PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για την νεα μου 30ρα Cosmote VDSL



nikospagonis
04-02-18, 22:41
Καλησπερα 191072

Εδώ και 3 μερες εγινα και εγω επιτελους VDSL user. Στην περιοχη μου στην Κερκυρα μεχρι και πριν 4 μερες ειχα 3 mbps. Τωρα εχω ανετα τα 30 όπως φαινεται στα στατιστικα μου και το Attainable φαινεται καπου στα 54. Απλα για εσας που γνωρίζεται κατι παραπανω εχω τις εξης 3 ερωτησεις: Απλα να πω ότι παιρνω από καινουργιο καφαο και ότι επισης εχω καταργησει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου και φερνω ένα καλωδιο utp 6 και μπαινει κατευθείαν στο ρουτερ Speedport Entry 2i (δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνο)
1. πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου. Φαινονται λογικες οι μετρήσεις? Δεν εχει αποσυνδεσεις και ουτε αποκλεισεις στα SNR & Attenuation.
2. Στο mycosmote μου δειχνει διαθεσιμοτητα για 100 αλλα με το attainable στα 54 πως θα το πιασει?

theopan
05-02-18, 00:32
Καλησπερα 191072

Εδώ και 3 μερες εγινα και εγω επιτελους VDSL user. Στην περιοχη μου στην Κερκυρα μεχρι και πριν 4 μερες ειχα 3 mbps. Τωρα εχω ανετα τα 30 όπως φαινεται στα στατιστικα μου και το Attainable φαινεται καπου στα 54. Απλα για εσας που γνωρίζεται κατι παραπανω εχω τις εξης 3 ερωτησεις: Απλα να πω ότι παιρνω από καινουργιο καφαο και ότι επισης εχω καταργησει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου και φερνω ένα καλωδιο utp 6 και μπαινει κατευθείαν στο ρουτερ Speedport Entry 2i (δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνο)
1. πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου. Φαινονται λογικες οι μετρήσεις? Δεν εχει αποσυνδεσεις και ουτε αποκλεισεις στα SNR & Attenuation.
2. Στο mycosmote μου δειχνει διαθεσιμοτητα για 100 αλλα με το attainable στα 54 πως θα το πιασει?

Λογικά φαίνονται τα στοιχεία που δίνεις. Έχεις 16,5dB attenuation που σημαίνει ότι δεν είσαι και ακριβώς δίπλα στην καμπίνα.Τα 100Mbps μπορεί να τα δίνει ως διαθέσιμα αλλά για όσους είναι πιο κοντά στην καμπίνα από εσένα (μην το παίρνςο "προσωπικά" δηλαδή, "διαθεσιμότητας" σημαίνει απλά ότι έχει πόρτες γαι 100Mbps μια καμπίνα). Εσύ μάλλον δεν θα τα πιάσεις ποτέ. Τα 50 όμως πιθανότατα είναι εφικτά.

nikospagonis
05-02-18, 01:13
Ούτε με vectoring ε;

silverblue
05-02-18, 01:27
Αργά ή γρήγορα λογικά η καμπίνα θα σου γυρίσει σε vectoring οπότε θα δεις τότε το νέο attainable. Παρόλα αυτά έχεις αρκετό attenuation. Πάντως αν πας για 100 και δεν τα πιάνεις νομίζω σε υποβιβάζουν χωρίς χρέωση σε χαμηλότερο πακέτο. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Τα 50 πάντως από ότι φαίνεται τα έχεις.

Edit: Άκυρο, για να δίνουν διαθεσιμότητα για 100άρι είναι ήδη σε vectoring η καμπίνα. Οπότε λογικά όχι δεν φτάνεις τα 100.

nikospagonis
05-02-18, 01:43
Ευχαριστώ παιδιά. Έτσι όπως τα λέτε είναι. Καλά και τα 50!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.