PDA

Επιστροφή στο Forum : router cosmote firmware



rexdimos
22-02-18, 13:34
στο speedport w724V ποιο ειναι το τεευταιο firmware που υπαρχει και απο που το βρισκουμε για fiber 100 απο cosmote?

deniSun
23-02-18, 00:51
στο speedport w724V ποιο ειναι το τεευταιο firmware που υπαρχει και απο που το βρισκουμε για fiber 100 απο cosmote?

Γιατί δεν το δίνεις πίσω για να πάρεις το 2i;

Greg61
23-02-18, 06:38
Το τελευταίο που έχω είναι το 09071602.00.008A

Επιβεβαίωσέ το και με τον ΟΤΕ.

anderm
23-02-18, 15:16
Γιατί δεν το δίνεις πίσω για να πάρεις το 2i;

Να δώσει πίσω το 724 για να πάρει το 2i που έχει χειρότερα specs;

deniSun
23-02-18, 15:27
Να δώσει πίσω το 724 για να πάρει το 2i που έχει χειρότερα specs;

Από που προκύπτει αυτό;

anderm
23-02-18, 15:31
Από που προκύπτει αυτό;

Μην πας μακριά GigE και 5Ghz στο ασύρματο αρκούν.

deniSun
23-02-18, 15:38
Μην πας μακριά GigE και 5Ghz στο ασύρματο αρκούν.

Το πάω μακριά...
Δύο πέρασαν από τα χέρια μου με αμέτρητα προβλήματα, κολλήματα, επανεκκινήσεις κλπ.
Λειτουργία bridge, ούτε για λόγο.
Έχανε τις οποιασδήποτε ρυθμίσεις πλην του παρόχου μετά από λίγο.
Επεστράφησαν και τα δύο πίσω.
Ο τεχνικός τότε (μίλησα απευθείας/προσωπικά μαζί του στο κέντρο ΕΡΜΟΥ) μου είπε ότι πρόκειται για προβληματικό μοντέλο και περιμένουν αντικατάστασή του σε λίγους μήνες.
Όπως και έγινε φυσικά όταν μετά φέρναν το entry 2i.
Φυσικά το έβαλα στην άκρη και αγόρασα το zyxel.
Όταν κυκλοφόρησε το 2i πήγα και το άλλαξα, έτσι για να το έχω για backup.
Το δοκίμασα και δεν είχε καμία σχέση με όλα αυτά που προανέφερα για το 724.

Τα 5GHz ούτε που θυμάμαι αν το έχει το ένα και όχι το άλλο.
Εξ άλλου λίγο κόσμο ενδιαφέρει.
Το βασικό είναι να έχουν ένα cpe χωρίς προβλήματα.
Από και ύστερα... και 1000άρι να σου δίνει... τι να το κάνεις αν έχει όλα τα προβλήματα που ανέφερα;

jkoukos
23-02-18, 17:05
Η αλήθεια είναι ότι αν και στις προδιαγραφές έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, εν τούτοις ήταν εξαρχής προβληματικό, όχι μόνο εδώ αλλά και στη Γερμανία. Αργότερα έδιναν το Entry 2i και μόλις πρόσφατα επανέρχεται το 724W λόγω Gigabit θυρών αφού υποστηρίζει εγγενώς ταχύτητες σύνδεσης >100Mbps. Όσον αφορά τα 5GHz, ναι μπορεί αλλά όχι ταυτόχρονα. Αναγκαστικά μία από τις 2 μπάντες λειτουργούν.

deniSun
23-02-18, 17:56
Η αλήθεια είναι ότι αν και στις προδιαγραφές έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, εν τούτοις ήταν εξαρχής προβληματικό, όχι μόνο εδώ αλλά και στη Γερμανία. Αργότερα έδιναν το Entry 2i και μόλις πρόσφατα επανέρχεται το 724W λόγω Gigabit θυρών αφού υποστηρίζει εγγενώς ταχύτητες σύνδεσης >100Mbps. Όσον αφορά τα 5GHz, ναι μπορεί αλλά όχι ταυτόχρονα. Αναγκαστικά μία από τις 2 μπάντες λειτουργούν.

Περιοδικό και αυτό.
Θα το αντικαταστήσουν σύντομα.

jkoukos
23-02-18, 17:58
Εε ναι, μέχρι να παρουσιασθεί το όποιο νεώτερο μοντέλο.

anderm
23-02-18, 18:35
Το πάω μακριά...
Δύο πέρασαν από τα χέρια μου με αμέτρητα προβλήματα, κολλήματα, επανεκκινήσεις κλπ.
Λειτουργία bridge, ούτε για λόγο.
Έχανε τις οποιασδήποτε ρυθμίσεις πλην του παρόχου μετά από λίγο.
Επεστράφησαν και τα δύο πίσω.
Ο τεχνικός τότε (μίλησα απευθείας/προσωπικά μαζί του στο κέντρο ΕΡΜΟΥ) μου είπε ότι πρόκειται για προβληματικό μοντέλο και περιμένουν αντικατάστασή του σε λίγους μήνες.
Όπως και έγινε φυσικά όταν μετά φέρναν το entry 2i.
Φυσικά το έβαλα στην άκρη και αγόρασα το zyxel.
Όταν κυκλοφόρησε το 2i πήγα και το άλλαξα, έτσι για να το έχω για backup.
Το δοκίμασα και δεν είχε καμία σχέση με όλα αυτά που προανέφερα για το 724.

Τα 5GHz ούτε που θυμάμαι αν το έχει το ένα και όχι το άλλο.
Εξ άλλου λίγο κόσμο ενδιαφέρει.
Το βασικό είναι να έχουν ένα cpe χωρίς προβλήματα.
Από και ύστερα... και 1000άρι να σου δίνει... τι να το κάνεις αν έχει όλα τα προβλήματα που ανέφερα;

Προφανώς και εάν το συγκρίνουμε με τα περισσότερα routers του εμπορίου είναι πίσω. Ωστόσο, ενώ συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αν και πλέον έχει σταθεροποιηθεί η καταάσταση, επί παραδείγματι σε εμένα δεν έχει κάνει ούτε κόλλημα ούτε επανεκκίνηση από τη στιγμή που το έβαλα στη γραμμή, το να μην έχεις 5Ghz στο ασύρματο -αν και δεν μπορεί να εκπέμπει ταυτόχρονα και στις 2 μπάντες- σου λύνει σοβαρό πρόβλημα σε high density περιοχές. Για τις GigE θύρες, εάν έχεις 50-άρα ή 100-άρα γραμμή, είναι απόλυτα απαραίτητες, υπάρχει κόσμος που δεν έχει ξεχωριστό switch όπως μπορεί να έχουμε εμείς ή APs στο σπίτι για το wireless.

Ούτε τις ρυθμίσεις μου έχει χάσει να πω την αλήθεια ποτέ. Το έχω από τον Νοέμβρη και μέχρι στιγμής λειτουργεί ικανοποιητικά.

jkoukos
23-02-18, 18:58
Ναι, αν δεν υπάρχει switch Gigabit, είναι καλοδεχούμενο.
Σε 50άρα/100άρα γραμμή ποιο όφελος προσφέρει το Gigabit; Κανένα έναντι του Fast. Για πάνω από την 100άρα ναι.

anderm
23-02-18, 19:49
Έχεις ένα desktop και κάνεις ταυτόχρονα ένα download και ένα file transfer από δικτυακό δίσκο. Κάνεις ένα download και ένα dlna stream στη τηλεόραση. Χρησιμοποιείς το 2i ως switch και έχεις συνδέσει πάνω ένα AP. Και πολλά άλλα.

jkoukos
23-02-18, 20:12
Μιλάς για το LAΝ. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με το WAN. Και στο 724, όσοι τραβάνε από την WAN μοιράζονται τα 50ή 100Mbps της σύνδεσης.
Επίσης στο παράδειγμά σου, 99% ο χρήστης με τέτοιες απαιτήσεις ήδη έχει Gigabit switch και δεν περιμένει την συσκευή του παρόχου, που στην πλειοψηφία δεν το υποστηρίζει.

rexdimos
25-02-18, 00:57
μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαφορα μεταξυ fast & interleaved path mode ?
ετσι και αλλιως δεν ειναι ευκολο να το γυρισεις πισω ειδικα σε επαγγελματικες συνδεσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.