PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με cosmote adsl



Gianispirg
27-02-18, 15:00
Καλησπερα στην παρεα.Εχω ενα προβλημα με το ιντερνετ του Οτε.Ας τα παρουμε απο την αρχη.Η συνδεση ειναι 24 mbps.Επειδη μενω σε χωριο η μεγιστη που εχω ειναι γυρω στα 11 με 12.Ως εδω ολα καλα.Τις τελευταιες δυο βδομαδες παρατηρω αρκετες αποσυνδεσεις στο wifi αργο φορτωμα σελιδων κτλ.Ολα Αυτα συμβαινουν και με το ethernet.Βλεπω το εξης παραδοξο αν μπορω να το πω ετσι.Μετρωντας ταχυτητα με το wifi αλλα και με το καλωδιο με διαφορα προγραμματα speedtest κτλ η ταχυτητα που μετραει δεν ειναι καθολου σταθερη.Μια παιζει 10 μια στα 5 και παει λεγωντας.Εχω παρει δυο φορες μεχρι τωρα τηλεφωνο στον Οτε και τους λεω οτι κατι δεν παει καλα.Αυτοι επιμενουν οτι δεν υπαρχει προβλημα και λενε οτι η γραμμη κλειδωνει στα 14.Οταν επιμενω και ρωταω γιατι η ταχυτητα που μετραω και με τους δυο τροπους ειναι μικροτερη αρκετα καθως επισης και για τις αποσυνδεσεις η απαντηση ειναι μηπως ο υποολογιστης κανει αναβαθμιση κτλ.Με λιγα λογια αποφευγουν να απαντησουν ευθεως.Επειδη το θεμα παραμενει θα ξανακαλεσω.Παραθετω και τα στατιστικα της γραμμης.

ACTUAL UP/DOWN 1023/14163
ATTAINABLE UP/DOWN 1163/14464
NOISE MARGIN UP DOWN 13.7/9.4
LINE ATTENUATION UP/DOWN 14.8/25
OUTPUTPOWER UP/DOWN 12.4/18.2
ADSL2+ G992.3_Annex_K_ATM.

Οποιαδηποτε γνωμη θα βοηθουσε.ευχαριστω και συγνωμη που μακρυγορησα

puffy
27-02-18, 18:39
το σβησες λίγακι το modem αυτο το διβδομαδο μηπως εχει φαει κανα κολλημα?

Gianispirg
27-02-18, 22:30
Του εχω κανει τουλαχιστον δεκαπεντε χτες και προχτες αλλα και τις αλλες μερες.αλλαξα ολα τ καλωδια στο τηλεφωνο στο ρουτερ τα φιλτρα παρολα αυτα τιποτα δεν αλλαζει.οταν μιλησα με οτε μου ειπε οτι μπορει να παιζει και προβλημα με το ρουτερ.Αυτο που μου την δινει ειναι η διαφορα που εχω και μια απαντηση δεν δινουν.

sweet dreams
27-02-18, 23:20
Του εχω κανει τουλαχιστον δεκαπεντε χτες και προχτες αλλα και τις αλλες μερες.αλλαξα ολα τ καλωδια στο τηλεφωνο στο ρουτερ τα φιλτρα παρολα αυτα τιποτα δεν αλλαζει.οταν μιλησα με οτε μου ειπε οτι μπορει να παιζει και προβλημα με το ρουτερ.Αυτο που μου την δινει ειναι η διαφορα που εχω και μια απαντηση δεν δινουν.

Το Speedtest γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο (https://www.adslgr.com/forum/threads/918985-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80-%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CF%89?p=5876865#post5876865)και πάντα ενσύρματα.

Η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι πως είναι;; το σπίτι είναι μονοκατοικία;; στην είσοδο του καλωδίου του ΟΤΕ(υπάρχει κατανεμητής;; ) έχεις κάνει μέτρηση;;

Τα στοιχεία σου γενικά(σαν συγχρονισμός) είναι καλά.

Gianispirg
28-02-18, 00:06
Μονοκατοικια ειναι.το καλωδιο του οτε ερχεται σε κουτι.αλλαγμενο πριν δυο χρονια απο τον οτε.η καλωδιωση ειναι σχετικα καινουρια .τσεκαρα ολες τις μπριζες για χαλαρες επαφες κτλ δεν φαινεται κατι.εχω κανει και μετρηση εξω στο κουτι με κομμενη την υπολοιπη γραμμη με το καλωδιο οχι ασυρματα κατεβαζοντας αρχειο απο το ftp του οτε με ταχυτητα περιπου σττα 1000 kb/sec.παντως σημερα παρατηρησα και ενα βορυβο η βομβο αν το λεω σωστα στο τηλεφωνο ο οποιος παραμενει με οτι και αν δοκιμασα.επισης μετρωντας και την ταση της γραμμης ειναι στα 40 βολτ με κατεβασμενο ακουστικο και στα 6 βολτ οταν υπαρχει κληση.φυσιολογικο νομιζω .αν και χτες η ταση ηταν 30 με κατεβασμενο ακουστικο.επισης πριν απο λιγο παρατηρησα οτι τωρα το απογευμα επεσε και το noise margin απο 9.4 που ηταν χτες σε 8.8 και μετα απο λιγο σε 8.3 και εχει και cec errors 2800 στο download ενω μεχρι χτες δεν ειχε.τελος χτες το βραδυ εκανε και και κανα δυο αποσυνδεσεις γιατι ειδα το dsl na αναβοσβηνει.αυτα προς ωρας

sweet dreams
28-02-18, 00:16
Η τάση πρέπει να είναι
43 Vmin – 58 Vmax τα 30 δεν είναι καλά.

Για τον θόρυβο, κάνε δοκιμή και με άλλο splitter/φίλτρο/τηλέφωνο.

Τα λάθη στην γραμμή τα τσεκάρεις με αυτόν (https://www.adslgr.com/forum/threads/820677-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-crc-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-hec-erros?p=5418561#post5418561) τον τρόπο, αν έχεις πολλά υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.

Υπάρχει περίπτωση να έχουν δημιουργηθεί διάφορα προβλήματα λόγω της κακοκαιρίας.

Gianispirg
28-02-18, 13:40
Φαινεται οτι στρωνει λιγο.εκανα επανεκινηση ρουτερ χτες τα λαθη ειναι 70 απο χτες το βραδυ.βεβαια επεσε παλι το margin στο 8.πριν δυο χρονια ετσι ξεκινησε παλι και τελικα ηταν θεμα καλωδιου οτε και το αλλαξαν.ευχαριστω για τις απαντησεις σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.