PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά, το Port Forward δεν λειτουργεί...



birbilis
02-03-18, 17:12
Εδώ και 3 χρόνια και μέχρι χθές το remote desktop και η ipcam δούλευαν μια χαρά. Από χθές το βράδυ δεν έχω πρόσβαση από έξω.
Έκανα reboot το Speedport Entry 2i, έκανα τα πάντα reboot αλλά τίποτα.
Τα 2 ports δείχνουν κλειστά και στα checktools...
Υποψιάζομαι κάτι έχει κάνει η cosmote...:mad:
Κάποια ιδέα?

sweet dreams
02-03-18, 19:04
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/916301-%CE%A4%CE%B9-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-IP-%CF%84%CE%BF%CF%85-ConnX) και αν συμβαίνει το ίδιο πάρε τηλέφωνο να στο αλλάξουν.

coldwhim
28-04-18, 00:42
Βρήκες καμια λύση; Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

sweet dreams
28-04-18, 09:09
Aυτό που λέμε πιο πάνω το κοίταξες;;

NetJim
28-04-18, 11:53
Καλημέρα σε όλους , μήπως έχετε ip τύπου 94.66.xxx.xxx , αν ναί πάρτε τηλ και πείτε να σας αλλάξουν σε δυναμική.
Είχα το ίδιο θεματάκι και μου το έφτιαξαν σε 1 λεπτό . Επίσης λογικά αν έχετε το speedport , για κάποιον λογο δεν δείχνει τις nat ip 100.χχχ.χχχ.χχ η 192.χχχ χχ .
Έκει που έχει ipv4 και dns τα έχει όλα 0.0.0.0, και εμένα οτι είχε να κάνει με ports ήταν εκτός .

coldwhim
28-04-18, 12:35
Αρα απλά τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω οτι δεν δουλεύουν ποια τα ports;
Επίσης, η ip είναι τύπου 94.64.xxx.xxx. Τώρα τι πρέπει να τους πώ εγώ; Να αλλάξουν την Ip σε δυναμική ή οτι δεν δουλεύουν τα ports; Θα καταλάβουν τι πρόβλημα έχω αν τους πω μονο αυτα τα δύο;

NetJim
28-04-18, 17:32
Την καλησπέρα μου ! Ναί Παίρνεις ενα τηλ στο 13888 , και επιλέγες για τεχνική υποστίριξη κλπ.
Αν δείς οτι η αναμονή είναι μεγάλη έχει και επιλογη να σε πάρουν όταν έρθει η σειρά σου για εξυπηρέτηση , είτε σε ένα σταθερό , είτε σε κάποιο κινητό που θα δηλώσεις εκείνη την στιγμή .
Ζητάς να μπείς σε κανονική ip , θα το καταλάβουν μην ανησυχείς .
Κάνεις μετα ενα rr το ρουτερ και είσαι κομπλε !!!

sweet dreams
28-04-18, 17:54
Αρα απλά τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω οτι δεν δουλεύουν ποια τα ports;
Επίσης, η ip είναι τύπου 94.64.xxx.xxx. Τώρα τι πρέπει να τους πώ εγώ; Να αλλάξουν την Ip σε δυναμική ή οτι δεν δουλεύουν τα ports; Θα καταλάβουν τι πρόβλημα έχω αν τους πω μονο αυτα τα δύο;

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα και δεν ξέρουμε τι συμβαίνει και τι να ζητάμε.
Μπες στο μενού του ρούτερ και κοίταξε την εξωτερική IP που έχεις, μετά μπες στο WhatIsMyIPAddress (https://whatismyipaddress.com/) και δες και εκεί τι IP σου δείχνει ότι έχεις, αν οι IP's δεν ταιριάζουν πάρε τον πάροχο και πες μόνο αυτό, ότι άλλη IP βλέπεις στο ρούτερ και άλλη βλέπεις στο WhatIsMyIPAddress, θα καταλάβουν να σου κάνουν την αλλαγή.
Αν βλέπεις την ίδια IP σημαίνει ότι κάτι έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις ή είναι ενεργοποιημένη η αυξημένη ασφάλεια του παρόχου, γράψε για καινούργιες οδηγίες.

coldwhim
28-04-18, 18:14
Μπήκα και είδα οτι έχουν την ίδια Ip, το θέμα όμως είναι οτι είχα ήδη κάνει portforward και δούλευε μια χαρά. Τώρα ξαφνικά δεν δουλεύει για κανένα απο τα pc στο δίκτυο.

sweet dreams
28-04-18, 18:23
Αφού λειτουργούσε κανονικά μπορεί να έγινε κάποια αναβάθμιση και να χάλασε τις ρυθμίσεις ή να κόλλησε το firmware, κάνε ένα Hard Reset και κάνε τις ρυθμίσεις από την αρχή.

coldwhim
28-04-18, 22:33
Έχω ηδη κανει factory reset, καμια αλλαγη ομως...

sweet dreams
28-04-18, 22:39
Ποιες πόρτες έχεις ανοίξει και σε τι συσκευή;; ανέβασε screenshots από τις ρυθμίσεις, το DDNS το έχεις δοκιμάσει;; λειτουργεί;;

sdikr
28-04-18, 23:02
Μπήκα και είδα οτι έχουν την ίδια Ip, το θέμα όμως είναι οτι είχα ήδη κάνει portforward και δούλευε μια χαρά. Τώρα ξαφνικά δεν δουλεύει για κανένα απο τα pc στο δίκτυο.

Τώρα εδώ που μιλάμε δηλαδή έχεις Ip που ξεκινάει απο 94.χχ;

coldwhim
29-04-18, 01:47
Τώρα εδώ που μιλάμε δηλαδή έχεις Ip που ξεκινάει απο 94.χχ;

Ναι εχω ip που ξεκιναει με 94.64.xxx.xxx

- - - Updated - - -

Andreaslar
29-04-18, 03:34
Η 94.66 ΔΕΝ είναι ΝΑΤ. 94.66 εδώ κ όλα παίζουν κομπλέ

coldwhim
29-04-18, 21:40
Ποιες πόρτες έχεις ανοίξει και σε τι συσκευή;; ανέβασε screenshots από τις ρυθμίσεις, το DDNS το έχεις δοκιμάσει;; λειτουργεί;;
Αυτές τις ρυθμίσεις ενοείς;
https://gyazo.com/16016f8b3407e47a45285f933ad41c74

- - - Updated - - -


Ποιες πόρτες έχεις ανοίξει και σε τι συσκευή;; ανέβασε screenshots από τις ρυθμίσεις, το DDNS το έχεις δοκιμάσει;; λειτουργεί;;

Και όχι το DDNS δεν το έχω δοκιμάσει, τι είναι ακριβώς αυτό;

sweet dreams
29-04-18, 21:44
Γιατί χρησιμοποιείς τις πόρτες;; σε τι συνδέεσαι και πως;; λίγο πιο αναλυτικά θα βοηθούσε.

coldwhim
30-04-18, 01:14
Γιατί χρησιμοποιείς τις πόρτες;; σε τι συνδέεσαι και πως;; λίγο πιο αναλυτικά θα βοηθούσε.

Με αυτές τις πορτες είχα την ικανότητα να κάνω host game servers, γενικα οι πορτες 27015-27019 χρησημοποιουνται για source engine games (csgo, insurgency, etc) Με αυτες τις πορτες ο server θα μπορει να εμφανιστει στην "λιστα" των server της steam, και βέβεα θα μπορουν να συνδεθουν και οι clients. Οι ρυθμισεις αυτες είναι μια χαρα, το θεμα ειναι οτι απλα σταματησαν να λειτουργουν οι πορτες και ο μονος λογος που νομιζω οτι συμβαινει αυτο ειναι οτι εκανε κατι η cosmote...

Andreaslar
30-04-18, 01:19
Αν είσαι σε VDSL πρέπει στο WAN Connection να επιλέξεις PTM_DSL και όχι ATM

sweet dreams
30-04-18, 10:36
Με αυτές τις πορτες είχα την ικανότητα να κάνω host game servers, γενικα οι πορτες 27015-27019 χρησημοποιουνται για source engine games (csgo, insurgency, etc) Με αυτες τις πορτες ο server θα μπορει να εμφανιστει στην "λιστα" των server της steam, και βέβεα θα μπορουν να συνδεθουν και οι clients. Οι ρυθμισεις αυτες είναι μια χαρα, το θεμα ειναι οτι απλα σταματησαν να λειτουργουν οι πορτες και ο μονος λογος που νομιζω οτι συμβαινει αυτο ειναι οτι εκανε κατι η cosmote...

Aν έχεις αλλάξει πρόσφατα σε VDSL είναι αυτό που λέει ο συμφορουμίτης πιο πάνω, η Cosmote το μόνο που μπορεί να έκανε είναι να ενεργοποίησε την αυξημένη ασφάλεια και να κόβει κάποιες πόρτες(δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται και οι συγκεκριμένες), μπες στο λογαριασμό σου και τσεκάρισε το.

coldwhim
30-04-18, 13:28
Aν έχεις αλλάξει πρόσφατα σε VDSL είναι αυτό που λέει ο συμφορουμίτης πιο πάνω, η Cosmote το μόνο που μπορεί να έκανε είναι να ενεργοποίησε την αυξημένη ασφάλεια και να κόβει κάποιες πόρτες(δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται και οι συγκεκριμένες), μπες στο λογαριασμό σου και τσεκάρισε το.

Δοκιμασα να το βαλω ptm_dsl δεν υπηρξε καπια αλλαγη. Εκανα restart και το ρουτερ, και ειδα οτι η ip τωρα ειναι τυπου 2.87.xx.x . Πως μπορω να δω απο το λογαριασμο μου ποιες πορτες "κόβονται";

sweet dreams
30-04-18, 14:56
Δοκιμασα να το βαλω ptm_dsl δεν υπηρξε καπια αλλαγη. Εκανα restart και το ρουτερ, και ειδα οτι η ip τωρα ειναι τυπου 2.87.xx.x . Πως μπορω να δω απο το λογαριασμο μου ποιες πορτες "κόβονται";

http://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/article/PROD-9540/KW582-Otenet

YAziDis
30-04-18, 20:25
Δοκιμασα να το βαλω ptm_dsl δεν υπηρξε καπια αλλαγη. Εκανα restart και το ρουτερ, και ειδα οτι η ip τωρα ειναι τυπου 2.87.xx.x . Πως μπορω να δω απο το λογαριασμο μου ποιες πορτες "κόβονται";

Τελικά είδες μήπως είναι ενεργοποιημένο το firewall του ΟΤΕ στη γραμμή σου από το http://my.otenet.gr/ ?

coldwhim
01-05-18, 20:13
Τελικά είδες μήπως είναι ενεργοποιημένο το firewall του ΟΤΕ στη γραμμή σου από το http://my.otenet.gr/ ?

Απενεργοποιησα την "αυξημένη προστασία" απο το http://my.otenet.gr/. Καμια αλλαγή όμως...

- - - Updated - - -

Οκ, τι φαση το εκανα επανεκηνιση και τα φωτακια Telephony και Online δεν ανοιγουν.

- - - Updated - - -

Να μπω στην ιστοσελιδα και να ξαναβαλλω την αυξημενη προστασια στο "ΝΑΙ" η απλα περιμένω;

- - - Updated - - -

Οκ, αποφασισα να μπω στη ιστοσελιδα και να βάλλω την ρύθμιση "Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις" ξανα στο ΝΑΙ, γιατι δεν είχα ιντερνετ ουτε τηλεφωνο, οταν άνοιξε το ρουτερ ειχα μονο ιντερνετ και οχι τηλεφωνο. Εκανα reset το ρουτερ με το κουμπακι απο πισω ετσι ωστε να ξαναδουλεψει... Γιατι αυτη η ρύθμιση κατέστρεψε το ιντερνετ μου τοσο πολυ;

- - - Updated - - -

Οκ γύρισα στον υπολογιστή μου και βρήκα οτι άτομα είχαν συνδεθεί στο server μου, δεν έχω ιδέα τι στο καλό έγινε.... Eυχαριστώ που βοηθήσατε. Ελπίζω να μείνει έτσι.....

sweet dreams
01-05-18, 21:09
Δεν έχει σχέση που απενεργοποίησες την προστασία με το ότι έμεινες από Internet, κάπου είχε σκαλώσει το ρούτερ και επανήλθε με το Reset.

Panagioths
06-05-18, 21:58
Μετά την απενεργοποίηση της προστασίας πρέπει να κάνεις επανεκίνηση την σύνδεση (κάνε το μόντεμ) και για ισχύσει η αλλαγή!

vbm
10-05-18, 10:48
Καλημέρα,
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα απο προχθές. Ενώ το port forward δούλευε κανονικά εδώ και πολύ καιρό, ξαφνικά δε μπορώ να "δω" το NAS μου όταν είμαι εκτός σπιτιού. Χθες το βράδυ μπαίνω στο interface του Speedport Entry 2i και βλέπω uptime 33 ώρες (άρα έγινε επανεκκίνηση περίπου την ώρα που ξεκίνησε το πρόβλημα), και παράλληλα παρατηρώ οτι παίρνω ΜΟΝΟ ipv6. Το ipv4 status παραμένει για πάντα σε "connecting". Θεωρώ οτι αυτό έχει να κάνει με το πρόβλημά μου.
Να πω οτι ο τρόπος με τον οποίο "χτυπάω" το NAS απ'έξω είναι μέσω υπηρεσίας τύπου DynDNS (που παρέχει η εταιρεία του NAS), η οποία βλέπω οτι με κατευθύνει σε ipv4 διεύθυνση βέβαια.
Καμία ιδέα;

Η προστασία της cosmote είναι απενεργοποιημένη από καιρό, αλλά το έλεγξα πάλι και χθες.

Ευχαριστώ.

jkoukos
10-05-18, 12:16
Είσαι πίσω από ΝΑΤ. Πάρε τηλέφωνο (https://www.adslgr.com/forum/threads/1033671-Private-range-%CF%83%CE%B5-ADSL?p=6378235#post6378235) και ζήτα να σε βγάλουν.

vbm
10-05-18, 12:35
Είσαι πίσω από ΝΑΤ. Πάρε τηλέφωνο (https://www.adslgr.com/forum/threads/1033671-Private-range-%CF%83%CE%B5-ADSL?p=6378235#post6378235) και ζήτα να σε βγάλουν.

Δε θα έπρεπε να έχω IP της μορφής 100.x.x.x αν ήμουν πίσω από ΝΑΤ; H υπηρεσία του NAS που μου παρέχει πρόσβαση, "βλέπει" την IP του σπιτιού στη μορφή 79.131.x.x.

jkoukos
10-05-18, 13:45
Τελευταία ο ΟΤΕ το κάνει και με αυτόν τον τρόπο, οπότε εμφανίζονται ακριβώς αυτά που βλέπεις εσύ, δηλαδή ΙΡ μόνο σε IPV6 και ένδειξη "Connecting" σε IPV4 αλλά έχεις κανονική αν κάνεις online έλεγχο.

RyDeR
05-06-18, 13:44
Επαναφέρω το θέμα. Σημερινή περίπτωση.

Κατεξοχήν 24άρι πίσω απο ΝΑΤ. Τηλέφωνο για αλλαγή, απάντηση οτι δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα σε home χρήστη. Πρόταση τους: μετατροπή σε business πακέτο (που περιέχει static IP). :down:

Panagioths
05-06-18, 13:53
Επαναφέρω το θέμα. Σημερινή περίπτωση.

Κατεξοχήν 24άρι πίσω απο ΝΑΤ. Τηλέφωνο για αλλαγή, απάντηση οτι δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα σε home χρήστη. Πρόταση τους: μετατροπή σε business πακέτο (που περιέχει static IP). :down:

Πάρε ξανά μήπως πέσεις σε κάποιον που κατάλαβε τι χρειάζεσαι γιατί αυτό που θες γίνεται και σε home!

YAziDis
05-06-18, 14:24
Πες τους πως δουλεύεις κάμερες, για να καταλάβουν ακριβώς τι θέλεις, διότι όταν τους πήρα εγώ μια φορά τηλέφωνο, αυτός με τον οποίο μιλούσα μου έλεγε άλλα ντ'αλλων για το θέμα του ΝΑΤ. Για αυτούς είναι κάτι διαφορετικό.

vbm
06-06-18, 15:54
Επιβεβαιώνω αυτό για την ασχετοσύνη των τηλεφωνητών. Για να λυθεί το δικό μου πρόβλημα χρειάστηκε να πάρω 3 τηλέφωνα, να κράξω στα social, και να περιμένω 4 ημέρες... Τελικά το έφτιαξαν. Αλλά κανένας από τους 3 τηλεφωνητές δεν κατάλαβε τι έλεγα, όλοι "καταχώρησαν αίτημα".

Panagioths
06-06-18, 16:05
Κανονικά το κάνει ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης σε 1 λεπτό.

YAziDis
13-06-18, 13:09
Δυστυχώς από τεχνικούς όρους δεν το κατέχουν πολλοί στο τηλεφωνικό κέντρο. Πρέπει να τους πεις ας πούμε "Κάμερες - Συναγερμός" κτλ για να καταλάβουν. Ιδιαίτερα με το θέμα της κάμερας τότε ίσως καταλάβουν

birbilis
20-06-18, 08:35
Να συμπληρώσω κάτι που ίσως βοηθήσει κάποιον:
Στη δική μου περίπτωση το πρόβλημα ήταν ότι το router για καποιο λόγο είχε χάσει το username/pass μου από τις ρυθμίσεις του wan και είχε γυρίσει στο default otenet@otenet.gr.
Έβαλα πάλι τα δικά μου και το πρόβλημα λύθηκε! Αν δεν τα έχετε, παίρνετε στο 13888 και τα στέλνουν Sms.

alexandros
09-07-18, 00:52
Ομοιοπαθής. Εξωτερική 94.66..... , το ρουτερ εδειχνε 100....
Το port forward σταμάτησε να παίζει εδώ και αρκετό καιρό.
Πήρα τηλέφωνο στο 13888, είπα για κάμερες, για NAT κλπ αλλα μου έλεγε να κανει αιτημα, να το ελέγξουνε και να μου πούνε.
Επέμεινα λίγο ότι σε άλλους διορθώνεται άμεσα και ανέφερα ότι η IP που δείχνει το ρουτερ ειναι 100... και αυτό τον τριγγαρε και μου το διόρθωσε με την 2η προσπάθεια.
Τώρα δουλεύει όπως πρίν.

_Mr_A_
02-10-18, 09:16
Χρειάζομαι και εγώ ένα HELP!!!
Το πρόβλημα είναι ότι έχω μια συσκευή δικτύου η οποία όταν ανοίγω την πόρτα στο Router δεν μπορώ να μπω στην συσκευή! Ούτε τοπικά ούτε απ’ έξω!
Στο δίκτυο αυτό καταρχάς είναι δορυφορικό (Cosmote) έχει στατική IP για να έχω όλες τις πόρτες διαθέσιμες. (Υπάρχει και dyndns).
Σε αυτό το δίκτυο είναι συνδεμένο και ένα DVR το όποιο λειτουργεί κανονικά (μέσα έξω).
Για δώστε καμία πιθανή λύση….

Να συμπληρώσω…
Καμιά φορά δουλεύει, δηλαδή μπορώ να μπω απομακρυσμένα (για δευτερόλεπτα)….
Στο DVR μπαίνω πάντα!

vbm
02-10-18, 11:10
Χρειάζομαι και εγώ ένα HELP!!!
Το πρόβλημα είναι ότι έχω μια συσκευή δικτύου η οποία όταν ανοίγω την πόρτα στο Router δεν μπορώ να μπω στην συσκευή! Ούτε τοπικά ούτε απ’ έξω!
Στο δίκτυο αυτό καταρχάς είναι δορυφορικό (Cosmote) έχει στατική IP για να έχω όλες τις πόρτες διαθέσιμες. (Υπάρχει και dyndns).
Σε αυτό το δίκτυο είναι συνδεμένο και ένα DVR το όποιο λειτουργεί κανονικά (μέσα έξω).
Για δώστε καμία πιθανή λύση….

Να συμπληρώσω…
Καμιά φορά δουλεύει, δηλαδή μπορώ να μπω απομακρυσμένα (για δευτερόλεπτα)….
Στο DVR μπαίνω πάντα!

Αφού λες οτι δε μπορείς να μπεις ούτε τοπικά, δεν είναι θέμα του ISP (δε σου κλείνει πόρτες). Η συσκευή σου έχει σταθερή τοπική IP, ή αλλάζει δυναμικά μέσω DHCP; Αν ισχύει το δεύτερο, θα πρέπει να της καρφώσεις μια σταθερή τοπική IP, ίδια με αυτή που έχεις ορίσει στον port forwarding κανόνα σου.

_Mr_A_
02-10-18, 13:55
Η συσκευή έχει σταθερή IP (192.168.1.40) και η πόρτα είναι η TCP 1516.
Αν μιλήσουμε μόνο για τοπικό δίκτυο (χωρίς internet με router) τότε δουλεύει σωστά.
Με 192.168.1.40:1516 μπορώ να μπω στην συσκευή.
Όταν πάω και ανοίξω αυτή την πόρτα στο Router (με IP κτλ.) τότε δεν έχω πρόσβαση από τοπικό δίκτυο.
Μόλις πάω και σβήσω την πόρτα από το NAT τότε μπορώ να μπω στην συσκευή (192.168.1.40:1516).

Έχω δοκιμάσει να αλλάξω πόρτα (8081,9001 ή "80") και ip αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο!
Έχω δοκιμάσει και με το DHCP άλλα και πάλι δεν είδα καμία αλλαγή (εννοείτε πως άνοιξα την πόρτα στην IP που πήρε).

Να πω ακόμα ότι η συσκευή είναι απλή με δικό της WEB Interface και δεν έχει κάτι περίπλοκο).
Ξέχασα να αναφέρω πως την δοκίμασα και σε άλλο δίκτυο με VDSL με το Speedport και δούλεψε μια χαρά (και από μέσα και απ' έξω)!
Το Router που έχω στο δίκτυο με το "πρόβλημα" είναι ένα TP-LINK που Internet παίρνει από την WAN (μέσω VIASAT)!

@ ADSLgr.com All rights reserved.