαντάς, ανάλωσε τον το να ψάξεις και θα δεις τι έχει γίνει σχετικά :)

PS. έτσι κιαλλιώς βλέπω να ακολουθεί και άλλο κανάλι τον ALPHA όπως ακούγεται.. εκεί να δω τι θα κάνουμε...

Verde
02-02-18, 00:00
Ειναι απαράδεκτο επειδή μια Χ εταιρεια χρωστάει στη Νόβα (δεν ξερω καν αν ισχυει ουτε τα ποσα κλπ) και να κοβουν ενα τοσο μεγαλο κανάλι, που ειναι άλλη εταιρεια ετσι!
Στην τελική για να αντιστρέψουμε τους ρόλους... Αν οι μανατζερς αφεισαν την Χ εταιρεια να τους φεσώνει ειναι 100% προβλημα των μάνατζερ της Νοβα που προφανώς ειναι άσχετοι και θα έπρεπε αυτοί να την πληρώσουν και όχι ο συνδρομητής που τους τα σκάει καθε μήνα.
Αλλα βέβαια προφανώς εκει στη Νόβα αντί για σωστή δοιηκηση έχουν χρόνο μονο για να κάνουν new members - troll για να μας λενε διαφορα παραμύθια για να φοβίσουν τον κοσμο να μην την κανουμε μαζικά!

Apyr
02-02-18, 00:29
Νέο μέλος,όχι troll,χρήστης νοβα από το 2003,χωρίς δυνατότητα λήψης dtv,χωρίς άλφα από σήμερα.Δε θα απολογηθώ.Είδα κάτι διαφορετικό από το copy paste των υπολοίπων σελίδων και έγραψα ενα σχόλιο,αφού πρώτα έγινα μέλος με e-mail που είναι το επίθετο μου.

Craven
02-02-18, 00:40
Αυτό που έχει βγει είναι πως ο ένας χρωστάει στον άλλο και όχι μόνο ο Alpha στην Nova και πως δεν τα βρήκαν σε συμψηφισμό.. φυσικά ο φίλος που έτρεξε να ενημερώσει εδώ, ξέχασε τα μισά και μετέφερε μόνο αυτά που έβγαζαν λάδι την Nova... θα είμαι καλοπροαίρετος και θα θέλω να πιστέψω πως έγινε εκ παραδρομής.
Τώρα αν φύγει και άλλο κανάλι στο μέλλον όπως επιμένουν οι φήμες δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάτι που να μπορούν να κάνουν τόσοι άνθρωποι που είχαν nova για τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας (θεωρώ πως όχι αλλά μακάρι να κάνω λάθος...)

Apyr
02-02-18, 00:45
Απάντηση επι προσωπικού:τελείως αυθόρμητα Απάντηση σε blackwar

Craven
02-02-18, 00:48
Να αναφερθεί και η ανακοίνωση απ τον Alpha (αν επιτρέπεται αλλιώς ας σβήσει):

Προς αποκατάσταση της αλήθειας και ανακριβών δημοσιευμάτων σχετικά με τους λόγους της αποχώρησης του ALPHA από τη συνδρομητική πλατφόρμα της NOVA, o ALPHA διευκρινίζει τα εξής:

Με το από 31.01.2018 εξώδικό του προς την εταιρεία Forthnet Media AE, o ΑLPHA απαγόρευσε την αναμετάδοση του προγράμματός του από τη ΝΟVA, από 1.02.2018.
Ο λόγος αυτής της απαγόρευσης ήταν η άρνηση πληρωμής του οικονομικού ανταλλάγματος που η Forthnet Media AE όφειλε να καταβάλει προκειμένου να εξασφαλίσει τα σχετικά τηλεοπτικά δικαιώματα αναμετάδοσης για το έτος 2017 καθώς και για το 2016, όπως προβλέπει η νομοθεσία για την προστασία των πνευματικών και συγγενικών δικαιωμάτων.
Η απόφαση αυτή του ALPHA, ελήφθη αφού εξάντλησε κάθε περιθώριο ανοχής και καλής πίστης, αναμένοντας από την Forthnet να προβεί στα νόμιμα.

Ως δε τις όποιες αναφορές σε συμψηφισμούς οφειλών άλλων εταιρειών, αντί άλλου σχολιασμού, θέτουμε το απλό ερώτημα: άραγε η NOVA, σε περίπτωση που συνδρομητές της δεν της καταβάλουν συνδρομή για την παρεχόμενη συνδρομητική τηλεοπτική υπηρεσία, θα εξακολουθεί να τους επιτρέπει τη θέαση, αν θελήσουν να συμψηφίσουν την οφειλή της συνδρομής τους με απαιτήσεις τρίτων και μάλιστα προς άλλες, εκτός NOVA εταιρείες ή θα προβεί στη διακοπή της παρεχόμενης συνδρομητικής υπηρεσίας;
Περαιτέρω, προς αποκατάσταση μίας ακόμη ανακρίβειας και σεβόμενοι τους τηλεθεατές, που τόσα χρόνια δείχνουν την αγάπη και την εμπιστοσύνη τους στα προγράμματα του ALPHA, o ΑLPHA υπενθυμίζει ότι μπορούν να έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο πρόγραμμά του μέσω του δικτύου της DIGEA χρησιμοποιώντας την επίγεια κεραία τους. Παράλληλα, διευκρινίζεται ότι εξακολουθεί η αναμετάδοση του προγράμματος του ALPHA, μέσω της συνδρομητικής πλατφόρμας COSMOTE TV.

http://www.enimerosi24.gr/171187/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-alpha-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81/

Rookie
02-02-18, 02:45
Λογικά όμως η δυνατότητα να βλέπεις Alpha είναι πολύ χαμηλά στη λίστα των λόγων για τους οποίους γίνεται η επιλογή συνδρομητικής πλατφόρμας, οπότε μάλλον δεν θα υπάρχουν σοβαρές απώλειες στη βάση τους .
Αυτό προκύπτει απο κάποια έρευνα, μέτρηση, δημοσκόπηση ή είναι δικό σας συμπέρασμα?

Archon
02-02-18, 04:22
Να αναφερθεί και η ανακοίνωση απ τον Alpha (αν επιτρέπεται αλλιώς ας σβήσει):

Προς αποκατάσταση της αλήθειας και ανακριβών δημοσιευμάτων σχετικά με τους λόγους της αποχώρησης του ALPHA από τη συνδρομητική πλατφόρμα της NOVA, o ALPHA διευκρινίζει τα εξής:

Με το από 31.01.2018 εξώδικό του προς την εταιρεία Forthnet Media AE, o ΑLPHA απαγόρευσε την αναμετάδοση του προγράμματός του από τη ΝΟVA, από 1.02.2018.
Ο λόγος αυτής της απαγόρευσης ήταν η άρνηση πληρωμής του οικονομικού ανταλλάγματος που η Forthnet Media AE όφειλε να καταβάλει προκειμένου να εξασφαλίσει τα σχετικά τηλεοπτικά δικαιώματα αναμετάδοσης για το έτος 2017 καθώς και για το 2016, όπως προβλέπει η νομοθεσία για την προστασία των πνευματικών και συγγενικών δικαιωμάτων.
Η απόφαση αυτή του ALPHA, ελήφθη αφού εξάντλησε κάθε περιθώριο ανοχής και καλής πίστης, αναμένοντας από την Forthnet να προβεί στα νόμιμα.

Ως δε τις όποιες αναφορές σε συμψηφισμούς οφειλών άλλων εταιρειών, αντί άλλου σχολιασμού, θέτουμε το απλό ερώτημα: άραγε η NOVA, σε περίπτωση που συνδρομητές της δεν της καταβάλουν συνδρομή για την παρεχόμενη συνδρομητική τηλεοπτική υπηρεσία, θα εξακολουθεί να τους επιτρέπει τη θέαση, αν θελήσουν να συμψηφίσουν την οφειλή της συνδρομής τους με απαιτήσεις τρίτων και μάλιστα προς άλλες, εκτός NOVA εταιρείες ή θα προβεί στη διακοπή της παρεχόμενης συνδρομητικής υπηρεσίας;
Περαιτέρω, προς αποκατάσταση μίας ακόμη ανακρίβειας και σεβόμενοι τους τηλεθεατές, που τόσα χρόνια δείχνουν την αγάπη και την εμπιστοσύνη τους στα προγράμματα του ALPHA, o ΑLPHA υπενθυμίζει ότι μπορούν να έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο πρόγραμμά του μέσω του δικτύου της DIGEA χρησιμοποιώντας την επίγεια κεραία τους. Παράλληλα, διευκρινίζεται ότι εξακολουθεί η αναμετάδοση του προγράμματος του ALPHA, μέσω της συνδρομητικής πλατφόρμας COSMOTE TV.

http://www.enimerosi24.gr/171187/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-alpha-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81/

Το διαβασα κι εγω αυτο αλλα: εφοσον γραφεται οτι ο ενας χρωσταει στον αλλον (αν ειναι αληθεια) γιατι δεν κανουν αυτον τον συμψηφισμο να τελειωνει η ιστορια?

Και κατι αλλο σχετικο-ασχετο: αν η νοβα αποφασισε να καθαρισει απο τους "κακοπληρωτες" μαλλον οι φημες που γραφονται οτι θα σβηστουν κι αλλα καναλια, μπορει και να ισχυσουν. Το MEGA από που εχει εσοδα και πληρωνει την νοβα? Ή μηπως κανει την "χαρη" στο μεγαλο καναλι και δειχνει την "καλοκαρδοσυνη" τους και το αφηνουν και παιζει?

Οι φημες (για να τις παιξουμε κι αυτες) λενε οτι θα μεινει μονο ο ΣΚΑΪ (διαλυτικα γιατι ειναι κεφαλαία). Δηλαδη ο ΑΝΤ1 που το παιζει δυνατο καναλι και θεωρητικα θα επαιρνε και αδεια, δεν εχει να πληρωσει? Το Ε που το πηρε αλλος και υποτιθεται εριξε λεφτα για να το κανει καναλι (ουτε ο θεος δεν το κανει), δεν εχει να δωσει? Το STAR με τοσα λεφτα που δινει για τα δικαιωματα των ταινιων, δεν εχει να δωσει? Φημες αλλα πολλες φορες οι φημες επιβεβαιωνονται. Ισως ολοι αυτοι οι λογοι να δικαιολογουν γιατι τοσο καιρο που εχουν βγει σε HD τα καναλια να μην τα εχει βαλει η νοβα αντι των SD.

Και για να μην παρεξηγουμαι, δεν ειμαι με το πλευρο κανενος (λιγο μονο με το MEGA απο πλευρας σειρων 90's). Εχω NOVA αλλα δεν θα την κοψω οχι γιατι εχει καλο περιεχομενο αλλα γιατι ο αδερφος μου ειναι κολλημενος με τον Ολυμπιακο και το σαπιο πρωταθλημα αλλα αυτος ειναι, τί να κανω...; (ουτε θα παω σε καποιο καταστημα να ζητησω προσαρμογη του παγιου, γιατι πολυ πιθανον να μην γινει τπτ)

manicx
02-02-18, 13:39
Πάντως χθες με πήρε συγγενικό μου πρόσωπο, ηλικιωμένος που βλέπει και τα επίγεια μέσω nova και με ρώταγε αν χάλασε κάτι στην εγκατάσταση και δεν βλέπει ALPHA. Υπάρχει αρκετός κόσμος σε αυτή τη κατηγορία που δεν θέλει να μπλέκει με τηλεκοντρόλ και όχι άλλαξε πηγή κλπ που θα τους κακοφανεί η απώλεια.

kran
02-02-18, 13:44
Παίδες να κάνω εγώ μια χαζή ερώτηση??
Τώρα πως μπορεί να δει κάποιος Alpha??
Θα πρέπει να ξεσυνδέει το καλώδιο του πιάτου και να το συνδέει με την επίγεια κεραία?
Δηλαδή το σήμα δεν θα πρέπει να περνάει μέσω του αποκωδικοποιητή της Nova?

Craven
02-02-18, 14:38
Αν έχεις τον καινούριο δέκτη (novabox 3001) νομίζω έχει ενσωματωμένο δέκτη dtt οπότε αρκεί να συνδέσεις την κεραία σου εκεί και να κάνεις αναζήτηση για επίγεια κανάλια. Αν έχεις τον 831 τότε απ όσο ξέρω δίνουν usb stick για τον δέκτη στα καταστήματα Nova που κάνει την ίδια δουλειά. Αν έχεις τον 865 νομίζω παίζει και εκεί το stick χωρίς να είμαι σίγουρος (μια ερώτηση σε ένα κατάστημα θα βοηθήσει ώστε να δεις και το κόστος.. νομίζω είχα δει ότι τον έδιναν δωρεάν σε νέα συμβόλαια ή ανανεώσεις κάποια στιγμή)
Αυτά αν σε ενδιαφέρει να έχεις τα Ελληνικά κανάλια απο digea μέσω του δέκτη σου για να μην αλλάζεις input ή αν έχεις παλιά tv.
Αν όπως εγώ δεν έχεις εγκατάσταση digea καν τότε την πάτησες :)

sdikr
02-02-18, 14:44
Το διαβασα κι εγω αυτο αλλα: εφοσον γραφεται οτι ο ενας χρωσταει στον αλλον (αν ειναι αληθεια) γιατι δεν κανουν αυτον τον συμψηφισμο να τελειωνει η ιστορια?

Και κατι αλλο σχετικο-ασχετο: αν η νοβα αποφασισε να καθαρισει απο τους "κακοπληρωτες" μαλλον οι φημες που γραφονται οτι θα σβηστουν κι αλλα καναλια, μπορει και να ισχυσουν. Το MEGA από που εχει εσοδα και πληρωνει την νοβα? Ή μηπως κανει την "χαρη" στο μεγαλο καναλι και δειχνει την "καλοκαρδοσυνη" τους και το αφηνουν και παιζει?

Οι φημες (για να τις παιξουμε κι αυτες) λενε οτι θα μεινει μονο ο ΣΚΑΪ (διαλυτικα γιατι ειναι κεφαλαία). Δηλαδη ο ΑΝΤ1 που το παιζει δυνατο καναλι και θεωρητικα θα επαιρνε και αδεια, δεν εχει να πληρωσει? Το Ε που το πηρε αλλος και υποτιθεται εριξε λεφτα για να το κανει καναλι (ουτε ο θεος δεν το κανει), δεν εχει να δωσει? Το STAR με τοσα λεφτα που δινει για τα δικαιωματα των ταινιων, δεν εχει να δωσει? Φημες αλλα πολλες φορες οι φημες επιβεβαιωνονται. Ισως ολοι αυτοι οι λογοι να δικαιολογουν γιατι τοσο καιρο που εχουν βγει σε HD τα καναλια να μην τα εχει βαλει η νοβα αντι των SD.

Και για να μην παρεξηγουμαι, δεν ειμαι με το πλευρο κανενος (λιγο μονο με το MEGA απο πλευρας σειρων 90's). Εχω NOVA αλλα δεν θα την κοψω οχι γιατι εχει καλο περιεχομενο αλλα γιατι ο αδερφος μου ειναι κολλημενος με τον Ολυμπιακο και το σαπιο πρωταθλημα αλλα αυτος ειναι, τί να κανω...; (ουτε θα παω σε καποιο καταστημα να ζητησω προσαρμογη του παγιου, γιατι πολυ πιθανον να μην γινει τπτ)

Μάλλον κάτι μπέρδεψες, δεν πληρώνουν τα κανάλια στην Νοβα, η Νοβα πληρώνει τα κανάλια

Archon
02-02-18, 18:00
Ξερω οτι πληρωνει για να εχει τα ξενα, eurosport, discovery, παιδικα κλπ. Για τα ελληνικα δεν ξερω αλλα γιατι να το κανει? Αφου καποιος τα πιανει και με την επιγεια κεραια. Εγω νομιζα οτι τα ελληνικα για να φαινονται, πληρωνουν για να ειναι εκει. Και γιατι να γραφει οτι χρωσταει ο ενας στον αλλον? Δεν τα ξερω αυτα, απλα ρωταω.

Va_Va
03-02-18, 00:25
Ευτυχώς ή δυστυχώς, αρέσει ή δεν αρέσει σε κάποιους γνώμη μου είναι πως η Nova θα χάσει από αυτή την εξέλιξη αν δε γίνει κάτι να επανέλθει ο Άλφα. Όταν έβγαλε πριν χρόνια το αρχικό πακέτο τηλεόρασης ουσιαστικά στόχευε στον κόσμο στην επαρχία πού δεν έχει καλό σήμα η digea. Αυτόν τον κόσμο απογοητεύει τώρα αφαιρώντας ένα από τα ελάχιστα μεγάλα ελληνικά κανάλια. Ταυτόχρονα δυσκολεύει όλους τους υπόλοιπους πού θα πρέπει να παίζουν με δυο κοντρόλ για να αλλάζουν την πηγή της tv ακόμα και για να δουν τι παίζει ο άλφα. Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει τουλάχιστον για τους δεύτερους είναι να αντικαταστήσει δωρεάν τους παλιούς αποκωδικοποιητές με αυτούς πού έχουν digea. Κρίμα !!!!!!

kran
07-02-18, 10:46
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Nikiforos
07-02-18, 13:22
καλημέρα, εμενα με ζαλισε ο φαδερ γιατι εβλεπε λεει νωρις ειδήσεις!
και καλα ολοι αυτοι που παραπονιουνται ποιο πανω ΟΛΟΙ αλφα βλέπανε?????? :hmm:
και για μενα αποτελει πρόβλημα όχι προσωπικα γιατι δεν βλεπω εγω tv, αλλα γιατι θα πρεπει να βρω λυση και εκει δεν εχει επιγεια TV ουτε καν καλωδιο ή κεραια.
πιστευω ότι θα χασει οσο νανε, γιατι όπως φαινεται ηταν ένα αγαπημενο καναλι για αρκετο κοσμο.
Και καλα να εχει καποιος και επιγεια μαζι, αν δεν εχει ? δεν μπορει να το βλεπει!


Ξερω οτι πληρωνει για να εχει τα ξενα, eurosport, discovery, παιδικα κλπ. Για τα ελληνικα δεν ξερω αλλα γιατι να το κανει? Αφου καποιος τα πιανει και με την επιγεια κεραια. Εγω νομιζα οτι τα ελληνικα για να φαινονται, πληρωνουν για να ειναι εκει. Και γιατι να γραφει οτι χρωσταει ο ενας στον αλλον? Δεν τα ξερω αυτα, απλα ρωταω.

δεν παει ακριβως ετσι, είναι πολλα μερη που εχουν θεμα ληψης, ακομα και εγω στο κεντρο Αθηνας λογω κακης οπτικης με βουνα εχω προβλήματα με την επιγεια κανει σπασιματα, κολληματα κτλ οποτε θα προτιμουσα την δορυφορικη ληψη.
Εκτος αυτου δεν εισαι αναγκασμένος να εχεις 2 δεκτες, διπλα καλωδια και κεραιες, εχεις ΜΟΝΟ δορυφορικη και τα εχεις όλα και με την καλυτερη δυνατη ποιοτητα.

https://www.newsbeast.gr/media/arthro/3261032/o-alpha-exigi-giati-apochorise-apo-tin-platforma-tis-nova

Ερωτηση ο Alpha υπαρχει και δορυφορικα FTA (FREE TO AIR δλδ ελευθερο χωρις συνδρομη) εστω σε αλλον δορυφορο ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.