PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση RJ11



paulos1992
05-02-18, 11:22
Γεια σας εχω στο σπιτι 2 πριζες τηλεφωνου και προς το παρον χρησιμοποιουσα την μια,ωστοσο θελω να αλλαξω τη θεση του ρουτερ μου!
Η αλλη πριζα μετα απο ανακαινηση ηταν αποσυνδεδεμενη και εχει 8 καλωδια ! Η πριζα μου ειναι legrand rj11
Tα καλωδια ειναι λευκο-πρασινο
λευκο -πορτοκαλι
λευκο καφε και λευκο με ριγες μπλε -μπλε
Δοκιμασα συνδυασμους αλλα δεν ακουσα το μπιπ στο τηλεφωνο !

SV1BKN
05-02-18, 11:58
Γεια σας εχω στο σπιτι 2 πριζες τηλεφωνου και προς το παρον χρησιμοποιουσα την μια,ωστοσο θελω να αλλαξω τη θεση του ρουτερ μου!
Η αλλη πριζα μετα απο ανακαινηση ηταν αποσυνδεδεμενη και εχει 8 καλωδια ! Η πριζα μου ειναι legrand rj11
Tα καλωδια ειναι λευκο-πρασινο
λευκο -πορτοκαλι
λευκο καφε και λευκο με ριγες μπλε -μπλε
Δοκιμασα συνδυασμους αλλα δεν ακουσα το μπιπ στο τηλεφωνο !


η πρίζα που είναι συνδεμένο το montem πόσα καλώδια έχει ?

paulos1992
05-02-18, 12:44
η πρίζα που είναι συνδεμένο το montem πόσα καλώδια έχει ?
Δεν εχω ιδεα δεν το ανοιξα

sweet dreams
05-02-18, 13:59
Γεια σας εχω στο σπιτι 2 πριζες τηλεφωνου και προς το παρον χρησιμοποιουσα την μια,ωστοσο θελω να αλλαξω τη θεση του ρουτερ μου!
Η αλλη πριζα μετα απο ανακαινηση ηταν αποσυνδεδεμενη και εχει 8 καλωδια ! Η πριζα μου ειναι legrand rj11
Tα καλωδια ειναι λευκο-πρασινο
λευκο -πορτοκαλι
λευκο καφε και λευκο με ριγες μπλε -μπλε
Δοκιμασα συνδυασμους αλλα δεν ακουσα το μπιπ στο τηλεφωνο !

:welcome:

Να ξεκινήσουμε από τα βασικά, τι σύνδεση έχεις, ADSL ή VDSL, τι τηλεφωνία έχεις, το τηλέφωνο παίρνει από το splitter ή από το ρούτερ(VoIP);;;

Aνάλογα την σύνδεση και την τηλεφωνία θα πρέπει να κάνεις την ανάλογη συνδεσμολογία για να μην χάσεις ταχύτητα ή να μην έχεις προβλήματα.

paulos1992
05-02-18, 14:14
:welcome:

Να ξεκινήσουμε από τα βασικά, τι σύνδεση έχεις, ADSL ή VDSL, τι τηλεφωνία έχεις, το τηλέφωνο παίρνει από το splitter ή από το ρούτερ(VoIP);;;

Aνάλογα την σύνδεση και την τηλεφωνία θα πρέπει να κάνεις την ανάλογη συνδεσμολογία για να μην χάσεις ταχύτητα ή να μην έχεις προβλήματα.

Εχω 24mbps adsl ,τηλεφωνια απλη οχι voip αυτα !

sweet dreams
05-02-18, 14:20
Θα πρέπει τότε να ανοίξεις την πρίζα που έχεις τώρα το ρούτερ και να δεις αν έρχεται εκεί το καλώδιο από την άλλη πρίζα, αν έρχεται εκεί διάλεξε ένα ζευγάρι και σύνδεσε το μαζί με αυτό που έχει τώρα η πρίζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.