PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωση τελους διακοπης για λιγες ωρες



pewFox
21-02-18, 01:38
Καλησπερα,

Θα προσπαθησω να περιγραψω οσο πιο ξεκαθαρα μπορω τη κατασταση με bullets:


Ημουν συνδρομητης Forthnet/Nova σε ενα Double-play πακετο (σταθερη + ADSL 24mbps) για αρκετα χρονια, σε συμβολαιο αοριστου χρονου.
Επειτα απο τηλεφωνικη προσφορα του ΟΤΕ στις 30/1 αποφασισα να παω σε αυτους. Το αιτημα κυλαει αργα και η ημερομηνια συνδεσης οριστηκε για τη Παρασκευη 9/2.
Πεμπτη 8/2 μεσημερι. Δεχομαι τηλεφωνικη αντιπροσφορα απο την Nova να γυρισω στο παλιο μου πακετο στη μιση τιμη. Αρκετα δελεαστικο, το αποδεχομαι. Μου ζητουν να στειλουν εκ μερους μου fax στην COSMOTE για ακυρωση της φορητοτητας αριθμου (ειχαν λεει ηδη ενα αντιγραφο της φωτοτυπιας ταυτοτητας που χρειαζοταν) για να προλαβουν την ενεργοποιηση της γραμμης που θα γινοταν την επομενη μερα, μαζι με τη παραλαβη του εξοπλισμου. Με συμβουλευουν επισης να μην παραλαβω τον εξοπλισμο για να μην εχω τρεχαματα μετα με τον ΟΤΕ με επιστροφες κτλ.
Παρασκευη 9/2 πρωι. Νεο τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ και νεα βελτιωμενη προσφορα απο μερους τους. Το σκεφτομαι ελαχιστα μιας και τωρα μου προσφερουν οτι ζηταγα την πρωτη φορα συν καποια εξτρα και δινω το ΟΚ. Το απογευμα παραλαμβανω κανονικα με courier το νεο router και απο το ιδιο βραδυ βρισκομαι στον ΟΤΕ (με μια διακοπη λιγοτερο απο ωρα).
Σαββατο 10/2 πρωι. Μιλαω με το τμημα τεχνικης υποστηριξης της COSMOTE και ο υπαλληλος μου επιβεβαιωνει πως βρισκομαι σε αυτους και πως η γραμμη μου ειναι σε φαση ενεργοποιησης μαζι με τις νεες παροχες που μου εδωσαν στη τελευταια τους προσφορα. Οντως μεχρι τη Δευτερα ημουν καλυμμενος σε ολα (περιελαμβανε και πακετα ομιλιας σε what's up).
Μεσα Φλεβαρη μου ερχεται λογαριασμος εκκαθαρισης απο τη Nova κοντα στα €150 με ενσωματωμενο προστιμο διακοπης για το νεο προγραμμα που υποτιθεται οτι ημουν για λιγες ωρες.


Παραθετω τους ακριβεις λογαριασμους παρακατω για οποιον εχει την ορεξη και τον χρονο να καταλαβει τι συμβαινει:

191599 191600 191601 191602

Για μενα το συμπερασμα ειναι οτι απο το απογευμα της Πεμπτης μεχρι το μεσημερι της Παρασκευης εμφανιζομαι να ειμαι σε ενα νεο προγραμμα της Nova για το οποιο μου ζητειται τωρα να πληρωσω τελος διακοπης.
Δεν εχω σκοπο να το κανω, αλλα θα ηθελα και τη γνωμη ενος τριτου και πιο εμπειρου για το πως θα χειριζοταν το θεμα..

Ευχαριστω!

sdikr
21-02-18, 01:53
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, το δικαίωμα υπαναχώρησης είναι όταν κάνεις νέα σύμβαση με κάποιον πάροχο, εσύ στην ουσία έκανες ανανέωση στην Forthnet.
Απο την άλλη πάλι αυτό που σου είπανε για να προλάβεις την ενεργοποίηση απο τον ΟΤΕ δεν ισχύει, μπορείς να διακόψεις φορητότητα εως και πριν 3 εργάσιμες πριν την ενεργοποίηση, εσύ ήσουν στην μια.


Μιλάς μαζί τους, τους λες πως ήθελα να διακόψω, αλλά λόγο του ότι η ενεργοποίηση ήταν να γίνει σε μια εργάσιμη δεν μπορούσα όπως γνωρίζεται σύμφωνα με τον κανονισμό φορητότητας.

Αλλιως Πιστεύω πως είναι απο αυτά τα θέματα που ο μόνος τρόπος να βρείς λύση θα είναι με καταγγελία

pewFox
21-02-18, 03:35
Ευχαριστω για την απαντηση sdikr.

Οποτε απο οτι καταλαβαινω η Nova προχωρησε σε αναβαθμιση-ανανεωση του προγραμματος μου ενω την επομενη μερα θα γινοταν μεταφορα της γραμμης ουτως ή αλλως (θα μπορουσα να επιστρεψω στη Nova μονο με υπαναχωρηση εντος 14 ημερων πανω στη συμβαση του ΟΤΕ που εγινε εξ'αποστασεως). Αυτο δεν θεωρειται αθεμιτο και βαση για καταγγελια?

Επισης ενα εξτρα fact ειναι πως για την ακριβεια η γραμμη ειναι στο ονομα του πατερα μου. Στο τηλεφωνο με τη Nova μιλησα μονο εγω χωρις την εμφανη συγκαταβαση του πουθενα (περα απο το οτι ειχαν την ταυτοτητα του ηδη για να στειλουν το fax). Αυτο δεν καθιστα οποιαδηποτε ανανεωση προγραμματος ακυρη?

Προσωπικα το βλεπω να μπαζει απο πολλες μεριες και θελω να πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να μπλεξω τον ΣτΚ.

virusx2
21-02-18, 04:28
Επισης ενα εξτρα fact ειναι πως για την ακριβεια η γραμμη ειναι στο ονομα του πατερα μου. Στο τηλεφωνο με τη Nova μιλησα μονο εγω χωρις την εμφανη συγκαταβαση του πουθενα (περα απο το οτι ειχαν την ταυτοτητα του ηδη για να στειλουν το fax). Αυτο δεν καθιστα οποιαδηποτε ανανεωση προγραμματος ακυρη?

Προσωπικα το βλεπω να μπαζει απο πολλες μεριες και θελω να πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να μπλεξω τον ΣτΚ.

Ενώ εάν εμενες εκεί θα ήταν έγκυρη? Δεν νομιζω ετσι να κερδισεις κατι. Φυσικα και ειναι αδικο το ποσο γιατι και εγω ξερω οτι εχεις τρεις μερες απο την φορητοτητα αλλα αφου είχες αοριστου αυτοι το πηραν σαν ανανεωση στο δικτυο τους. Οποτε εκει δεν ξερω τι νομικο τρικ παιζει.. Παντος και ειδικα για πελατη τοσα χρονια οπως λες μεγαλη μπαρουφα. Μετα κλεγονται...

sdikr
21-02-18, 11:23
Ευχαριστω για την απαντηση sdikr.

Οποτε απο οτι καταλαβαινω η Nova προχωρησε σε αναβαθμιση-ανανεωση του προγραμματος μου ενω την επομενη μερα θα γινοταν μεταφορα της γραμμης ουτως ή αλλως (θα μπορουσα να επιστρεψω στη Nova μονο με υπαναχωρηση εντος 14 ημερων πανω στη συμβαση του ΟΤΕ που εγινε εξ'αποστασεως). Αυτο δεν θεωρειται αθεμιτο και βαση για καταγγελια?

Επισης ενα εξτρα fact ειναι πως για την ακριβεια η γραμμη ειναι στο ονομα του πατερα μου. Στο τηλεφωνο με τη Nova μιλησα μονο εγω χωρις την εμφανη συγκαταβαση του πουθενα (περα απο το οτι ειχαν την ταυτοτητα του ηδη για να στειλουν το fax). Αυτο δεν καθιστα οποιαδηποτε ανανεωση προγραμματος ακυρη?

Προσωπικα το βλεπω να μπαζει απο πολλες μεριες και θελω να πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να μπλεξω τον ΣτΚ.

Ναι είναι εξτρά αυτό, θα πρέπει να σου κάνει μήνυση ο πατέρας σου ώστε να θεωρηθεί πως είναι άκυρο το συμβόλαιο που έκανες, μπορεί μετά να το συνεχίσει και η Nova για τα διαφυγόντα κέρδη.

pewFox
21-02-18, 13:38
Ενώ εάν εμενες εκεί θα ήταν έγκυρη? Δεν νομιζω ετσι να κερδισεις κατι. Φυσικα και ειναι αδικο το ποσο γιατι και εγω ξερω οτι εχεις τρεις μερες απο την φορητοτητα αλλα αφου είχες αοριστου αυτοι το πηραν σαν ανανεωση στο δικτυο τους. Οποτε εκει δεν ξερω τι νομικο τρικ παιζει.. Παντος και ειδικα για πελατη τοσα χρονια οπως λες μεγαλη μπαρουφα. Μετα κλεγονται...

Δεν θα μπορουσα να μεινω απο τη στιγμη που η φορητοτητα δεν μπορουσε να ακυρωθει και ενω το ηξεραν, δεν μου το ειπανε και προχωρησαν στην ατυπη ανανεωση. Θα πηγαινα στον ΟΤΕ και μετα θα γινοταν η υπαναχωρηση και θα με χρεωναν παλι με τελος διακοπης. Ή μηπως εκει θα μου το χαριζαν γιατι θα εμενα εν τελει σε αυτους? Οι τυποι ειναι απαραδεκτοι.

- - - Updated - - -


Ναι είναι εξτρά αυτό, θα πρέπει να σου κάνει μήνυση ο πατέρας σου ώστε να θεωρηθεί πως είναι άκυρο το συμβόλαιο που έκανες, μπορεί μετά να το συνεχίσει και η Nova για τα διαφυγόντα κέρδη.

Ή απλα ο πατερας μου θα μπορουσε να εμφανιστει να μην ξερει τιποτα το ιδιο και εγω.. :)
Δεν ξερω περι τεινος νομικου τρικ προκειται, αλλα η ανανεωση θα πρεπει να θεωρειται νεο συμβολαιο το οποιο εστω και τυπικα να υπογραφεται απο τον πελατη. Μπορω εγω να παρω τηλεφωνο και να κανω αναβαθμιση στη γραμμη του γειτονα?

Στη Nova χρωσταω €15-20 για το κατ'αναλογια παγιο απο 27/01 μεχρι και 8/2, ενω μου ηρθε να πληρωσω τα 10πλασια για μια (μη-εξουσιοδοτημενη) on-the-fly αναβαθμιση λιγων ωρων με σκοπο την αρπαχτη. Δεν ξερω ποσο λογικο ακουγεται αυτο και κατα ποσο θα επιμεινουν να τα υποστηριξουν σε ενα πελατη που ειναι συνδρομητης τους απο το 2011...

sdikr
21-02-18, 13:41
Δεν θα μπορουσα να μεινω απο τη στιγμη που η φορητοτητα δεν μπορουσε να ακυρωθει και ενω το ηξεραν, δεν μου το ειπανε και προχωρησαν στην ατυπη ανανεωση. Θα πηγαινα στον ΟΤΕ και μετα θα γινοταν η υπαναχωρηση και θα με χρεωναν παλι με τελος διακοπης. Ή μηπως εκει θα μου το χαριζαν γιατι θα εμενα εν τελει σε αυτους? Οι τυποι ειναι απαραδεκτοι.

- - - Updated - - -



Ή απλα ο πατερας μου θα μπορουσε να εμφανιστει να μην ξερει τιποτα το ιδιο και εγω.. :)
Δεν ξερω περι τεινος νομικου τρικ προκειται, αλλα η ανανεωση θα πρεπει να θεωρειται νεο συμβολαιο το οποιο εστω και τυπικα να υπογραφεται απο τον πελατη. Μπορω εγω να παρω τηλεφωνο και να κανω αναβαθμιση στη γραμμη του γειτονα?

Οχι η ανανέωση είναι ανανέωση δεν θέλει νέο συμβόλαιο, γίνεται μέσω ηχογράφησης, μην παίζεις με το δεν ξέρει ο Πατέρας ή εσύ, την ηχογράφηση την έχουν, απο την στιγμή που η κλήση έγινε απο το ίδιο νούμερο, απο την στιγμή που σου ζητήσανε αφμ κλπ και τους τα έδωσες αυτοί είναι καλυμμένοι και εσύ έχεις κάνει την παρανομία σε περίπτωση που παίξεις το χαρτί οτι ο κάτοχος δεν ήξερε τίποτα.

pewFox
21-02-18, 13:53
Οχι η ανανέωση είναι ανανέωση δεν θέλει νέο συμβόλαιο, γίνεται μέσω ηχογράφησης, μην παίζεις με το δεν ξέρει ο Πατέρας ή εσύ, την ηχογράφηση την έχουν, απο την στιγμή που η κλήση έγινε απο το ίδιο νούμερο, απο την στιγμή που σου ζητήσανε αφμ κλπ και τους τα έδωσες αυτοί είναι καλυμμένοι και εσύ έχεις κάνει την παρανομία σε περίπτωση που παίξεις το χαρτί οτι ο κάτοχος δεν ήξερε τίποτα.

Μαλιστα.. ΟΚ αυτο ηθελα πιο πολυ να δω τι μπορει να σταθει και τι οχι. Θα φανουν ολα αυριο που θα παω απο εκει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.