PDA

Επιστροφή στο Forum : Off the record Επιβεβαίωση του προβλήματος



ace1774
04-06-07, 13:29
Μόλις πήρα πληροφόρηση μέσα από τη Tellas.Δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες.Το πρόβλημα δεν είναι σε κανένα server.

Το πρόβλημα είναι στα DSLAM και είναι γενικευμένο.Το κορυφαίο δε .

Εχουν μια ομάδα που προσπαθεί να το φτιάξει με την βοήθεια της Ιταλίας και δεν δίνουν χρονοδιάγραμμα ούτε στους δικό τους Τμήμα Σχεδιασμού Δικτύου.

Είναι για γέλια.Αρε νέο ΠΟΤΕ που βρήκαμε

DiM
04-06-07, 13:32
Φιλε μου γνωστό είναι το πρόβλημα και στο 1212 το λένε και ο φίλος ερμής το έχει πει πως το πρόβλημα είναι στα DSLAM της alcatel ...

supermario
04-06-07, 13:45
Μόλις πήρα πληροφόρηση μέσα από τη Tellas.Δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες.Το πρόβλημα δεν είναι σε κανένα server.

Το πρόβλημα είναι στα DSLAM και είναι γενικευμένο.Το κορυφαίο δε .

Εχουν μια ομάδα που προσπαθεί να το φτιάξει με την βοήθεια της Ιταλίας και δεν δίνουν χρονοδιάγραμμα ούτε στους δικό τους Τμήμα Σχεδιασμού Δικτύου.

Είναι για γέλια.Αρε νέο ΠΟΤΕ που βρήκαμε

Αν το εμαθες απο γνωστο σου, πες του οτι οι σοβαρες εταιριες βγαζουν και μια ανακοινωση οταν αντιμετωπιζουν γενικευμενα προβληματα. Ετσι για να δειχνουν οτι σεβονται αυτους που τους πληρωνουν....

Αν βεβαια, αν εισαι εταιρια-μπ*****λο, τοτε δεν κανεις τιποτα, οι υπευθυνοι ολων των τμηματων κρυβονται και αφηνεις να τρωει τα μπινελικια και τις καταρες των πελατων, χωρις υπηρεσιες, το τμημα εξυπηρετησης πελατων....

ace1774
04-06-07, 13:54
Τα είπα αλλά δεν είναι δικό τους θέμα.άλλα του εμπορικού που κάνουν κουμαντο

supermario
04-06-07, 14:06
Τα είπα αλλά δεν είναι δικό τους θέμα.άλλα του εμπορικού που κάνουν κουμαντο

Ε, ας πει λοιπον στο εμπορικο οτι ευτυχως που δουλευουν στην τελλας. Γιατι οπουδηποτε αλλου θα τους ειχαν διωξει με τις κλωτσιες, ετσι οπως εχουν χειριστει το προβλημα.

Και ας πει και στο εμπορικο, να κανει καμμια βολτα απο το φορουμ για να δουν ποσο καλα τα εχουν καταφερει, ποσοι δυσαρεστημενοι πελατες υπαρχουν και ποσοι την εχουν ηδη "κανει".

ace1774
04-06-07, 14:45
Ρε παιδιά για την πάρτη μου έτρεξα και ρώτησα εγώ.Και μετά είπα να τα πω και σε σας να βιώσουμε όλοι μαζί τον πόνο μας και την ξεφτίλα τους.

Μην πυροβολατε τον αγγελιοφόρο.

supermario
04-06-07, 14:51
Ρε παιδιά για την πάρτη μου έτρεξα και ρώτησα εγώ.Και μετά είπα να τα πω και σε σας να βιώσουμε όλοι μαζί τον πόνο μας και την ξεφτίλα τους.

Μην πυροβολατε τον αγγελιοφόρο.

Ουτε με σενα, ουτε με τον φιλο σου τα βαζουμε.

Απλα λεω οτι ΑΝ μπορει να πει 2 πραγματα ο φιλος σου, στους "φωστηρες" του εμπορικου τμηματος της τελλας, ας τα πει. Αν δεν μπορει, ας μην τα πει. Ετσι κι αλλιως χειροτερα δεν μπορουν να τα κανουν οι τυποι....(ελπιζω δηλαδη)

ace1774
04-06-07, 15:02
Δεν είναι φίλος μου.Κάποιος γνωστός μου είπε ότι έχει κάποιον και μπροστά μου τον πήρε τελ.Και άκουσα τι του είπε.

Και έμεινα με αυτά που άκουγα ειδικά το δεν ξέρουμε ποτέ θα το κάνουμε είναι όλα τα λεφτά.

Ιδια ακριβώς απάντηση με τον ΠΟΤΕ όταν τον ρωτάγαμε ποτέ θα αναβαθμισουν διασύνδεση BRAS - DSLAM

supermario
04-06-07, 15:30
Δεν είναι φίλος μου.Κάποιος γνωστός μου είπε ότι έχει κάποιον και μπροστά μου τον πήρε τελ.Και άκουσα τι του είπε.

Και έμεινα με αυτά που άκουγα ειδικά το δεν ξέρουμε ποτέ θα το κάνουμε είναι όλα τα λεφτά.

Ιδια ακριβώς απάντηση με τον ΠΟΤΕ όταν τον ρωτάγαμε ποτέ θα αναβαθμισουν διασύνδεση BRAS - DSLAM

ΟΚ. Σορρυ τοτε.

namygd
04-06-07, 16:52
alcatel;;;;; Ωχ!!!
γι αυτο δε δουλευει τοσο καιρο;

N0iZe
04-06-07, 17:26
Yeap, λέγεται εδώ και καιρό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο τελευταίο firmware της Alcatel-Lucent το οποίο και έχει περαστεί στα DSLAM της tellas. Οπότε και στην tellas περιμένουν λύση από την Alcatel.
ΥΓ: 30 λεπτά να πέσει η IP, όλε...

ace1774
04-06-07, 17:42
Γύρισα σπίτι πάτησα connect και μπήκα.Αντε να δούμε.

Στοίχημα ότι θα κρατήσει λιγότερο από μια ωρα

ace1774
04-06-07, 17:53
Και νίκησα.20 λεπτά και η γραμμή Down 2 εκτός και ξανά πάνω.

Αστα να πάνε

*)(&(*)^$^&$&^$%&*(%()^%)(& όπως έλεγε ο Asterix

redlemon.gr
04-06-07, 19:07
Οι τυποι ειναι για γέλια..
έστω οτι φταίει το νεο firmware, γιατί δεν περνάνε πάλι το παλίό;
ΜΠΑΑΑΑ... ΨΕΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..

nmakry
04-06-07, 19:19
"Με τη δύναμη της ΔΕΗ" τα έψησαν τα κακόμοιρα τα DSLAM! Κατ' ευθείαν στο δίκτυο υψηλής τάσης θα τα σύνδεσαν... :rofl::rofl::rofl:

ominus
04-06-07, 20:00
Οι τυποι ειναι για γέλια..
έστω οτι φταίει το νεο firmware, γιατί δεν περνάνε πάλι το παλίό;
ΜΠΑΑΑΑ... ΨΕΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..

ακριβως την ιδια απορια εχω και εγω.αν το προβλημα ειναι μονο το firmware γιατι δεν κανουν downgrade στο παλιοτερ που δουλευει;
και κατι αλλο: πως πας και αλλαζεις κατι που ειναι σημαντικο,σε ευρεια κλιμακα προτου δοκιμασεις να δεις αν δουλευει σε ενα μικροτερο ποσοστο;

ace1774
04-06-07, 21:33
Ok να το ξεκαθαρίσω.Φταίει το firmware....Δεν το αλλάξαν αρχικά.Το σύστημα άρχισε να καταρρέει όταν άρχισαν να προστίθενται

1.Νέοι συνδρομητές
2.Νεες κάρτες στα DLAM

Αυτή την στιγμή το καινούργιο firmware τρέχει μόνο σε ένα DSLAM

Στο ΚΑΛΑΜΑΚΙ.Εκαναν κανένα μήνα με πειραματισμούς και με αστεία αποτελέσματα

Godaemon
05-06-07, 03:01
Τα πραγματικά τεστ γίνονται πάντα στην πράξη υπό πραγματικές συνθήκες λειτουργίας.Αυτό δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση των της ΤΕΛΛΑΣ ή των ISP αλλά γενικότερα.
Πάντα γίνονται beta tests αλλά πολλές φορές μόλις γίνει lauch κάτι καινούργιο που έχει περάσει τους ελέγχους τυγχαίνει να σκάει...
Αυτό είναι ένα αναμενόμενο σενάριο και κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει.

Το θέμα δεν είναι αυτό κατά την γνώμη μου.Αυτό που μετράει και δείχνει πόσο μάγκας είσαι είναι το πόσο γρήγορα θα καταφέρεις να λύσεις ένα τέτοιο πρόβλημα ευρείας κλίμακας που πλέον επηρεάζει τους συνδρομητές σου και την παροχή των υπηρεσιών σου.

Τώρα αν η ALCATEL έχει κρεμάσει την ΤΕΛΛΑΣ ή δεν ξέρω και εγω τι άλλο.. τι να πώ.
Μην ξεχνάμε και τα προβλήματα που είχε κάποτε ο ΟΤΕ με τα Siemens DSLAM... 3 μήνες περίμενα να τα αποκαταστήσουν θυμάμαι γιατί έπεφτα σε ένα απο αυτά που είχανε πρόβλημα.
:rolleyes:

ace1774
05-06-07, 09:30
Και θυμηθείτε επίσης πόσο καιρό έκανε να αναβαθμίσει η ΑΝCO τα alcatel του ΟΤΕ στις νέες ταχυτητες

Reorx
05-06-07, 11:07
δηλαδη το καλαμακι ειναι οκ τωρα ace1771?

ace1774
05-06-07, 12:26
Απο όσο ξέρω ναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.