PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote Vectoring απελπισια στην Καλαματα



_GuardiaN_
13-02-18, 13:12
Εχω κλεισει 40 μερες μετα την αιτηση αλλαγης απο vdsl 30 cosmote στο αντιστοιχο 100αρι προγραμμα της. Πρωτη φορα στην ζωη μου βλεπω τον ΟΤΕ να αργει τοσο πολυ. Στα τηλεφωνα στο 13888 δεν ξερουν πραγματικα τι να μου πουν οι υπαλληλοι οι οποιοι εκπλησσονται μολις βλεπουν πως εδω και 40 μερες δεν εχει γινει τιποτα. Ολο το προωθουν στο αντιστοιχο τμημα και ολο τηλεφωνα περιμενω.

Πιθανοτατα να το τρεναρει η Wind το θεμα η οποια εχει κανει το εργο στην Καλαματα και απο αυτη παιρνει γραμμες ο ΟΤΕ και πληρωνει με το ιδιο νομισμα οτι κανει ο δευτερος χρονια στους εναλλακτικους αλλα 40 μερες και παλι ειναι πολλες. Σημερα 13/02 ληγει το συμβολαιο της 30αρας με τον ΟΤΕ και δεν ξερω τι να κανω πραγματικα. Μετα απο τοσα τηλεφωνα πραγματικα ακρη δεν εχω βρει. Η περιοχη μου καλυπτεται κανονικα εως 200MBps οποτε δεν ειναι θεμα καλυψης.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο κατι αντιστοιχο με τον ΟΤΕ;

puffy
13-02-18, 18:11
εχει συμβει σε παιδι στον πειραια σε καμπινες vf. 2μηνακι. απο αρχες δεκ νομιζω
https://www.adslgr.com/forum/threads/1026620-Vdsl-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%A4%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%82?p=6330562#post6330562

φανταζομαι οτι ακομα δεν εισαι σε καμπινα για να παιρνεις 30αρι.

νταξει θα περιμενα. λογο καθυστερησης δεν σου χουν πει? οι εναλλακτικοι τωρα ξεκινησαν χονδρικη vdsl οποτε δεν ειναι ολα τοσο streamlined ακομα

_GuardiaN_
15-02-18, 10:41
εχει συμβει σε παιδι στον πειραια σε καμπινες vf. 2μηνακι. απο αρχες δεκ νομιζω
https://www.adslgr.com/forum/threads/1026620-Vdsl-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%A4%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%82?p=6330562#post6330562

φανταζομαι οτι ακομα δεν εισαι σε καμπινα για να παιρνεις 30αρι.

νταξει θα περιμενα. λογο καθυστερησης δεν σου χουν πει? οι εναλλακτικοι τωρα ξεκινησαν χονδρικη vdsl οποτε δεν ειναι ολα τοσο streamlined ακομα

To θεμα ειναι οτι δεν μου λενε. Καμπινες εχω 1 στο διπλα τετραγωνο και αλλη μια 2 τετραγωνα πιο κατω. Τι να πω, δεν εχω ιδεα γιατι δεν μου λενε...

Takis_Kal
15-02-18, 12:08
Εγώ στην Καλαμάτα πήγα στον ΟΤΕ και με καμπίνα της wind έχω πολύ καλή 50ρα. Σκέψου το για ΟΤΕ

anderm
16-02-18, 03:04
To θεμα ειναι οτι δεν μου λενε. Καμπινες εχω 1 στο διπλα τετραγωνο και αλλη μια 2 τετραγωνα πιο κατω. Τι να πω, δεν εχω ιδεα γιατι δεν μου λενε...

Δεν γνωρίζουν δυστυχώς το τι παίζει πέραν διαθεσιμότητας για να σου πούν.

_GuardiaN_
16-02-18, 10:17
Εγώ στην Καλαμάτα πήγα στον ΟΤΕ και με καμπίνα της wind έχω πολύ καλή 50ρα. Σκέψου το για ΟΤΕ

Ποσο καιρο σου εκαναν να στην ενεργοποιησουν;

Με πηραν τηλ χτες και μου ελεγαν κατι παπαντζες οτι ειχε προβλημα η αιτηση κλπ και οτι θα την ενεργοποιησουν συντομα την γραμμη, για να δουμε.

Panagioths
16-02-18, 23:44
Έχουν πρόβλημα με τον τρόπο που βλέπει η WIND τις αιτήσεις του ΟΤΕ. Η WIND βλέπει τις αιτήσεις βάση διεύθυνση από συστημα διευθύνσεων δικό της όχι κοινό με του ΟΤΕ. Οπότε αν σε έναν συνδρομητή ΟΤΕ που κάνει αίτηση για fiber μέσω καμπίνας WIND στον ΟΤΕ η διεύθυνσή του είναι π.χ. Καπέτάν Βασίλη 15 και η WIND έχει την περασμένη την διεύθυνση αυτή ως Βασίλη Καπετάν 15 σου λέει οτι στην διεύθυνση Καπετάν Βασίλη 15 δεν έχω κάλυψη άρα δεν μπορώ να σου δώσω δίκτυο. Αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα που δεν το πολυξέρουν στα κεντρικά, σίγουρα όχι από την εξ. πελατών αλλά έχει γίνει σε αρκετούς συνδρομητές και ακόμα μόνιμη λύση δεν έχει βρεθεί παρά με πλάγιους τρόπους. Αν έχει ακυρωθεί η αίτησή σου στείλε μου προσωπικό μήνυμα μήπως μπορέσω να βοηθήσω...

_GuardiaN_
20-02-18, 10:16
Έχουν πρόβλημα με τον τρόπο που βλέπει η WIND τις αιτήσεις του ΟΤΕ. Η WIND βλέπει τις αιτήσεις βάση διεύθυνση από συστημα διευθύνσεων δικό της όχι κοινό με του ΟΤΕ. Οπότε αν σε έναν συνδρομητή ΟΤΕ που κάνει αίτηση για fiber μέσω καμπίνας WIND στον ΟΤΕ η διεύθυνσή του είναι π.χ. Καπέτάν Βασίλη 15 και η WIND έχει την περασμένη την διεύθυνση αυτή ως Βασίλη Καπετάν 15 σου λέει οτι στην διεύθυνση Καπετάν Βασίλη 15 δεν έχω κάλυψη άρα δεν μπορώ να σου δώσω δίκτυο. Αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα που δεν το πολυξέρουν στα κεντρικά, σίγουρα όχι από την εξ. πελατών αλλά έχει γίνει σε αρκετούς συνδρομητές και ακόμα μόνιμη λύση δεν έχει βρεθεί παρά με πλάγιους τρόπους. Αν έχει ακυρωθεί η αίτησή σου στείλε μου προσωπικό μήνυμα μήπως μπορέσω να βοηθήσω...

Μαλιστα, ενδιαφερον αυτο σ ευχαριστω παρα πολυ. Δυστυχως η διευθυνση μου ειναι μια λεξη οποτε δεν νομιζω να κολλησε εκει. Απ οτι εχω καταλαβει παντως κατι παιζει με την WIND και δεν μου λενε. Η αιτηση δεν εχει ακυρωθει, τρεχει κανονικα απ οτι μου λενε συνεχεια.

Panagioths
20-02-18, 12:03
Μαλιστα, ενδιαφερον αυτο σ ευχαριστω παρα πολυ. Δυστυχως η διευθυνση μου ειναι μια λεξη οποτε δεν νομιζω να κολλησε εκει. Απ οτι εχω καταλαβει παντως κατι παιζει με την WIND και δεν μου λενε. Η αιτηση δεν εχει ακυρωθει, τρεχει κανονικα απ οτι μου λενε συνεχεια.
Αν απαντάει η WIND "δεν μπορούμε να δώσουμε vdsl σε αυτή την διεύθυνση" τότε το πρόβλημα είναι αυτό που λέω βασικά. Συμβαίνει και με άλλους πελάτες και μέσω της εξ. πελατών δύσκολα θα βρεθεί λύση. Πρέπει να βρεθεί άλλος συνδρομητής που παίρνει στην ιδια διευθυνση μεσω wind αλλά είναι ΟΤΕ και να σταλεί νέα αίτηση με σχετικά σχόλια για να την δουν τα τζιμάνια αλλιώς...

_GuardiaN_
21-02-18, 10:35
Αν απαντάει η WIND "δεν μπορούμε να δώσουμε vdsl σε αυτή την διεύθυνση" τότε το πρόβλημα είναι αυτό που λέω βασικά. Συμβαίνει και με άλλους πελάτες και μέσω της εξ. πελατών δύσκολα θα βρεθεί λύση. Πρέπει να βρεθεί άλλος συνδρομητής που παίρνει στην ιδια διευθυνση μεσω wind αλλά είναι ΟΤΕ και να σταλεί νέα αίτηση με σχετικά σχόλια για να την δουν τα τζιμάνια αλλιώς...

Καταλαβα, οποτε με ποιον πρεπει να μιλησω εγω; Εμπλεξα απ οτι φαινεται δηλαδη...

Panagioths
21-02-18, 14:06
Πάρε αρχικά ένα τηλ σήμερα και μάθε η αίτησή σου αν βρισκεται σε κατάσταση "submitted" ή προς ακύρωση...

Takis_Kal
22-02-18, 01:59
Κράτησαν το τηλέφωνο μου και σε 5-6 ημέρες με πήραν τηλέφωνο και ήρθε την άλλη μέρα τεχνικός

_GuardiaN_
22-02-18, 14:09
Πάρε αρχικά ένα τηλ σήμερα και μάθε η αίτησή σου αν βρισκεται σε κατάσταση "submitted" ή προς ακύρωση...

Τρεχει κανονικα μου ειπαν, δεν ειναι προς ακυρωση. Επισης μου ειπαν πως δεν μπορουν να με ενημερωσουν απο το τηλεφωνικο διοτι δεν βλεπουν ποιο ειναι το προβλημα και το προωθουν στο αναλογο τμημα να με παρουν τηλ να με ενημερωσουν. Αυτο μου το ειχαν πει αλλες δυο φορες και δεν εγινε ποτε, τελεια...

Panagioths
22-02-18, 14:24
Αν δεν έχουν κάνει κάποια ιδιαίτερη ενέργεια όπως γράφω πιο πανω το αίτημα θα έχει την ίδια κατάληξη μάλλον με τις άλλες φορές.. Το έχω δει σε άλλους συνδρομητές δυστυχώς.. Υπάρχει πρόβλημα με την Καλαμάτα λόγω WIND.

puffy
22-02-18, 17:25
τουλαχιστον σας δινει + 10% δωρο για την ταλαιπωρια :p
ακομα χανεις ip?

Panagioths
22-02-18, 17:57
τουλαχιστον σας δινει + 10% δωρο για την ταλαιπωρια :p
ακομα χανεις ip?

Δεν ισχύει σε όλες τις γραμμές αυτό π.χ. δες του γραφείου τι ανάποδη ειναι...
Το πρόβλημα δεν είναι χάσιμο της IP αλλά πάγωμα της σύνδεσης σε layer 1...191635

puffy
22-02-18, 18:31
boom σε κανα χρονο θα το λυσουν :p

σιγουρα τελικιαζει αυτη η 100αρα? γιατι δυσκολο το κοβω να σεταρουν ψηλα την 50αρα και την 200αρα, και οχι την 100αρα. βεβαια wind ειναι αυτη XD

_GuardiaN_
22-02-18, 22:53
Αν δεν έχουν κάνει κάποια ιδιαίτερη ενέργεια όπως γράφω πιο πανω το αίτημα θα έχει την ίδια κατάληξη μάλλον με τις άλλες φορές.. Το έχω δει σε άλλους συνδρομητές δυστυχώς.. Υπάρχει πρόβλημα με την Καλαμάτα λόγω WIND.

Εχεις σχεση με ΟΤΕ απ οτι καταλαβα ε; Δηλαδη εσυ τι λες, να τους ριξω ακυρο και να παω Wind; H οποια wind σημειωτεον δεν ξερω γιατι αλλα ειναι κατα 5 ευρω πιο ακριβη απο τον ΟΤΕ και θα χασω και το 15% εκπτωση λογω Cosmote ONE στο κινητο... Τι να πω, το θεμα εχει καταντησει αηδια πραγματικα...

puffy
22-02-18, 23:50
αν διαβασεις αυτο θα παρεις μια ιδεα και αν εμπιπτεις σε αυτη τη περιπτωση.
επισης αν εγινε μετονομασια δρομου προσφατα η μεχρι πριν λιγα χρονια ο δρομος δεν ειχε διευθυνση ειναι ιδιες περιπτωσεις.
https://www.adslgr.com/forum/threads/336709-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%AF%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89-%CE%91%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82

απο εναλλακτικο στον οτε ευκολα λυνεται αν καποιος εχει ορεξη και δεν ειναι δυσκαμπτος (που 99,99% δεν εχει).
παιρνεις μια πληροφορια καταλογου ζητας 2-3 γειτονικα απο το δρομο και τα πατας στο whitepages να δεις πως εχει τη διευθυνση ο οτε.

πως μπορει να γινει να βγαλει ο οτε την διευθυνση της wind δεν γνωριζω ωστοσο XD

Panagioths
23-02-18, 01:48
Εχεις σχεση με ΟΤΕ απ οτι καταλαβα ε; Δηλαδη εσυ τι λες, να τους ριξω ακυρο και να παω Wind; H οποια wind σημειωτεον δεν ξερω γιατι αλλα ειναι κατα 5 ευρω πιο ακριβη απο τον ΟΤΕ και θα χασω και το 15% εκπτωση λογω Cosmote ONE στο κινητο... Τι να πω, το θεμα εχει καταντησει αηδια πραγματικα...
Στείλε προσωπικό μήνυμα να σε παραπέμψω κάπου μήπως μπορέσουν να σε βοηθήσουν...

Όσο για την 100άρα κατεβάζει 12MByte/sec από καλούς servers (FTP) και σε speedtest χτυπάει 97-98 Mbps οπότε νομίζω είναι καλά :)

puffy
23-02-18, 01:59
ναι ρε μια χαρα, τι να πουνε 2 mbit. 2% ειναι. απλα το λογικο λεει να τις σεταρουν κι αυτες 110 αφου το παιζουν large:p

Panagioths
23-02-18, 02:02
Οι περισσότερες γραμμές που διαχειρίζομαι είναι 30άρες και 50άρες και σε αυτές πάντως βλέπεις κόφτη ακριβίας 29999/2999 και 49999/4999 σχεδόν πάντα (μιλάω για ΟΤΕ συνδρομητές μέσω καμπινών WIND).

puffy
23-02-18, 02:07
παντως 1-2 στα 55 + τη 220 τη δικια σου, καλαματα εχω δει. ο takis ας πουμε που ποσταρε εδω 55αρα εχει.
οχι οτι λεει κατι, και για μενα ψιλοπραμματα ειναι, αν και στη 200αρα κατι λεει:)

τεσπα _GuardiaN_ κανε λιγη υπομονη γιατι για να πας wind και να πληρωνεις παραπανω ειναι λιγακι μαζοχισμος. 1 μηνας πανω η κατω μακροπροθεσμα δε λεει κατι.

_GuardiaN_
23-02-18, 10:32
παντως 1-2 στα 55 + τη 220 τη δικια σου, καλαματα εχω δει. ο takis ας πουμε που ποσταρε εδω 55αρα εχει.
οχι οτι λεει κατι, και για μενα ψιλοπραμματα ειναι, αν και στη 200αρα κατι λεει:)

τεσπα _GuardiaN_ κανε λιγη υπομονη γιατι για να πας wind και να πληρωνεις παραπανω ειναι λιγακι μαζοχισμος. 1 μηνας πανω η κατω μακροπροθεσμα δε λεει κατι.

Σε 10 μερες κλεινουμε διμηνο. Δεν με πειραζει και 5 μηνες να μου πουν για να ειμαι ειλικρινης, το μονο θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι γινεται και ποσο μπορει να παρει η ολη ιστορια κατα μεσο ορο...

puffy
23-02-18, 17:06
Σε 10 μερες κλεινουμε διμηνο. Δεν με πειραζει και 5 μηνες να μου πουν για να ειμαι ειλικρινης, το μονο θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι γινεται και ποσο μπορει να παρει η ολη ιστορια κατα μεσο ορο...

το δες αυτο που γραψε ο παναγιωτης για μηνυμα? γιατι μπορει να χαθηκε μεσα στα ποστ.

_GuardiaN_
23-02-18, 21:53
το δες αυτο που γραψε ο παναγιωτης για μηνυμα? γιατι μπορει να χαθηκε μεσα στα ποστ.

Ναι κομπλε, μιλησαμε, βλεπουμε στην συνεχεια. Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.