PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM στο κέντρο της Αθήνας



globalnoise
05-11-04, 19:28
Σημερα το πρωι ελαβα στα χερια μου το speedtouch 530i.

Η αδερφη μου ειναι τεχνικος στην HOL και εκατσε και εκανε την συνδεση αυτη... Ολα καλα και ωραια μεχρι το modem αλλα no DSLAM response! To λαμπακι "@" ειναι σβηστο... Περνω τηλεφωνο στο 131 και ρωταω αν εχει γινει η ενεργοποιηση της DSL γραμμης μου. Μου λεει πως την βλεπει υπο αιτηση αλλα με συμβουλευει να παρω στην τεχνικη εξυπηρετηση για DSL οπου εκει μου λενε πως εχει προβλημα το DSLAM εδω και μια εβδομαδα και να ξαναπαρω τηλεφωνο στο τελος της εβδομαδας...Εγω ρωταω δεν μου εχουν ενεργοποιησει ακομη την γραμμη η μου την εχουν ενεργοποιησει και εχει προβλημα το DSLAM?

Η περιοχη μου ειναι Στ.Λαρισης - Πλ.Βαθης αρα το DSLAM που εξυπηρετουμε ειναι στο Πεδιον Αρεος... Ειναι λογικο να μην εχει ADSL το κεντρο της Αθήνας?

Crosstalk
05-11-04, 21:35
Στον κοσμο του ΟΤΕ ολα ειναι λογικα!
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο απο το να ενοχλεις συνεχεια τον καταλληλο τμημα του ΟΤΕ και να περιμενεις!
Αληθεια δεν υπαρχει κανεις στο forum που να εινια συνδεδεμενος στο ιδιο DSLAM να πει εαν εχει προβληαμ και αυτοσ?!

hiphoper
05-11-04, 22:47
ego sto aeros eho e

globalnoise
05-11-04, 23:22
ego sto aeros eho e

Τι ακριβως εχεις δεν μας λες...

dreamer
05-11-04, 23:31
Το dslam της αρεως λειτουργει κανονικα.Τουλαχιστον λειτουργει σε μενα

globalnoise
06-11-04, 01:29
Ε τοτε τι μπορει να φτεει? Λετε να μην μου ενεργοποιησαν ακομη την γραμμη? Αυτο δλδ που μου ειπε το 131... Επισης να αναφερω πως εχω ακομη ενα σταθερο σε αλλο δωματιο και ειναι συνδεδεμενο κατευθειαν στο κουτι του ΟΤΕ... Αμα ειχε ενεργοποιηθει η DSL λογικα το τηλεφωνο δεν θα μπορουσε να λειτουργει? Ετσι? Ομως λειτουργει...

Ομως οι τεχνικοι του ΟΤΕ μου ειπαν πως η γραμμη εχει ενεργοποιηθει και πως εχει προβλημα το DSLAM στο πεδιο...

EDIT:Κατι αλλο...το "@" αναβει στο modem ολη την ωρα η οταν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης?

Crosstalk
06-11-04, 02:11
EDIT:Κατι αλλο...το "@" αναβει στο modem ολη την ωρα η οταν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης?

Αναβει οταν συγχρονισει το μοντεμ με το DSLAM!Δεν παιζει ρολο εαν ειναι το pc on ή οχι!

globalnoise
06-11-04, 11:22
EDIT:Κατι αλλο...το "@" αναβει στο modem ολη την ωρα η οταν ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης?

Αναβει οταν συγχρονισει το μοντεμ με το DSLAM!Δεν παιζει ρολο εαν ειναι το pc on ή οχι!

Δηλαδη εμενα που δεν αναβει καθολου ποτε θα σθγχρονιστει το modem με το DSLAM? Κανονικα πως επρεπε να εχει γινει? Με το που ανοιγα το modem να συγχρονιζονταν με το DSLAM?

Dr.CHaNaS
06-11-04, 11:56
Το 530 απο την στιγμη που το αναβεις προσπαθει συνεχεια να συγχρονιστει με το DSLAM κ εαν το καταφερει κ εχεις δωσει username/passwd τοτε προσπαθει κ να συνδεθει με τον provider. Υπαρχουν 2 βηματα στο συνδεομαι με DSL (εγω εκει την πατησα)
α. Συνδεομαι με το DSLAM. Εδω αναβει το λαμπακι του 530 αλλα ιντερνετι δεν βλεπεις.
β. Συνδεομαι με τον BBRAS. Τοτε 8α δεις ιντερνετι.

Το α,β δεν γινονται παντα ταυτοχρονα, εμενα αργησαν 15 μερες.Επισης τα α κ β ειναι δουλεια του ΟΤΕ,εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι. Οταν ειναι ολα καλα κ ανθηρα τοτε ολα θα γινουν πρασινα. Το ST εχει κ ενα log οπου γραφει τι κανει καθε φορα. Μπες στο http://10.0.0.138/cgi/syslog/ κ θα τα δεις ολα.

globalnoise
06-11-04, 12:15
Χμχμχμ... Πηρα τηλεφωνο στο 121 και η τηλεφωνητρια μου ειπε πως η γραμμη δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως και πως δεν υπαρχει προβλημα με το DSLAM... Μα καλα πρωτα δεν ενεργοποιουν την γραμμη και υστερα δεν στελνουν το modem? :roll: Τι ενοουσε με το "πληρως"? Δηλαδη λιγο λιγο την ενεργοποιουν? :P

Δηλαδη θα πρεπει να περιμενω 15 μερες???

kostthem
06-11-04, 12:27
Κάνε υπομονή. Δεν θα πάρει 15 μέρες, συνήθως παίρνει πολύ λιγότερο - ανάλογα το πλήθος των αιτήσεων.

globalnoise
06-11-04, 13:01
Δηλαδη ποτε περιπου? Μου μπορω να μαθω σε ποσο περιπου καιρο θα την ενεργοποιησουν?Στο 1242 ξερουν?

globalnoise
06-11-04, 15:07
Guys μαλλον δεν ειναι η γραμμη το προβλημα...

Απο το Call Customer Care της HOL (οπου δουλευει η αδερφη μου) ελαβα το παρακατω e-mail:


Σύμφωνα με το 134 υπάρχει γενικό πρόβλημα με τα Siemens DSLAMs τα οποία έχουν σταλεί στη Γερμανία για επισκευή (!!!!!)
Περιοχές που επηρεάζονται (ενδεικτικά): Πατήσια, Πεδίον του Άρεως, Γλυφάδα, Τερψιθέα, Μαρούσι και πάνω (έτσι μου είπαν)...
Το πρόβλημα θα λυθεί την επόμενη εβδομάδα σύμφωνα με τη Siemens


Customer Care Unit - Hellas On Line

kostthem
07-11-04, 00:43
Τότε εγώ πως είμαι on line τότε; Anyway, να υπολογίζεις περίπου 6-7 εργάσιμες.

globalnoise
07-11-04, 13:56
Το προβλημα λυθηκε! Δεν ειχαν κανει ενεργοποιηση την γραμμη μου και πηρα τηλεφωνο σημερα και μετα απο 10 λεπτα συζητηση εβαλαν εναν τεχνικο εκεινη την ωρα να την ενεργοποιησει και την ενεργοποιησε! :twisted:

I HAVE JOINED THE CLUB BABY! :lol:

kostthem
07-11-04, 13:58
Καλό surfing και γρήγορο downloading :D !

or1onas
07-11-04, 14:21
Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το DSLAM αλυσίδας λειτουργεί χωρίς προβλήματα;
Σήμερα το πρωί, για πρώτη φορά μετά από σχεδόν ένα χρόνο το λαμπάκι 'DSL' στο Zyxel 650R-31 δεν ανάβει. Πήρα την Tellas και μου είπαν ότι από εκεί είναι οκ (φαντάζομαι ότι αν το πρόβλημα ήταν στον ISP, τουλάχιστον το λαμπάκι στο μοντεμ θα άναβε αλλά δε θα έπαιρνα IP, σωστά;).
Πήρα στο 121 (η 131..) και μια ευγενέστατη κοπέλα μου είπε πως θα ενημερώσει τους τεχνικούς και θα έχω νεότερα εντός 5-10 ΗΜΕΡΩΝ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!
Σας παρακαλώ, αν μπορεί κανείς να μου πει αν είναι στο ίδιο DSLAM με μένα τι παίζει ακριβώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
υγ. Το μήνημα το γράφω από το γραφείο μου, που η DSL πάει μια χαρά (χαλάνδρι)...

testtest
07-11-04, 18:07
φιλε εχω κι εγω προβλημα απο τις 9¨30 το πρωι και ακομα δεν εχει επανελθει απλα δηλωσα βλάβη

kitrinos21
12-11-04, 21:54
Χαιρετώ τον λαο:)
Και εγω κεντρο ειμαι!εδω και ακριβως 15 μερες εχω βαλει DSL αλλα δεν μονο το λαμπακι αναβοσβηνει πρασινο πορτακαλι και μετα απο 4-5 τηλεφωνα με πηρε καποιος απο το 134 νομιζω και ειπε οτι εχουν προβλημα με τις siemens dslam!τωρα ακομα περιμενω!ΠΟΣΟ ακομα!

tasakis
13-11-04, 22:28
Καλησπέρα και από εμένα
Όντως ύπαρχει πρόβλημα στα DSLAMS της SIEMENS γι'αυτό και επικρατεί και αυτός ο πανικός. Σε αυτή τη περίπτωση αν δεν μπορεί να σας βοηθήσει το 1242, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να το δηλώσετε ως βλάβη στο 121 και να περιμένετε για την άρση της. Πιθανόν να γίνει και αποχρέωση.(Αναφέρομαι στις ήδη ενεργοποιημένες γραμμές). Ο ΟΤΕ έχει καλέσει συνεργείο της SIEMENS από την Γερμανία για αναβάθμιση των DSLAM SIEMENS-2,SIEMENS-3,(SIEMENS-4;) απ' οτι γνωρίζω,αλλα εγγυημένο χρονοδιάγραμμα δεν πιστεύω οτι υπάρχει.
Φιλικά :!:

tasakis
13-11-04, 22:44
Καλησπέρα και από εμένα
Όντως ύπαρχει πρόβλημα στα DSLAMS της SIEMENS γι'αυτό και επικρατεί και αυτός ο πανικός. Σε αυτή τη περίπτωση αν δεν μπορεί να σας βοηθήσει το 1242, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να το δηλώσετε ως βλάβη στο 121 και να περιμένετε για την άρση της. Πιθανόν να γίνει και αποχρέωση.(Αναφέρομαι στις ήδη ενεργοποιημένες γραμμές). Ο ΟΤΕ έχει καλέσει συνεργείο της SIEMENS από την Γερμανία για αναβάθμιση των DSLAM SIEMENS-2,SIEMENS-3,(SIEMENS-4;) απ' οτι γνωρίζω,αλλα εγγυημένο χρονοδιάγραμμα δεν πιστεύω οτι υπάρχει.
Φιλικά :!:

vaspiliop
13-11-04, 23:15
Παιδιά γεια σας..Δεν ξέρω αν ανήκουμε στο ίδιο DSLam , εγώ είμαι στο πεδίο του άρεως δηλ. το τηλ μου αρχίζει από 64. Ενώ μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, το ledaki DSL του modem δε λέει ν ανάψει.. α ρε ΟΤΕ!

vaspiliop
13-11-04, 23:16
Παιδιά γεια σας..Δεν ξέρω αν ανήκουμε στο ίδιο DSLam , εγώ είμαι στο πεδίο του άρεως δηλ. το τηλ μου αρχίζει από 64. Ενώ μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, το ledaki DSL του modem δε λέει ν ανάψει.. α ρε ΟΤΕ!

Αν σε κάποιον υπάρξουν εξελίξεις (θετικές ή αρνητικές :P ) καλό είναι να τις αναφέρει εδώ για να βλέπουμε κ οι υπόλοιποι τι γίνεται..

@ ADSLgr.com All rights reserved.