PDA

Επιστροφή στο Forum : Απροειδοποίητη Απενεργοποίηση Φραγών



Spanos
03-06-07, 21:42
Σήμερα σήκωσα το ακουστικό να πάρω ένα τηλέφωνο και τυχαία διαπίστωσα οτι οι φραγές εξερχομένων που είχα ενεργοποιήσει, ήταν απενεργοποιημένες.

Αυτό συμβαίνει για δεύτερη φορά, εντελώς απροειδοποίητα και εν αγνοία μου με αποτέλεσμα εγώ να θεωρώ οτι έχω φραγή καποιων κατηγοριών κλήσεων χωρίς αυτό να ισχύει και να κινδυνεύω να χρεωθώ υπέρογκα ποσά σε λογαριασμούς απο κλήσεις τις οποίες έχω μπλοκάρει.

Συγκεκριμένα έχω μπλοκάρει τις κλήσεις ΕΠΑΚ για την αποφυγή χρεώσεων απο κάποιο Dialer, αφού έχω και dial up modem άνω στη γραμμή που το χρησιμοποιώ ως ΦΑΞ. Έχω μπλοκάρει τις κλήσεις προς κινητά επειδή υπάρχει δωρέαν χρόνος απο κινητά προς κινητά κλπ κλπ
Σήμερα διαπίστωσα και δεν ξέρω απο πότε έχει συμβεί αυτό οτι καμμία φραγή δεν υπάρχει στη γραμμή.

Με ποιό δικαίωμα οι τεχνικοί αυτής της αστείας εταιρείας που ονομάζετε ΤΕΛΛΑΣ, επεμβαίνουν στην τηλεφωνική γραμμή μου και αλλάζουν παραμέτρους, εν αγνοία μου και χωρίς προειδοποίηση με αποτέλεσμα να κινδυνεύω με το παραμικρό να χρεωθώ φουσκωμένο λογαριασμό;

Αύριο κιόλας θα συμβουλευτώ δικηγόρο για το τι μπορώ να κάνω σχετικά με αυτή την κατάσταση και πώς μπορώ να εξασφαλιστώ σε περίπτωση που μου συμβεί κάνα παρατράγουδο.

Η Αναμονή είναι απενεργοποιημένη εδώ και μήνες, ψευδώς αναφερει το ηχητικό μήνυμα οτι αν καλέσεις το 13800 θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και όταν καλέσεις το 13800 σου λένε οτι Αναμονή τέλος...

Η Φραγή εντελώς ξαφνικά σταματάει να λειτουργεί...

Η ADSL μας έχει δημιουργήσει ένα διαρκές άγχος για το αν θα πέσει, αν θα πάρει IP και γενικά μήπως μείνουμε κάνα μήνα χωρίς ίντερνετ...

Έλεος πια, μας έχουν βγάλει την πίστη:rant:

Spanos
03-06-07, 21:48
....και μόλις διαπίστωσα οτι οι Φραγές δεν δουλέυουν καν :rant:

Μετά την Αναμονή μας τελείωσε και η Φραγή:rant:

Πληκτρολογώντας * 3 4 * password * κωδικός αριθμός φραγής και # , παίρνεις το μήνυμα "Η επιλογή δεν αντιστοιχεί σε υπηρεσία" :rant:

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=0&arid=372&lang=2

minovg
03-06-07, 22:29
Mάλιστα. Πάει για φαλιμέντο μου φαίνεταιη Τελλάς................. :down:

Αν δε διορθωθεί και σε μένα το πρόβλημα (από Πέμπτη είμαι χωρίς ίντερνετ) συμβουλεύομαι και εγώ δικηγόρο. Όποιος δε μπορεί να μας προσφέρει τις υπηρεσίες που μας υποσχέθηκε, ας τις παραχωρήσει σε άλλον που γνωρίζει.-

Spanos
03-06-07, 22:35
Mάλιστα. Πάει για φαλιμέντο μου φαίνεταιη Τελλάς................. :down:



Ειδικά απο τότε που ακούστηκε το σενάριο οτι όλα αυτά γίνονται για να αγοράσουν κάποιοι τσάμπα την Τελλάς:whistle:

Τεσπά,

Eντελώς τυχαία φτιάχτηκε...

Βέβαια χρειάστηκε η εκ νέου ενεργοποίηση της υπηρεσίας απο μέρους μου, απλώς σταμάτησε να λέει οτι η "Η επιλογή δεν αντιστοιχεί σε υπηρεσία".

Αν δε το είχα πάρει χαμπάρι ακόμα θα νόμιζα οτι είχα φραγές...:down:

cakavera
03-06-07, 22:37
Εμενα δουλευουν κανονικα.
Απλα τη φραγη δεν την επιασε με την πρωτη.

Δεν χρειαζεσαι δικηγορο.Σηκω και πηγαινε στα γραφεια τους και ζητα απλα και ηρεμα διακοπη.Εγω αυτο εκανα και μου το εφτιαξαν.Εχω που και που καποια μικροπροβληματα αλλα εκεινες τις μαυρες 15 μερες χωρις ιντερνετ δεν τι ς ξαναζησα(μεχρι στιγμης

Spanos
03-06-07, 22:49
Το τηλέφωνο λέμε είχε φραγή και ξαφνικά χάθηκε απροειδοποίητα. Παρακαλώ διαβάζετε προσεκτικά πριν απαντήσετε.

Όσο για την πρόταση να πάω απο το Περιστέρι στο Μαρούσι...οχοχοχο να δούμε όταν καλύψει και καμμιά πόλη της επαρχίας τι θα λέμε.
"Έλα μωρέ πήγαινε απο τη Λάρισα στο Μαρούσι μια βόλτα για να στο φτιάξουν"

cakavera
03-06-07, 22:58
Το τηλέφωνο λέμε είχε φραγή και ξαφνικά χάθηκε. Παρακαλώ διαβάζετε προσεκτικά πριν απαντήσετε.


"Αν το τηλεφωνο νεκρωσει και επανελθει τοτε ολες οι φραγες αλλα και οι αλλες υπηρεσιες πρεπει να ενεργοποιηθουν εκ νεου"

Αυτη ηταν η απαντηση που πηρα εγω απο τα σαινια της τελλας για το συγκεκριμενο θεμα.
Τωρα βεβαια αν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο δε νεκρωσε ουτε δευτερολεπτο χωρις να το καταλαβεις τοτε :respekt:

Spanos
03-06-07, 23:09
"Αν το τηλεφωνο νεκρωσει και επανελθει τοτε ολες οι φραγες αλλα και οι αλλες υπηρεσιες πρεπει να ενεργοποιηθουν εκ νεου"

Αυτη ηταν η απαντηση που πηρα εγω απο τα σαινια της τελλας για το συγκεκριμενο θεμα.
Τωρα βεβαια αν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο δε νεκρωσε ουτε δευτερολεπτο χωρις να το καταλαβεις τοτε :respekt:

Κοίτα έχει γίνει διακοπή και δεν έχουν πειραχτεί οι φραγές, άλλη φορά έχει γίνει διακοπή και έχουν απενεργοποιηθεί αλλα αυτό έχει γίνει μόνο μια φορά σε σύνολο 5~6 διακοπών απο το Φλεβάρη που είμαι ενεργός.

Γενικά κοιτάω μετά απο κάθε διακοπή (αν την πάρω χαμπάρι) αν έχω φραγή γιατί το έχω σκεφτεί και αυτό. Βέβαια αν γίνει κάποια διακοπή που δεν την πάρεις χαμπάρι...:hmm:

Spanos
10-09-07, 15:00
Πάλι τα ίδια με τις φραγές, απενεργοποιήθηκαν απροειδοποίητα. Κάτι το καλοκαιράκι με τις διακοπές, κάτι οι βόλτες, να δούμε πόσο θα μου έρθει ο λογαριασμός στο τέλος...:rant:

Κοιτάω σήμερα το τηλέφωνο, βλέπω έχουν γίνει κλήσεις προς κινητά. Ρωτάω τον αδερφό μου μου λέει οτι αυτός πήρε γιατί δεν είχε κάρτα και γιατί είδε οτι δεν είχε φραγές το τηλέφωνο και νόμιζε οτι τις έχω βγάλει εγώ.

Τι στα διάλα θα γίνει με αυτούς δεν ξέρω, με βάζουν και τσακώνομαι με την οικογένεια και πληρώνω και κερατιάτικα. Τελικά θέλουμε, δε θέλουμε θα μας τα πάρουν δεν υπάρχει περίπτωση. Ακόμα και φραγή να έχεις την κλείνουν και αμα φάς κάνα dialer, αμα έρθει κανείς και κάνει κλήση 3 ωρών στον Άρη θα πληρώσεις....έλεος :rant:

Με ποιό δικαίωμα μου κλείνουν τις φραγές δεν έχω καταλάβει και τι στο καλό θα κάνω εγώ θα κάθομαι 24Χ7 στο σπίτι να κοιτάω το τηλέφωνο αν έχει φραγή; :rant:

minovg
10-09-07, 17:11
Πάλι τα ίδια με τις φραγές, απενεργοποιήθηκαν απροειδοποίητα. Κάτι το καλοκαιράκι με τις διακοπές, κάτι οι βόλτες, να δούμε πόσο θα μου έρθει ο λογαριασμός στο τέλος...:rant:

Κοιτάω σήμερα το τηλέφωνο, βλέπω έχουν γίνει κλήσεις προς κινητά. Ρωτάω τον αδερφό μου μου λέει οτι αυτός πήρε γιατί δεν είχε κάρτα και γιατί είδε οτι δεν είχε φραγές το τηλέφωνο και νόμιζε οτι τις έχω βγάλει εγώ.

Τι στα διάλα θα γίνει με αυτούς δεν ξέρω, με βάζουν και τσακώνομαι με την οικογένεια και πληρώνω και κερατιάτικα. Τελικά θέλουμε, δε θέλουμε θα μας τα πάρουν δεν υπάρχει περίπτωση. Ακόμα και φραγή να έχεις την κλείνουν και αμα φάς κάνα dialer, αμα έρθει κανείς και κάνει κλήση 3 ωρών στον Άρη θα πληρώσεις....έλεος :rant:

Με ποιό δικαίωμα μου κλείνουν τις φραγές δεν έχω καταλάβει και τι στο καλό θα κάνω εγώ θα κάθομαι 24Χ7 στο σπίτι να κοιτάω το τηλέφωνο αν έχει φραγή; :rant:
Nα συντάξεις ένα ωραιότατο κείμενο και να το στείλεις με φαξ στην εξυπηρέτηση πελατών της Τελλάς στο 211 120 1100. Να απαιτείς όλες τις χρεώσιμες κλήσεις ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό. Αιτιολόγησέ το ότι αυτός ήταν ο λόγος που έχεις βάλει φραγές. Δε γίνεται να απενεργοποιούνται επειδή αυτοί παίζουν με ριστάρτ των συστημάτων τους και μηδενισμό της βάσης δεδομένων τους.

angela60
16-09-07, 18:57
Εμένα δεν δούλεψε ποτέ.

Η απάντησή τους... η υπηρεσία δεν δουλεύει στην δική μου περιοχή...

Και ναταν μόνο αυτό... πάει καλά.

Με τις συνεχείς μονοήμερες και διήμερες διακοπές τι γίνεται ;;;

Λόγω αναβαθμίσεων λένε... Μου φαίνεται ειλικρινά αστείο.:evil:

Maax
17-09-07, 11:42
Επειδή με ενδιαφέρουν μόνο κλήσεις προς αστικά και κινητά και να κόψω όλα τα υπόλοιπα, ποια φραγή πρέπει να ορίσω από τις 5 κατηγορίες που έχει;................ :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.