PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηση SPEEDPORT ENTRY 2i μονο για voip



Knomax
07-02-18, 11:45
Καλημέρα
Την Παρασκευή 9/2 μου είπε ο ΟΤΕ ότι θα έρθει ο τεχνικός στο σπίτι να συνδέσει το ρούτερ!
Έως τώρα οι συσκευές που χρησιμοποιούσα είναι οι παρακάτω:
ASUS DSL AC56U σε bridge mode---->TPLINK WR1043nd-V3 "φλασαρισμένο" με λογισμικο Gargoyle

Πως γίνεται να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το ASUS σαν μόντεμ και το TPLINK μαζί όπως είναι τώρα?Το TPLINK το χρειάζομαι λόγω του άψογου QOS που έχει το gargoyle.
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο SPEEDPORT ENTRY 2i και "απλά" να το κουμπώσω σε μία θύρα LAN του TPLINK και να δουλέψει?

Η σύνδεση ΟΤΕ είναι vdsl 30.

jkoukos
07-02-18, 12:12
Μόλις τελειώσει ο τεχνικός και η τηλεφωνία δουλεύει σωστά στο Speedport, ακολουθείς τον οδηγό (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606).

Knomax
07-02-18, 14:21
Διαγράφω το Ethernet Wan και το κάνω link type..με επιλογή στο Ethernet Wan...σωστά?
Αν χρειαστεί να ανοίξω και πόρτες....βαζω στο speedport με στατική ip στο gargoyle και ανοίγω και πόρτες απο 4000-4100.
Κατάλαβα κάτι λάθος?

Όσο αφορά την συνδεσμολογία....ASUS σε bridge mode....wan θυρα με wan του gargoyle...και κάνει το gargoyle σύνδεση pppoe....μετά στην θύρα LAN 4 πχ του gargoyle συνδέω το speedport στην LAN 1.....σωστα?Τηλεφωνικό καλώδιο?Στην phone 2 του speedport?

jkoukos
07-02-18, 16:00
Διαγράφεις όλες τις συνδέσεις που έχει και δημιουργείς μία νέα (με όποιο όνομα θέλεις) που να έχει Link Type = ΙΡ. Τα υπόλοιπα όπως τα γράφεις.
Το τηλεφωνικό καλώδιο μόνο στο Asus. Η τηλεφωνία είναι VoIP, έρχεται μέσω της σύνδεσης στο διαδίκτυο και την παίρνεις από τα 2 PHONE του Speedport.

Knomax
07-02-18, 17:15
Σε οποιο phone του Speedport θέλω βαζω το σταθερό μετά και τέλος?

jkoukos
07-02-18, 17:25
Ναι, συνήθως στο Νο1 αλλά δεν έχει σημασία. Μέσα στο μενού μπορείς να επιλέξεις αν θα δουλεύει και στα 2 ή μόνο το ένα.
Αν θέλεις να δουλεύει η τηλεφωνία και σε άλλες πρίζες του σπιτιού, τότε αλλάζει το πράγμα και ανάλογα πως είναι η εσωτερική σου εγκατάσταση, υπάρχουν 2 διαφορετικές λύσεις.

Knomax
07-02-18, 19:09
Μονο μια πριζα υπαρχει οποτε οτι ειπαμε παραπανω?

jkoukos
07-02-18, 20:07
Ναι, ούτε splitter σου χρειάζεται.

Knomax
07-02-18, 20:08
οκ ευχαριστω πολυ
Θα γραψω την Παρασκευη αν ειναι ολα κομπλε.

Knomax
09-02-18, 18:04
Δεν κανει συνδεση pppoe το gargoyle με το asus που ειναι σε bridge mode με τιποτα...οι κωδικοι ειναι σωστοι,μολις βαζω το asus να κανει συνδεση ολα κομπλε....το gargoyle με τιποτα...με εχει σκασει.

puntomania
09-02-18, 18:29
Μήπως σου άλλαξαν κωδικό... τσέκαρε το

Damned
09-02-18, 19:00
Παιδιά καλησπέρα αύριο και εγώ πάω σε ΟΤΕ(ADSL) οπότε μια ερώτηση θέλω να κάνω για ένα setup αν γινετε. Έχω ένα Netgear DGN3500 με amod firmware και ένα Tp Link Archer C7.Γίνετε να έχω το Netgear για modem το Εntry 2i μόνο για voip και το C7 για router(LAN+WIFI)?

Knomax
09-02-18, 19:28
Δεν αλλαξαν κωδικο γιατι μολις βαζω το ιδιο σε pppoe στο Asus κανει συνδεση κανονικα.Το εκανα reset το asus και το gargoyle....τιποτα.
Τωρα το εβαλα να κανει συνδεση το Asus και το gargoyle σαν DHCP Client....πως θα αποφυγω το double nat?

jkoukos
09-02-18, 19:50
Παιδιά καλησπέρα αύριο και εγώ πάω σε ΟΤΕ(ADSL) οπότε μια ερώτηση θέλω να κάνω για ένα setup αν γινετε. Έχω ένα Netgear DGN3500 με amod firmware και ένα Tp Link Archer C7.Γίνετε να έχω το Netgear για modem το Εntry 2i μόνο για voip και το C7 για router(LAN+WIFI)?
Ναι γίνεται. Netgear (Bridged) ως modem --> Archer ως router --> Speedport για την τηλεφωνία.


Δεν αλλαξαν κωδικο γιατι μολις βαζω το ιδιο σε pppoe στο Asus κανει συνδεση κανονικα.Το εκανα reset το asus και το gargoyle....τιποτα.
Τωρα το εβαλα να κανει συνδεση το Asus και το gargoyle σαν DHCP Client....πως θα αποφυγω το double nat?
Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει και στα 2;

Damned
09-02-18, 20:14
Ναι γίνεται. Netgear (Bridged) ως modem --> Archer ως router --> Speedport για την τηλεφωνία.


Ευχαριστώ αν μπορείς χονδρικά να μου πεις τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω θα βοηθούσε πολύ.

jkoukos
09-02-18, 20:26
Ευχαριστώ αν μπορείς χονδρικά να μου πεις τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω θα βοηθούσε πολύ.
Το κλασσικό που γίνεται ανάλογα την περίπτωση σε όλες τις συσκευές.
Πρώτα βάζεις το Netgear σε Bridge mode (αντί ΡΡΡοΕ). Μετά ρυθμίζεις το Archer ως router να κάνει (http://www.tp-link.com/us/faq-618.html) την κλήση ΡΡΡοΕ. Τέλος ρυθμίζεις (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606) το Speedport για την τηλεφωνία.

Knomax
09-02-18, 20:32
Εγω τωρα τι πρεπει να κανω?Καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Damned
09-02-18, 20:36
Το κλασσικό που γίνεται ανάλογα την περίπτωση σε όλες τις συσκευές.
Πρώτα βάζεις το Netgear σε Bridge mode (αντί ΡΡΡοΕ). Μετά ρυθμίζεις το Archer ως router να κάνει (http://www.tp-link.com/us/faq-618.html) την κλήση ΡΡΡοΕ. Τέλος ρυθμίζεις (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606) το Speedport για την τηλεφωνία.

Ευχαριστώ,θα ακολουθήσω τους οδηγούς και εάν έχω πρόβλημα θα επανέλθω.

EDIT:Την κλήση δεν θα την κάνει το Netgear?Οπότε δεν θα μπορέσω να παίξω με το snr του?

jkoukos
09-02-18, 20:40
Εγω τωρα τι πρεπει να κανω?Καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?
Σε ρώτησα κάτι. Χωρίς δεδομένα, με ποιον μαγικό τρόπο θα ξέρουμε τι συμβαίνει;

Knomax
09-02-18, 21:20
Στο ASUS το εβαλα σε bridge mode...στην LAN4...VLAN ID 835 του ΟΤΕ....και στο gargoyle οπως συνηθως απλα τους κωδικους να κανει συνδεση pppoe.......ε δειχνει οτι ειναι αποσυνδεδεμενο.

jkoukos
10-02-18, 15:55
ΟΚ, ξέχνα για αρχή το Gargoyle. Βάλε στη θέση του το Speedport να κάνει ΡΡΡοΕ κλήση με όλα τα άλλα βήματα σύμφωνα με τον οδηγό.
Αν και πάλι δεν γίνεται σύνδεση, κάπου υπάρχει λάθος στις ρυθμίσεις του Asus.

Knomax
16-02-18, 11:20
Λοιπον μετα απο αρκετο παιδεμα απο το gargoyle το setup που δουλευει για την ωρα ειναι το εξης:
ASUS κανει την pppoe κληση,ανοιγμα ports προς το speedport (5060,4000-4100),στατικη IP για το speedport απο το ASUS--->στο speedport οπως λεει ο οδηγος αλλα με DNS on και εβαλα τους DNS του ΟΤΕ,χωρις DNS on επερνα τηλ εγω τους ακουγα,δεν με ακουγαν και δεν μπορουσαν να με παρουν καν (δεν χτυπουσε τηλ στο σπιτι)

Περιμενω απαντηση απο το φορουμ του gargoyle αν υπαρχει καποιο bug με τον κωδικο μιας και ο ΟΤΕ μου εδωσε κωδικο για pppoe της μορφης j47_19b αν δηλαδη ο χαρακτηρας "_" ειναι το προβλημα η αν το ρουτερ με το gargoyle το TPLINK wr1043nd v3 ειναι το προβλημα γιατι το VDSL ειναι ANNEX B μηπως και δεν το υποστηριζει.

jkoukos
16-02-18, 13:09
Δεν έχει σχέση το Gargoyle με το VDSL και το Annex. Απλή κλήση ΡΡΡ κάνει ως router για να πάρει δημόσια ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο. Ο συγχρονισμός πάντα γίνεται από το modem που είναι μπροστά από τον router.
Και σε μένα ο κωδικός έχει την κάτω παύλα ("_").

@ ADSLgr.com All rights reserved.