PDA

Επιστροφή στο Forum : traffic shaping Netflix σε Wind



a4ex
09-02-18, 15:23
Ήμουν 2 χρόνια στη vodafone ADSL ~11mbps, το netflix έπαιζε ~7-8 και έβλεπα 4Κ σε SmartTV. Εδώ και ένα μήνα είμαι στη Wind ADSL ~11 με τον ίδιο εξοπλισμό και από τότε το netflix παίζει στα ~5 και βλέπω μέχρι 1080. Στο Laptop από browser, φτάνει τα~9mbps. Το fast.com απο TV και απο laptop δίνει ~9mbps.

Amazon Prime Video κανένα πρόβλημα.

Το έχει παρατηρήσει κανένας σας;

Υπάρχει αντίστοιχο thread για Nova VDSL. https://www.adslgr.com/forum/newthread.php?do=newthread&f=34

sdikr
09-02-18, 15:29
Ήμουν 2 χρόνια στη vodafone ADSL ~11mbps, το netflix έπαιζε ~7-8 και έβλεπα 4Κ σε SmartTV. Εδώ και ένα μήνα είμαι στη Wind ADSL ~11 με τον ίδιο εξοπλισμό και από τότε το netflix παίζει στα ~5 και βλέπω μέχρι 1080. Στο Laptop από browser, φτάνει τα~9mbps. Το fast.com απο TV και απο laptop δίνει ~9mbps.

Το έχει παρατηρήσει κανένας σας;

Υπάρχει αντίστοιχο thread για Nova VDSL. https://www.adslgr.com/forum/newthread.php?do=newthread&f=34


Λες οτι απο Browser έχεις 9, στο fast έχεις 9, που το βλέπεις το traffic shaping ακριβώς;

a4ex
09-02-18, 20:40
όταν κάνω stream σε smartTV εχει info με resolution και bandwidth. Απο εκεί μπορώ βλέπω οτι φτάνει μέχρι ~5mbps και 1080. Αν μέσω του browser της SmartTV τρέξω το fast.com καταγράφει ~9mbps. Αυτό.

user2163
10-02-18, 22:38
Αυτό είναι το bitrate αυτού που βλέπεις στο netflix δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα σου.Επίσης αν στο fast.com σου λέει 9 και αυτό περίμενες μια χαρά είσαι.

Και 100Gbps να είχες αυτό θα σου έλεγε στο info.

cca
11-02-18, 14:27
Εδώ γελάνε, η Wind έχει δικό της mirror για το Netflix, σιγά μην έκανε και traffic shaping.

a4ex
11-02-18, 20:18
Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά. Άλλα μπορείτε να μου βρείτε μια λογική εξήγηση γιατί όταν ήμουν στη vodafone με τον ίδιο εξοπλισμό, ίδιο rate, ίδιο setup μπορούσα να δω UHD content και τώρα σταματάει στα 5.5mbps μόνιμα; αφού έχω bandwidth.

user2163
11-02-18, 20:56
Αφού 5.5mbit είναι αυτό που βλέπεις ρε φίλε που θες να σταματάει?Το θέμα θα ήταν να σταμάταγε πιο κάτω.Μερικοί τίτλοι το 1080p τους είναι μέχρι 7,50 mbit/s και άλλοι λιγότερο απο 5,5 .

Όταν λες μπορούσες να δεις UHD? Το 2160p του netflix είναι 15,κατι mbit/s αν δεν κάνω λάθος άρα μια 25άρα τη θες για smooth streaming άρα μάλλων εκτος και αν είχες 50άρα η 30άρα η το περίμενες να φορτώσει streaming δεν νομίζω να μπορούσες να το κάνεις.Αν και να το περίμενες να φορτώσει δεν νομίζω να στο φόρτωνε μέχρι τέρμα άρα πάλι γιοκ αλλά anyway.

Τι εννοείς έβλεπες UHD?Δεν φτάνουν εκ'πραγμάτων τα ~12mbps για 15mbit/s video streaming.

Επίσης είπες ότι έλεγξες την ταχύτητα σου από το fast.com και είδες ~9mbit/s που είναι λογικό με ~11,5 mb/s συγχρονισμό μετά τον υπολογισμό του overhead.
Το fast.com κατεβάζει ταυτόχρονα απο mirrors του netflix της μορφής xxx.xxx.ix.nflxvideo.net που είναι το ίδιο cdn δίκτυο που σου δίνει το περιεχόμενο του netflix.

Άρα με το netflix έχεις ταχύτητα μέχρι 1 - 1,2 MB/s (8 - 9.6mbps) που είναι αρκετό για να δεις 1080p αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα αν βλέπεις κάτι που έχει bitrate 7.50mbit σε 1080p (Λίγο περιεχόμενο αλλά υπάρχει) μπορεί να το δεις να κατεβαίνει και να ξανα ανεβαίνει αλλά αυτό επείδή είσαι οριακά.

a4ex
11-02-18, 21:28
Αφού 5.5mbit είναι αυτό που βλέπεις ρε φίλε που θες να σταματάει?Το θέμα θα ήταν να σταμάταγε πιο κάτω.Μερικοί τίτλοι το 1080p τους είναι μέχρι 7,50 mbit/s και άλλοι λιγότερο απο 5,5 .

Όταν λες μπορούσες να δεις UHD? Το 2160p του netflix είναι 15,κατι mbit/s αν δεν κάνω λάθος άρα μια 25άρα τη θες για smooth streaming άρα μάλλων εκτος και αν είχες 50άρα η 30άρα η το περίμενες να φορτώσει streaming δεν νομίζω να μπορούσες να το κάνεις.Αν και να το περίμενες να φορτώσει δεν νομίζω να στο φόρτωνε μέχρι τέρμα άρα πάλι γιοκ αλλά anyway.

Τι εννοείς έβλεπες UHD?Δεν φτάνουν εκ'πραγμάτων τα ~12mbps για 15mbit/s video streaming.

Επίσης είπες ότι έλεγξες την ταχύτητα σου από το fast.com και είδες ~9mbit/s που είναι λογικό με ~11,5 mb/s συγχρονισμό μετά τον υπολογισμό του overhead.
Το fast.com κατεβάζει ταυτόχρονα απο mirrors του netflix της μορφής xxx.xxx.ix.nflxvideo.net που είναι το ίδιο cdn δίκτυο που σου δίνει το περιεχόμενο του netflix.

Άρα με το netflix έχεις ταχύτητα μέχρι 1 - 1,2 MB/s (8 - 9.6mbps) που είναι αρκετό για να δεις 1080p αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα αν βλέπεις κάτι που έχει bitrate 7.50mbit σε 1080p (Λίγο περιεχόμενο αλλά υπάρχει) μπορεί να το δεις να κατεβαίνει και να ξανα ανεβαίνει αλλά αυτό επείδή είσαι οριακά.

το app του netflix για τη TV έχει ένα option για info. Σε αυτό βλέπω την ανάλυση και το bandwith του video που κάνει streaming. Οτι έχω γράψει εδώ είναι απο εκεί. και προφανώς το δοκιμάζω με UHD τίτλους που έχω δει στο παρελθόν οπου τα ~7mbps ηταν αρκετα για 2160p. Δεν βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. αυτά τα δεδομένα έχω αυτά παραθέτω. εσύ θες να μου πεις οτι αυτά που γράφει στο info είναι μπούρδες. μπορεί και να ναι.

user2163
11-02-18, 21:52
Όταν λες το bandwidth του βίντεο που κάνει streaming τι εννοείς? Λες ότι βλέπεις ~5 πόσο θα περίμενες να γράφει εκεί?

Το ότι ανοίγεις ένα uhd τίτλο δεν σημαίνει ότι παίζει με UHD.

7 Mbps είναι λιγότερο από 1 MB/s = 60MB/m = 3600MB/h (MAX)!

To 2160p παίρνει περίπου 7-9GB /h άρα δεν έβλεπες 2160p είναι τεχνικά αδύνατο.Το ξεχνάμε αυτο!

a4ex
11-02-18, 22:36
Όταν λες το bandwidth του βίντεο που κάνει streaming τι εννοείς? Λες ότι βλέπεις ~5 πόσο θα περίμενες να γράφει εκεί?

Το ότι ανοίγεις ένα uhd τίτλο δεν σημαίνει ότι παίζει με UHD.

7 Mbps είναι λιγότερο από 1 MB/s = 60MB/m = 3600MB/h (MAX)!

To 2160p παίρνει περίπου 7-9GB /h άρα δεν έβλεπες 2160p είναι τεχνικά αδύνατο.Το ξεχνάμε αυτο!

συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, απλά το χάνουμε κάπου.
Παίζω ένα τίτλο που υποστηρίζει streaming μέχρι 2160p.
Μου παίζει σε 1080 με ταχύτητα ~5.5mbps - πολύ σωστά, σε αυτή την ανάλυση δεν χρειάζεται παραπάνω ταχύτητα
Όταν το info του netflix κάνει report για 2160p τότε η ταχύτητα είναι 7+ εως το bandwidth που αντέχει η γραμμή μου

Ίσως η ανάλυση που γίνετε stream να είναι 2160 αλλά το bitrate να είναι χαμηλό, λόγο το οτι δεν έχω 25mbps

bel
12-02-18, 01:57
Πάντως,κατι φαίνεται οτι δεν πάει καλά με την wind και το netflix.
Με γραμμη στα 18 mbps,βλεπω για παράδειγμα το salvation τωρα και είμαι μεταξυ 480 και 720p.
Δοκιμάζω με τον γειτονα που ειναι cosmote και με χειρότερα στατιστικά γραμμής-ασυρματο και κλειδώνει σταθερα στα 1080p.

user2163
12-02-18, 14:13
Αυτό όντως είναι θέμα.Αν σου ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 480 και 720.
Με καλώδιο είσαι?
Είσαι σίγουρος ότι δεν κατεβάζει τίποτα κάποια άλλη συσκευή?

Κάνε ένα speedtest στο fast.com και πες μας τα αποτελέσματα.

bel
12-02-18, 14:40
Δοκιμασμένο με ethernet και ασύρματα στα 5ghz,σε τηλεόραση και boxaκι αντίστοιχα.
Το πρόβλημα παρατηρείται περισσότερο αργά τη νυχτα,οπότε δεν ξέρω μηπως κάπου φταίνε και οι server απο πλευράς netflix.
Απο την αλλη ομως,θα ειχα το ιδιο πρόβλημα και οταν συνδέθηκα με το wifi του γείτονα.

user2163
12-02-18, 14:41
Δύσκολο να φταίνε οι servers απο πλευρά netflix μιας και χρησιμοποιεί τα cdn της Amazon Web Services.Δοκίμασες να το δηλώσεις βλάβη?

bel
12-02-18, 15:10
Δύσκολο να φταίνε οι servers απο πλευρά netflix μιας και χρησιμοποιεί τα cdn της Amazon Web Services.Δοκίμασες να το δηλώσεις βλάβη?

Θα το δοκιμάσω και σήμερα το βράδυ να δω πως πάει και αν συνεχιστεί θα μιλήσω με wind.
Παντως σήμερα,ως τωρα τουλάχιστον δείχνει οκ...

DaywalkerGR
07-03-18, 12:03
Καλησπέρα σας,

Να δηλώσω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικα με το θέμα. Μέχρι πριν ένα μήνα όλα δούλευαν μια χαρά στο app της smart tv. Έβλεπα δλδ μέχρι και 4k περιεχόμενο 2160p/7+Mbps. (η γραμμή κλειδώνει στα 12Mbps). Αρχές Φλεβάρη, έκανε ενα upgrade firmware η tv. Μετά από κάτι μέρες παρατήρησα ότι πλέον οι ταχύτητες στο netflix ήταν της τάξεως 720p/2,24 Mpbs MAX. Άρχισα και έψαχνα τα πάντα. Η εφαρμογή του youtube δούλευε κανονικά και στην tv και στο κινητό όσο πιο ψηλά γινόταν. Το download απο ntua πάλι μια χαρά στο μαξιμουμ. Επειδή έχω και powerline για την τηλεόραση δοκίμασα να το βγάλω και αυτό και έκανα και όλα τα βήματα απο τον οδηγό: http://www.lg.com/us/support/product-help/CT10000018-1423685795027-netflix. Πίστευα ότι μπορεί να οφείλεται είτε στο firmware είτε στο app. Να σημειώσω ότι τα τεστ μέσα απο την εφαρμογή όσο και στο fast.com έδειχναν 9-10 Mpbs. Είχα εποικοινωνήσει και με τη Wind που με διαβεβαίωσαν ότι η γραμμή είναι μια χαρά. Χτες αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι τελεταίο, έβγαλα λοιπόν τα πάντα και άφησα το modem και το pc μόνο και μπήκα απο εκεί στο netflix. Πάλι η ίδια ταχύτητα 720p/2,24 Mpbs. Παρατήρησα λοιπόν ότι συνδεόμουνα στον mirror της wind για το streaming. Το τεστ από fast.com πάλι έδειχνε 9-10 Mpbs, απλά εκεί δεν κατεβάζει μόνο απο ένα mirror αλλά από διαφορετικά (milan+frankfurt+ath_wind). Μήπως λοιπόν όντως η Wind κάνει application aware traffic management όσον αφορά το netflix. Και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Ίσως ενα mail στο netflix να βοηθούσε?

user2163
07-03-18, 15:40
Δεν ξέρω δεν το αποκλείω απλά γιατί να το κάνει αυτό αφού έχει και δικά της mirrors.Ψάξτο λίγο ακόμη.Αν έχεις router με vpn βάλτο και δεν αν αλλάζει κάτι.

gio7
28-03-18, 19:16
ειμαι και εγω στη φαση των υπογραφων για νεο συμβολαιο wind 50ara...
αυτο ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του netflix..192566

εγω ειμαι σε nova 24ara (κλειδωνω 18) και ο αδερφος μου με wind 24ara (κλειδωνει 17)..ιδιο επεισοδιο της σειρας μεσα απο την εφαρμογη της tv. ,εμενα κλειδωνει σε 4Κ και του αδερφου παιζει μεταξυ 720 και 1080...

κατι πρεπει να παιζει...:evil:

kmpatra
02-04-18, 20:41
μπορει να ειναι και ασχετο λιγο,αλλά ειδικα στις νεες συνδεσεις,δινει ip μεσω nat η wind. Και δεν αποκλειεται να παιζει τις βραδινες ωρες καποιος περιορισμος ταχυτητας με το εξωτερικο.Εχω σχετικη παρατηρηση απο 2 συνδεσεις,η μια με nat ip στα 17 mbps,η αλλη με 8 mbps χωρις nat ip.Στην 1η περιπτωση βραδυ σε streaming video (οχι netflix) σερνεται,ενω η 2η φορτωνει κανονικοτατα οπως και την υπολοιπη μερα. Οποτε αν εχετε στο ρουτερ ενδειξη δικτυακης ip (π.χ. 10.χ.χ.χ) στο αντιστοιχο πεδιο μπορει να φταιει αυτο. Το αν θα σας το αλλαξει η τεχνικη υπηρεσια εξαρταται και απο την διαθεση του υπαλληλου που θα πεσετε. Αλλο προβλημα που μπορει να παρουσιαζεται σε nat ip ειναι η αδυναμια ανοιγματος πορτας,ή η ενδειξη σε καποια site οτι η ip ειναι blacklisted.

j_manou
03-04-18, 00:43
Καλησπέρα και απο εμένα,

Να μοιραστώ και εγω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Πάντα τα απογεύματα μετα απο τις 7 δεν μπορούσα ν δω 4Κ με τίποτα (Samsung ks7000). Με το ζόρι 1080 και δεν το κράταγε. Τα πρωινά ήταν μια χαρα. Το app του Netflix το πρωί έδειχνε 17+ ενώ το απόγευμα 2 με 2,5. Επικοινώνησα με Wind, έκαναν έλεγχο ήταν οκ. Επικοινώνησα με Netflix, μου ειπαν ότι την ώρα που τους ανέφερα έβλεπαν τεράστιες μεταβολές στην ταχύτητα σύνδεσης. Την ώρα που το προβλημα παρουσιαζόταν συνδέθηκα ασύρματα με το wifi του γείτονα (Cosmote) και αμέσως είδα 4Κ με ταχύτητα 15+. Το ανέφερα στη Wind αλλά απάντηση δεν πήρα, αντιθέτως άκουσα για μια ακόμη φορά πως η γραμμή σας ειναι οκ. Σαν τελευταίο check, πήρα από τον γείτονα το Speedport και συνδέθηκα με αυτό. Το πρόβλημα λύθηκε καιι από τότε ειμαι μια χαρά. Το δικό μου το modem ήταν το ΖΤΕ Η168Ν.

Δεν βρίσκω λογική εξήγηση για το modem, απλά το αναφέρω μήπως και βοηθήσει.

timos71
04-04-18, 16:28
Καλησπέρα και απο εμένα,

Να μοιραστώ και εγω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Πάντα τα απογεύματα μετα απο τις 7 δεν μπορούσα ν δω 4Κ με τίποτα (Samsung ks7000). Με το ζόρι 1080 και δεν το κράταγε. Τα πρωινά ήταν μια χαρα. Το app του Netflix το πρωί έδειχνε 17+ ενώ το απόγευμα 2 με 2,5. Επικοινώνησα με Wind, έκαναν έλεγχο ήταν οκ. Επικοινώνησα με Netflix, μου ειπαν ότι την ώρα που τους ανέφερα έβλεπαν τεράστιες μεταβολές στην ταχύτητα σύνδεσης. Την ώρα που το προβλημα παρουσιαζόταν συνδέθηκα ασύρματα με το wifi του γείτονα (Cosmote) και αμέσως είδα 4Κ με ταχύτητα 15+. Το ανέφερα στη Wind αλλά απάντηση δεν πήρα, αντιθέτως άκουσα για μια ακόμη φορά πως η γραμμή σας ειναι οκ. Σαν τελευταίο check, πήρα από τον γείτονα το Speedport και συνδέθηκα με αυτό. Το πρόβλημα λύθηκε καιι από τότε ειμαι μια χαρά. Το δικό μου το modem ήταν το ΖΤΕ Η168Ν.

Δεν βρίσκω λογική εξήγηση για το modem, απλά το αναφέρω μήπως και βοηθήσει.

Η σύνδεση και στις 2 περιπτώσεις ήταν με WiFi; Αν ναι τότε μάλλον υπήρχαν πολλές παρεμβολές εκείνη την ώρα στο ασύρματο.

j_manou
04-04-18, 22:40
Η σύνδεση και στις 2 περιπτώσεις ήταν με WiFi; Αν ναι τότε μάλλον υπήρχαν πολλές παρεμβολές εκείνη την ώρα στο ασύρματο.

Η σύνδεση ήταν ενσύρματη. Η δοκιμή εγινε με wi fi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.