PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποχρεωτική μετάβαση σε Voip ?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

gkaska189
23-02-18, 20:47
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα το απόγευμα με κάλεσαν απο το 13888 και με ενημέρωσαν οτι λόγω "κοινοτικής οδηγίας" (έτσι μου είπαν) θα πρέπει κάποια στιγμή υποχρεωτικά να εγκαταστήσουν νέο εξοπλισμό για αλλάξει το τηλέφωνο σε Voip.
Όντως ισχύει το υποχρεωτικά ;

sweet dreams
23-02-18, 21:33
Kάποια στιγμή θα ισχύσει για όλους, προς το παρόν υπάρχουν περιπτώσεις που αντιδράσανε και το αφήσανε όπως είναι και άλλες που τους είπανε ότι δεν γίνεται να μην αλλάξουν αλλιώς να πάνε σε άλλο πάροχο.

jkoukos
23-02-18, 21:50
Κοινοτική οδηγία δεν υπάρχει. Απλά είναι απόφαση και πολιτική κάθε παρόχου για πολλούς και διάφορυς λόγους.
Υπόψη ότι ο νέος κανονισμός για υπηρεσία vectoring από καμπίνες, αναφέρει ότι από αυτές θα παρέχεται VoIP τηλεφωνία. Προς το παρόν δεν ισχύει παντού.
Κατά τα άλλα ισχύουν ότι ανέφερε ο sweet dreams.

gkaska189
23-02-18, 22:15
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

tsigarid
24-02-18, 05:26
Μου θυμίζει εποχές που άλλαζε το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό, γύρω στο 1993-4. Είχα κάνει αίτηση στον ΟΤΕ να μην το αλλάξει σε μένα, γιατί έμπαινα στο ίντερνετ με μόντεμ και ήθελα να πέφτει μία μονάδα ανά κλήση, χωρίς χρονοχρέωση. Ποια είναι η δικαιολογία να μην θέλει να πάει κάποιος σε VoIP σήμερα;

galotzas
24-02-18, 10:42
Μπα? Τωρα υποχρεωνουν για VOIP? Περσυ με πηραν και εθαβαν την cyta οτι εχεις VOIP και οταν κοπει το ρευμα δεν θα εχεις τηλεφωνο και μπλα μπλα. Ρεζιλιδες

Catchphrase
24-02-18, 12:31
Μου θυμίζει εποχές που άλλαζε το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό, γύρω στο 1993-4. Είχα κάνει αίτηση στον ΟΤΕ να μην το αλλάξει σε μένα, γιατί έμπαινα στο ίντερνετ με μόντεμ και ήθελα να πέφτει μία μονάδα ανά κλήση, χωρίς χρονοχρέωση. Ποια είναι η δικαιολογία να μην θέλει να πάει κάποιος σε VoIP σήμερα;
Αυτή!!!

Μπα? Τωρα υποχρεωνουν για VOIP? Περσυ με πηραν και εθαβαν την cyta οτι εχεις VOIP και οταν κοπει το ρευμα δεν θα εχεις τηλεφωνο και μπλα μπλα. Ρεζιλιδες

jkoukos
24-02-18, 14:56
Κοίτα όντως είναι ένα θέμα σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά όταν σήμερα η πλειοψηφία των χρηστών έχει κινητό τηλέφωνο και ασύρματη τηλεφωνική συσκευή, είναι άτοπο να χρησιμοποιείται ως δικαιολογία για κάθε στραβό που υπάρχει σε αυτό τον κόσμο.
Και για να προλάβω τον αντίλογο, συμφωνώ ότι σε περιοχές προβληματικές είτε στο δίκτυο του ΟΤΕ είτε της ΔΕΗ, θα πρέπει να υπάρχει δικαίωμα επιλογής όσον αφορά την παρεχόμενη υπηρεσία, αλλά στην μεγάλη πλειοψηφία δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα αν έχουμε διακοπή των υπηρεσιών για μικρό χρονικό διάστημα.

stamka
24-02-18, 15:15
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα το απόγευμα με κάλεσαν απο το 13888 και με ενημέρωσαν οτι λόγω "κοινοτικής οδηγίας" (έτσι μου είπαν) θα πρέπει κάποια στιγμή υποχρεωτικά να εγκαταστήσουν νέο εξοπλισμό για αλλάξει το τηλέφωνο σε Voip.
Όντως ισχύει το υποχρεωτικά ;

ζητα να σου στειλουν ενα μαιλ την κοινοτική οδηγία που λενε, ΑΝ την βρουνε να σου πουν και που γραφει οτι πρεπει να στο κανουν τωρα πριν την ληξη του συμβολαίου που εχεις συμφωνήσει
Μονο που κοροϊδεύουν τον πελατη ειναι λογο να σκεφτεις να αλλαξεις παροχο Επιλογες υπαρχουν

Rookie
24-02-18, 15:59
Είναι Ευρωπαική Οδηγία η μετατροπή σε Voip εως τα τέλη του 2018. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=LEGISSUM:l24216a

jkoukos
24-02-18, 16:10
ΟΚ, θα τσιμπήσω. Σε ποιον κανονισμό (από αυτούς που μνημονεύει η σελίδα που παραθέτεις) και σε ποιο άρθρο αναφέρεται ότι επιβάλετε η μετάβαση στο VoIP και μάλιστα μέχρι τέλος του 2018;

puffy
24-02-18, 17:10
ζητα να σου στειλουν ενα μαιλ την κοινοτική οδηγία που λενε, ΑΝ την βρουνε να σου πουν και που γραφει οτι πρεπει να στο κανουν τωρα πριν την ληξη του συμβολαίου που εχεις συμφωνήσει
Μονο που κοροϊδεύουν τον πελατη ειναι λογο να σκεφτεις να αλλαξεις παροχο Επιλογες υπαρχουν

οι οποιες επιλογες υπαρχουν ειναι βραχυπροθεσμες (απο καποιους μηνες μεχρι λιγα χρονια).

και μην βλεπεις τους εναλλακτικους σαν λυση. οι εναλλακτικοι στις καμπινες τους ειναι 100% voip no questions asked. οποτε αν ησουν σε καμπινα εναλλακτικου παλι θα ειχες voip


εκει παει το πραγμα. αν σε 5 χρονια εχουμε ffth πχ εκει δεν θα παιζει κατι αλλο για τηλεφωνια ουτως η αλλως.

οποτε σε καποια χρονια θα ισχυει υποχρεωτικα, γιατι απλα δεν θα παρεχει κανενας υπηρεσιες με αλλο τροπο, στα περισσοτερα ΑΚ.



και θα συμφωνησω με τον jkoukos οτι το δεσμευτικο χρονικο περιθωριο ειναι μια ωραιοτατη αρβυλα :p

αναλογα με τον προγραμματισμο τους και ανα περιοχη πανε αυτα.
προσωπικα ξεροντας το ποσους παππουδες εχει η γειτονια μου με βλέπω σε vpu αρκετα χρονια ακομα.
το vectoring ηδη εχει υλοποιηθει οποτε γιατι να τρεξουν να κανουν μετατροπες και αποστολες εξοπλισμων,
οταν αποφασισουν να βαλουν ολα τα dsl ολων των παροχων στην καμπινα η οταν πανε σε gfast η fttb τοτε θα γινουν μαζικα και αναγκαστικα.

stamka
24-02-18, 18:06
αναλογα με τον προγραμματισμο τους και ανα περιοχη πανε αυτα.
προσωπικα ξεροντας το ποσους παππουδες εχει η γειτονια μου με βλέπω σε vpu αρκετα χρονια ακομα.
το vectoring ηδη εχει υλοποιηθει οποτε γιατι να τρεξουν να κανουν μετατροπες και αποστολες εξοπλισμων,
οταν αποφασισουν να βαλουν ολα τα dsl ολων των παροχων στην καμπινα η οταν πανε σε gfast η fttb τοτε θα γινουν μαζικα και αναγκαστικα.

που βλεπεις προγραμματισμο δεν ξερω
Εμενα με εβαλαν με το ζορυ σε voip χωρις δικαιωμα υπαναχωρισεις και ο απο πανω μου που φυσικα εχουμε το ιδιο καφαο δεν εχει voip

Οποιαδήποτε αλλαγη θα επρεπε να γινεται μετα την ληξη του συμβολαιο και χωρις να κοροιδευουν τον πελατη οτι ειναι νομος της ΕΕ.

Περιμενω να απαντηση καποιος στον JJoukos αυτο που ρωτησε πριν για το που αναφερει το εγγραφο για 2018 ...

Ο Cosmote καταργεί το χαλκο αρα θα εχει να συντηρεί 2 αλλα 1 δικτιο μειωνοντας τα εξοδα του αλλα κρατοντας ιδιες τιμες στης υπηρεσιες Ετσι διπλασιάζει το κερδος του
Για την επίτευξη ετησιων στοχων υπαρχουν και τα αναλογα μπονους στα μεγαλοστελεχη

Mosfet
24-02-18, 18:32
Και εγώ πιστεύω ότι είναι μούφα αυτό περί "κοινοτικής οδηγίας" και απλά κοροϊδεύουν τον κόσμο! :down:

Πριν από 2 χρόνια, κατάφερα να το αποφύγω (κάνοντας αίτηση στη vodafone :twisted:, από την οποία τελικά υπαναχώρησα, μετά από αντιπροσφορά του οτε με βελτιωμένη τιμή και παραμονή σε PSTN τηλεφωνία).

Προ ημερών όμως που έκανα ανανέωση, δυστυχώς δεν μπόρεσα να το αποφύγω... :sorry:

Σκέφτομαι μάλιστα να πάρω ένα UPS για να συνδέσω το modem που μου έστειλαν από τον οτε, αλλά φοβάμαι μήπως το πάρω τσάμπα, εαν το καφάο δεν έχει μπαταρία (έχω adsl με την παραδοσιακή πρόσβαση από Α/Κ).

puffy
24-02-18, 18:51
που βλεπεις προγραμματισμο δεν ξερω

στο ξαναπα. αν αποφασιστει μελοντικα οτι σε μια καμπινα δεν μενει κανενας σε pstn και υπηρεσια απο AK, τοτε τελος. η θα εχεις τηλεφωνο η οχι.
γενικα μιλαω, και δεν λεω οτι αυτο ισχυει για σενα,
αφου λες οτι ξερεις ατομα που ακομα εχουν pstn στην καμπινα σας.

το quote πηγαινε στο οτι και να παει καποιος σε αλλο παροχο οπως λες, απαντησα οτι θα ειναι προσωρινη λυση.
-----------------
δεν νομιζω οτι στο συμβολαιο αναγραφει οτι πρεπει να παρεχουν τηλεφωνια η internet με συγκεκριμενο τροπο χωρις πιθανοτητα μετατροπης, οποτε δεν νομιζω οτι μπορει να διεκδικησει κατι τετοιο καποιος βασει συμβολαιου.
εχεις ξαναγραψει για την υποσχεση που σου δοθηκε και σου ειχα απαντησει εκει, μεσα δεν ειμαι δεν μπορω να ξερω τι εγινε, παντως ειχα γραψει τι θεωρουσα πιθανο.

και δεν εχω voip ουτε καιγομαι να μου βαλουν για να ειμαι ξεκαθαρος. εχω αριστη υπηρεσια, και οτι λειτουργει καλα δεν μ αρεσει να το πειραζω.
και δεν θα εχω κανενα ωφελος στην παρουσα φαση, παρα μονο inconvenience


τα σχετικα αρθρα απο προσφατο συμβολαιο λιγων μηνων

Το παρόν Πρόγραμμα παρέχεται σε Τηλεφωνικές Γραμμές των ακόλουθων τύπων: Ευρυζωνική, PSTN, ISDN-BRA και ISDN-BRA με DDI. Δεν παρέχεται σε Τηλεφωνικές
Γραμμές των ακόλουθων τύπων: ISDN-PRA, WLR (ΧΕΓ), με παλμούς χρέωσης 16Khz καθώς και σε Τηλεφωνικές Γραμμές που λειτουργούν σε συνοπτική γραμμή. Στις
Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (Ευρυζωνική ή ISDN BRA) με MSN αριθμούς, το παρόν Πρόγραμμα καλύπτει την κίνηση του κεφαλικού αριθμού. Σε περίπτωση
που ο Πελάτης επιθυμεί να εντάξει την κίνηση του MSN στο Πρόγραμμα, θα πρέπει να ορίσει η κίνηση του MSN να διέρχεται από τον κεφαλικό αριθμό της Τηλεφωνικής
Γραμμής.
8. Τα μηνιαία τέλη του Προγράμματος αυξάνονται για Τηλεφωνική Γραμμή ISDN-BRA με DDI κατά €8,22.
9. Ειδικά για την Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή, ο Πελάτης ενημερώθηκε ότι υποχρεούται να εγκαταστήσει το «Router» μετά την παραλαβή του. Σε περίπτωση που ο
Πελάτης δεν το εγκαταστήσει εντός του χρονικού διαστήματος που αναφέρεται στις οδηγίες χρήσης του, η Εταιρεία δύναται να μετατρέψει το είδος της Τηλεφωνικής
Γραμμής, ενημερώνοντάς τον σχετικά.
10. Σε περίπτωση που δεν είναι τεχνικά εφικτή η ενεργοποίηση ή η μετατροπή του είδους της Τηλεφωνικής Γραμμής που αιτήθηκε ο Πελάτης, η Εταιρεία δύναται να
ενεργοποιήσει άλλο είδος Τηλεφωνικής Γραμμής, ενημερώνοντας σχετικά τον Πελάτη.
11. Ο Πελάτης ενημερώθηκε ότι όταν παρέχονται υπηρεσίες φωνής μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης και σε περίπτωση διακοπής της παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και για όσο
διαρκεί αυτή, δεν θα μπορούν να παρέχονται Υπηρεσίες και κατά συνέπεια να πραγματοποιούνται κλήσεις, συμπεριλαμβανομένων των κλήσεων προς αριθμούς έκτακτης
ανάγκης (π.χ. 112, 166, 100, 199 κλπ.).:p

sdikr
24-02-18, 21:58
που βλεπεις προγραμματισμο δεν ξερω
Εμενα με εβαλαν με το ζορυ σε voip χωρις δικαιωμα υπαναχωρισεις και ο απο πανω μου που φυσικα εχουμε το ιδιο καφαο δεν εχει voip

Οποιαδήποτε αλλαγη θα επρεπε να γινεται μετα την ληξη του συμβολαιο και χωρις να κοροιδευουν τον πελατη οτι ειναι νομος της ΕΕ.

Περιμενω να απαντηση καποιος στον JJoukos αυτο που ρωτησε πριν για το που αναφερει το εγγραφο για 2018 ...

Ο Cosmote καταργεί το χαλκο αρα θα εχει να συντηρεί 2 αλλα 1 δικτιο μειωνοντας τα εξοδα του αλλα κρατοντας ιδιες τιμες στης υπηρεσιες Ετσι διπλασιάζει το κερδος του
Για την επίτευξη ετησιων στοχων υπαρχουν και τα αναλογα μπονους στα μεγαλοστελεχη

Εμένα αν με πείραζε τόσο πολύ κάτι θα άλλαζα πάροχο, δεν θα έβγαινα σε κάθε νήμα που έχει την λέξη voip να γκρινιάζω, μήπως να κάνεις και εσύ την αλλαγή;

stamka
24-02-18, 22:20
Εμένα αν με πείραζε τόσο πολύ κάτι θα άλλαζα πάροχο, δεν θα έβγαινα σε κάθε νήμα που έχει την λέξη voip να γκρινιάζω, μήπως να κάνεις και εσύ την αλλαγή;

αυτο εχεις να προσφέρεις στην συζήτηση ?

sdikr
24-02-18, 22:22
αυτο εχεις να προσφέρεις στην συζήτηση ?

Ναι, καθώς και το ότι τα ίδια και τα ίδια λες σε κάθε νήμα σχετικά με voip απο τον ΟΤΕ, αν μη τι άλλο να μην γράφει ο κόσμος τα ίδια και τα ίδια ξανά.

Δεν τηρήσανε αυτά που σου είπανε στο τηλέφωνο, οκ το καταλάβαμε, λύσεις, διακοπή, ή το πας δικαστικά.

stamka
24-02-18, 22:51
Ναι, καθώς και το ότι τα ίδια και τα ίδια λες σε κάθε νήμα σχετικά με voip απο τον ΟΤΕ, αν μη τι άλλο να μην γράφει ο κόσμος τα ίδια και τα ίδια ξανά.

Δεν τηρήσανε αυτά που σου είπανε στο τηλέφωνο, οκ το καταλάβαμε, λύσεις, διακοπή, ή το πας δικαστικά.

αντι να γραφεις για μενα καλυτερα να βοηθησεις οποιον ανοιξε το thread και ρωτησε Απ το πρωτο σου σχολιο ασχολησε με εμενα

sdikr
24-02-18, 23:01
αντι να γραφεις για μενα καλυτερα να βοηθησεις οποιον ανοιξε το thread και ρωτησε Απ το πρωτο σου σχολιο ασχολησε με εμενα

έχει πάρει την απάντηση του απο τα πρώτα 5 μηνύματα

jkoukos
24-02-18, 23:49
που βλεπεις προγραμματισμο δεν ξερω
Εμενα με εβαλαν με το ζορυ σε voip χωρις δικαιωμα υπαναχωρισεις και ο απο πανω μου που φυσικα εχουμε το ιδιο καφαο δεν εχει voip

Οποιαδήποτε αλλαγη θα επρεπε να γινεται μετα την ληξη του συμβολαιο και χωρις να κοροιδευουν τον πελατη οτι ειναι νομος της ΕΕ.

Περιμενω να απαντηση καποιος στον JJoukos αυτο που ρωτησε πριν για το που αναφερει το εγγραφο για 2018 ...

Ο Cosmote καταργεί το χαλκο αρα θα εχει να συντηρεί 2 αλλα 1 δικτιο μειωνοντας τα εξοδα του αλλα κρατοντας ιδιες τιμες στης υπηρεσιες Ετσι διπλασιάζει το κερδος του
Για την επίτευξη ετησιων στοχων υπαρχουν και τα αναλογα μπονους στα μεγαλοστελεχη
Καταρχήν να πω ότι δεν θα βρεθεί η οδηγία διότι απλά δεν υπάρχει.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται την πολιτική εκάστου παρόχου με ποιον τρόπο θα διαθέτει την τηλεφωνία. Ποιος σου είπε ότι θα πρέπει να λήξει το συμβόλαιο για την όποια αλλαγή; Που το είδες γραμμένο και βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Μήπως υπέγραψες πουθενά ότι θα έχεις PSTN τηλεφωνία και όχι VoIP; Καταλαβαίνω ότι δεν την θέλεις, αλλά χάνεις το όποιο δίκαιο όταν επιμένεις σε λάθος συμπεράσματα.

Για να δοθούν νέες υπηρεσίες, μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης και ταυτόχρονα διατηρώντας το κόστος σε χαμηλά επίπεδα, αναγκαστικά πρέπει να πάμε σε ένα ενιαίο ΙΡ δίκτυο. Και αυτό δεν είναι δικό μας φρούτο, ούτε ανακαλύπτουμε τον τροχό. Υπάρχουν εκατοντάδες πάροχοι σε όλο τον κόσμο, αλλά κι εδώ στη χώρα μας, που εξαρχής παρέχουν αποκλειστικά VoIP. Ναι, αν και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις με προβλήματα, εν τούτοις η μεγάλη πλειοψηφία πίνει νερό στο όνομά της.

Και την τελική κανείς δεν σε υποχρέωσε να παραμείνεις σε έναν πάροχο που δεν σε ακούει. Υπάρχουν και άλλες παραλίες να παίξεις.

stamka
25-02-18, 01:20
συμφωνουμε οτι οδηγια δεν υπαρχει για το 2018 αρα κοροιδευουν το κοσμο οταν το επικαλουνται

puffy
25-02-18, 02:15
με το voip αυτο που σιγουρα ισχυει ειναι το εξης. (απο κοινοτικη οδηγια)

αν είναι να ρθει θε να ρθεί, αλλιώς θα προσπεράσει:p

τα χω ξαναπει
δεν συμφωνω αλλα ουτε και διαφωνω με τον stamka. εχει θεματα το voip.
οι καμπινες δεν εχουν τροφοδοσια ( και ξεκινανε και κανα 5 λεπτο αφου ερθει το ρευμα)
το 724 δεν εχει qos και διαβαζω θεματα με την σταθμη φωνης. και φανταζομαι και αλλα μικροθεματα που δεν τα εχω βιωσει με την κλασικη τηλεφωνια.
να δωσουν voip δεν λεω οχι αλλα οχι τσαπατσουλικα
(και σιγουρα επιλογη σε ηλικιωμενους, στις συνδεσεις που ειναι μεσω ΑΚ και ουτως η αλλως πανω σε χαλκο ειναι,
η να βαλουν τροφοδοσια σε περιοχες οπως η δικη μου, που καλοκαιρι πεφτει το ρευμα 3-4 φορες τη βδομαδα,
και να δωσουν σωστα cpe με δυνατοτητα dect και λοιπα voip καλλουδια, εστω και με "επιδοτουμενη" αγορα.)

LEONTAS21
25-02-18, 10:49
Καλημέρα σας καλό είναι να διαβάσουμε αυτό δεν είδα να λέει πουθενά για υποχρέωση σε voip

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Announcments/old_Announcments/VoIP_Consultation.pdf

ASFE
04-03-18, 00:54
Προσφατα αναβαθμιστηκα απο adsl σε 100αρα.
Η κοπελα στο 13888 μου ειπε οτι θα μου στειλουν εξοπλισμο και πως θα αλλαζε η τηλεφωνια σε voip.

Της ειπα οτι εχω δικο μου ρουτερ και κριμα τα 200€ που το αγορασα.
Οκ θα σε αφησουμε ως εχει απαντησε.
:)

bagtzim
08-03-18, 23:26
και σε άφησαν;

psyxakias
09-03-18, 01:55
Πολύ φασαρία για το τίποτα.. γύρισα σε VOIP πριν λίγο καιρό και δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως θέμα. Από άποψη καλωδίωσης, απλά έβγαλα το σπλιτερ και σύνδεσα το τηλέφωνο πάνω στο router απευθείας. Η τηλεφωνία άψογη και το QoS του Entry 2e φροντίζει να μην επηρεάζεται ακόμα και όταν λιώνω την γραμμή. Αυτό με το UPS στις καμπίνες είναι θέμα αλλά ΟΚ υπάρχουν κινητά σε κάθε σπίτι, με απειροελάχιστες εξαιρέσεις. Διαφορετικά ΟΚ και η τηλεφωνική μπορεί να νεκρώσει και να μη λειτουργεί καθόλου ακόμα και με POTS.

anthip09
09-03-18, 11:58
Τα ιδια και εγώ σε πρόσφατη αναβάθμιση σε 100αρα...μου είπαν οτι θα γίνει vob η τηλεφωνία αλλά δεν άλλαξε κάτι...ακομα pots ειναι.

darkmoon
12-03-18, 23:46
Πάντως σε εμένα σε καινούρια σύνδεση COSMOTE (ήμουν Cyta) πριν 3 μέρες δεν μιλάω με VoIP.

valen_gr
17-03-18, 13:49
Πηραν τηλεφωνο στο πατρικό και μιλησαν με την μητερα μου για "αναβαθμιση γραμμης" . Κλεισανε και καποιο ραντεβου να ερθει και τεχνικος για να εγκαταστησει το ρουτερ.
Η συνδεση ειναι ISDN . Ας παραβλεψουμε το γεγονος οτι στην περιοχη που ειμαι το καλοκαιρι εχουμε συχνοτατες διακοπες ρευματος και η τηλετροφοδοσια της ISDN εχει βολεψει απιστευτα.
Το ρουτερ οντως εχει s0 ? Και δίνουν παλι 2 καναλια , όπως η BRI?
Τελικα, ειναι οντως υποχρεωτικό ? Πηρα στο 13888 λες και μιλαω με ρομποτ , η ιδια κασετα . Αναβαθμιση και οπτικες ινες και σκαλωμα αν εχει τηλεφωνικο κεντρο η οχι.

Σε απαιτηση να ακυρωθει το ραντεβου για το ρουτερ, ελαβα την απιστευτη απαντηση οτι εδω και 3 ημερες λεει, δεν εχει καταχωρηθει γιατι εχουν αλλο συστημα αυτοι που κανουν τις εξερχομενες κλησεις. Με βλεπω να χανω την υπομονη μου.

Καμια συμβουλη πως να ξεμπλεξω απο αυτο τον χαμό , ή ηρθε η ώρα να το παρω αποφαση, να φυγω απο ISDN και επιστροφη σε PSTN σε πάροχο? ακομα και σε VLU ..

stamka
17-03-18, 15:49
Σε απαιτηση να ακυρωθει το ραντεβου για το ρουτερ, ελαβα την απιστευτη απαντηση οτι εδω και 3 ημερες λεει, δεν εχει καταχωρηθει γιατι εχουν αλλο συστημα αυτοι που κανουν τις εξερχομενες κλησεις. Με βλεπω να χανω την υπομονη μου.



εφαρμοζουν "νεες πολιτικες" στο οτε τον τελευταιο καιρο ... ξεχασαν να καταχωρηθεί το αιτημα σου εκει στον οτε ...
Στειλε το αιτημα με μαιλ και ζητα απαντηση με το ιδιο τροπο ΓΡΑΠΤΟΣ. Δεν θα το κανουν και θα σε παρουν τηλέφωνο
Οταν θα σου πουν για διακοπη ρευματος οτι δινουν ups, ρωτα το καφαο που σου δινει τηλεφωνια αν θα εχει ρευμα
Άν σου απαντησουν γραπτος σφύρα μου κλεφτηκα...

kiriakk
21-03-18, 23:22
Προσφατα αναβαθμιστηκα απο adsl σε 100αρα.
Η κοπελα στο 13888 μου ειπε οτι θα μου στειλουν εξοπλισμο και πως θα αλλαζε η τηλεφωνια σε voip.

Της ειπα οτι εχω δικο μου ρουτερ και κριμα τα 200€ που το αγορασα.
Οκ θα σε αφησουμε ως εχει απαντησε.
:)



και εγώ περίπου τα ίδια,

έκλεισα 24μηνο συμβόλαιο vdsl 50 (είχα 30άρι με συμβόλαιο που έληξε, και ήθελα δωρεάν κλήσεις σε σταθερά)
μου είχανε πει ότι θα με γυρίσουν σε voip,
ζητάω το UPS και μου λέει θα έρθει τεχνικός για έλεγχο και για να τα στήσει.

του λέω δεν μπορώ να τα στήσω μόνος μου; έχω δικό μου ρούτερ,
και μου λέει αφού έχεις δικό σου ρούτερ, μπορούμε να κάνουμε αίτημα αναβολής του voip,
οπότε για την ώρα έμεινα ως είχα στο τηλέφωνο,
μέχρι να γίνει για όλους, που μου είπε ότι θα συμβεί μέχρι τέλους του έτους (2018)


δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το voip,
αλλά έχω στήσει πρόσφατα δικό μου ρούτερ που ακόμα μαθαίνω (SOPHOS XG),
και δεν ήθελα προς το παρόν να μπλέξω και με στήσιμο voip,
χώρια η έξτρα συσκευή + εκεί που είναι το μόντεμ και το ρούτερ δεν βολέυει το τηλέφωνο και θα πρέπει να τραβάω καλώδιο δικτύου

οπότε πήρα την αναβολή

deniSun
22-03-18, 10:58
Το να σου δώσουν δικό τους ρούτερ δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δικό σου εξοπλισμό.
Μπορείς απλά να βάλεις στην άκρη αυτόν που θα σου δώσουν.
Το να σε περάσουν σε voip δεν είναι κάτι αρνητικό.
Προσωπικά εγώ το επιδίωξα.
Σε αυτή την περίπτωση απλά βάζεις τον εξοπλισμό που θα σου δώσουν πίσω από τον δικό σου.
Έχουμε γράψει πολλά how-to για ορισμένες συσκευές.
Και για όλες (σχεδόν) τις άλλες η διαδικασία είναι η ίδια.

Οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο να τρενάρεις κάτι που έτσι και αλλιώς θα σου δοθεί κάποια στιγμή στο μέλλον υποχρεωτικά.
Εξ άλλου το χρονοδιάγραμμα της πλήρους μετάβασης σε voip πήγε αρκετά πίσω (προφανώς περιμένοντας τις kv).

kiriakk
22-03-18, 11:10
Το να σου δώσουν δικό τους ρούτερ δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δικό σου εξοπλισμό.
Μπορείς απλά να βάλεις στην άκρη αυτόν που θα σου δώσουν.
Το να σε περάσουν σε voip δεν είναι κάτι αρνητικό.
Προσωπικά εγώ το επιδίωξα.
Σε αυτή την περίπτωση απλά βάζεις τον εξοπλισμό που θα σου δώσουν πίσω από τον δικό σου.
Έχουμε γράψει πολλά how-to για ορισμένες συσκευές.
Και για όλες (σχεδόν) τις άλλες η διαδικασία είναι η ίδια.

Οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο να τρενάρεις κάτι που έτσι και αλλιώς θα σου δοθεί κάποια στιγμή στο μέλλον υποχρεωτικά.
Εξ άλλου το χρονοδιάγραμμα της πλήρους μετάβασης σε voip πήγε αρκετά πίσω (προφανώς περιμένοντας τις kv).

το ξέρω, ήδη έχω εδώ και 2-3 χρόνια το speedport, που χρησιμοποιώ ως μόντεμ σε bridge mode,
αρχικά με ρούτερ ένα mikrotik, μετά με ένα edgerouter και τώρα με το sophos,

απλά από voip έχω μεσάνυχτα και θα πρέπει επίσης να προσθέσω ακόμη μία συσκευή (ή να βάλω το speedport σε passthrough),
για την ώρα τρέχω, οπότε με βόλεψε η πρότασή του να πάρει παράταση η μετατροπή,

μελετάω ήδη το θέμα, και τους οδηγούς που υπάρχουν,
ανάμεσα στους οποίους και πολλοί δικοί σου
και σε ευχαριστούμε για τη συνεισφορά και τη βοήθεια αυτή που είναι πολύτιμη για πολύ κόσμο

deniSun
22-03-18, 12:37
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

puntomania
22-03-18, 13:25
...χτες σε γνωστό μου... μου ζήτησε να του αλλάξω τον κωδικό του wifi σε κάτι πιο εύκολο... μπαίνοντας στο ρούτερ του... speedport 2i... είδα ότι είναι πίσω από nat.. και το τηλ του δεν ηταν voip. μου είπε δε οτι ήταν στην νοβα... και έκανε φοριτότητα στο οτε... μήπως... σε συνδέσεις που είναι πίσω απο ΝΑΤ... δεν τις βάζουν σε voip.... ?

sdikr
22-03-18, 13:30
...χτες σε γνωστό μου... μου ζήτησε να του αλλάξω τον κωδικό του wifi σε κάτι πιο εύκολο... μπαίνοντας στο ρούτερ του... speedport 2i... είδα ότι είναι πίσω από nat.. και το τηλ του δεν ηταν voip. μου είπε δε οτι ήταν στην νοβα... και έκανε φοριτότητα στο οτε... μήπως... σε συνδέσεις που είναι πίσω απο ΝΑΤ... δεν τις βάζουν σε voip.... ?

Οχι, έχω δει συνδέσεις που είναι μέσω nat που έχουν κανονικά voip, όπως και το ανάποδο

kiriakk
22-03-18, 13:35
εγώ πάντως δεν είμαι πίσω από NAT, και δεν με βάλανε σε voip

deniSun
22-03-18, 13:53
Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο το να είσαι πίσω από ΝΑΤ ή όχι.

Doct
29-05-18, 21:49
Θα ήθελα έναν λόγο για την ταλαιπωρία και τα μειονεκτήματα της μεταβολής σε voip. Θα μπορούσε να ειναι μια έκπτωση σημαντική αφού πληρώνω δυο φορές το ίδιο πράγμα (πληρώνω το Ίντερνετ άρα και την τηλεφωνία μέσω Ίντερνετ ).. Εναλλακτικά θα μπορούσαν να μου μεγαλώσουν την ταχύτητα σε 100 fiber.. δωρεάν.. κάτι τέλος πάντων. Αλλα με το έτσι θελω επειδή θέλει ο ΟΤΕ κέρδη περισσότερα οχι ρε παιδια δεν θα πάρω και θα πάω σε άλλο πάροχο που ειναι και φθηνότερος.. Οπως διάβασα σε μια επιστημονική μελέτη του πανεπιστημίου Κρήτης ο μόνος κερδισμένος απο το voip ειναι ο πάροχος ...

cranky
29-05-18, 21:54
.... και θα πάω σε άλλο πάροχο που ειναι και φθηνότερος.
Όλους θα μας γυρίσουν αναγκαστικά σε voip, όλοι οι πάροχοι.

jkoukos
29-05-18, 21:58
Λάθος το σκέφτεσαι. Πληρώνεις βασικά για να έχεις τηλεφωνική γραμμή και αριθμό. Χωρίς αυτό πάπαλα η όποια υπηρεσία.
Πάνω στην τηλεφωνική γραμμή έχεις κάποιες υπηρεσίες. Η πρώτη και κύρια είναι η τηλεφωνία και η δεύτερη το DSL (κάποιοι έχουν και τρίτη που είναι το IP TV).
Είτε η τηλεφωνία είναι PSTN, ISDN ή VoIP, δεν παύει να είναι υπηρεσία με το ίδιο αποτέλεσμα και χρήση.

Μέσω ενός ενοποιημένου ΙΡ δικτύου είναι δυνατόν να δοθούν περισσότερες υπηρεσίες, ευκολίες κλπ, που με την πάροδο του χρόνου κοστίζουν λιγότερο στον τελικό χρήστη. Για να φθάσουμε όμως εκεί πέπει να κάνουμε το βήμα μετάβασης σε VoIP. Εξάλλου όλοι ζητάμε επενδύσεις για νέα δίκτυα και FTTH/Β. Μήπως νομίζεις ότι σε αυτά μπορεί να δουλέψει άλλο είδος τηλεφωνίας εκτός του VoIP;

Αα και κάτι τελευταίο. Ο κανονισμός αναφέρει ότι οι συνδέσεις από καμπίνα Vectoring θα είναι υποχρεωτικά VoIP. Μπορεί ακόμη να μην ισχύει παντού και πάντα, αλλά εκεί βαδίζουμε με βήμα γοργό και ήδη όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν ξεκινήσει και το εφαρμόζουν σε πολλές περιπτώσεις νέων συνδέσεων.

stamka
29-05-18, 22:41
Θα ήθελα έναν λόγο για την ταλαιπωρία και τα μειονεκτήματα της μεταβολής σε voip. Θα μπορούσε να ειναι μια έκπτωση σημαντική αφού πληρώνω δυο φορές το ίδιο πράγμα (πληρώνω το Ίντερνετ άρα και την τηλεφωνία μέσω Ίντερνετ ).. Εναλλακτικά θα μπορούσαν να μου μεγαλώσουν την ταχύτητα σε 100 fiber.. δωρεάν.. κάτι τέλος πάντων. Αλλα με το έτσι θελω επειδή θέλει ο ΟΤΕ κέρδη περισσότερα οχι ρε παιδια δεν θα πάρω και θα πάω σε άλλο πάροχο που ειναι και φθηνότερος.. Οπως διάβασα σε μια επιστημονική μελέτη του πανεπιστημίου Κρήτης ο μόνος κερδισμένος απο το voip ειναι ο πάροχος ...

αλλαξε παροχο. Δεν εχεις λογο να εισαι στο ακριβοτερο.
Μειονεκτημα οταν δεν εχει ρευμα το καφαο (διακοπη ρευματος) δεν εχεις ουτε τηλεφωνο. Επισης αν ξεσυγχρονιζει η γραμμη παλι δεν εχεις τηλ μεχρι να συγχρονίσει το ρουτερ Αν εχεις συναγερμο πρεπει να βρεις λυση ....
Θετικο δεν εχω βρει κανενα για οικιακη χρηση

Doct
29-05-18, 23:13
Δεν γνωρίζω άλλον πάροχο εκτος απο τον ΟΤΕ που να γυρνά υποχρεωτικά σε voip και έκανα έρευνα σε όλους τους κυρίους παρόχους για να διαλέξω που θα πάω φεύγοντας απο τον ΟΤΕ ..

- - - Updated - - -

Ήδη έκανα αίτηση και περιμένω.. Όσο για τον συναγερμό ειναι μια ταλαιπωρία μεγάλη αν πας σε voip..

cranky
29-05-18, 23:14
Ήδη έκανα αίτηση και περιμένω..
Σε ποιόν, αν επιτρέπεται ;

puntomania
29-05-18, 23:15
Το πιο κορυφαίο απ'όλα είναι να μιλάς με το 13888... Και να σου κάνουν reset την γραμμη!!!

Doct
29-05-18, 23:21
Στο μακρινό μέλλον ίσως.. Καλά να είμαστε και βλέπουμε τοτε..

- - - Updated - - -

Nova ..forthnet

- - - Updated - - -


Το πιο κορυφαίο απ'όλα είναι να μιλάς με το 13888... Και να σου κάνουν reset την γραμμη!!!

Χαχαχαχα

ThReSh
29-05-18, 23:29
Nova ..forthnet

Καλή τύχη. :p

deniSun
29-05-18, 23:59
Το πιο κορυφαίο απ'όλα είναι να μιλάς με το 13888... Και να σου κάνουν reset την γραμμη!!!

Αν είσαι σε voip σου ζητάνε κινητό τηλέφωνο και σε παίρνουν αυτοί πριν κάνουν reset το ρούτερ.

puntomania
30-05-18, 00:05
Αν είσαι σε voip σου ζητάνε κινητό τηλέφωνο και σε παίρνουν αυτοί πριν κάνουν reset το ρούτερ.

2-3 φορές που έτυχε... Δεν ζήτησαν... Η πήραν...

Από τότε... πάντα τους παίρνω από άλλη γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.