PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματη ανανέωση σε adsl φοιτητικό χωρίς να το ζητήσω



sotirisv
24-02-18, 11:47
Καλημέρα!

Όπως αναφέρω και στον τίτλο έγινε αυτόματη ανανέωση στο πρόγραμμά μου χωρίς να το ζητήσω μιας και θα μεταφερθώ στην HCN.
Πηγαίνοντας προχθές στο κατάστημα του ΟΤΕ για να πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό, ρώτησα την ημερομηνία λήξης της σύνδεσης μου, και με πληροφόρησαν ότι έγινε τηλεφωνική ανανέωση στις 16/02 (χωρίς εννοείτε να με έχει καλέσει κανένας). Ζήτησα από την υπάλληλο να μου πει το όνομα του υπαλλήλου που έκανε την ανανέωση και λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να δει κάτι παραπάνω με παρέπεμψε στο 13888.
Κάλεσα κατευθείαν στο τμήμα λογαριασμών - ανανεώσεων και η υπάλληλος εκεί μου ανέφερε πως για την καλύτερη εξυπηρέτηση το ανανεώνουν αυτόματα (για 12 μήνες) έτσι ώστε να μην υπάρξει έξτρα χρέωση στο πρόγραμμά μου. Μου είπε κιόλας ότι μου στάλθηκε μήνυμα στο κινητό γι' αυτό και μου ανέφεραν στο κατάστημα την "τηλεφωνική" ανανέωση (μήνυμα δεν ήρθε ποτέ). Επιπλέον ούτε πάσο ζήτησαν.
Στο τέλος της είπα ότι έχω σκοπό να φύγω από τον ΟΤΕ και μου λέει "κανένα πρόβλημα μπορείτε να φύγετε όποια στιγμή θέλετε χωρίς το πέναλτι διακοπής".
Της ζήτησα αυτό που λέει να μου το στείλει γραπτώς και μου ανέφεραν πως θα το στείλουν μέσα σε 10 μέρες (επιπλέον μου τόνισε ότι οι κλήσεις ηχογραφούνται και πως είμαι καλυμμένος).

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

sotirisv
25-02-18, 15:15
Κανείς;;;

sdikr
25-02-18, 20:18
Όπως σου είπανε, οι κλήσεις ηχογραφούνται, όποτε είσαι καλυμμένος, απλά μπορεί να χρείαστει να μπλέξεις με καταγγελίες.

puffy
25-02-18, 23:21
αφου σου ειπε οτι το ανανεωνουν αυτοματα το προγραμμα για να μην χρεωσουν με την κανονικη μη φοιτητικη χρεωση και παθεις κανα εγκεφαλικο σε νεαρη ηλικια.
και σου ειπε οτι δεν υπαρχει ρητρα διακοπης αρα δεν υπαρχει δεσμευση.
που το προβλημα?

sotirisv
25-02-18, 23:33
αφου σου ειπε οτι το ανανεωνουν αυτοματα το προγραμμα για να μην χρεωσουν με την κανονικη μη φοιτητικη χρεωση και παθεις κανα εγκεφαλικο σε νεαρη ηλικια.
και σου ειπε οτι δεν υπαρχει ρητρα διακοπης αρα δεν υπαρχει δεσμευση.
που το προβλημα?

Γιατί πιστέυω ότι μου λένε μούφες, γι' αυτό και τα ζήτησα γραπτώς! Αλλά 10 μέρες για να γράψουν μια παράγραφο μου φαίνεται πάρα πολύ!

sdikr
25-02-18, 23:35
Γιατί πιστέυω ότι μου λένε μούφες, γι' αυτό και τα ζήτησα γραπτώς! Αλλά 10 μέρες για να γράψουν μια παράγραφο μου φαίνεται πάρα πολύ!

Οτι και να κάνουν δεν έχουν το δικό σου οκ ηχογραφημένο, όποτε είσαι οκ

sotirisv
25-02-18, 23:45
Οτι και να κάνουν δεν έχουν το δικό σου οκ ηχογραφημένο, όποτε είσαι οκ

Θα ενημερώσω από βδομάδα, ελπίζω να έχω νέα!

puffy
25-02-18, 23:56
μπα εχει λογικη. δεν μπορουν να το κανουν αοριστου, το κοιτανε ανα ετος, ωστε στα 5-6 χρονια να το κοψουν. αλλα δεν υπαρχει δεσμευση.

και πολυ γρηγορο ειναι το 10 μερες για εγγραφη απαντηση. αυτα τα συντασσει εξειδικευμενο τμημα οχι η υπαλληλος XD

tsigarid
26-02-18, 06:02
Τι θες γραπτά; Αφού θα φύγεις, γιατί δεν έκανες διακοπή επιτόπου, με τον υπάλληλο που σου είπε όσα γράφεις;

sotirisv
26-02-18, 08:26
Τι θες γραπτά; Αφού θα φύγεις, γιατί δεν έκανες διακοπή επιτόπου, με τον υπάλληλο που σου είπε όσα γράφεις;

Του το ζήτησα και αυτό αλλά αν δεν βγάλω άκρη με την "υποτιθέμενη" ανανέωση δεν μπορώ να κάνω κάτι μου τόνισε!

dimitri_ns
26-02-18, 08:27
Γιατί πιστέυω ότι μου λένε μούφες, γι' αυτό και τα ζήτησα γραπτώς! Αλλά 10 μέρες για να γράψουν μια παράγραφο μου φαίνεται πάρα πολύ!

Αμα σου ξανατύχει και φορτώσεις, μπορείς να ζητήσεις την άδεια από τον/την υπάλληλο και να τον/την ηχογραφήσεις στο κινητό με ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ. Αν αρνηθεί (συνηθίζεται) κάλεσε μπροστά της/του, την Ασυνομία να τον/την τραβήξεις στο τμήμα.

Μούχει τύχει σε εταιρεία (πάροχο) που σε προειδοποιεί για την ηχογράφηση κλήσεων, να ζητήσω και εγώ ηχογράφηση κλήσης την οποία και αρνήθηκαν. :p

Το έκλεισα και άρχισε το "γραπτώς"

puffy
26-02-18, 17:53
Αμα σου ξανατύχει και φορτώσεις, μπορείς να ζητήσεις την άδεια από τον/την υπάλληλο και να τον/την ηχογραφήσεις στο κινητό με ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ. Αν αρνηθεί (συνηθίζεται) κάλεσε μπροστά της/του, την Ασυνομία να τον/την τραβήξεις στο τμήμα.



γαματη σκεψη, και σιγουρα ραδιο αρβυλα. να τον τραβηξεις στο τμημα γιατι και πως? γιατι δεν δεχεται να τον καταγραψεις ?^^

αν θελει καποιος εγγραφη απαντηση τη λαμβανει, αλλα μην περιμενετε αμεσα η την επομενη εργασιμη. αυτο δεν ειναι ευλογη απαιτηση απο την πλευρα του πελατη.
10 μερες η και ενας μηνας ειναι απολυτα ευλογη χρονικη περιοδος, δεν ειστε οι μονοι με αιτηματα.

dimitri_ns
26-02-18, 22:01
γαματη σκεψη, και σιγουρα ραδιο αρβυλα. να τον τραβηξεις στο τμημα γιατι και πως? γιατι δεν δεχεται να τον καταγραψεις ?^^

αν θελει καποιος εγγραφη απαντηση τη λαμβανει, αλλα μην περιμενετε αμεσα η την επομενη εργασιμη. αυτο δεν ειναι ευλογη απαιτηση απο την πλευρα του πελατη.
10 μερες η και ενας μηνας ειναι απολυτα ευλογη χρονικη περιοδος, δεν ειστε οι μονοι με αιτηματα.

Γιατί έκανε ανανέωση χωρίς να σε ρωτήσει, ώστε να καταγραφεί το γεγονός στην Αστυνομία και να μπορείς να κάνεις αγωγή αποζημίωσης. Η απειλή είναι για αγωγή εδώ και τώρα.

sdikr
26-02-18, 22:59
Γιατί έκανε ανανέωση χωρίς να σε ρωτήσει, ώστε να καταγραφεί το γεγονός στην Αστυνομία και να μπορείς να κάνεις αγωγή αποζημίωσης. Η απειλή είναι για αγωγή εδώ και τώρα.

Αυτό που λες έχει ενα μικρό θέμα, να βρείς το υπάλληλο που το έκανε, αν δεν τον βρεις, τότε ο άλλος υπάλληλος μπορεί να σε πάει και αυτός στο τμήμα

dimitri_ns
26-02-18, 23:18
Αυτό που λες έχει ενα μικρό θέμα, να βρείς το υπάλληλο που το έκανε, αν δεν τον βρεις, τότε ο άλλος υπάλληλος μπορεί να σε πάει και αυτός στο τμήμα

Δεν έχω αντίρρηση να πάω, συνήθως ο υπάλληλος που εξυπηρετεί, ο οποίος είναι αντιπρόσωπος της cosmote εκείνη τη στιγμή, έχει αντίρρηση και δεν θέλει να ηχογραφηθούν αυτά που σου λέει. Δεν έχω αντίρρηση να ηχογραφήσω και τον διευθυντή του υποκαταστήματος.

Είπαμε, άμα φορτώσεις...

sdikr
26-02-18, 23:39
Δεν έχω αντίρρηση να πάω, συνήθως ο υπάλληλος που εξυπηρετεί, ο οποίος είναι αντιπρόσωπος της cosmote εκείνη τη στιγμή, έχει αντίρρηση και δεν θέλει να ηχογραφηθούν αυτά που σου λέει. Δεν έχω αντίρρηση να ηχογραφήσω και τον διευθυντή του υποκαταστήματος.

Είπαμε, άμα φορτώσεις...

Δεν θα σε πάει για ηχογράφηση

puffy
26-02-18, 23:41
Γιατί έκανε ανανέωση χωρίς να σε ρωτήσει, ώστε να καταγραφεί το γεγονός στην Αστυνομία και να μπορείς να κάνεις αγωγή αποζημίωσης. Η απειλή είναι για αγωγή εδώ και τώρα.

τα συμβολαια παντα συνεχιζουν ως αοριστου χρονου, κανενας δεν κανει διακοπη υπηρεσιων στον πελατη μετα τη ληξη του συμβολαιου.
εχουμε καποια ενδειξη στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχει ανανεωθει η χρονικη δεσμευση ?

η δεν ειναι υπερ του πελατη οτι του διατηρησαν την αρχικη τιμολογηση, αντι να τον χρεωσουν με τιμη καταλογου?

μην ειμαστε και τελειως παραλογοι. αφου του ειπαν οτι δεν παιζει δεσμευση και θα το παρει και γραπτως. υπαρχει κανενας λογος για κορωνες?


και ακομα και τετοια περιπτωση να ηταν υπαρχει η διαδικασια αμφισβητησης συμβολαιου. η παρουσιαζουν υπογραφη η ηχογραφηση αλλιως δεν υπαρχει συμβαση.
να φορτωσεις και να ξεσπασεις σε εναν ασχετο με το θεμα υπαλληλο, τι θα κερδισεις? χρονο και ενεργεια θα σπαταλησεις, και μια διαθεση αν εχει να σε εξυπηρετησει και να βοηθησει θα την χασει.
κανενας δεν πηρε με φωνες την καλυτερη εξυπηρετηση (κι ας υπαρχουν αρκετοι που το πιστευουν :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.