PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά τιμής vdsl 50mbps σε παλιό & νεο πελάτη



chaos38
06-03-18, 02:40
Έχω μια γραμμη στην COSMOTE με απλό adsl 2+ (απο τον 10/17) και μια στην Wind με vdsl50.(στο ονομα της γυναίκας μου)
Για την γραμμή στην wind πήρα μια ενδεικτική τιμη απο το τμήμα προσφορών της cote στα 32.50 (λήγει τον Ιούλιο το συμβόλαιο)και για την ηδη υπαρχουσα στην COSMOTE μου δίνουν 37.50 δλδ στην ουσία καμια εκπτωση .

Υπάρχει τροπος/ περιπτωση να παρω την προσφορά με τα 32.50? για την υπάρχουσα γραμμή cote?

Mirmidon
06-03-18, 09:09
O κουμπάρος μου πέτυχε το εξής. Συμβόλαιο σταθερό ADSL2+ και 2 κινητά στην Wind έδινε 120€ το μήνα. Το συμβόλαιο είναι αδέσμευτο. Κάνει αίτηση για μεταφορά των πάντων στον Cosmote για 80€ συν του ότι τα λεπτά ομιλίας από χωριστά στον καθένα θα ήταν pool, συν Cosmote TV. Tον καλούν από Wind και του δίνουν τα ίδια, δίχως pool τα λεπτά ομιλίας αλλά ο καθένας τα δικά του, με παρόμοια τιμή της Cosmote και φυσικά δίχως TV. Τους λέει, ότι επιμένει να φύγει για Cosmote. Τον καλούν την ίδια μέρα μετά από 3 περίπου ώρες και το δίνουν τα πάντα όλα με 59,90€ και μένει Wind. Ουσιαστικά πληρώνοντας τα μισά λεφτά. Έβαλε και Cosmote TV και και θεωρεί ότι είναι complet. Με το που μπει VDSL για Wind στην καμπίνα του θα περάσει στα 30Mbps με διαφορά συν 2€-3€ περίπου.

Καλό παζάρι.

chaos38
06-03-18, 12:41
το θεμα μου ειναι οτι θελω να παω σε VDSL 50 απο καμπίνα και το συμβολαιο στην cote ειναι μερικων μηνών και ψαχνω να δω πως θα κατεβω στα 32,50€....
στην Wind για το VDSL 50 απο Α/Κ πληρώνω 26,50€ και ληγει το συμβολαιο τον Ιουλιο...
στις προσφορες μου ειπανε να οτι αν παω και την 2η γραμμη μπορει να παιξει αλλη τιμη..και για τις δυο...αλλα ειναι αρκετους μηνες μετα...και δεν ξερω αν μπορω να παρω 26,50€......μπλεξιμο

Mirmidon
06-03-18, 15:58
το θεμα μου ειναι οτι θελω να παω σε VDSL 50 απο καμπίνα και το συμβολαιο στην cote ειναι μερικων μηνών και ψαχνω να δω πως θα κατεβω στα 32,50€....

Μείωση τιμής για αυτή τη γραμμή θα καταφέρεις μόνο όταν λήξει το συμβόλαιο.Είναι ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις χωρίς την επιβάρυνση για το σπάσιμο του συμβολαίου, που ουσιαστικά καθιστά οποιαδήποτε μείωση τιμής ανύπαρκτη, λόγο του "προστίμου".


στην Wind για το VDSL 50 απο Α/Κ πληρώνω 26,50€ και ληγει το συμβολαιο τον Ιουλιο...

Σε αυτήν την γραμμή θα παζαρέψεις όπως σου περιέγραψα ότι έκανε ο κουμπάρος μου παραπάνω.Αφού όμως πρώτα λήξει η δέσμευση του συμβολαίου Σιγουράκι.



στις προσφορες μου ειπανε να οτι αν παω και την 2η γραμμη μπορει να παιξει αλλη τιμη..και για τις δυο...αλλα ειναι αρκετους μηνες μετα...και δεν ξερω αν μπορω να παρω 26,50€......μπλεξιμο


Αυτό θα το εξετάσεις όταν έρθει εκείνη η ώρα και με τις τιμές που θα ισχύουν τότε.

puffy
06-03-18, 17:31
αν το 37.50 ηδη εχει γινει σαν συμβολαιο και τρεχει, οχι δεν παιζει κατι καλυτερο ως τη ληξη του

μονο αν τυχον πεσουν οι τιμες στα 100αρια προγραμματα τοσο πολυ που σε συμφερει αναβαθμιση (χλωμο)

chaos38
06-03-18, 20:54
αν το 37.50 ηδη εχει γινει σαν συμβολαιο και τρεχει, οχι δεν παιζει κατι καλυτερο ως τη ληξη του

μονο αν τυχον πεσουν οι τιμες στα 100αρια προγραμματα τοσο πολυ που σε συμφερει αναβαθμιση (χλωμο)

Στην γραμμή της cote είμαι με Adsl και τιμη στα 23,50€....και μου φαίνεται βαρύ το 37.50...

- - - Updated - - -


Μείωση τιμής για αυτή τη γραμμή θα καταφέρεις μόνο όταν λήξει το συμβόλαιο.Είναι ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις χωρίς την επιβάρυνση για το σπάσιμο του συμβολαίου, που ουσιαστικά καθιστά οποιαδήποτε μείωση τιμής ανύπαρκτη, λόγο του "προστίμου".



Σε αυτήν την γραμμή θα παζαρέψεις όπως σου περιέγραψα ότι έκανε ο κουμπάρος μου παραπάνω.Αφού όμως πρώτα λήξει η δέσμευση του συμβολαίου Σιγουράκι.





Αυτό θα το εξετάσεις όταν έρθει εκείνη η ώρα και με τις τιμές που θα ισχύουν τότε.

Ή λήξη του συμβολαίου για την Cote γραμμη είναι πολύ μακρυά...18 μήνες...το μόνο που μου μένει είναι να μπω στην καμπίνα με 24άρι προφιλ προσωρινά και να περιμένω κάποιο τηλ για κάποια προσφορά ή να πέσει η τιμή το επόμενο διάστημα....

Για την διαπραγμάτευση της τιμής και στις 2 γραμμές τον Ιούλιο που λήγει η 2η (wind) δεν ξέρω αν παίζει σαν προοπτική...

jimar
10-03-18, 17:33
chaos38 πετυχες κατι καλυτερο απο τα 37.28 ? ειμαι κ εγω στην ιδια περιπτωση εχω 24αρα κ θελω να παω σε 50αρα..

theopan
10-03-18, 22:15
Μην περιμένετε να πετύχετε τίποτα ζητώντας απλές αναβαθμίσεις adsl-->vdsl. Σε κανένα πάροχο. Τις τιμές καταλόγου δίνουν. Μόνο με "εκβιασμό" κατόπιν αίτησης φορητότητας σε άλλο πάροχο.

chaos38
11-03-18, 03:07
Μετα απο ψάξιμο πολύ, μέσω γνωστο γνωστου μέσα στον ΟΤΕ έγινε μείωση στα 32.40...

Midblue
05-04-18, 10:08
Από vodiafone που θέλω να φύγω πάντως ο οτε και τηλεφωνικά τις ίδιες τιμες μου έδωσε που έχει και στο ιντερνετ, 29.90 για 30ρα και 37.30 για 50αρα.
Για πες τον τρόπο για την τιμή που ανέφερες....

chaos38
05-04-18, 19:45
Βρήκα μέσω γνωστού έναν γνωστό στο ΟΤΕ Πάτρας και μεσολάβησε για καλύτερη τιμη. ..

Αν πάρεις στο τμήμα προσφορών αφου είσαι σε Άλλη εταιρία θα σου δώσουν καλύτερη τιμή
..
πάρε τηλέφωνο στο 2108006300 (τμήμα προσφορων) αφήνεις τηλ και σε παίρνουν πισω..

geioannou
10-04-18, 21:19
εγινε αιτηση φορητοτητας προς vodafone. o OTE εκανε νεα προσφορα για να μην χαθει ο πελατης.
το προηγουμενο συμβολαιο ηταν adsl αστικα υπεραστικα +300 κινητα στα 36€
τωρα το ιδιο πακετο + σε δυο καρτοκινητα δωρεαν ομιλια μεταξυ τους για 12 μηνες στα 26,50€
η
vdsl 50αρα (αλλα απο Α/Κ) αστικα υπεραστικα +300 κινητα + σε δυο καρτοκινητα δωρεαν ομιλια μεταξυ τους για 12 μηνες στα 36€
ζητησα να μιλησω με το τεχνικο τμημα επειδη ξερω οτι στην περιοχη δεν εχει γινει αναβαθμιση του δικτυου με νεες καμινες και ηθελα να δω τι εννοουν οταν λενε 50αρα γραμμη. προς τιμη τους μου ειπαν οτι η πενηνταρα φτανει μεχρι τα 32-33mbps.

καινουριες καμπινες στην περιοχη ειναι προγραμματισμενο να γινουν στο 3ο τριμηνο του 2018.
το ερωτησμα τωρα ειναι,
παραμενω στο adsl πακετο με την πολυ καλυτερη τιμη και οταν μπουν οι νεες καμπινες αιτουμαι αναβαθμιση ? αλλα αραγε τοτε θα πετυχω το 36€ ?
η το παιρνω απο τωρα και μολις μπουν οι νεες καμπινες θα εχω 50αρα με την τιμη που εχω πετυχει απο τωρα ?

για ολα τα παραπανω να πω οτι ειναι για την περιοχη του κουκακιου και ολα αυτα γιναν για φιλικο μου ανθρωπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.