PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind και οπτικές ίνες



nkarytia
07-02-18, 16:48
Πρόσφατα με πήραν τηλέφωνο από τη wind και μου έκαναν προσφορά 30€ για οπτική ίνα με δωρεάν μοντεμ κι εγκατάσταση. Αξίζει τον κόπο και την τιμή; Προς το παρόν έχω ADSL και πιάνω 12 στη καλύτερη.

emeliss
11-02-18, 14:46
VDSL θα είναι από καμπίνες του ΟΤΕ. Δες ακριβώς το πακέτο γιατί μέχρι και ο "ακριβός" ΟΤΕ έχει την 30αρα με 29,9€.

nkarytia
12-02-18, 11:13
Ρώτησα για τη προσφορά και μου είπαν πως πλέον η οπτική έφτασε και στη περιοχή μου. Αυτό που με καίει είναι αν θα υπάρχει διαφορά στη ταχύτητα ή θα είναι κοροϊδία με κανα-δυο Κ βελτίωση. Αξίζει;

sakis.kom
12-02-18, 12:15
Αν είναι 100 και θέλεις, ναι αξίζει και είναι πολύ καλή τιμή, αλλά να είναι όντως 100 και όχι να στα "αλλάξουν" μετά και να σου πουν για "λάθη" και άλλα χαζά.
WIND μπορεί να σου είπαν, αλλά να είναι εξωτερικός συνεργάτης. Τους δεύτερους να τους 3πλο-τσεκάρεις για αυτά που λένε. Όχι πως την WIND την αφήνω απ' έξω.

nkarytia
12-02-18, 13:03
Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό; Ξέρω πως σας πρήζω, αλλά δεν έχω ιδέα πως.
Σε περίπτωση που δεν πάρω αυτό που μου είπαν, μπορώ να το ακυρώσω;

sakis.kom
13-02-18, 04:37
Δεν μας πρήζεις καθόλου.

Κάνε αναζήτηση τον τηλεφωνικό αριθμό που σου έδωσαν, και δες αν είναι τα κεντρικό της Wind ή κάποιος άλλος, ώστε να ξέρεις.
Ελπίζω να μπορείς να τους καλέσεις και εσύ στον αριθμό και όχι μόνο να σε παίρνουν αυτοί.
Πάρε τα στοιχεία του υπαλλήλου που μιλάς και αν είναι από κάποια άλλη εταιρία, να σου πει ξεκάθαρα από ποια.

Όταν μας λένε "οπτική ίνα", πολλά μπορεί να εννοούν. Αν είναι 30άρα ή 50άρα, τότε έπρεπε να σου πουν VDSL.
Μίλησε με τον υπάλληλο και πες του πως σου είπε οπτική ίνα, και πες του "δηλαδή ταχύτητα 50 ή 100 ?"
Αν σου πει 100, τότε του τονίζεις πως μόνο 100 σε ενδιαφέρει και ζήτα του να σου στείλει την προσφορά στο email σου να την ελέγξεις πρώτα.

Η 50άρα ταχύτητα, ναι έχει μεγάλη διαφορά από τα 12 καθαρά που πιάνεις τώρα.
Τα 30 ευρώ μου χτυπάνε άσχημα για 50άρα, αλλά είναι που κάποιοι από εμάς έχουμε λάβει προσφορές ακόμα και κάτω των 20 ευρώ για το πακέτο.
Οπότε μπορείς να τους πιέσεις για καλύτερη τιμή, αν θες VDSL. Και πάλι, προτείνω να στα στείλουν και με email να τα ελέγξεις.

Το ρουτερ είναι δωρεάν αλλά δανεικό. Αν φύγεις κάποια στιγμή από την Wind, πρέπει να τους το δώσεις πίσω.
Η "εγκατάσταση" δεν είναι δωρεάν. Θα σου στείλουν το ρούτερ με κούριερ και θα τα συνδέσεις εσύ.
Θα πάρεις τηλέφωνο τα κεντρικά της Wind όταν θα λάβεις τον εξοπλισμό, αν δεν ξέρεις να τα συνδέσεις, και θα σου πουν βήμα-βήμα.

Δεν μας είπες ποια εταιρία έχεις τώρα και αν έχει περάσει το διετές συμβόλιαό σου.



Φιλικά... Σάκης

jogatore
13-02-18, 11:16
Ο αριθμος που καλουν για την πωληση αντιστοιχει στην ετερεια πωλησεων "ΟΘΗΣΗ" και λενε οτι παιρνουν απο την wind .
Εμενα μου εδωσαν ραντεβου για την υπογραφη συμβασης 10:00 - 13:00 και μεχρι της 14:40 δεν ειχε εμφανιστει κανεις. Βεβαια το ακυρωσα. Καμμια αξιοπιστια .

nkarytia
13-02-18, 15:59
Σας ευχαριστώ πολύ!
Πήρα τηλέφωνο για διευκρινήσεις και μου είπαν πως είναι για 50άρα fiber κι όχι adsl.
Τώρα είμαι στη Wind και το συμβόλαιό μου είναι 29 ευρώ για double play με 24άρι ADSL. Μου είπαν πως με την οπτική θα έχω σταθερά 50. Ισχύει κάτι τέτοιο;

dimitri_ns
13-02-18, 16:36
VDSL θα είναι από καμπίνες του ΟΤΕ. Δες ακριβώς το πακέτο γιατί μέχρι και ο "ακριβός" ΟΤΕ έχει την 30αρα με 29,9€.

Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
Είναι πανάκριβος.

emeliss
13-02-18, 17:14
Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
Είναι πανάκριβος.
Γι’αυτό γράφω δες ποιο πακέτο είναι. Το "30€ για ίνα" είναι τελείως φλου. Βέβαια μέχρι και σήμερα μάλλον λένε μπαρούφες στον φίλο και μάλιστα χωρίς να έχει σημασία. 50αρα μέσω VDSL θα είναι είτε στο Ρεντη από τον ΟΤΕ χονδρική είτε στις γειτονικές περιοχές από καμπίνα της Wind.

nkarytia
13-02-18, 20:40
Μου είπαν πως θ' αναγράφεται και στο συμβόλαιο πως θα είναι οπτική ίνα. Λογικά αν θα είναι κατι άλλο θα μπορώ να το κόψω λόγω αθέτησης όρου.
(πάω γυρεύοντας, ή μου φαίνεται;)

emeliss
13-02-18, 21:49
Όπως έγραψα ήδη, μικρή σημασία έχει αν είναι ίνα ή VDSL. Το πακέτο θα λέγεται fiber, αυτό όμως δεν σημαίνει FTTH. Δυστυχώς τα ίδια κάνουν και άλλοι ISP, όπως ο ΟΤΕ.

sakis.kom
15-02-18, 10:06
Ο αριθμος που καλουν για την πωληση αντιστοιχει στην ετερεια πωλησεων "ΟΘΗΣΗ" και λενε οτι παιρνουν απο την wind .
Εμενα μου εδωσαν ραντεβου για την υπογραφη συμβασης 10:00 - 13:00 και μεχρι της 14:40 δεν ειχε εμφανιστει κανεις. Βεβαια το ακυρωσα. Καμμια αξιοπιστια .
Τους έχεις δώσει τα πλήρη στοιχεία σου και δεν πέρασαν?
Αν ναι, ψάξε το λίγο παραπάνω, για θέμα ασφάλειας μιλάω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

- - - Updated - - -


Σας ευχαριστώ πολύ!
Πήρα τηλέφωνο για διευκρινήσεις και μου είπαν πως είναι για 50άρα fiber κι όχι adsl.
Τώρα είμαι στη Wind και το συμβόλαιό μου είναι 29 ευρώ για double play με 24άρι ADSL. Μου είπαν πως με την οπτική θα έχω σταθερά 50. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Fiber με την νεότερη έννοια, δεν είναι. Οπτικές ίνες έχει περάσει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου και μέσω αυτών η WIND θα σου παρέχει VDSL.
Τα επιπλέον που λένε είναι φούμαρα.

50 σταθερά, ναι θα έχεις. Όχι ακριβώς 50, από 45 και πάνω σου λέω για σιγουριά. Μπορεί να είναι και 48.
Από την στιγμή που δεν υπάρξει κανένα τεχνικό πρόβλημα και αφού πληρώνεις και τώρα 29 ευρώ, θα είσαι σίγουρα ευχαριστημένος.
Και εγώ έχω VDSL από την WIND και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μία στιγμή.

Επίσης πρέπει να υπάρχει ένα τέλος ενεργοποίησης που το πληρώνεις 1 φορά.

jogatore
16-02-18, 11:01
Τους έχεις δώσει τα πλήρη στοιχεία σου και δεν πέρασαν?
Αν ναι, ψάξε το λίγο παραπάνω, για θέμα ασφάλειας μιλάω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Τα στοιχεια τα εχουν γιατι εχω ηδη συνδεση και ηταν προταση για αναβαθμηση. Ο κουριερ θυμηκε να παρει τηλεφωνο 10 λεπτα μετα την ακυρωση που τους εκανα. Τι να πω , κανενας σεβασμος στον πελατη.

sakis.kom
17-02-18, 10:15
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Για τους συγκεκριμένους "κούριερ" κοίτα τι έχω καταλάβει, βάσει άλλου εξωτερικού συνεργάτη, και για νέες συνδέσεις που έχω κάνει σε εμένα και σε συγγενείς μου.
Λένε αποστολή μέσω κούριερ και πληρωμή σε αυτόν 5 ευρώ για την μεταφορά. ΔΕΝ είναι όμως κούριερ, απλά ένας "τύπος" που έχουν συνεργασία μαζί του, ουσιαστικά είναι ντελιβεράς.

Ο συγκεκριμένος τύπος που λέτε, ΑΣΧΕΤΑ για το ποια ώρα και ημέρα κανονίζουμε τα ραντεβού με τις πωλήτριες,
παίρνει τηλέφωνο όποτε εκείνον ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ χωρίς να γνωρίζουμε εμείς τίιιιιιιποτα και πετάει την ατάκα "είμαι εδώ κοντά σας, θέλετε να περάσω?"

Δεν πάει καλά ο τυπάκος.....

:rofl::crazy::hammered:

jogatore
17-02-18, 10:20
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Για τους συγκεκριμένους "κούριερ" κοίτα τι έχω καταλάβει,
βάσει άλλου εξωτερικού συνεργάτη, και για νέες συνδέσεις που έχω κάνει σε εμένα και σε συγγενείς μου.

Λένε αποστολή μέσω κούριερ και πληρωμή σε αυτόν 5 ευρώ για την μεταφορά.
ΔΕΝ είναι όμως κούριερ, απλά ένας "τύπος" που έχουν συνεργασία μαζί τους, ουσιαστικά είναι ντελιβεράς και εμείς του πληρώνουμε τον μισθό με το 5ευρω.

Ο συγκεκριμένος τύπος που λέτε, άσχετα για το ποια ώρα και ημέρα κανονίζουμε τα ραντεβού με τις πωλήτριες, παίρνει τηλέφωνο
όποτε εκείνον ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ χωρίς να γνωρίζουμε εμείς τίποτα και πετάει την ατάκα "είμαι εδώ κοντά σας, θέλετε να περάσω?" :rofl::crazy::hammered:

Δεν πάνε καλά.....


Με "Γενικη ταχυδρομικη" εστειλαν τα χαρτια.
Μαλλον αυτοι εχασαν την προμηθεια τους απο την πωληση .
Και οπως λεει η παροιμια "Καθε εμποδιο για καλο ειναι" μαλλον καλυτερα που δεν προχωρησα. Μια εβδομαδα σχεδον τωρα ειμαι χωρις σταθερο , αλλα ευτυχως λειτουργει το ιντερνετ.

puffy
17-02-18, 15:07
Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
Είναι πανάκριβος.

Πηγες και διαλεξες το πιο fail πακετο στο 30αρι με 360 κινητα.:p
το 50αρι στα 37 εχει επισης απεριοριστα σταθερα.
και δεν ειναι απιθανο να παιζει και 30L ασχετα αν δεν το διαφημιζουν στο site.
αρκετοι εχουμε παρει 100αρι που δεν το προωθουν μεσω site αλλα αν το ζητησεις το δινουν

dimitri_ns
17-02-18, 15:57
Πηγες και διαλεξες το πιο fail πακετο στο 30αρι με 360 κινητα.:p
το 50αρι στα 37 εχει επισης απεριοριστα σταθερα.
και δεν ειναι απιθανο να παιζει και 30L ασχετα αν δεν το διαφημιζουν στο site.
αρκετοι εχουμε παρει 100αρι που δεν το προωθουν μεσω site αλλα αν το ζητησεις το δινουν

Αν το 50άρι είναι φθηνότερο από το 30άρι ναπάρω.
Τί να κάνω μάτια μου, η γραμμή μου μετρημένη στον κατανεμητή της πολυκατοικίας πάει μέχρι 40.
Κι είμαι στα 214 μέτρα από το ΑΚ :mad:

nkarytia
21-02-18, 12:46
Τελικά το ακύρωσα! Ήρθε ο κούριερ, αλλά χωρίς τον εξοπλισμό που είχε συζητηθεί. Επειδή την είχα πατήσει ξανά και τελικά το μοντεμ το αγόρασα μόνος, τον έστειλα όπως ήρθε! Μόλις λήξει το συμβόλαιό μου θα πάω αλλού.

darkorigin
27-02-18, 23:34
ξερουμε πιο router δινει σε 100 αρα οπτικη? κανει το ιδιο που ειναι για 50 αρα vdsl? 100αρα vdsl ειναι και την ονομασαν fiber..?

nkarytia
28-02-18, 10:40
Δε νομίζω γιατί υποτείθεται πως θα δίνει εγγυημένα 50 ή 100 έτσι δεν είναι; Η vdsl είναι μέχρι την ονομαστική.

emeliss
28-02-18, 17:24
Δεν υπάρχει εγγυημένο.

nkarytia
01-03-18, 13:59
Δεν υπάρχει εγγυημένο.

... Μ' έκαψες! Ή μάλλον μου έκοψες τα πόδια! Με βλέπω να πληρώνω fiber και να πιάνω όσα και τώρα με το ADSL 24.

emeliss
01-03-18, 17:48
Όχι βρε. Αλλάζει το δίκτυο, στήνονται καμπίνες, οπότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Όμως όχι εγγυημένα. Οι περιορισμοί συνεχίζουν να υπάρχουν, οι συνθήκες όμως είναι πολύ καλύτερες.

nkarytia
06-03-18, 11:48
Όχι βρε. Αλλάζει το δίκτυο, στήνονται καμπίνες, οπότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Όμως όχι εγγυημένα. Οι περιορισμοί συνεχίζουν να υπάρχουν, οι συνθήκες όμως είναι πολύ καλύτερες.

Το πέτυχες διάνα:

Σε συνέχεια του αιτήματος σας με κωδικό 37-6998857328, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η γραμμή σας υποστηρίζεται από οπτική ίνα.
Οι ονομαστικές ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες
δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους
πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η μέγιστη επιτευχθείσα ονομαστική ταχύτητα
ανόδου/καθόδου της παρεχόμενης στον Πελάτη γραμμής θα καθορίζεται μετά από
την ενεργοποίηση.

Από τη στιγμή που πληρώνω 24άρι ADSL, συγχρονίζω στα 15 το πολύ και στη πραγματικότητα κατεβάζω ότι με 5-6, καλό θα ήταν να μην κάνω τίποτα. Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο θα πάω αλλού μιας κι από τη wind ούτε modem δε πήρα (τους επέστρεψα το χαλασμένο και πήρα...).

ifaigios
06-03-18, 14:54
Καμία σχέση το ADSL/VDSL από κέντρο, με το VDSL από καμπίνα. Από την καμπίνα στην οποία ανήκεις, σε τι απόσταση βρίσκεσαι; Αν είσαι <300m από την καμπίνα, κατά πάσα πιθανότητα θα συγχρονίζεις 50 καθαρά (download γύρω στα 45Mbps).

Μπορείς να ελέγξεις σε ποια καμπίνα ανήκεις συγκρίνοντας τον αριθμό που γράφει πάνω (ή μέσα) στο κουτί του κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, με τον αριθμό που γράφει πάνω στην καμπίνα.

nkarytia
15-03-18, 12:30
Το modem που μου έστειλαν είναι το Technicolor TG788v v3. Αξίζει τίποτα ή σύντομα θα χρειαστώ κάτι καλύτερο;
(δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η 50άρα.)

nkarytia
25-04-18, 15:22
Αίτηση έγινε, modem πήρα, αλλά η γραμμή δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα (από 17/3)...

byzantio
17-07-18, 12:27
Γραμμή Fiber 50άρα από καμπίνα Wind. 33€. Νίκαια Π.Ράλλη. Η γραμμή μου μετρημένη από τεχνικό τους στα 61Mbps. Το Modem Technicolor TG788v v3 Version Gold (17.1). Το πρώτο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα 49~ 50Mbps. Από το δεύτερο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα είναι από 30~40Mbps. Συνηθέστερη 33~35~39Mbps. Upload ενώ το μοντεμ δείχνει 23~25Mbps, στην πράξη μετρημένο από 4.7 έως4.9Mbps. Κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι το τηλέφωνο πλέον γίνεται μέσω voip στο μόντεμ, όποιος έχει πολλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, ασύρματα, μηχανάκια pos . κ.λ.π. θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, δεν παίρνει πολλές συσκευές, (έχει 2 θύρες voip, σ’ εμένα λειτουργεί η μία), αν κάποια τηλεφωνική συσκευή «κλωτσίσει» στο voip, το μοντεμ κάνει ρισετ, το οποίο κρατάει ακριβώς 7 λεπτά μέχρι να ξανασυγχρονίσει, και σ΄αυτό το διάστημα, και κάθε φορά που εσύ κάνεις ρισετ, ΔΕΝ έχεις τηλέφωνο για 7'.

nkarytia
18-07-18, 11:22
Γραμμή Fiber 50άρα από καμπίνα Wind. 33€. Νίκαια Π.Ράλλη. Η γραμμή μου μετρημένη από τεχνικό τους στα 61Mbps. Το Modem Technicolor TG788v v3 Version Gold (17.1). Το πρώτο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα 49~ 50Mbps. Από το δεύτερο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα είναι από 30~40Mbps. Συνηθέστερη 33~35~39Mbps. Upload ενώ το μοντεμ δείχνει 23~25Mbps, στην πράξη μετρημένο από 4.7 έως4.9Mbps. Κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι το τηλέφωνο πλέον γίνεται μέσω voip στο μόντεμ, όποιος έχει πολλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, ασύρματα, μηχανάκια pos . κ.λ.π. θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, δεν παίρνει πολλές συσκευές, (έχει 2 θύρες voip, σ’ εμένα λειτουργεί η μία), αν κάποια τηλεφωνική συσκευή «κλωτσίσει» στο voip, το μοντεμ κάνει ρισετ, το οποίο κρατάει ακριβώς 7 λεπτά μέχρι να ξανασυγχρονίσει, και σ΄αυτό το διάστημα, και κάθε φορά που εσύ κάνεις ρισετ, ΔΕΝ έχεις τηλέφωνο για 7'.

Περίεργο. Κι εγώ Wind έχω στου Ρέντη. Το τηλέφωνο δεν πάει πάνω στο router. Το είχα δοκιμάσει και δεν έπαιζε. Το βάζω στον τοίχο με spliter. To router, αν και πολύ καλό, όντως του παίρνει πολύ μετά από reboot.

@ ADSLgr.com All rights reserved.