PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προωθεί σχέδιο νόμου για φορολόγηση των ψηφιακών εταιρειών ως το 5% των εσόδων τους



nnn
26-02-18, 20:46
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή επιθυμεί να φορολογήσει τα εισοδήματα των μεγάλων ψηφιακών εταιρειών με βάση το πού βρίσκονται οι χρήστες τους και όχι από το σημείο όπου βρίσκονται τα κεντρικά γραφεία τους, με ποσοστό μεταξύ 1 και 5%, έδειξε ένα σχέδιο εγγράφου της Επιτροπής.

Η πρόταση, όπως φαίνεται από το Reuters, στοχεύει στην αύξηση του φόρου εταιρειών όπως το Amazon [AMZN.O], το Google [GOOGL.O] και το Facebook [FB.O] που κατηγορούνται από τα μεγάλα κράτη της ΕΕ ότι πληρώνουν πολύ λίγα μετατοπίζοντας τα κέρδη της ΕΕ σε χώρες χαμηλού φόρου όπως το Λουξεμβούργο και η Ιρλανδία.

Σύμφωνα με την πρόταση, ο φόρος θα πρέπει να εφαρμόζεται σε επιχειρήσεις με έσοδα άνω των 750 εκατομμυρίων ευρώ (922 εκατομμύρια δολάρια) παγκοσμίως και με ψηφιακά έσοδα της ΕΕ ύψους τουλάχιστον 10 εκατομμυρίων ευρώ ετησίως.

Το έγγραφο υπόκειται σε αλλαγές πριν από τη δημοσίευσή του, το οποίο αναμένεται το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου. Ο φόρος θα είναι ένα προσωρινό μέτρο μέχρι να εγκριθεί μια πιο ολοκληρωμένη λύση στη δίκαιη ψηφιακή φορολογία, ανέφερε η Επιτροπή.

Πηγή : Reuters (https://www.reuters.com/article/us-eu-tax-digital/eu-to-propose-new-tax-on-digital-firms-up-to-5-percent-of-their-gross-revenues-idUSKCN1GA25R?feedType=RSS&feedName=internetNews)

machine translated by Google Translate

Verde
27-02-18, 00:43
Απόλυτα σωστή κινηση.
Μένει να εφαρμοστεί σωστά και να καθιερωθεί και με μεγαλύτερο ποσοστό αλλα και προς εταιρειες με μικρότερους τζίρους.

tsigarid
27-02-18, 04:17
Λογική απαίτηση αλλά θα έπρεπε να εφαρμοστεί από τον παγκόσμιο οργανισμό εμπορίου, όχι μονομερώς από την ΕΕ.

xhaos
27-02-18, 07:56
Ενδιαφέρον

Mirmidon
27-02-18, 08:56
Καλά ναι παίδες ό,τι πείτε. Σκέφτεται κανείς ότι ΚΑΙ αυτό το κόστος θα μετακυλιθεί στον καταναλωτή;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-02-18, 09:52
Καλά ναι παίδες ό,τι πείτε. Σκέφτεται κανείς ότι ΚΑΙ αυτό το κόστος θα μετακυλιθεί στον καταναλωτή;
Εγώ σκέφτομαι πως όταν όλες οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται σε ένα γεωγραφικό χώρο υπόκεινται σε κοινούς κανόνες χωρίς εξαιρέσεις, τότε αυτό λειτουργεί υπέρ του ανταγωνισμού με συνεπακόλουθο την συμπίεση των τιμών.

WAntilles
27-02-18, 10:51
Εγώ σκέφτομαι πως όταν όλες οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται σε ένα γεωγραφικό χώρο υπόκεινται σε κοινούς κανόνες χωρίς εξαιρέσεις, τότε αυτό λειτουργεί υπέρ του ανταγωνισμού με συνεπακόλουθο την συμπίεση των τιμών.

Σωστά.

Γι' αυτό και μεις έχουμε κοινή και ίδια φορολογία και εισφορές επιχειρήσεων, όπως και άλλες χώρες της ΕΕ (π.χ. Κύπρος, Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ.), ε;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-02-18, 10:59
Σωστά.

Γι' αυτό και μεις έχουμε κοινή και ίδια φορολογία και εισφορές επιχειρήσεων, όπως και άλλες χώρες της ΕΕ (π.χ. Κύπρος, Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ.), ε;
Πρώτον, το ζουμί της πρότασης που quot-άρεις δεν είναι στο "γεωγραφικό χώρο" αλλά στο "όλες οι επιχειρήσεις".
Δεύτερον, δεν έχουμε ίδια φορολογία. Τι κάνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για αυτό; Είδες καμία ανακοίνωση που να καταγγέλει το φορολογικό καθεστώς της Ελλάδας;

xhaos
27-02-18, 11:07
Σωστά.

Γι' αυτό και μεις έχουμε κοινή και ίδια φορολογία και εισφορές επιχειρήσεων, όπως και άλλες χώρες της ΕΕ (π.χ. Κύπρος, Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ.), ε;

γιατί όπως πολύ συχνά λες, και επευφημείς, κάποιοι βαστάνε γερά, πολύ γερά, ειδικά στο να προστατέψουν τους φορολογικούς τους παραδείσους.

Verde
27-02-18, 15:59
Καλά ναι παίδες ό,τι πείτε. Σκέφτεται κανείς ότι ΚΑΙ αυτό το κόστος θα μετακυλιθεί στον καταναλωτή;
Οπότε να μην πληρωνουν καθολου φορους ποτε!!
Πoλυ λογικο και δημοκρατικο!! :oneup:

Καλα να πληρωνουμε ολοι ενα σωρο φορους αλλα οχι και το FB ρε παιδια αυτο παει πολύ!:p
Και το τερατειο ποσοστο του 5%?? :lol:
πω πω θα πεινασει ο Τζ. Μπεζος και ο Ζουκεμπεργκ... αντε να κανουμε κανενα ερανο! :rofl:

turboirc
28-02-18, 01:09
Οπότε να μην πληρωνουν καθολου φορους ποτε!!
Πoλυ λογικο και δημοκρατικο!! :oneup:

Καλα να πληρωνουμε ολοι ενα σωρο φορους αλλα οχι και το FB ρε παιδια αυτο παει πολύ!:p
Και το τερατειο ποσοστο του 5%?? :lol:
πω πω θα πεινασει ο Τζ. Μπεζος και ο Ζουκεμπεργκ... αντε να κανουμε κανενα ερανο! :rofl:

Εσυ θα το πληρωσεις, οπως παντα οι καταναλωτες πληρωνουν, για αυτο υπαρχουν.

Verde
28-02-18, 12:30
Εσυ θα το πληρωσεις, οπως παντα οι καταναλωτες πληρωνουν, για αυτο υπαρχουν.

Ποσες φορες θα παπαγαλισετε και θα ειστε αρνητικοι και μιζέροι ακομα και σε θετικα πραγματα?
H φορολογια εισοδηματος (φυσικών ή νομικών προσωπων) ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο τους εμμεσους φορους τυπου ΦΠΑ.

btw πως θα πληρωσεις εσυ στο FB?? :whistle:
στο Google? :whistle:
Στο Amazon (ειδικα αν δεν ψωνιζεις απο αυτους)?

Και μιλαμε για εταιρειες κολοσους με ΔΙΣ τζιρους που δινουν ψιχουλα! Σε αντιθεση με τον μεσο ανθρωπο και την μεση επιχειρηση που ξεβρακωνονται απο φορους!

ΟΚ πασο! Οτι πειτε!

sdikr
28-02-18, 12:37
Ποσες φορες θα παπαγαλισετε και θα ειστε αρνητικοι και μιζέροι ακομα και σε θετικα πραγματα?
H φορολογια εισοδηματος (φυσικών ή νομικών προσωπων) ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο τους εμμεσους φορους τυπου ΦΠΑ.

btw πως θα πληρωσεις εσυ στο FB?? :whistle:
στο Google? :whistle:
Στο Amazon (ειδικα αν δεν ψωνιζεις απο αυτους)?

Και μιλαμε για εταιρειες κολοσους με ΔΙΣ τζιρους που δινουν ψιχουλα! Σε αντιθεση με τον μεσο ανθρωπο και την μεση επιχειρηση που ξεβρακωνονται απο φορους!

ΟΚ πασο! Οτι πειτε!

Το FB και το Google τα παίρνει απο τις διαφημίσεις, όποτε θα ανεβάσει το κόστος που χρεώνει στην sdikrnet για διαφήμιση, η sdikrnet θα ανεβάσει την συνδρομή που χρεώνει στον Verde.

xaris2335
28-02-18, 12:49
λίγο είναι το 5% παραπάνω έπρεπε να μπει. :hmm:

- - - Updated - - -

τέτοιες ειδήσεις να ανεβάζετε να παίρνουν ιδέες οι Συριζαίοι :rofl:
που τον μικρομεσαίο τον έχουν ξεσκίσει.

Verde
28-02-18, 14:52
Το FB και το Google τα παίρνει απο τις διαφημίσεις, όποτε θα ανεβάσει το κόστος που χρεώνει στην sdikrnet για διαφήμιση, η sdikrnet θα ανεβάσει την συνδρομή που χρεώνει στον Verde.

Απο οσο γνωριζω δεν πληρωνουν οι ISP αυτο που λες.
Οι εταιρειες που διαφημιζονται ναι πληρωνουν

Πραγματικα πλεον πιστευω οτι συνομιλω με υπαλληλους της google και του FB που φοβουνται μην χασουν τη θεση τους!:lol:
Παιδια μην αγχώνεστε πιο πολυ κι απο τα αφεντικα σας... εδω μεχρι και ο Bill Gates βγηκε και ζητησε να πληρωνει πιο πολλα!:p
http://www.huffingtonpost.gr/entry/bill-gates-oi-ploesioi-anthropoi-opos-ki-eyo-tha-eprepe-na-pleronoeme-perissoteroes-foroes_gr_5a8b0d78e4b05c2bcace060d

Υγ η φορολογια εισοδηματος δεν μεταφερεται συνηθως στον πελατη ειδικα απο κερδοφορες επιχειρησεις.
Οταν σου λενε οτι πληρωνει 10% επι του τζιρου ειτε βγαλεις 1000 ειτε 100 παλι 10% πληρωνεις.
Το να αυξησει καποιος την τιμη της υπηρεσιας του γιατι θελει μεγαλυτερο κερδος εχει να κανει με θεματα εμπορικης πολιτικης και οχι φορολογιας

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-02-18, 15:23
Το FB και το Google τα παίρνει απο τις διαφημίσεις, όποτε θα ανεβάσει το κόστος που χρεώνει στην sdikrnet για διαφήμιση, η sdikrnet θα ανεβάσει την συνδρομή που χρεώνει στον Verde.
Αν προτιμάμε να πριμοδοτεί το κράτος όσους παρανομούν για να έχουμε εμείς φθηνότερα προϊόντα τότε απορώ γιατί το κουβεντιάζουμε το θέμα.

sdikr
28-02-18, 15:47
Αν προτιμάμε να πριμοδοτεί το κράτος όσους παρανομούν για να έχουμε εμείς φθηνότερα προϊόντα τότε απορώ γιατί το κουβεντιάζουμε το θέμα.

Αυτό λέμε, να μην πριμοδοτεί κανέναν το κράτος (αλλά ούτε να πριμοδοτεί τον εαυτό του) και ο κάθε ένας να πληρώνει τα προϊόντα όσο αξίζουν πραγματικά και όχι όσο τα φουσκώνουν λόγο φόρων και φπα εις τους φόρους.

Αυτό όμως που συνεχίζει να ισχύει είναι οτι πάντα την πληρώνει ο καταναλωτής

darkmoon
28-02-18, 18:15
Ακόμα ένα thread που δείχνει την πριμοδότηση στην ΕΕ της ατελείωτης γραφειοκρατίας (εντός Ελλάδας αλλά και εκτός).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-02-18, 20:12
Αυτό λέμε, να μην πριμοδοτεί κανέναν το κράτος (αλλά ούτε να πριμοδοτεί τον εαυτό του) και ο κάθε ένας να πληρώνει τα προϊόντα όσο αξίζουν πραγματικά και όχι όσο τα φουσκώνουν λόγο φόρων και φπα εις τους φόρους.

Αυτό όμως που συνεχίζει να ισχύει είναι οτι πάντα την πληρώνει ο καταναλωτής
Μην το πας στο πόσο αξίζουν τα προϊόντα γιατί ανοίγεις άλλη κουβέντα.

Το σημαντικό είναι η αξία των προϊόντων σε σύγκριση με τα ανταγωνιστικά τους. Αν όλα έχουν την ίδια επιβάρυνση, τότε δεν υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός μέσω φορολογίας.
Αθέμιτος ανταγωνισμός θα προκύπτει όμως μεταξύ των πολιτών, όταν η διαφορά πλουσίων με φτωχούς είναι πολύ μεγάλη **και** δεν υπάρχουν αρκετοί φόροι για να στηρίξουν το κοινωνικό κράτος και φυσικά, τη Διοίκηση.
Ο καταναλωτής την πληρώνει όταν τα λεφτά που δίνει σε έμμεσους φόρους δεν έχουν αντίκρυσμα.

Το μόνο πράγμα που καταφέρνουμε όταν απλά λέμε "α μπήκαν κι άλλοι φόροι, θα την πληρώσει ο καταναλωτής" είναι να στηρίζουμε τη ρητορική του μονοπωλίου.

Mirmidon
28-02-18, 21:10
Μην το πας στο πόσο αξίζουν τα προϊόντα γιατί ανοίγεις άλλη κουβέντα.

Το σημαντικό είναι η αξία των προϊόντων σε σύγκριση με τα ανταγωνιστικά τους. Αν όλα έχουν την ίδια επιβάρυνση, τότε δεν υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός μέσω φορολογίας.
Αθέμιτος ανταγωνισμός θα προκύπτει όμως μεταξύ των πολιτών, όταν η διαφορά πλουσίων με φτωχούς είναι πολύ μεγάλη **και** δεν υπάρχουν αρκετοί φόροι για να στηρίξουν το κοινωνικό κράτος και φυσικά, τη Διοίκηση.
Ο καταναλωτής την πληρώνει όταν τα λεφτά που δίνει σε έμμεσους φόρους δεν έχουν αντίκρυσμα.

Το μόνο πράγμα που καταφέρνουμε όταν απλά λέμε "α μπήκαν κι άλλοι φόροι, θα την πληρώσει ο καταναλωτής" είναι να στηρίζουμε τη ρητορική του μονοπωλίου.

Το πούμε δεν το πούμε έτσι γίνεται πάντα.΄Οποιος πιστεύει το αντίθετο απλά δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Το άλλο που θέλω να υπενθυμίσω είναι το γεγονός ότι υπάρχουν εταιρίες με προϋπολογισμούς μεγαλύτερους εκείνων που έχουν αρκετά κράτη. Ακόμα και μεγαλύτερους και από τα χρέη τους. Αυτό από μόνο του λέει πολλά.

kstefanos
01-03-18, 11:53
σχετικο και ακρως ενδιαφερον

https://www.newstatesman.com/world/europe/2018/02/malta-island-secrets-and-lies

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-03-18, 16:53
Το πούμε δεν το πούμε έτσι γίνεται πάντα.΄Οποιος πιστεύει το αντίθετο απλά δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Το άλλο που θέλω να υπενθυμίσω είναι το γεγονός ότι υπάρχουν εταιρίες με προϋπολογισμούς μεγαλύτερους εκείνων που έχουν αρκετά κράτη. Ακόμα και μεγαλύτερους και από τα χρέη τους. Αυτό από μόνο του λέει πολλά.
Όσο δεν έχουν στρατό, οι εταιρείες θα κάνουν ότι τους πουν οι κυβερνήσεις.

Mirmidon
01-03-18, 17:02
Όσο δεν έχουν στρατό, οι εταιρείες θα κάνουν ότι τους πουν οι κυβερνήσεις.

Τουλάχιστον εγώ έχω πάρει χαμπάρι εδώ και χρόνια ότι οι κυβερνήσεις, πλην των ολοκληρωτικών καθεστότων, είναι μαριονέτες των εταιριών. Πρόσφατο παράδειγμα, γιατί προφανώς έχεις κοντή μνήμη, σκάνδαλο Novartis.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-03-18, 17:59
Τουλάχιστον εγώ έχω πάρει χαμπάρι εδώ και χρόνια ότι οι κυβερνήσεις, πλην των ολοκληρωτικών καθεστότων, είναι μαριονέτες των εταιριών. Πρόσφατο παράδειγμα, γιατί προφανώς έχεις κοντή μνήμη, σκάνδαλο Novartis.
Πως το'ξερα ότι θα το πεις αυτό :mrgreen:
Αν είναι έτσι, τότε οι εταιρείες δεν θα δεχτούν την παραπάνω φορολογία, δεν θα ανεβάσουν τις τιμές και το κόστος δεν θα μετακυλήσει στον καταναλωτή. Problem sovled!

Mirmidon
01-03-18, 18:34
Πως το'ξερα ότι θα το πεις αυτό :mrgreen:
Αν είναι έτσι, τότε οι εταιρείες δεν θα δεχτούν την παραπάνω φορολογία, δεν θα ανεβάσουν τις τιμές και το κόστος δεν θα μετακυλήσει στον καταναλωτή. Problem sovled!

Μα δε το βλέπεις σωστά. Απεναντίας, η ΕΕ για αυτό το κάνει...Στη συνέχεια οι εταιρίες θα σου χώσουν και την αύξηση και θα σου χρυσώσουν το χάπι με δήθεν "προσφορές". Στο τέλος θα σε φτύνουν και θα νομίζεις ότι ψιχαλίζει. Οι γνωστές τακτικές.

ΥΓ Έχω την αίσθηση ότι απευθύνομαι σε άλλον γαλαξία.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-03-18, 21:33
Μα δε το βλέπεις σωστά. Απεναντίας, η ΕΕ για αυτό το κάνει...Στη συνέχεια οι εταιρίες θα σου χώσουν και την αύξηση και θα σου χρυσώσουν το χάπι με δήθεν "προσφορές". Στο τέλος θα σε φτύνουν και θα νομίζεις ότι ψιχαλίζει. Οι γνωστές τακτικές.

ΥΓ Έχω την αίσθηση ότι απευθύνομαι σε άλλον γαλαξία.
Εγώ απορώ γιατί διαφωνείς, προτιμάς να μην κάνει η ΕΕ τίποτα για να μένουν τα προϊόντα πιο φθηνά;
Αφού νομοτελειακά πάλι θα βρουν τρόπο οι εταιρείες να σου πάρουν τα λεφτά.

uncharted
01-03-18, 23:55
Όσο δεν έχουν στρατό, οι εταιρείες θα κάνουν ότι τους πουν οι κυβερνήσεις.
Πιστευεις οτι χρειαζεται στρατιωτικη μποτα για να κατακτησεις (δυτικες) χωρες την σημερον ημερα?

Mirmidon
02-03-18, 09:47
Εγώ απορώ γιατί διαφωνείς, προτιμάς να μην κάνει η ΕΕ τίποτα για να μένουν τα προϊόντα πιο φθηνά;
Αφού νομοτελειακά πάλι θα βρουν τρόπο οι εταιρείες να σου πάρουν τα λεφτά.

Και πάνω σε αυτή την νομοτέλεια εσύ θέλεις και ένα +5% στην φορολόγηση, να πληρώνεις σαν καταναλωτής, σωστά; Γιατί επιμένω ότι αυτό το +5% θα μετακυλήσει στον καταναλωτή.

Σταμάτα να κυνηγάς την ουρά σου. Φιλικά πάντα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-03-18, 10:09
Και πάνω σε αυτή την νομοτέλεια εσύ θέλεις και ένα +5% στην φορολόγηση, να πληρώνεις σαν καταναλωτής, σωστά; Γιατί επιμένω ότι αυτό το +5% θα μετακυλήσει στον καταναλωτή.

Σταμάτα να κυνηγάς την ουρά σου. Φιλικά πάντα.
Εγώ θέλω ισονομία και αναλογικότητα για όλους, φορολογουμένους και επιχειρήσεις.
Εσύ όχι απλά θέλεις να αποδεχτείς πως οι οικονομικοί κολοσσοί έχουν καταλύσει τη δημοκρατία αλλά θέλεις να τους βάλεις και πλάτη.

- - - Updated - - -


Πιστευεις οτι χρειαζεται στρατιωτικη μποτα για να κατακτησεις (δυτικες) χωρες την σημερον ημερα?
Πιστεύω ότι με νοοτροπίες σαν του Mirmidon οι εταιρείες θα αποκτήσουν εκτός από επιρροή και δικούς τους στρατούς που θα δρουν εντελώς ανεξέλεγκτα.

Mirmidon
02-03-18, 10:36
Εγώ θέλω ισονομία και αναλογικότητα για όλους, φορολογουμένους και επιχειρήσεις.
Εσύ όχι απλά θέλεις να αποδεχτείς πως οι οικονομικοί κολοσσοί έχουν καταλύσει τη δημοκρατία αλλά θέλεις να τους βάλεις και πλάτη.


Για το το πρώτο, μήπως εννοείς την νομιμότητα;Αν όχι διευκρίνισε. Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν καταλύσει τουλάχιστον την ηθική, αλλά δεν θα παρακλίνω του θέματος.

Για το δεύτερο από που προκύπτει;

Για το τρίτο, όσον αφορά την νοοτροπία μου αυτή είναι άσχετη με το θέμα. Μάλλον για την αντίληψή μου θέλεις να γράψεις και δυσκολεύεσαι να εκφραστείς;

Πάντως και εσύ Στ@ρχίδα, σου αρέσει και να σου αυξάνουν τις τιμές για κέρδος και να σου φορτώνουν την όποια φορολογία. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα όσα υποστηρίζεις. Όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος/χρήμα. Είτε οι εταιρίες αυξήσουν το κέρδος τους από μόνες τους είτε μετακυλήσουν τον φόρο του θέματος, που είναι πιο σίγουρο ότι θα γίνει μετά την εφαρμογή του, το ζητούμενο για μια εταιρία είναι το κέρδος. Και μην δω κανείς να γράφει για εταιρική ευθύνη και λοιπές φοροαπαλακτικές μούφες. Θα πρέπει πρώτα να βγάλει τη στάχτη από τα μάτια του για να μπορέσουμε να επιχειρηματολογήσουμε ρεαλιστικά. Εκτός αν αναφερθούμε για μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και εταιρείες αυτών. Ξεφεύγουμε από το θέμα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-03-18, 11:29
Για το το πρώτο, μήπως εννοείς την νομιμότητα;Αν όχι διευκρίνισε. Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν καταλύσει τουλάχιστον την ηθική, αλλά δεν θα παρακλίνω του θέματος.
Για την ισονομία και την αναλογικότητα όπως είπα.

Για το δεύτερο από που προκύπτει;
Είπες μέσες άκρες ότι προτιμάς να παραμείνει ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς σε κάποιες επιχειρήσεις για να μην πληρώνεις ακριβότερες υπηρεσίες. Πιο μεγάλη υποστήριξη δεν έχει - εκτός αν βγεις στο Σύνταγμα βαμμένος μπλε να διαμαρτυρηθείς για τη φορολογία στο Facebook.

Για το τρίτο, όσον αφορά την νοοτροπία μου αυτή είναι άσχετη με το θέμα. Μάλλον για την αντίληψή μου θέλεις να γράψεις και δυσκολεύεσαι να εκφραστείς;
Χα χα χα, μπράβο σου που μου την είπες. Πάμε παρακάτω.

Πάντως και εσύ Στ@ρχίδα, σου αρέσει και να σου αυξάνουν τις τιμές για κέρδος και να σου φορτώνουν την όποια φορολογία. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα όσα υποστηρίζεις. Όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος/χρήμα. Είτε οι εταιρίες αυξήσουν το κέρδος τους από μόνες τους είτε μετακυλήσουν τον φόρο του θέματος, που είναι πιο σίγουρο ότι θα γίνει μετά την εφαρμογή του, το ζητούμενο για μια εταιρία είναι το κέρδος. Και μην δω κανείς να γράφει για εταιρική ευθύνη και λοιπές φοροαπαλακτικές μούφες. Θα πρέπει πρώτα να βγάλει τη στάχτη από τα μάτια του για να μπορέσουμε να επιχειρηματολογήσουμε ρεαλιστικά. Εκτός αν αναφερθούμε για μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και εταιρείες αυτών. Ξεφεύγουμε από το θέμα.
Ή έχεις παραποιήσει εντελώς αυτά που είπα εξ'αρχής ή επέλεξες να τα αγνοήσεις.
Ας το πω άλλη μία:

Το σημαντικό είναι η αξία των προϊόντων σε σύγκριση με τα ανταγωνιστικά τους. Αν όλα έχουν την ίδια επιβάρυνση, τότε δεν υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός μέσω φορολογίας.
Αθέμιτος ανταγωνισμός θα προκύπτει όμως μεταξύ των πολιτών, όταν η διαφορά πλουσίων με φτωχούς είναι πολύ μεγάλη **και** δεν υπάρχουν αρκετοί φόροι για να στηρίξουν το κοινωνικό κράτος και φυσικά, τη Διοίκηση.
Ο καταναλωτής την πληρώνει όταν τα λεφτά που δίνει σε έμμεσους φόρους δεν έχουν αντίκρυσμα.

Τώρα γιατί πιστεύεις (από αυτά που έχω πει) πως αγνοώ τους στόχους μιας εταιρείας ή πως η εταιρική ευθύνη αποτελεί μαρκετίστικη παπάτζα το αποδίδω σε έλλειψη συνεννόησης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.