PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ROUTER CYTA



pafrag
31-01-18, 12:55
Γεια σας

έχω εδώ και τρία χρόνια τον Technicolor TG782 που μου έστειλε η CYTA. Σκέφτομαι να τον αλλάξω, όχι γιατί έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα, απλά σκεφτόμουνα μήπως υπάρχει κάποιος καλύτερος. Τι συστήνετε; Ισχύει το ότι είναι κλειδωμένος; Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε άλλη γραμμή άλλης εταιρίας φαντάζομαι. Επίσης αν τον επιστρέψω και βάλω τον καινούριο που θα πάρω, ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα;

nnn
31-01-18, 13:08
Αλλαγή γίνεται μόνο σε περίπτωση που χαλάσει. Έρχεται τεχνικός και το ελέγχει κα επιστρέφεται αυτό πίσω αν σου αφήσει καινούριο.

pafrag
31-01-18, 13:12
Οκ καλό να το ξέρω. Σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω, ασχέτως από CYTA, μπορώ να πάρω ότι θέλω ή πρέπει να προσέξω χαρακτηριστικά; Θα λειτουργήσει κανονικά ή χρειάζεται επικοινωνία με CYTA τεχνικό κλπ; Έως τώρα έχω λειτουργήσει μόνο με router που μου έδιναν οι πάροχοι.

nnn
31-01-18, 13:16
Δεν θα έχεις τηλεφωνία, αν πάρεις εκτός Cyta.

pafrag
31-01-18, 13:25
!!!!! Τρελό αυτό! Άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μένω σε router CYTA! @#%$#Και πάνω που είπα να εκσυγχρονιστώ:p

You lied
31-01-18, 14:55
Εάν πας σε κατάστημα και πείς "κλείνει μόνο του ρε παιδιά, κάθε 5 λεπτά" θα στο αλλάξουν χωρίς πολλά-πολλά...

jkoukos
31-01-18, 17:37
Μπορείς να ζητήσεις να στο γυρίσουν σε bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem και φυσικά η τηλεφωνία και να βάλεις πίσω του οποιοδήποτε ασύρματο router (όχι modem/router), με τα χαρακτηριστικά, τις δυνατότητες και το κόστος που επιθυμείς.

pafrag
02-02-18, 19:16
Μπορείς να ζητήσεις να στο γυρίσουν σε bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem και φυσικά η τηλεφωνία και να βάλεις πίσω του οποιοδήποτε ασύρματο router (όχι modem/router), με τα χαρακτηριστικά, τις δυνατότητες και το κόστος που επιθυμείς.

Νομίζω ότι το πήγες σε άλλη διάσταση το θέμα!!!:clap:

- - - Updated - - -

Καθόλου κακή ιδέα και αυτή. Θα ενημερωθώ λίγο από το site τους να δω τα πιο καινούρια μοντέλα! ΤΗΧ!

George xen
14-03-18, 13:16
Καλησπέρα θα ήθελα Μια μικρή βοήθεια,έχω πρόβλημα με το replay tv της cosmote tv,έψαξα και ανακάλυψα ότι πρέπει να έκανε αναβάθμιση ο οτε στην πλατφόρμα και δεν μπορεί να παίξει αν έχεις cyta το replay tv αλλά και ολες οι άλλες λειτουργίες,υπάρχει τρόπος να βάλω ρουτερ του οτε και να μην έχω πρόβλημα στο ίντερνετ και στο τηλεφωνο γιατί η γραμμή τις cyta είναι λίγο περιεργη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nnn
14-03-18, 13:30
Καλησπέρα θα ήθελα Μια μικρή βοήθεια,έχω πρόβλημα με το replay tv της cosmote tv,έψαξα και ανακάλυψα ότι πρέπει να έκανε αναβάθμιση ο οτε στην πλατφόρμα και δεν μπορεί να παίξει αν έχεις cyta το replay tv αλλά και ολες οι άλλες λειτουργίες,υπάρχει τρόπος να βάλω ρουτερ του οτε και να μην έχω πρόβλημα στο ίντερνετ και στο τηλεφωνο γιατί η γραμμή τις cyta είναι λίγο περιεργη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ποιός στα είπε αυτά ?

Έχω Cyta, CoteTV και όλα παίζουν μια χαρά. Σε 3 δέκτες Multiroom μάλιστα.

George xen
14-03-18, 16:16
Σε εμένα δεν παίζει εδώ και ένα μήνα,έβαλα καινούργια καλώδια,έφερα αλλο αποδωκοποιητη,αλλαξα ρουτερ,πάλι τίποτα,πήγα τον αποδηκοποιητη σε αλλο δορυφορικό δέκτη και τον σύνδεσα στο ίντερνετ για τις πρόσθετες λειτουργίες και παίζει κανονικά οι συνδέσεις που το πήγα ήταν τις forthnet και του οτε.Σε εμένα που έχω cyta τον βάζεις στο ίντερνετ και Συνέχεια φορτώνει και δεν μπαίνει συνέχει γυρνάνε οι στρογγυλοι κύκλοι γύρω γύρω και η οθόνη έχει το σήμα τις cosmote tv όπως στην έναρξη.

- - - Updated - - -

Μήπως φτανει η σειρά ρουτερ που έχει τώρα;βλέπω ότι έχεις Pirelli εσύ μου λες πιο είναι για να το ψάξω αν γίνεται;

nnn
14-03-18, 22:00
Το Pirelli αλλάχτηκε πρόσφατα λόγω βλάβης, αλλά και με το ZTE που έχω όλα καλά. Έχεις ανοικτό το DHCP στο router?

George xen
14-03-18, 23:43
Αν με διαφώτισης τι είναι Γιατί δεν κατάλαβα.

- - - Updated - - -

Και εγώ ZTE έχω ενώ πριν είχα τα παλιά τα Thomson και δούλευε Καλά αλλά δεν πιστεύω να φταίει το ρουτερ γιατί η τεχνική υποστήριξη μου έχει πει Ότι ολα λειτουργούν καλα.Δεν μπορώ να βρω άκρη με τίποτα.

nnn
15-03-18, 00:09
Το router δίνει αυτόματα IPs στο εσωτερικό σου δίκτυο?

Έχει σχετική επιλογή στο interface του.

George xen
15-03-18, 11:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις τελικά έκανε πρόβλημα τα Πολλά καλώδια τα αποσύνδεσα και δούλεψε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.