PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτοχοι χριστουγ. προσφοράς AdslInAΒox ΠΡΟΣΟΧΗ!



nikgr
04-06-07, 13:43
Είχα αγοράσει ένα box τέλος Δεκέμβρη σε ταχύτητα 1024Κ με 7μηνη διάρκεια (5+2μήνες λόγω της προσφοράς "ΑΠΟΣΥΡΣΗ" για προηγούμενη χρήση ΕΠΑΚ)

Το πακέτο μου λήγει σε 2μήνες , αφού τέλος Ιούλη συμπληρώνονται οι 7μήνες.

Πριν 4μέρες όμως έλαβα χρεωστικό από τη forthnet για να πληρώσω Ιούνιο και Ιούλιο ως αορίστου... :hmm:

Σίγουρος ότι πρόκειται για άλλο ένα απο τα μύρια λάθη του λογιστηρίου τους απευθύνθηκα σε έναν αντιπρόσωπό τους για να διαλευκάνω το θέμα.

Έλα όμως που είχαν "ξεχάσει" τη χριστουγεννιάτικη προσφορά τους και ισχυρίζονταν ότι δεν ισχύουν οι επιπλέον 2μήνες της προσφοράς απόσυρσης για boxάκια!! :closed:

Χρειάστηκε να τους στείλω με screenshot την ανακοίνωση της εταιρείας τους στην παρακάτω σελίδα για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας:
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=183244


Kαι ερωτώ: Ήταν απλώς αφηρημάδα ή εσκεμμένο λάθος?
Πόσοι ακόμα χρήστες της Χριστουγ. προσφοράς κλήθηκαν να ξαναπληρώσουν ως αορίστου τους 2μήνες δώρο της προσφοράς ΑΠΟΣΥΡΣΗ? :down:

nikgr
17-06-07, 21:46
Παιδιά θέλω μια βοήθεια απο κάποιον mod ή κάποιον άλλο που μπορεί να βοηθήσει.

Θέλω αν έχει κρατήσει κάποιος με screenshot το τί περιελάμβανε η προσφορά της "απόσυρσης" της forthnet του Δεκεμβρίου.

Tαλαιπωρούμαι αφάνταστα τις τελευταίες 20μέρες είτε σκοπίμως είτε απο άσχετους υπαλλήλους της forthnet.

Eίχα αγοράσει την χριστουγ. προσφορά Δεκεμβρίου που περιελάμβανε 5+2μήνες για ταχύτητα 1024 εφόσον επισύναπτες και έναν αναλυτικό λογαριασμό ΟΤΕ όπου να φαίνονταν παλαιότερη χρήση ΕΠΑΚ.

Τους 2μήνες δώρο της προσφοράς δεν μου τους καταμέτρησαν και αρχικά ακούγα ότι η προσφορά δεν ίσχυε για adsln in box (για τί ίσχυε άραγε?)

Μετά άκουσα και το εξής κουλό: Ότι η προσφορά απόσυρσης ίσχυε μόνο για παλαιότερους συνδρομητές ΕΠΑΚ της forthnet μόνο.

Έλεος δηλαδή... Μετά για ποιόν λόγο ζητούσαν τον Δεκέμβρη τον αναλυτικό λογαριασμό του ΟΤΕ για να διαπιστώσουν μονάδες ΕΠΑΚ αφού ίσχυε μόνο για δικούς τους συνδρομητές dialup?
Θυμάμαι μάλιστα ότι μετά απο κάποια βδομάδα η προσφορά ίσχυε για όλους και δεν ζητούσαν καν αναλυτικό λογαριασμό ΟΤΕ.

Αν έχει κάποιος κάποιο screenshot με την προσφορά απόσυρσης θα με υποχρέωνε...
Δυστυχώς απ' ότι κατάλαβα πρέπει να κρατούμε σε screenshots τους όρους της κάθε προσφοράς.

Παλεύω 20μέρες τώρα για να αποδείξω τα αυτονόητα...

29gk
17-06-07, 21:58
Γιατι δεν ζητας απο αυτους να σου στειλουν το αντιτυπο η συμβολαιο η screenshot η φωτοτυπια του δεκεμβριου που αναφερει ειτε την δικη σου ειτε την δικη τους εκδοχη ?

Μιλω σοβαρα. Ζητησε τους , καλυτερα γραπτως, την συγκεκριμενη προσφορα για να σου αποδειξουν το "λαθος" σου.

Εννοειται πως θα τους ενημερωσεις πως οτι σου σταλει θα το αντιπαραβαλλεις με το δικο σου. Δεν νομιζω να επιμεινουν.

nikgr
17-06-07, 22:09
29gk το συμβόλαιο το έχω, απλά δεν γράφει τίποτα για την χριστουγ. προσφορά γιατί δεν τυπώνουν στα boxάκια ειδικό έντυπο συμβολαίο για την κάθε προσφορά.

Το συμβόλαιο γράφει απλά 2μηνη 1024Κ, παρ' όλο που η προσφορά Χριστουγέννων ήταν για 2+3μήνες +2μήνες της απόσυρσης. (7μήνες για 1024δηλαδή ή 8μήνες για 768Κ στην τιμή των 117euro)

Δες και το attachment στο 1ο post μου απ' το site τους. :(

29gk
17-06-07, 22:35
Αν επιμεινουν να επιμεινεις και εσυ. Και αν δεις πως δεν βγαζεις ακρη πηγαινεις ειτε στο ΙΝΚΑ για βοηθεια ειτε στο Υπ. Εμποριου στο οποιο σιγουρα ειναι κατατεθειμενη η προσφορα.

nnn
18-06-07, 22:24
Την πάτησαν :whistle:
http://209.85.135.104/search?q=cache:7ORbmUwWkkUJ:www.forthnet.gr/templates/redirect.aspx%3Fp%3D180098+adsl+in+a+box+%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%85%CF%81%CF%83%CE%B7&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr&client=firefox-a

Απόσυρση τώρα των Dial Up και «Δωρεάν Internet» συνδέσεων με ADSL in a box 768 και 2 επιπλέον μήνες ΔΩΡΟ!
06/11/2006

Όλοι όσοι συνδέονται στο internet με πρόσβαση τύπου Dial Up ή «Δωρεάν Internet», έχουν τώρα τη δυνατότητα να αναβαθμίσουν τη σύνδεσή τους σε ΑDSL, με ταχύτητα 768 και να απολαμβάνουν έτσι ταχύτατη πλοήγηση με τον πλέον οικονομικό τρόπο για 8 μήνες.

Η FORTHnet προσφέρει σε όλους όσους συνδέονται στο internet με πρόσβαση τύπου Dial Up (PSTN / ISDN) ή «Δωρεάν Internet» (κλήσεις 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ), τη δυνατότητα να «αποσύρουν» τη συνδρομή τους και να την αναβαθμίσουν σε ADSL in a box στα 768, μόνο με 14,6 € / μήνα και όλα πληρωμένα, για 8 ολόκληρους μήνες.

Για να επωφεληθούν οι ενδιαφερόμενοι χρήστες της «απόσυρσης», το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να στείλουν στην εταιρία, μαζί με την αίτηση που θα βρουν στη συσκευασία του ADSL in a box, τη φωτοτυπία του τηλεφωνικού τους λογαριασμού με την ανάλυσή του, όπου θα φαίνεται η χρέωση κλήσεων internet (ΕΠΑΚ) ή κλήσεων 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ (κλήσεις σε τρίτα δίκτυα).

Με αυτή την προσφορά, η FORTHnet προσκαλεί όσους δεν έχουν περάσει ακόμη στον κόσμο της ευρυζωνικότητας, να γνωρίσουν την ταχύτητα του ADSL με σταθερή μηνιαία χρέωση για απεριόριστες ώρες σερφάρισμα και τελικά, να κερδίσουν στο μηνιαίο τηλεφωνικό τους κόστος.

Η προσφορά θα διαρκέσει από 1 έως 30 Νοεμβρίου 2006 και αφορά νέους συνδρομητές FORTHnet ADSL.

Επισημαίνεται ότι η τιμή αγοράς του ADSL in a box είναι 117 € και ότι αντίστοιχη προσφορά ισχύει και για το ΑDSL in a box Plus, με τιμή αγοράς 189 € για 8 μήνες.


http://209.85.135.104/search?q=cache:-n4pVnNgvSsJ:www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx%3Fp%3D183257+adsl+in+a+box+%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%85%CF%81%CF%83%CE%B7&hl=el&ct=clnk&cd=2&gl=gr&client=firefox-a


Η FORTHnet συνεχίζει την απόσυρση των Dial Up και «Δωρεάν Internet» συνδέσεων με ADSL in a box 768
12/12/2006

Έως τις 15/01/2007 παρατείνεται η προσφορά της FORTHnet για «απόσυρση» των συνδέσεων στο internet με πρόσβαση τύπου Dial Up (PSTN / ISDN) ή «Δωρεάν Internet» (κλήσεις 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ), με ΑDSL in a box 768 για 8 μήνες.

Η FORTHnet προσφέρει έως τις 15/01/2007 σε όλους όσους συνδέονται στο internet με πρόσβαση τύπου Dial Up (PSTN / ISDN) ή «Δωρεάν Internet» (κλήσεις 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ), τη δυνατότητα να «αποσύρουν» τη συνδρομή τους και να την αναβαθμίσουν σε ADSL in a box στα 768, μόνο με 14,6 € / μήνα και όλα πληρωμένα, για 8 ολόκληρους μήνες.

Επιπλέον, η συγκεκριμένη προσφορά ισχύει πλέον και για την ταχύτητα 1024. Έτσι, η συνολική διάρκεια των ADSL in a box & ADSL in a box Plus στα 1024 διαμορφώνεται πλέον στους 7 μήνες (5 +2 μήνες δώρο).

Για να επωφεληθούν οι ενδιαφερόμενοι χρήστες της «απόσυρσης», το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να στείλουν στην εταιρία, μαζί με την αίτηση που θα βρουν στη συσκευασία του ADSL in a box, τη φωτοτυπία του τηλεφωνικού τους λογαριασμού με την ανάλυσή του, όπου θα φαίνεται η χρέωση κλήσεων internet (ΕΠΑΚ) ή κλήσεων 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ (κλήσεις σε τρίτα δίκτυα).

Επισημαίνεται ότι η τιμή αγοράς του ADSL in a box είναι 117 € και ότι αντίστοιχη προσφορά ισχύει και για το ΑDSL in a box Plus, με τιμή αγοράς 189 € για 8 μήνες.


:whistle:

nikgr
18-06-07, 23:19
:p Ευχαριστώ πολύ nnn !
Είσαι τσάκαλος!! :respekt:

Περιμένω εδώ και 20μέρες μια γραπτή απάντηση (και συγγνώμη) στους ισχυρισμούς των ασχετων υπαλλήλων τους και ακόμα να πάρω απάντηση.

Το 4ο email μου μάλλον θα πρέπει να είναι με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ...
Να δούμε πόσες βδομάδες θα χρειαστούν μετά για να μου απαντήσουν, μιας και λαμβάνουν χιλιάδες mails καθημερινά όπως μου είπαν. :evil:

Δηλαδή πρέπει να κρατάμε screenshots απ' την κάθε προσφορά τους για να βρούμε το δίκιο μας?
Σε πόσους ακόμα έστειλαν λογαριασμό για να πληρώσουν τους 2 ή 3μήνες δώρο της απόσυρσης?

nnn
18-06-07, 23:22
:oneup:

Δεν ξέρω αν μπορείς να πας από εκεί απευθείας,μόνο έτσι θα κάνεις δουλειά.

nikgr
18-06-07, 23:42
Δυστυχώς δε μένω Αθήνα. Μένω Λάρισα.
Πήγα στην εκπρόσωπο της forthnet στη Λάρισα και έδωσα αγώνα για να την πείσω ότι η προσφορά της απόσυρσης ίσχυε για τα boxακια.
Αυτή μου έλεγε ότι δεν ισχύει για τα adslinabox και να απευθυνθώ στο eshop που αγόρασα το box!
Ήμαρτον δηλαδή! :rofl:

Πήρε και τηλέφωνο σε συνάδελφό της στην Αθήνα (η οποια αυτή προφανώς έκανε το λάθος να εκδώσει λογαριασμό αορίστου για τους 2μήνες δώρο) και ελεγε κι εκείνη ότι δεν ισχύει για boxακια και είναι μόνο για παλιους συνδρομητές forthnet!

Zήτησα μια γραπτη απάντηση στα 3email που τους έχω στείλει μέχρι τώρα εδώ και 20μέρες και απάντηση καμία...
Πρέπει να πάρω το τρένο δηλαδή και να κατέβω Αθήνα 350χιλιόμετρα για να βρω το δίκιο μου?

nnn
18-06-07, 23:43
Κάναν λάθος και προσπαθούν να καλυφθούν μάλλον.

nikgr
18-06-07, 23:54
Κι εγώ τί φταίω?
Μια συγγνώμη δεν οφείλουν?

Και πόσο θα πρέπει να περιμένω ακόμα? Να μου έρθει και ο επόμενος 2μηνος αορίστου λογαριασμός επειδή "λαμβάνουν χιλιάδες email καθημερινά" ?

Ήδη τους έχω στείλει απο αρχές Ιουνίου (2μήνες πριν τη λήξη του box και όχι έναν) ότι δεν επιθυμώ να συνεχίσω σε αοριστου.

Αυτοί μπορεί να πατάνε ένα delete και να τα σβήνουν τα emails... Εγώ πώς θα αποδείξω μετά ότι ζήτησα ήδη διακοπή?

nnn
19-06-07, 00:01
Με Αθήνα έχεις μιλήσει απευθείας ?

nikgr
19-06-07, 00:15
Mϊλησα πριν καμια βδομάδα και μου έλεγε πάλι η υπάλληλος ότι δεν ισχύει για boxάκια και ότι ήταν μόνο για παλιούς συνδρομητες.

Γι' αυτό δίνω έκταση στο θέμα. Αν ήταν ένας υπάλληλος της Λάρισας θα έλεγα ότι απλά είναι άσχετος.
Όταν όμως παίρνει τηλέφωνο στην Αθήνα και της λένε τα ίδια και μετά απο καμια βδομάδα παίρνω κι εγώ και μου λένε πάλι τα ίδια κάτι δεν πάει καλά...

Ζήτησα μια ενυπόγραφη γραπτη επίσημη απάντηση και μου είπαν να κάνω υπομονή γιατι είναι άλλο τμήμα που απαντάει στα mails και δέχονται καθημερινά χιλιάδες.

Μου είπαν να πληρώσω το συγκεκριμένο λογαριασμό γιατί δε γίνεται να ακυρωθεί και θα γίνει κάποιος συμψηφισμός αν είναι σε επόμενο...
Αυτά εμένα μου ακούγονται λόγια του αέρα και κανείς δεν μου εγγυάται ότι δε θα μου έρθει και το επόμενο 2μηνο κανονικός λογαριασμός αόρίστου.

Εξάλλου είχα σκοπό να διακόψω με το τέλος του box.

Yπάρχει και 2ο λάθος τους όμως όπου ενώ στον wizard φαίνεται ότι η συνδρομή μου ενεργοποιήθηκε 28Δεκέμβρη, στυν υπηρεσία "αναλυτικών στοιχείων σύνδεσης" φαίνεται να ξεκίνησε η συνδρομή μου 9μέρες νωρίτερα. (19Δεκέμβρη)
Τους το είχα επισημάνει απ' την πρώτη μέρα και μου είπαν προφορικά να μην το λαμβάνω υπ'οψιν μου...
Έλα όμως που τελικά μου έφαγαν 2,5μήνες σχεδόν αφού ολα τα λάθη ήταν εις βάρος μου...
Έτσι αντί να λήξει 27Ιούλη έληξε 18Μαιου...

nnn
19-06-07, 00:26
Στείλε τους λοιπόν νέο mail (με αποδέκτη την ΕΕΤΤ) με συνημμένες τις 2 σελίδες,πιστεύω θα ξεμπερδέψεις.

contime
19-06-07, 00:33
Αμα ειναι στειλε τους και ενα μαιλ (στη φορθνετ εννοω, ισως να μη χρειαστει να μπλεξεις την εεττ) με τις σελιδες που βρηκε ο nnn, και πες μας εξελιξεις ;)

nikgr
19-06-07, 01:41
contime έχω ήδη στείλει 3 και δεν απάντησαν σε κανένα εδω και 20μέρες
Τί θα αλλάξει αν στείλω και ενα 4ο και 9ο?

Πόσες βδομάδες θέλουν για να απαντήσουν σε 1mail ?

Θα περιμένω καμια 10αρια μέρες ακόμα να συμπληρωθεί μήνας και μετά θα τα ξαναπούμε... :twisted:

contime
19-06-07, 12:43
Εχεις δικιο...απλα το ειπα γιατι και η εεττ θελει το χρονο της...να παρεις αριθμο προτοκολου κτλ κτλ. Το κακο ειναι οτι εισαι Λαρισα...αν ησουν εδω και πηγαινες απο τα γραφεια τους δε θα μπορουσαν να σε αποφυγουν και θα σου εδιναν μια απαντηση ηθελαν δεν ηθελαν...;)
Παντως ειμαι πολυ περιεργος για την εκβαση της υποθεσης.

terper
19-06-07, 12:57
Και τα Links όπως εξακολουθούν να υπάρχουν στο site τους...

Αρχική προσφορά
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=179014

Ανακοίνωση παράτασης και τροποποίησης ώστε να ισχύει και για την 1024
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=183257

nikgr
19-06-07, 14:06
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την προιστάμενη της forthnet εξακολουθούσε να υποστηρίζει ότι η προσφορά ίσχυε για παλιούς χρήστες ΕΠΑΚ forthnet.

Eνημέρωσα την ΕΕΤΤ γραπτώς με screenshots απ' την προσφορά "απόσυρση" και περιμένω την απάντησή τους, γιατί σίγουρα δεν είμαι το μόνο θύμα.
Αν ήταν ένα τυχαίο λάθος θα το δεχόμουν.

Την κοροιδία όμως δεν την δέχομαι.

contime
19-06-07, 14:50
Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω...Ειναι ηλιθιοι ή τσαρλατανοι??? Ειδαν το screenshot και παλι συνεχισαν το βιολι τους?
Πρεπει να παει στην εεττ για να αποδειχθει το αυτονοητο?

izam
19-07-07, 02:49
Συνδέθηκα με box 768 "απόσυρση ΕΠΑΚ" 12 Δεκέμβριου 2006 και μου στείλαν λογαριασμο για το διμηνο από 13 Ιουνίου εώς 12 Αυγούστου. Δηλαδή 6+2=6 :rofl: να χαίρονται το λογιστήριο τους .
Πήρα τηλέφωνο στη εξυπηρέτηση πελατών ,ο υπάλληλος μου είπε να περιμένω και σε 10 λεπτά μου απάντησε: "μίλησα με προιστάμενο, θα πληρώσετε κανονικά αυτό το λογαριασμό και ο επόμενος θα γίνει πιστωτικό" :crazy: .
Σήμερα πέρασα απο τα γραφεία της Θεσσαλονίκης και πήρα μία αίτηση διακοπής (δεν τη συμπλήρωσα) να βρίσκεται καλού κακού .
Αυτό τον λογαριασμό πάντως δεν το πληρώνω μέχρι να έρθει και ο επόμενος για να δω τι παιζει, γιατί αν διακόψω τώρα θα φαίνεται ότι τους χρωστάω 37 ευρώ. :eek:
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με ανάγκασαν να ψάξω στα καταστήματα για προσφορές σύνδεσης, λόγω καλοκαιριού μοιράζουν 250άρηδες σκληρούς, TVtuner κτλ . :clap: Οπως λέει και ο σοφός λαός "έχει και αλλού πορτοκαλιές...."

@ ADSLgr.com All rights reserved.