PDA

Επιστροφή στο Forum : 2Play στο Περιστερι κανείς?



Σελίδες : [1] 2 3 4

eazy
04-06-07, 00:35
ποσοι ενεργοποιημενοι απο περιστερι εχετε προβληματα με forthnet και ποια αν δεν βαριεστε να γραψετε.ευχαριστω(μολις εκανα αιτηση...)

zatast
04-06-07, 01:49
ειχα δει δυο φιλους απο Κηπουπολη,Ανθουπολη δε θυμαμαι σε ποιο νημα.ειχαν κατι λιγα.καλο ειναι παντως να μαθουμε τωρα που πλησιαζουν κι οι δικες μας ενεργοποιησεις.περιμενει κι ο γειτονας μου στον επανω οροφο.

Isovitisgr
18-07-07, 16:17
Για να μην ανοίγω καινούργιο topic και μιας και το ψάχνω λίγο το θέμα για να μπω κι εγώ στο 2play, όσοι έχετε ήδη 2play παίδες και είστε από Περιστέρι αν μπορείτε γράψτε κανένα-δυο πραγματάκια με τις εντυπώσεις σας!

Thnx!

oddin
19-07-07, 08:38
Εγώ έχω ενεργοποιηθεί από 16/06!
Πάντως πάνω από 8500 δεν έχω συγχρονίσει ποτέ!

flasatos
19-07-07, 11:33
έχω ενεργοποιηθεί εδω και μερικές μέρες με την προσφορά της 1ης ιουνίου. δεν έχω 2play αλλά η ταλαιπωρία απο τον ΟΤΕ ήταν η ίδια. 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο. απο εχθές έχω πλήρη πρόσβαση απο δίκτυο forthnet καθώς στην αρχή έμπαινα με ταχύητητα 1μβ. συνδέομαι στα 14-15 χωρίς πολλά προβληματα. κάποια στιγμή δεν μπορούσα να κατεβάζω σελίδες οπότε έβαλα ρύθμιση στο router pppoe αντι pppoa οπότε όλα καλά. απο αποσυνδέσεις μόνο μία όλη τη μέρα.....το router έχει κόλλημα με τα torrent!!!:hmm: πρεπει να ανοιχτούν πόρτες και δεν έχω ιδέα πως γίνεται. κάπου έχει ανοιχτεί ένα thread γιαυτο το θέμα αλλά δεν το βρίσκω.:sorry:

Mythos
19-07-07, 12:29
Εγω ειμαι στην αναμονη και αισιοδοξω οτι ολα θα παν καλα ;)

Isovitisgr
19-07-07, 13:20
Thnx παιδιά. Όσο περισσότερες γνώμες τόσο καλύτερα. Αλήθεια από που είστε από Περιστέρι; Ρωτάω για να ξέρω τι παίζει με αποστάσεις από το DSLAM Περιστερίου. Εγώ είμαι από Λόφο Αξιωματικών. Αν είναι κανείς από εκεί ας γράψει καμιά γνώμη!

Υ.Γ. @flasatos Μπες εδώ http://www.portforward.com/routers.htm φίλε μου, βρες το ρούτερ σου και μετά το πρόγραμμα για το οποίο θες να κάνεις το port forward και θα καταφέρεις να ανοίξεις τις πόρτες που θες! :oneup:

Jazzer
19-07-07, 13:42
Thnx παιδιά. Όσο περισσότερες γνώμες τόσο καλύτερα. Αλήθεια από που είστε από Περιστέρι; Ρωτάω για να ξέρω τι παίζει με αποστάσεις από το DSLAM Περιστερίου. Εγώ είμαι από Λόφο Αξιωματικών. Αν είναι κανείς από εκεί ας γράψει καμιά γνώμη!


Στο Λόφο Αξιωματικών , στην οδό Μπαρουξή μένω γείτονα.:)
Αναμένω ενεργοποίηση soho σε δεύτερη γραμμή (πρώτη ΟΤΕ 8 mbps) στις 31/7, σύμφωνα με το site της 4net και θα ενημερώσω αμέσως για εντυπώσεις.
Πάντως απέχουμε 3 χλμ. περίπου από το Α/Κ μας και το δίκτυο χαλκού της περιοχής μας έχει πολλά προβλήματα, τα οποία δυστυχώς δεν αποφεύγονταιι σε μεγάλες ταχύτητες.;)

Isovitisgr
19-07-07, 14:40
Εγώ στην Αριστοβούλου είμαι γείτονα. Τα ξέρω τα προβλήματα γι'αυτό ήθελα να μάθω εντυπώσεις από ήδη ενεργοποιημένους στην περιοχή μας!
Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου όταν ενεργοποιηθείς (αν και με βλέπω να κάνω κι εγώ αίτηση πιο πριν στην forthnet καθώς είναι και η προσφορά των 35 ευρώ μέχρι το τέλος του μήνα)

Mythos
19-07-07, 15:09
Εγω περιοχη Μπουρναζιου ειμαι. Η γραμμη που εχω τωρα εχει 16dB στο Attenuation, που ειναι ικανοποιητικο. Να δουμε στο ιδιοκτητο αν αλλαξει κατι...

Isovitisgr
19-07-07, 16:02
Εγώ πάλι με σύνδεση μέσω του ΤΕΕ που είμαι τώρα (μέσω ΟΤΕ δηλαδή) έχω:
Attenuation downstream: 41
Attenuation upstream: 18.6
SNR margin downstream: 28.7
SNR margin upstream: 32.0

Είμαι πολύ περίεργος κι εγώ να δω τις διαφορές αν βάλω κάποιον ιδιωτικό πάροχο (και πιο συγκεκριμένα Forthnet γιατί για εκεί με βλέπω...!)

flasatos
19-07-07, 22:02
Εγώ πάλι με σύνδεση μέσω του ΤΕΕ που είμαι τώρα (μέσω ΟΤΕ δηλαδή) έχω:
Attenuation downstream: 41
Attenuation upstream: 18.6
SNR margin downstream: 28.7
SNR margin upstream: 32.0

Είμαι πολύ περίεργος κι εγώ να δω τις διαφορές αν βάλω κάποιον ιδιωτικό πάροχο (και πιο συγκεκριμένα Forthnet γιατί για εκεί με βλέπω...!)

φίλε είμαι και εγώ συνάδερφος μηχανικός.:oneup:το ΤΕΕ έχει ακριβές τιμές αλλά καλές ταχύτητες απ'οσους ξέρω. Για χαρακτηριστικά της γραμμής μου (μπουρνάζι) δεν γνωρίζω πολλά γιατί το router δεν γράφει, η απλά δεν τα έχω βρει ακόμα.

Οσον αφορά το port forwarding το παλευω μέσω του site που πρότεινε ο φίλος. δεν το είχα κάνει νωρίτερα γιατί οι οδηγίες δεν είναι ακριβώς για το συγκεκριμένο router. εντελώς διαφορετικό περιβάλλον. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Isovitisgr
20-07-07, 00:15
φίλε είμαι και εγώ συνάδερφος μηχανικός.:oneup:το ΤΕΕ έχει ακριβές τιμές αλλά καλές ταχύτητες απ'οσους ξέρω. Για χαρακτηριστικά της γραμμής μου (μπουρνάζι) δεν γνωρίζω πολλά γιατί το router δεν γράφει, η απλά δεν τα έχω βρει ακόμα.

Οσον αφορά το port forwarding το παλευω μέσω του site που πρότεινε ο φίλος. δεν το είχα κάνει νωρίτερα γιατί οι οδηγίες δεν είναι ακριβώς για το συγκεκριμένο router. εντελώς διαφορετικό περιβάλλον. Ευχαριστώ πολύ πάντως.


Εγώ πάλι ευελπιστώ να γίνω γιατί ακόμα σπουδάζω...! :p Πάντως το port forwarding είναι μια σχετικά απλή διαδικασία. Απλώς την πρώτη φορά που θα την κάνεις είναι λίγο μπλέξιμο. Πάντως κοίτα και το site που σου έδωσα πιο πάνω γιατί είναι ο οδηγός που ακολουθούν όλοι όταν κάνουν για πρώτη φορά port forward! Και αν δεν έχει το δικό σου ρούτερ ακριβώς ψάξε μήπως υπάρχει κάποιο παρόμοιο της ίδιας εταιρίας με ανάλογο interface.

Πάντως κάπου στο ρούτερ σου θα πρέπει να γράφει τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Αν μπορείς μπες κάνε ένα πόστ για να διαμορφώσω μια τελική άποψη πριν εμπιστευτώ την forthnet!

ankodim
20-07-07, 11:51
Καλημέρα και από εμένα.

Βρίσκομαι στην Ανθούπολη κοντά στη Θηβών.

Να σας πω λοιπόν και την δικιά μου ιστορία ...

Στις 2/7 έγινε η ενεργοποίηση του 2play όπως είχε "υποσχεθεί" η forthnet. Ομως μετά τις 2/7 και μέχρι τις 10/7 δεν είχα καθόλου τηλέφωνο. Τελικά στις 10/7 μετά από πoλλά αναπάντητα τηλεφωνήματα και email στη T.Y. της forthnet, βρέθηκε κάποια τεχνικός η οποία μου είπε να συνδέσω το Router και να δω αν συγχρονίζει. To Router όντως συγχρόνιζε αλλά εγώ δεν είχα κωδικούς. Να μην τα πολυλογώ στις 10/7 και μετά το τηλεφώνημα με την τεχνικό είχα ΚΑΙ τηλέφωνο ΚΑΙ κωδικούς.

Ξεκίνησα λοιπόν να απολαύσω τα 24Mbps. Δυστυχώς όμως το Router δεν κλείδωσε ποτέ πάνω από τα 8,5 - 9,5Mbps, ενώ οι πραγματικές ταχύτητες δεν ξεπεράσαν τα 3 - 4mbps . Από την άλλη μεριά οι αποσυνδέσεις ήταν και είναι κάτι το φοβερό ... μπορεί και 20 μέσα σε μία ώρα.

Λόγω αυτών των αποσυνδέσεων , οι οποίες συνεχίζονται μέχρι και σήμερα , δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου την σύνδεση στο Internet (παρά μόνο για browsing).

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι οτι συχνά το Router κολλάει (μία ή δύο φορές την ημέρα). Δηλαδή προσπαθώ να μπω στο Web Ιnterface του για να δω τα στατιστικά του και μετά από αρκετά λεπτά μου βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να γίνει η σύνδεση (όχι το μήνυμα που λέει οτι δεν μπορεί να βρεθεί η σελίδα) και ταυτόχρονα δεν υπάρχει σύνδεση στο Internet. Για να επανέλθει το σβήνω και το ξανανάβω από το κουμπί On/Off.


Τα στατιστικά του Router (AirTies RT-111) ... όταν δουλεύει ... είναι

Upstream Rate (Kbps) 509
Downstream Rate (Kbps) 9674
Upstream Margin 23
Downstream Margin 6
Trained Modulation ADSL_2plus
LOS Errors 0
Downstream Line Attenuation 37
Upstream Line Attenuation 20


Ξέρω οτι με Downstream Line Attenuation στο 37 το πολύ να πιάσω στην καλύτερη περίπτωση 10,6Mbps αυτό που δεν ξέρω είναι το πώς αυτό το νούμερο μπορεί να γίνει καλύτερο. (αν δεν κάνω λάθος κάποια στιγμή το είδα να είναι στο 35 αλλά δεν παίρνω όρκο)


Αυτά είχα να πω για το 2Play στο Περιστέρι (Ανθούπολη - Θηβών)

rcs
20-07-07, 12:16
Καλημέρα.Χρησιμοποιώ ,ως δευτερεύουσα ,μια σύνδεση 2play.Τα έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα αλλά ας τα ξαναπώ στους γείτονες!Πρώτον το attenuation δεν παίζει ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο αλλά πόσο καλή είναι η γραμμή μας.Έτσι νομίζω από εμπειρία.Στον Ίλιον φίλος μου με attenuation 48 συγχρονίζει στα 13000.Στο Περιστέρι τώρα με attenuation 30 τις πρώτες ημέρες συγχρόνιζα στα 10500-11000 αλλά με snr στα 5.5.Αλλά αυτό διορθώθηκε στα 6.1- 6.2 με συγχρονισμό στα 10200.Από ταχύτητες όλα καλά, έχω δει 1.2mbyte/sec και 1mbyte/sec σε τόρρεντς.Σε ώρες αιχμής πάλι οι ταχύτητες είναι καλές.Γενικά ευχαριστημένος για αυτά που πληρώνω αν και τα 24 είναι μακριά.Αλλά αφού η γραμμή δεν είναι καλή δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις.Αν και με 1mbyte/sec κατεβάζεις πολύ γρήγορα ότι χρειάζεσαι.Το τηλέφωνο λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Περιοχή Δωδεκανήσου-Εκθεσιακό Κέντρο

iKoms
20-07-07, 12:28
Καλημέρα και από εμένα..
Μένω λίγο πιο κάτω από την πλατεία Δέγλερη..
Στην αρχή είχα αρκετές αποσνδέσεις αλλά μετά από καμιά εβδομάδα το έφτιαξαν και είχα το πολύ 1 ην ημέρα και αν..
Το περισσότερο που έχω συγχρονίσει είναι στα 7700 αλλά όχι για πολύ.. ο μέσος όρος είναι στα 7 και σε GDMT mode.
Τις τελευταίες μέρε βέβαια δεν πάει παραπάνω από 6500 σε gdmt mode σε adsl2+ φτάνει τα 7500 αλλά είναι χειρότερα από ότι με 6500 σε gdmt.

Με παιχνίδια σε ανεβοκατέβασμα του snr σto modem είδα να συχρονίζει σε 9500 και αυτό για κάτι δευτερόλεπτα γιατί το snr πήγε στο 1db και αποσυνδεόταν..

Αυτά..

rcs
20-07-07, 12:46
@Hellassat
Πόσο είναι το attenuation σου?Μήπως στο Περιστέρι συγχρονίζουν και άλλοι χαμηλά
συγκριτικά με το attenuation?

iKoms
20-07-07, 12:51
@Hellassat
Πόσο είναι το attenuation σου?Μήπως στο Περιστέρι συγχρονίζουν και άλλοι χαμηλά
συγκριτικά με το attenuation?

Είναι στο 46... :(

iKoms
20-07-07, 13:40
Να αναφέρω ότι σήμερα υπάρχουν προβλήματα στο τηλέφωνο.. δεν λειτουργούσε από το πρωί.. κάποια στιγμή έφτιαξε αλλά και πάλι μετά από λίγο νεκρό !

Πήρα τηλέφωνο στην ΤΥ και μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του Περιστερίου και ότι θα φτιαχθεί μέσα στη μέρα..
Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα στην περιοχή;

Mythos
20-07-07, 13:40
Αυτα τα υψηλα attenuations τα ειχατε ολοι και πριν μπειτε στο ιδιοκτητο? Και με γραμμη ΟΤΕ δηλαδη παλι τοσο εδειχναν τα routers σας?

Εγω αρχιζω κι ανησυχω γιατι μια βδομαδα μετα (Αποστολη αιτησης στον ΟΤΕ) δεν βλεπω να μου βγαζει ημερομηνια ενεργοποιησης. Απο οτι εχω δει, οταν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα, πρεπει να το βγαλει μεσα σε μια βδομαδα! Ελπιζω να μην εχει σκαλωσει τιποτα στον ΟΤΕ (αλλιως τον ηπια!!).

ankodim
20-07-07, 13:51
QUOTE]Να αναφέρω ότι σήμερα υπάρχουν προβλήματα στο τηλέφωνο.. δεν λειτουργούσε από το πρωί.. κάποια στιγμή έφτιαξε αλλά και πάλι μετά από λίγο νεκρό !

Πήρα τηλέφωνο στην ΤΥ και μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του Περιστερίου και ότι θα φτιαχθεί μέσα στη μέρα..
Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα στην περιοχή;[[/QUOTE]

Δυστυχώς ... ναι.

Από το πρωί ούτε τηλέφωνο ούτε σύνδεση στο Internet. Γύρω στις 12:00 η σύνδεση στο Internet επανήλθε αλλά το τηλέφωνο όχι.

iKoms
20-07-07, 15:32
QUOTE]Να αναφέρω ότι σήμερα υπάρχουν προβλήματα στο τηλέφωνο.. δεν λειτουργούσε από το πρωί.. κάποια στιγμή έφτιαξε αλλά και πάλι μετά από λίγο νεκρό !

Πήρα τηλέφωνο στην ΤΥ και μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του Περιστερίου και ότι θα φτιαχθεί μέσα στη μέρα..
Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα στην περιοχή;

Δυστυχώς ... ναι.

Από το πρωί ούτε τηλέφωνο ούτε σύνδεση στο Internet. Γύρω στις 12:00 η σύνδεση στο Internet επανήλθε αλλά το τηλέφωνο όχι.[/quote]

Όλα εντάξει αυτή τη στιγμή και τηλέφωνο και internet

Διαφορά πάντως καμία από πρίν (να πω ευτυχώς γιατί θα μπορούσαν να γίνουν και χειρότερα)

ankodim
20-07-07, 16:38
Ναι τώρα δουλεύει και το τηλέφωνο.

Διαφορά δεν υπάρχει ... αποσυνδέσεις ανά μισάωρο, ονομαστική ταχύτητα κάτω από 8000 πραγματική ... ξέρω και 'γω ... κάτω από ... 3000 έχω βαρεθεί να κοιτάω ...

Αυτή τη στιγμή μετά από αποσύνδεση ... την ώρα που έγραφα το post ...

Upstream Rate (Kbps) 509
Downstream Rate (Kbps) 6679
Upstream Margin 15
Downstream Margin 6
Trained Modulation ADSL_2plus
LOS Errors 0
Downstream Line Attenuation 37
Upstream Line Attenuation 20

sportserss
20-07-07, 19:19
Απο λοφο και εγω μια απο τα ιδια οταν παει να μπει με πανω απο 7mbps με πεταει εξω αν μεινω στα 6 κατι παει να κανει και μειωνονται η αποσυνδεσης...

Isovitisgr
20-07-07, 20:17
Σήμερα έκανα κι εγώ την αίτηση τελικά! Αν και δεν τα βλέπω και πολύ ευοίωνα τα πράγματα σύμφωνα με τα όσα λέτε...

Ελπίζω σε κανένα μήνα να έχουν φτιάξει κάποια πράγματα...! (Πολύ αισιόδοξος ε? :rolleyes: )

tsagkaris
20-07-07, 21:56
Παιδιά είμαι απο Νέα Ζωή χρόνια στή forthnet και η ταχύτητα δεν πάει πάνω από 9 το πρόβλημα είναι στις γραμμές μας στά καλώδια είναι πολύ παλιά καί το πρόβλημα ειναι με τον ΟΤΕ

karavagos
20-07-07, 22:11
Να αναφέρω ότι σήμερα υπάρχουν προβλήματα στο τηλέφωνο.. δεν λειτουργούσε από το πρωί.. κάποια στιγμή έφτιαξε αλλά και πάλι μετά από λίγο νεκρό !

Πήρα τηλέφωνο στην ΤΥ και μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του Περιστερίου και ότι θα φτιαχθεί μέσα στη μέρα..
Υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα στην περιοχή;

http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817


Ανακοίνωση 20/07/2007
Η Forthnet επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές της ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στο Α/Κ Περιστερίου το οποίο επηρεάζει τους χρήστες του ιδιόκτητου δικτύου.
Ζητούμε συγνώμη για την ταλαιπωρία, θα σας κρατάμε ενήμερους για κάθε εξέλιξη όσον αφορά την αποκατάσταση του προβλήματος.


Το πρόβλημα έχει λυθεί από το πρωί.

aurora
21-07-07, 11:29
Να σας κάνω μια ερώτηση επειδή δεν έχω ιδέα (εντελώς άσχετη) αλλά βρίσκομαι περιστέρι Θηβών αυτά τα νούμερα καλά είναι??

Upstream 509(kbps.)
Downstream 10438(kbps.)
Upstream Margin 25dB
Downstream Margin 6dB
Upstream Attenuation 38dB
Downstream Attenuation 36dB

Jazzer
21-07-07, 11:39
Να σας κάνω μια ερώτηση επειδή δεν έχω ιδέα (εντελώς άσχετη) αλλά βρίσκομαι περιστέρι Θηβών αυτά τα νούμερα καλά είναι??

Upstream 509(kbps.)
Downstream 10438(kbps.)
Upstream Margin 25dB
Downstream Margin 6dB
Upstream Attenuation 38dB
Downstream Attenuation 36dB

Περιστέρι κι εδώ, Λόφος Αξιωματικών. Αυτή είναι η max ταχύτητα που συγχρονίζεις, αν δεν έχεις αποσυνδέσεις είναι εντάξει. :)

iKoms
21-07-07, 18:05
Παιδιά είμαι απο Νέα Ζωή χρόνια στή forthnet και η ταχύτητα δεν πάει πάνω από 9 το πρόβλημα είναι στις γραμμές μας στά καλώδια είναι πολύ παλιά καί το πρόβλημα ειναι με τον ΟΤΕ

Τελικά όλοι ξέρουν το πρόβλημα αλλά κανένας δεν κοιτάει να το φτιάξει... γιατί άραγε;

Isovitisgr
21-07-07, 20:06
Το πρόβλημα με το υψηλό attenuation μπορεί να θεωρηθεί "βλάβη" και ως εκ τούτου να ζήτήσει κάποιος επιδιόρθωση;
Αν και απ'ότι καταλαβαίνω είναι θέμα όλης της καλωδίωσης οπότε και να δηλωθεί "βλάβη" δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...

zatast
21-07-07, 20:38
ενταξει παιδια ειναι γνωστο οτι παντου υπαρχουν παλια καλωδια αλλα σηκωνουν adsl.οποιος εχει στοιχεια για συγκεκριμενα πραγματα ας τα αναφερει και μη τα λεει ετσι στον αερα.
Aπο εκει και περα περα απο οσα βλεπετε στην υπογραφη μου για την ενεργοποιηση να σας δωσω και τα στοιχεια της γραμμης μου στην εικονα που βλεπεται να διευκρινησω οτι πιανω μεταξυ 12mbit και 10 mbit.δυστυχως δεν ειναι σταθερος ο συγχρονισμος.:down:καποια επισης θεματα με την ταχυτητα τα βλεπετε κι εδω: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1252657&postcount=54
Παντως λειτουργικα προβληματα δεν υπηρχαν πλην του χθεσινου , που αποκατασταθηκε το μεσημερι και το internet παει κομματια.Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν εχω καταλαβει διαφορα στο τηλεφωνο.σαν να ειμαι στον οτε αλλα εχω τσαμπα αναγνωριση κλησεων :oneup:
Γενικα πσντως κσι με οσα ειχα δει οταν ειχα κανει αιτηση στην ον,υπαρχει ενα θεματακι με το κεντρο του Περιστεριου ιδιως στη διαδικασια ενεργοποιησης.
Παντως περιστατικα με μια εβδομαδα χωρις τηλεφωνο ειναι πολυ ασχημα και δυστυχως οπως και το οτι δινουν τους κωδικους ενεργοποιησης αφου ολοκληρωθει και η ενεργοποιησης του τηλεφωνου.

@isovitisgr οπως θα δεις και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 το μεγεθος του attenuation δεν διορθωνεται απο κανενα γιατι καθοριζεται απο την αποσταση που εχεις απο το τοπικο dslam.Aρα δεν μπορεις να το δωσεις βλαβη.

Isovitisgr
21-07-07, 20:50
Thnx φίλε Zatast για την απάντηση.
Έχω και μια άλλη ερώτηση όμως:
Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο ποστ τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή που είμαι στον ΟΤΕ είναι:
Attenuation downstream: 41
Attenuation upstream: 18.6
SNR margin downstream: 28.7
SNR margin upstream: 32.0

Από τη στιγμή που θα μπω στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αναμένεται να αλλάξει κάτι από τα παραπάνω ή θα είναι ακριβώς τα ίδια;

zatast
21-07-07, 21:08
το attenuation θα μεινει πανω κατω το ιδιο.τo downstream SNR θα παει στο 6 οπως σε ολους μας.οποτε μην περιμενεις υψηλες ταχυτητες ,το πολυ και μετα βιας 10mbit.

Mythos
23-07-07, 18:07
Μιλησα με forthnet σημερα, διοτι δεν μου χει βγαλει update απο 13/7.
Η κοπελα αρκετα εξυπηρετικη, μου ειπε οτι υπηρχε προβλημα με τις πορτες στο Περιστερι (???) το οποιο λυθηκε 16/7, και εχει προχωρησει η αιτηση στην επιλεξιμοτητα τοπικου βροχου!
Απλα ελπιζω να μην σκαλωσει αλλου.....
Αντιμετωπισε κανεις γειτονας προβλημα (παγωμα αιτησης, ακυρωση κλπ) μεχρι την ενεργοποιηση?

Mythos
24-07-07, 18:26
Πηρα ημερομηνια ενεργοποιησης σημερα :D :D :D
Αν ολα παν καλα, μπαινω στο 2play club στις 7/8 :)

iKoms
24-07-07, 19:02
Άντε με το καλό γείτονα !!!

Isovitisgr
24-07-07, 19:32
Άντε ένας ένας να μπαίνουμε για να βγάζουμε και πιο πολλά συμπεράσματα για την περιοχή μας!

Εγώ σήμερα έμαθα ότι κατατέθηκε η αίτηση που είχα κάνει στον Παπασωτηρίου την Παρασκευή στα γραφεία της Forthnet!

Έχω βέβαια πολύ χρόνο ακόμα αλλά έγινε η αρχή...! :p

Mythos
30-07-07, 11:16
Μιας και περιμενω τον εξοπλισμο, εχω απορια, τι router πηρατε οσοι ενεργοποιηθηκατε στο Περιστερι?
Φανταζομαι ειναι τυχαιο ποιο μοντελο θα σου ρθει ε?

realestate
30-07-07, 19:11
Εθνικής Αντιστάσεως στο κέντρο , με down 11.500 kb και noise margin 8 , χωρίς αποσυνδέσεις πλέον με τίμημα όμως υποβάθμιση στην αρχική ταχύτητα ( 13.500 kb και noise margin 3 - 6 )

iKoms
30-07-07, 21:39
Μιας και περιμενω τον εξοπλισμο, εχω απορια, τι router πηρατε οσοι ενεργοποιηθηκατε στο Περιστερι?
Φανταζομαι ειναι τυχαιο ποιο μοντελο θα σου ρθει ε?

Εγώ πήρα το USR 9112 (εκείνο τον καιρό όλοι αυτό έπερναν.. τώρα νομίζω έχουν αλλάξει)


Εθνικής Αντιστάσεως στο κέντρο , με down 11.500 kb και noise margin 8 , χωρίς αποσυνδέσεις πλέον με τίμημα όμως υποβάθμιση στην αρχική ταχύτητα ( 13.500 kb και noise margin 3 - 6 )

Καλά είσαι στο κέντρο και δεν πιάνεις ούτε 16; Τότε πρέπει να έχουμε πραγματικά μεγάλο πρόβλημα στην περιοχή...

realestate
30-07-07, 22:10
Εγώ πήρα το USR 9112 (εκείνο τον καιρό όλοι αυτό έπερναν.. τώρα νομίζω έχουν αλλάξει)



Καλά είσαι στο κέντρο και δεν πιάνεις ούτε 16; Τότε πρέπει να έχουμε πραγματικά μεγάλο πρόβλημα στην περιοχή...

Δυστυχώς απ΄ότι φαίνεται και πιθανολογώ ότι ίσως οφείλεται στο πανάρχαιες καλωδιώσεις του ΟΤΕ

iKoms
30-07-07, 22:58
Και εγώ αυτό νομίζω ότι παίζει... από ότι φαίνεται βρισκόμαστε σε "αρχαιολογική" περιοχή... τις εποχής του χαλκού !!! :)

TEO_Q
31-07-07, 12:23
Κοντά στην Δέγλερη
.....................................Down......Up
SNR margin (dB): ..............6.3.......13.0
Attenuation (dB): .............57.0......34.0
Output power (dBm):........19.4......12.1
Attainable rate (Kbps):........8620.....808
Rate (Kbps):.....................7532......509

Πάντως έχω την αίσθηση ότι και όσοι μένουν κοντά στον ΟΤΕ δεν πιάνουν τις τρελλές ταχύτητες

Mythos
31-07-07, 13:20
Εγώ πήρα το USR 9112 (εκείνο τον καιρό όλοι αυτό έπερναν.. τώρα νομίζω έχουν αλλάξει)

Το πηρα χθες, USR9112 και για μενα ;)


Καλά είσαι στο κέντρο και δεν πιάνεις ούτε 16; Τότε πρέπει να έχουμε πραγματικά μεγάλο πρόβλημα στην περιοχή...

Τα στατιστικα γραμμης που εχω τωρα στον ΟΤΕ δε θα εχουν καμια σχεση αφου μπω στο ιδιοκτητο? Για το NoiseMargin εχω δει οτι θα πεσει πολυ, αλλα το Attenuation θα μου παει πολυ πιο πανω απο τα 16 που εχω τωρα?

iKoms
31-07-07, 13:40
Το πηρα χθες, USR9112 και για μενα ;)



Τα στατιστικα γραμμης που εχω τωρα στον ΟΤΕ δε θα εχουν καμια σχεση αφου μπω στο ιδιοκτητο? Για το NoiseMargin εχω δει οτι θα πεσει πολυ, αλλα το Attenuation θα μου παει πολυ πιο πανω απο τα 16 που εχω τωρα?

Όχι φίλε μου το attenuation δεν πρόκειτε να αλλάξει.. (βέβαια να μην πάρω και όρκο.. γιατί με αυτά ποτέ δεν ξέρεις.)
Στη δική μου περίπτωση δεν άλλαξε και από ότι έχω διαβάσει και σε άλλους το ίδιο.

iKoms
31-07-07, 13:43
Κοντά στην Δέγκλερη
.....................................Down......Up
SNR margin (dB): ..............6.3.......13.0
Attenuation (dB): .............57.0......34.0
Output power (dBm):........19.4......12.1
Attainable rate (Kbps):........8620.....808
Rate (Kbps):.....................7532......509

Πάντως έχω την αίσθηση ότι και όσοι μένουν κοντά στον ΟΤΕ δεν πιάνουν τις τρελλές ταχύτητες

Αυτό το κλείδωμα στα 7500 το έχεις αρκετό καιρό; Γιατί εγώ έχω να το δώ αρκετό καιρό.. από τότε που άρχισαν τα έργα για το μετρό στην Αναπαύσεως...

TEO_Q
31-07-07, 13:56
αυτές τις ενδείξεις έχω τώρα . Γενικά παίζει από 7100-7500 περίπου , με USR9108

Mythos
07-08-07, 11:12
Σημερα ειναι η μερα ενεργοποιησης... αντε να δουμε τι θα δουμε!!!
Δυστυχως ομως, εχθες που εβαλα το USR9112 να το δοκιμασω, παρατηρησα οτι μου δινει πολυ μεγαλυτερο Attenuation (~27) απο οτι το USR9105 που ειχα (16). Μηπως παιζει ρολο οτι ειναι ADSL2+ και δειχνει πιο σωστες τιμες? Οτι εδειχνε το 9105 ηταν πλασματικο? Δεν το περιμενα παντως, και με ξενερωσε!!!

Jazzer
07-08-07, 12:44
Σημερα ειναι η μερα ενεργοποιησης... αντε να δουμε τι θα δουμε!!!
Δυστυχως ομως, εχθες που εβαλα το USR9112 να το δοκιμασω, παρατηρησα οτι μου δινει πολυ μεγαλυτερο Attenuation (~27) απο οτι το USR9105 που ειχα (16). Μηπως παιζει ρολο οτι ειναι ADSL2+ και δειχνει πιο σωστες τιμες? Οτι εδειχνε το 9105 ηταν πλασματικο? Δεν το περιμενα παντως, και με ξενερωσε!!!
Περιστέρι κι εγώ, ενεργοποιημένο 2play soho σε 2η γραμμή ακριβώς 1 εβδομάδα, εντυπώσεις άριστες, παρά τη μεγάλη απόσταση (3 χλμ) με attenuation 41.
Καλή ενεργοποίηση !:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.