PDA

Επιστροφή στο Forum : proxy.forthnet.gr - ΜΑΚΡΙΑ!!!



johnvam
07-11-04, 11:05
O proxy της Forthnet σέρνεται...

Έχω σχεδόν 5 μήνες Forthnet και πάντα χρησιμοποιούσα τον proxy! Εδώ και 2 εβδομάδες είναι πιο αργός κι απο την καθυστέρηση... Οι σελίδες ανοίγουν σαν γραμμή 56Κ, ενώ χωρίς τον proxy οι σελίδες πέφτουν φέτες...

Υπάρχει άλλος που να το έχει διαπιστώσει αυτο?

del_ahmettt
07-11-04, 12:33
Και εγώ εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ακριβώς για το διάστημα που περιγράφεις, ωστόσο δε συμβαίνει συνέχεια, αλλα πιθανότατα σε ώρες αιχμής. Πχ τώρα παει μια χαρα! 8)

pelasgian
07-11-04, 12:46
και εγώ το διαπίστωσα χθες. Ακριβώς όπως το είπες. Επειδή απόρησα, έψαξα και βρήκα ότι αν αλλάξεις το MTU size σε 1464 πέφτει ακόμα πιο «φέτες».

@johnvam μαμάτε, μαμάτε, κάνει καλό! :mrgreen:

Alekos
07-11-04, 13:05
Να ρωτήσω δύο άσχετα πράγματα...
1) πως ενεργοποιώ τον Proxy της forthnet και
2) πως αλλάζω το MTU Size;

johnvam
07-11-04, 14:46
ναι πράγματι τί είναι το MTU size και πώς το αλλάζει κανείς..?

JohnGR
07-11-04, 15:11
@Alekos :arrow: http://www.adslgr.com/forum/thread4031.html

@johnvam :arrow: http://www.adslgr.com/forum/thread6006.html

johnvam
07-11-04, 15:22
thank you!

Crosstalk
07-11-04, 23:26
Και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα με τον σερβερ μεχρι που απελπιστηκα και τον απενεργοποιησα!

Crystal-Flavor
25-11-04, 23:24
τα proxy για ανώνυμη πρόσβαση κάνουν και αυτά slowdown?

ΕΡΜΗΣ
25-11-04, 23:41
Και όχι μόνο αυτό αλλά αυτά τη μηχανήματα(proxy servers) δεν περιέχουν όλες τις σελίδες του internet. Περιέχουν τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες και τις πιο δημοφιλείς!! Άν υποθέσουμε ότι υπάρξει το οποιοδήποτε πρόβλημα ή delay μεταξύ του Η/Υ σας και του proxy που χρησιμοποιείτε τότε δεν έχετε καμία επαφή με το δίκτυο και πάντα θα βγάζει λευκή σελίδα ο φυλλομετρητής-browser

KyR-X
25-11-04, 23:49
MTU Maximum Transmission Unit
TTL Time To Live
RWIN Receive Window

Είναι ρυθμίσεις του TCP/IP στην Registry των Windows και δίνουν καλύτερο throughput.
Στο downstream δίνουν καλά αποτελέσματα οχι όμως και στο upstream γιατί γί'αυτό δεν υπάρχουν ρυθμίσεις.
Η εκπομπής και λήψη στη σύνδεση μας χωρίζεται σε πακέτα που δημιουργούνται απο το modem μας και αποστέλωνται σε ομάδες πακέτων (bursts), όταν ενα πακέτο TCP/IP λαμβάνεται μισό, πρέπει να ξανα αποσταλεί. Για παράδειγμα στα Win 95 το MTU είναι ρυθμισμένο στα 1500 bits αλλά οι servers στα dialup modems στέλνουν 576 bits, οπότε δυο πακέτα θα ληφθούν με σύνολο 1162 bytes ώτσε ενα τρίτο πακέτο απο 576 bits δεν θα ταιριάξει στα εναπομείναντα 386 bits. Οπότε ρυθμίζωντας το MTU στα 576 σε μια DialUp θα αποκτίσουμε καλύτερη συμπεριφορά στο data stream.

Tο RWIN συνληθως δεν έχει μεγάλες ή καθόλου διαφορές με διαφορετική ρύθμιση, συνήθως άλλοι λένε οτι πρέπει να διπλασιάζεται ο αριθμός του ως προς τη ρύθμιση, άλλοι να γίνεται υπερβολικά μεγάλοτ ο νούμερο αλλά συνήθως με υπερβολικά νούμερα η απόδοση πέφτει.

Το TTL είναι ρύθμιση ως προς τον αριθμό "αναπίδησης" των πακέτων, ουσιαστικά δεν έχει ακόμη ουσία η ρύθμιση του, ίσως σε πολλύ μεγάλα bandwidth που εδω ακόμη δεν έχουμε.

Ο καλύτερος τρόπος να βρούμε τις σωστές ρυθμήσεις είναι να πειραματιστούμε. Αν έχουμε πρόγραμμα που έχει κάνει tweak στη Registry των Windows με DialUP στο παρελθόν πριν ενεργοποιήσουμε το DSL, πρέπει οι προηγούμενες ρυθμήσεις να έχουν ξαναγυρίσει στο κανονικό των windows, αλλιώς δεν θα έχουμε το μέγιστο της συμπεριφοράς απο το TCP/IP μας.

Επίσης, υπάρχει διαφορετική ρύθμιση απο modem σε modem και απο κατάσταση γραμμής σε κατάσταση γραμμής..όπως και απο Windows σε Windows..όπως και απο χρήστη σε χρήστη..(ουφ) Γενικά κάνετε οτι σας φωτίσει ο Θεός. :lol:

KyR-X
25-11-04, 23:56
τα proxy για ανώνυμη πρόσβαση κάνουν και αυτά slowdown?

Ναι. Αφού συνήθως πρέπει να γίνει πρόσβαση απο δυο τρία διαφορετικά proxy για να γίνει αποτελεσματικό anonymizing. Συνήθως χρειάζωνται πολλά proxy μαζί, για να καλυφθούν πλήρως τα ίχνη της σύνδεσης σου. Με το ρυθμό που ανοίγουν και κλείνουν αυτοί οι servers είναι δύσκολο μακροπρόθεσμα να παραμείνεις ανώνυμος με τις ίδιες ρυθμήσεις. Υπάρχουν βέβαια services που υπόσχωνται πλήρης ανωνυμοποίηση αλλά εγω προσωπικά δεν θα τους εμπιστεβώμουνα.

sdikr
26-11-04, 00:54
MTU Maximum Transmission Unit
TTL Time To Live
RWIN Receive Window

Αν έχεις nt-class λειτουργικό είναι καλύτερα να τα αφήσεις στα default (δηλαδή να μην τα πειράξεις) τα βρίσκουν αυτόματα.

Πχ αν βάλεις χαμηλό rwin οι σελίδες θα δίχνουν να πετάνε, αλλά τα μεγάλα download θα έχουν μεγάλο packet loss.

Διαφορά στα ping δεν θα δείτε (εκτός αν το 3-6 ms είναι διαφορά για εσάς)
ρίξτε και μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/thread6006.html, ευτηχώς υπάρχει και εντολή που αν το παρακάνετε με το tweak να το επαναφέρει στα default

@ ADSLgr.com All rights reserved.