PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε γραμμή hol



Billas
04-06-07, 16:40
Γειά σας. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο της adsl, και θα ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, σχετικά με την adsl σύνδεση που εγκαταστήσαμε (πάνω σε isdn του οτε) από την hol, μέσω του hibox και στα 4mbps (Ν.Ιωνία, Νεόκτιστα Νεαπόλεως). Από την αρχή της εγκατάστασης το router (jetspeed 520i με ethernet) χρειαζόταν συνεχή reboots για να δουλέψει. Η πρόσβαση χανόταν με λίγα λόγια, όταν έσβηνες τον υπολογιστή, όταν τερμάτιζες τις συνδέσεις σου κλπ. Μετά από δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στις 22-05-07 (με τις μπόρες), η πρόσβαση διακόπηκε εντελώς, το router δεν συγχρόνιζε και το λαμπάκι wan αναβόσβηνε. Η hol διέγνωσε βλάβη και το έχει παραπέμψει στον οτε από τις 25-05-07. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι παραπάνω σχετικό; ή πχ γιατί μεσολαβεί ο οτε από την στιγμή που έχουμε πρόσβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο της hol;
Ευχαριστώ,

nm96027
04-06-07, 16:57
Γειά σας. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο της adsl, και θα ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου, σχετικά με την adsl σύνδεση που εγκαταστήσαμε (πάνω σε isdn του οτε) από την hol, μέσω του hibox και στα 4mbps (Ν.Ιωνία, Νεόκτιστα Νεαπόλεως). Από την αρχή της εγκατάστασης το router (jetspeed 520i με ethernet) χρειαζόταν συνεχή reboots για να δουλέψει. Η πρόσβαση χανόταν με λίγα λόγια, όταν έσβηνες τον υπολογιστή, όταν τερμάτιζες τις συνδέσεις σου κλπ. Μετά από δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στις 22-05-07 (με τις μπόρες), η πρόσβαση διακόπηκε εντελώς, το router δεν συγχρόνιζε και το λαμπάκι wan αναβόσβηνε. Η hol διέγνωσε βλάβη και το έχει παραπέμψει στον οτε από τις 25-05-07. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι παραπάνω σχετικό; ή πχ γιατί μεσολαβεί ο οτε από την στιγμή που έχουμε πρόσβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο της hol;
Ευχαριστώ,

Ο ΟΤΕ εμπλεκεται μεχρι τον κατανεμητη των παρόχων: εκει παραδιδει την γραμμη στην HOL.

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι φταίει ο ΟΤΕ, οπωσδηποτε. Κυνηγα τους λιγο εκει στην HOL. Επισης τσεκαρε τί γινεται με την χρεωση σου. Ισως με τοσο προβληματικη γραμμη θα επρεπε να ζητησεις αποζημιωση ή και καθόλου χρεωση εως τώρα...

ΥΓ Η πρόσβαση χάνονταν και οταν επιανες το max της γραμμη μηπως;;;;:whistle:

A_gamer
04-06-07, 17:05
Ο ΟΤΕ εμπλεκεται μεχρι τον κατανεμητη των παρόχων: εκει παραδιδει την γραμμη στην HOL.

Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι φταίει ο ΟΤΕ, οπωσδηποτε. Κυνηγα τους λιγο εκει στην HOL. Επισης τσεκαρε τί γινεται με την χρεωση σου. Ισως με τοσο προβληματικη γραμμη θα επρεπε να ζητησεις αποζημιωση ή και καθόλου χρεωση εως τώρα...

ΥΓ Η πρόσβαση χάνονταν και οταν επιανες το max της γραμμη μηπως;;;;:whistle:

Αν ισχύει το τελευταίο, τότε στο προηγούμενο πρόβλημα έφταιγε το Jetspeed (ή η HOL είχε βάλει προβληματικό κόφτη, που δεν πιστεύω). Κατ' αρχάς άλλαξε μηχάνημα, φίλε -με αυτό το modem δεν κάνεις δουλειά.
Για το νέο πρόβλημα, όπως λέει και ο Nm, κυνήγα τους, αυτοί φταίνε και όχι ο ΟΤΕ (κατά πάσα πιθανότητα).

nm96027
04-06-07, 17:11
Αν ισχύει το τελευταίο, τότε στο προηγούμενο πρόβλημα έφταιγε το Jetspeed (ή η HOL είχε βάλει προβληματικό κόφτη, που δεν πιστεύω). Κατ' αρχάς άλλαξε μηχάνημα, φίλε -με αυτό το modem δεν κάνεις δουλειά.


Δεν το πήγαινα κατα κει, αν και θα μπορουσε να φταει και το jetspeed (βεβαια δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το jetspeed με τις βροχες...). Εν πασει περιπτωσει δεν εννοουσα αυτο.

Το συσχέτισα με ενα προβλημα αποσυνδεσεων που εχει ο harris οταν πιασει τα 400+ σε p2p.
Eιναι κουφο, αλλα είπα να το ρωτησω just in case...:hmm:

rudxai
31-12-07, 15:36
Εγω εχω το ιδιο προβλημα με το wan λαμπακι του JetSpeed να αναβοσβηνει απο την αρχη! Δηλαδη δεν μου έχει γίνει η παράδοση adsl κυκλώματος ακόμα ενώ είμαι ηδη στο τελευταίο στάδιο ενεργοποίησης στη HOL στα 24Mbps εδώ και 2 εβδομάδες!
Τους έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα, μου λένε οτι σημειώσανε την βλάβη αλλα ακομα τίποτα!
Η ΗOL δεν φταίει που δεν έχω adsl κύκλωμα ή μήπως ο ΟΤΕ? Έχω δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ και πάλι τιποτα.
Λογικα για αυτο το πρόβλημα θα είναι υπεύθινοι οι τεχνικοι. Τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο νούμερο να καλέσω να ενημερωθώ καλύτερα αλλα μου είπαν πως δεν υπάρχει :/

Πόσο καιρο λέτε να τους πάρει ρε παιδιά; περίμενα 1 μήνα για να φτάσω στο τελεύταιο στάδιο ενεργοποίησης και 2+ βδομάδες τώρα το adsl κύκλωμα.
(τηλέφωνο εχω στον ΟΤΕ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.