PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύσταση της ΕΕΤΤ προς τους παρόχους υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο σχετικά με τις ταχύτητες σύνδεσης



nnn
27-02-18, 14:08
Με την Απόφαση ΕΕΤΤ ΑΠ. 842/13/22-02-2018, η ΕΕΤΤ απευθύνει την παρακάτω σύσταση προς όλους τους παρόχους υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο μέσω σταθερού δικτύου:

α) στο πλαίσιο της προσυμβατικής ενημέρωσης, να ενημερώνουν τους συνδρομητές για το εκτιμώμενο άνω όριο της ταχύτητας σύνδεσης στο διαδίκτυο που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (με όποια διαθέσιμα στοιχεία έχουν, π.χ. μέσω των ταχυτήτων συγχρονισμού) και για τα πακέτα σύνδεσης με την πλησιέστερη ονομαστική ταχύτητα.

β) σε όσους υφιστάμενους συνδρομητές το ζητούν, να δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξουν πακέτο με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα λήψης ή/και αποστολής δεδομένων, πλησιέστερη στην ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (εφόσον υπάρχει τέτοιο πακέτο), χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλουν τέλος για την πρόωρη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου. Η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να δίνεται ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τεχνολογιών σύνδεσης (π.χ. από VDSL σε ADSL).

Η σύσταση αυτή εκδίδεται από την ΕΕΤΤ βάσει του Κανονισμού (ΕΕ) 2015/2120 για το ανοικτό διαδίκτυο, με αφορμή παράπονα συνδρομητών οι οποίοι διαμαρτύρονται ότι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής τους είναι πολύ χαμηλότερη από την ονομαστική που αναφέρεται στη σύμβαση με τον πάροχο υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο.

nnn
27-02-18, 14:09
μμμ ενδιαφέρον

vaskor
27-02-18, 14:30
Αυτό είναι ανέφικτο. Νομίζω πως ναι μεν σαν οδηγία έχει λογική, όμως πρακτικά λόγω του ότι πολλοί διαφορετικοί παράγοντες επηρεάζουν μια σύνδεση ίντερνετ, είναι ανέφικτο από τους παρόχους να δώσουν μέγιστη τιμή ανά σύνδεση αλλά και διαφορετικό πακέτο. Για φανταστείτε να δίνουν διαφορετική τιμή έως 24Mbps , διαφορετική για έως 12Mbps κ.ο.κ. Αυτό ίσως ωθήσει και σε ακριβότερο κόστος. ..

LEONTAS21
27-02-18, 14:30
Καπως ευχαριστα τα νεα αν δεν καλυπτει η ταχυτητα σταματαω χωρις τελος?

lghikas
27-02-18, 14:42
Υπάρχουν πολλοί τρόποι επίτευξης χαμηλότερης ταχύτητας, για να επιτευχθεί έμμεσα διακοπή συμβολαίου χωρίς χρέωση, δεν πιστεύω να υλοποιηθεί...

gzam
27-02-18, 14:56
Οκ καλή αρχή άλλα δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι.. Ας τους υποχρεώσει να δίνουν πακέτα ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες η να παρέχουν έκπτωση ανάλογα με την πτώση της ταχύτητας όταν είχα βάλει 50αρα για αρκετό διάστημα είχα 49999/4999 με τον καιρό έχει φτάσει στα 41000/4999 και αυτό σταδιακά δλδ πρώτα 48 μετά 46 μετά 43 κτλ με την δικαιολογία οτι φταίει που έχει γεμίσει η καμπίνα.

Πάντως μπράβο σε όσους κάνουν αυτές τις καταγγελίες-παράπονα και μπράβο που επιτελούς γίνετε κάτι..

Zer0c00L
27-02-18, 15:01
σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -


Οκ καλή αρχή άλλα δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι.. Ας τους υποχρεώσει να δίνουν πακέτα ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες η να παρέχουν έκπτωση ανάλογα με την πτώση της ταχύτητας όταν είχα βάλει 50αρα για αρκετό διάστημα είχα 49999/4999 με τον καιρό έχει φτάσει στα 41000/4999 και αυτό σταδιακά δλδ πρώτα 48 μετά 46 μετά 43 κτλ με την δικαιολογία οτι φταίει που έχει γεμίσει η καμπίνα.

Πάντως μπράβο σε όσους κάνουν αυτές τις καταγγελίες-παράπονα και μπράβο που επιτελούς γίνετε κάτι..
σωστός

άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.

astbox
27-02-18, 15:28
άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.

Γιατί κι εκεί δεν μπορούν να κάνουν overbook;

Καλή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα φτιάξουν ένα πακέτο στα 8Mbps με 2€ χαμηλότερο πάγιο και χωρίς απεριόριστες κλήσεις και θα καλύψουν την ανάγκη αλλά ποιος θα το πάρει.

Verde
27-02-18, 15:30
Επιτελους μια πολυ σωστη αποφαση για τους καταναλωτές!
Κι απο οτι καταλαβα ουσιαστικα υποχρεωθηκαν να εκδοσουν αυτη τη συσταση λογο Ε.Ε. ... απο μονη της η ΕΕΤΤ δεν κανει τιποτα!

Μενει να δουμε πως θα εφαρμοστει.

SystemWide
27-02-18, 15:35
Γιατί κι εκεί δεν μπορούν να κάνουν overbook;

Καλή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα φτιάξουν ένα πακέτο στα 8Mbps με 2€ χαμηλότερο πάγιο και χωρίς απεριόριστες κλήσεις και θα καλύψουν την ανάγκη αλλά ποιος θα το πάρει.

Αυτό ακριβώς. Συν του ότι το παραπάνω δεν είναι υποχρέωση παιδιά. Είναι απλά οδηγία.

gzam
27-02-18, 15:49
σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -


σωστός

άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.

Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

geodimis
27-02-18, 16:18
Από την εμπερία μου σε Wind VDSL, πάνω από 20% απώλεια θεωρούνταν αφορμή για δήλωση βλάβης όπερ και εγένετο και αποκαταστάθηκε λεγοντας μου ότι ήταν πρόβλημα ΟΤΕ με αποτέλεσμα να συγρονίζω σταθερά 43-47 όπως και κατά τη διάρκεια του τελευταίου 1,5 χρόνου.

ThReSh
27-02-18, 16:37
Θεωρητικά οι απώλειες στο συγχρονισμό θα μειωθούν (όχι εξαλειφθούν) όταν ενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα. Από εκεί και πέρα έχετε κανει έλεγχο αν δημιουργεί πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση?

spelljammer
27-02-18, 16:56
Πάντως από Μεγάλη Βρετανια που ξέρω, πριν κάνεις αίτηση σου λένε online περίπου τι ταχύτητα πιάνει η περιοχή σου σε ADSL για να ξέρεις τι σύνδεση να κάνεις. Και μάλιστα πέφτουν μέσα (έλεγαν περίπου 8Mbps και πιάναμε γύρω στα 9...).

Φαντάζομαι δεν είναι τόσο δύσκολο να γίνει κι εδώ. Τουλάχιστον να ξέρεις τι να περιμένεις.

sdikr
27-02-18, 17:11
Καπως ευχαριστα τα νεα αν δεν καλυπτει η ταχυτητα σταματαω χωρις τελος?

Δεν νομίζω, λέει οτι σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μικρότερο πρόγραμμα εφόσον παρέχεται κάτι που ισχύει και σήμερα σε όσους παρέχουν μικρότερη ταχύτητα σύνδεσης.

Δεν λέει ότι μπορείς να διακόψεις εντελώς την σύνδεση, μπορείς πχ να πας απο vdsl σε adsl, ή να πας απο εως 24 σε 4 που παρέχουν κάποιοι. αλλά όχι να διακόψεις πλήρως.

Το μόνο που σου λεεί είναι οτι θα πρέπει πλέον να λένε στον πελάτη πριν κάνει την αίτηση, πόσο περίπου θα πιάνει, όποτε αν ο παρόχος έχει ενα πακέτο σύνδεσης πχ εως 24 και πει στον πελάτη στην περιοχή πιάνουν 3mbit πάλι τα εως 24 θα του πουλήσει.

Zer0c00L
27-02-18, 17:31
Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

την έχω πολύ καιρό την VDSL 50 πρίν είχα VDSL 30 και πάλι έπιανα τα μέγιστα

απλά το συγκεκριμένο Α/Κ (σύμφωνα με τεχνικούς του ΟΤΕ) εξυπηρετεί πολύ τράπεζες/επιχειρίσεις και λιγότερο οικίες (καθώς είμαι "over ISDN") δεν έχω PSTN ή "Ευρυζωνική τηλεφωνία" ή αλλιώς "VoIP" και ίσως για αυτό να έχω την ησυχία μου

βέβαια κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί η καμπίνα που είναι στην γωνία της πολυκατοικίας μου (ξέρει ο jkoukos) και τότε δεν θα γλυτώσω....θα έχω όσα δεν θέλω τώρα να έχω όπως π.χ την ευρυζωνική τηλεφωνία ή αλλιώς VoIP

ThReSh
27-02-18, 17:33
την έχω πολύ καιρό την VDSL 50 πρίν είχα VDSL 30 και πάλι έπιανα τα μέγιστα

απλά το συγκεκριμένο Α/Κ (σύμφωνα με τεχνικούς του ΟΤΕ) εξυπηρετεί πολύ τράπεζες/επιχειρίσεις και λιγότερο οικίες (καθώς είμαι "over ISDN") δεν έχω PSTN ή "Ευρυζωνική τηλεφωνία" ή αλλιώς "VoIP" και ίσως για αυτό να έχω την ησυχία μου


Απλά είσαι κοντά και δεν έχεις σοβαρό crosstalk...

Zer0c00L
27-02-18, 17:35
Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

δεν εχω λογο να μην σας πιστευω προς θεου

αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα μπορει να εχει η καμπινα...

θα μου πεις εδω απο τεχνικους του ΟΤΕ εμαθα οτι για να εχει καποιος VDSL πρεπει να τηρει καποιες προυποθεσεις που κρινουν αν θα εχει 30αρα η 50αρα ποσο μαλλον τα 100 και πανω...

τι να πει κανεις...

ElliG
27-02-18, 17:50
Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.

ThReSh
27-02-18, 17:56
Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.

Ναι υπήρχαν/υπάρχουν. Προφανώς είναι όσοι βρίσκονται κοντά στα Αστικά Κέντρα. Είναι γνωστός ο περιορισμός του ADSL λόγω χαλκού και για να μειωθεί θα έπρεπε να κάνουν αντίστοιχα έργα και στην ADSL (παλιότερα) με αυτά που κάνουν τώρα για VDSL. Μόνο που θα χρέωναν πιο ακριβά το πάγιο για να τα κάνουν απόσβεση στον ίδιο χρόνο. Δεν νομίζω ότι θα περίμενες να πλήρωνες τα ίδια ενώ θα χρειαζόντουσαν πολλαπλάσια έργα/επενδύσεις για να πάρεις το "πλήρες" ADSL.

Κι όχι δεν είναι δικιά μας "εφεύρεση" το πως δουλεύει το ADSL, παντού έτσι συμπεριφέρεται...

emeliss
27-02-18, 18:03
Δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό. Το Α είναι στο φλου. Αν δηλαδή έχουν στοιχεία από την περιοχή να πουν ότι η περιοχή σας είναι περίπου στα x Mbps. Το Β ίσχυε ήδη όπου μπορούσε να ισχύσει.

ElliG
27-02-18, 18:32
Ναι υπήρχαν/υπάρχουν. Προφανώς είναι όσοι βρίσκονται κοντά στα Αστικά Κέντρα. Είναι γνωστός ο περιορισμός του ADSL λόγω χαλκού και για να μειωθεί θα έπρεπε να κάνουν αντίστοιχα έργα και στην ADSL (παλιότερα) με αυτά που κάνουν τώρα για VDSL. Μόνο που θα χρέωναν πιο ακριβά το πάγιο για να τα κάνουν απόσβεση στον ίδιο χρόνο. Δεν νομίζω ότι θα περίμενες να πλήρωνες τα ίδια ενώ θα χρειαζόντουσαν πολλαπλάσια έργα/επενδύσεις για να πάρεις το "πλήρες" ADSL.

Κι όχι δεν είναι δικιά μας "εφεύρεση" το πως δουλεύει το ADSL, παντού έτσι συμπεριφέρεται...

Δηλαδή εσύ 18€ πάγιο για adsl Μ.Ο. 4 Mbit το θεωρείς λίγο εν έτη 2018??? Προσωπικά θα προτιμούσα να πλήρωνα το διπλάσιο πάγιο αν η ταχύτητα ήταν όντως κοντά στο 24.

ThReSh
27-02-18, 18:47
Δηλαδή εσύ 18€ πάγιο για adsl Μ.Ο. 4 Mbit το θεωρείς λίγο εν έτη 2018??? Προσωπικά θα προτιμούσα να πλήρωνα το διπλάσιο πάγιο αν η ταχύτητα ήταν όντως κοντά στο 24.

Δεν νομίζω ότι έγραψα ότι είναι λίγο, αλλά ότι θα χρέωναν περισσότερα.

Γιατί να προτιμήσεις να πληρώσεις τα διπλάσια για κοντά στα 24 (ή 24) και να μην πας με τα ίδια στα 50 εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL? Η Πετρούπολη έχει καινούριες καμπίνες αν δεν κάνω λάθος.

puffy
27-02-18, 18:48
σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -


σωστός

άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.

αυτο εξαρταται απο το ποσο κοντα εισαι αρα τι μεγιστο πιανει η γραμμη.

αν το μεγιστο σου ειναι πχ 90- 100 δεν θα πεσεις κατω απο 50 οχι.
αν το μεγιστο σου ειναι 55 -60 μπορει να πεσεις στα 40 η και χαμηλοτερα/

αυτο οφειλεται στο crosstalk. και δεν αποφευγεται μεχρι να ενεργοποιηθει vectoring. αν και συγκεκριμενα τι ισχυει στα vdsl απο ΑΚ δεν γνωριζω

ThReSh
27-02-18, 18:51
αυτο οφειλεται στο crosstalk. και δεν αποφευγεται μεχρι να ενεργοποιηθει vectoring. αν και συγκεκριμενα τι ισχυει στα vdsl απο ΑΚ δεν γνωριζω

Δεν προβλέπεται vectoring σε Α/Κ.

YAziDis
27-02-18, 18:55
Δεν νομίζω, λέει οτι σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μικρότερο πρόγραμμα εφόσον παρέχεται κάτι που ισχύει και σήμερα σε όσους παρέχουν μικρότερη ταχύτητα σύνδεσης.

Δεν λέει ότι μπορείς να διακόψεις εντελώς την σύνδεση, μπορείς πχ να πας απο vdsl σε adsl, ή να πας απο εως 24 σε 4 που παρέχουν κάποιοι. αλλά όχι να διακόψεις πλήρως.

Το μόνο που σου λεεί είναι οτι θα πρέπει πλέον να λένε στον πελάτη πριν κάνει την αίτηση, πόσο περίπου θα πιάνει, όποτε αν ο παρόχος έχει ενα πακέτο σύνδεσης πχ εως 24 και πει στον πελάτη στην περιοχή πιάνουν 3mbit πάλι τα εως 24 θα του πουλήσει.

Έχετε χάσει το νόημα. Ο sdikr το έχει εξηγήσει απόλυτα σωστά. Αν είσαι ας πούμε στον οτέ που έχει πακέτα 4,24,30,50,100 μπορείς να κατέβεις πρόγραμμα ατελώς χωρίς να πληρώσεις ποινή. Αυτό λέει η σύσταση της ΕΕΤΤ. Ούτε για έκπτωση μιλάει πουθενά, ούτε για ατελώς διακοπή.

puffy
27-02-18, 18:57
ναι δεν γνωριζω πως διαχειριζονται το crosstalk απο τα ΑΚ γιαυτο ειπα οτι δεν γνωριζω τι ισχυει:p


Δεν προβλέπεται vectoring σε Α/Κ.

jkoukos
27-02-18, 19:14
Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.
Παρών! :p
Όπως ανέφεραν και οι άλλοι φίλοι, ο συγχρονισμός εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM.

191745

spelljammer
27-02-18, 21:06
Παρών! :p
Όπως ανέφεραν και οι άλλοι φίλοι, ο συγχρονισμός εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM.

191745

Είσαι δίπλα στο DSLAM;;;

Έχω δει με τα μάτια μου συγχρονισμό στα 22+Mbps αλλά η καμπίνα ήταν περίπου 15 μέτρα από το σπίτι...

ThReSh
27-02-18, 21:16
Είσαι δίπλα στο DSLAM;;;

Έχω δει με τα μάτια μου συγχρονισμό στα 22+Mbps αλλά η καμπίνα ήταν περίπου 15 μέτρα από το σπίτι...

Στο ADSL το DSLAM στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι σε καμπίνα/καφάο, αλλά στο Αστικό Κέντρο (κτήριο).

Σύμφωνα με το Attenuation του jkoukos είναι κάπου στα 900 μέτρα...

jkoukos
27-02-18, 21:21
Είσαι δίπλα στο DSLAM;;;

Έχω δει με τα μάτια μου συγχρονισμό στα 22+Mbps αλλά η καμπίνα ήταν περίπου 15 μέτρα από το σπίτι...
Από αστικό κέντρο παίρνω σύνδεση. Μια ευθεία ακριβώς είμαι από αυτό και σε απόσταση ~450 μέτρα, αλλά με την εξασθένιση έχω ~850 "καλωδιακά".
Ο συγχρονισμός είναι με SNR 3, δεν το είδες;

FirefoxAurora
27-02-18, 22:29
Ενταξει υπαρχουν και καλυτερες περιπτωσεις :P

191754

Extinction
27-02-18, 22:34
191755

Και υπάρχουμε και εμείς που βλέπουμε την ταχύτητα σύνδεσης στα profile σας και μας τρέχουν τα σάλια:lol:

ElliG
27-02-18, 22:50
JKoukos είσαι από τους ελάχιστους τυχερούς που μπορούν να έχουν κοντά στην ταχύτητα που λένε οι πάροχοι. Το θέμα είναι για όλους τους υπόλοιπους που μένουμε μακριά από τα αστικά κέντρα και πληρώνουμε τόσα χρόνια αέρα χωρίς επιλογή (και λέω χωρίς επιλογή γιατί δεν έχουν όλοι οι πάροχοι μικρότερα προγράμματα ώστε να επιλέξεις).

Και για να απαντήσω και στον φίλο ThReSh, θα προτιμούσα τόσα χρόνια αντί να πληρώνω αέρα κοπανιστό να έδινα τα διπλάσια για να έχω αξιοπρεπή ταχύτητα internet και να μην μου λένε από την εξυπηρέτηση ότι για να δω π.χ ένα βιντεάκι στο pc θα πρέπει να κλείσω το wifi μέχρι και του κινητού... (και που το έκλεινα βέβαια πάλι δεν έπαιζε το βίντεο). Όσο για το vdsl στην περιοχή που μένω ήρθε πρόσφατα και εννοείτε πως έχω κάνει αίτηση για ενεργοποίηση από τις 08/02. Το τελευταίο που μου είπαν την προηγούμενη εβδομάδα είναι ότι έχει καθυστερήσει η ενεργοποίηση γιατί μάλλον η καμπίνα ακόμα δεν είναι έτοιμη... με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

mike_871
27-02-18, 23:02
νομιζω αργησαν μια δεκαετια

Cha0s
27-02-18, 23:12
Η ανακοίνωση μιλάει για σύσταση.

Εκτός αν ξέχασα και τα Ελληνικά που ξέρω, δεν είναι ούτε οδηγία που γράφουν οι περισσότεροι, ούτε νόμος, ούτε τίποτα.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7

προτροπή ή συμβουλή σε κάποιον, για να ενεργήσει σε κάτι ή να υιοθετήσει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά

Με άλλα λόγια όπως το καταλαβαίνω με τις ορολογίες που έχει γραφτεί δεν είναι υποχρεωμένος κανένας ISP να κάνει τίποτα από αυτά.

Ας το κάνουν νόμο - να υποχρεωθούν όλοι να τον εφαρμόσουν - και μετά χαιρόμαστε...

puffy
28-02-18, 01:22
δεν καταλαβαινω το περιεχομενο της συστασης. στον οτε παντα ισχυει αυτο,
και σε εναλλακτικους αν καποιος πιανει πολυ κατω απο τα 50 παντα του δινουν τη δυνατοτητα υποβαθμισης σε dsl.
ειναι δικαιωμα του πελατη, ειναι τεχνικος λογος και εφαρμοζεται, καθως ουτως η αλλως θεωρειται υπαιτιοτητα παροχου οταν δεν μπορουμε να πιασουμε τα προβλεπομενα.

εκτος και αν ειναι προτροπη στους εναλλακτικους να δημιουργησουν περισσοτερα σκαλοπατια απο το εως 50 και το εως 24 που παρεχουν τωρα,
και να παρεχουν πακετα σε περισσοτερες ταχυτητες οπως κανει ο οτε και ακομα περισσοτερες πχ 4 8 16 24 30 40 50.
που δεν παιζει να το κανουν γιατι δεν θα βγαινουν οικονομικα, η αν το κανουν οι διαφορες στην τιμη αναμεσα στις κατηγοριες θα ειναι αστειες,


αν σεβονται την τσεπη μας ας τους κανουν και μια συσταση να μην παρεχουν μονο τοσο bloat πακετα τηλεφωνιας^^
με 85000 λεπτα προς ολους για να βαζουν παγια χωρις να γινεται χρηση.
που επισης δεν θα βγει τιποτα γιατι ποιος ειδε τη συσταση και δεν τη φοβηθηκε

Rage
28-02-18, 15:13
Και θα ιδρωσει το αυτι των εταιριων....

darkmoon
28-02-18, 18:11
Εγώ που είμαι δηλαδή 15 μέτρα από την καινούρια vdsl καμπίνα που βάλανε στο δρόμο μου είμαι τυχερός;

antonis34
28-02-18, 21:23
Θα πρεπε όπως δίνουν "έως 24 Mpbs", εμείς να πληρώνουμε "έως την τιμή τους".

NUTSIS
01-03-18, 13:50
Αυτα τα φιρμάνια ειναι σαχλαμάρες, λυπάμαι που το λέω.
Το ζήτημα ειναι να προστατεύσουν τον καταναλωτή από προσφορές-κομπίνες και δεν το κάνουν.
Θα έπρεπε να θεμελιώνεται δικαιωμα αποχώρησης με υπαιτιότητα του παρόχου αν δεν προσφέρεται η αντίστοιχη υπηρεσία που αναφέρεται στο συμβόλαιο.

Ετσι οπως το λένε, ενας πάροχος υπόσχεται Fiber 500/500 με κόστος 55 ευρω , vdsl100 με 50 ευρώ, vdsl 50 με 49 ευρώ και vdsl30 με 48 ευρώ. Συμβόλαιο 2 χρόνια.
Και δίνει πραγματικα μεχρι 100 στο 5%, 50 στο 50% και το υπόλοιπο ο,τι κάτσει. Και βέβαια δεν μπορει να φύγεις!!
Μεγάλη εξυπηρέτηση μας έκαναν, πολύ μεγάλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.