PDA

Επιστροφή στο Forum : Για πείτε μου τη γνώμη σας...



slow
07-11-04, 18:24
Λοιπόν αύριο λήγει η συνδρομή μου στη forthnet και μια που τελευταία δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος από το download και το ping (ιδίως το ping ήταν για τα μπάζα 100+ σε Ελληνικούς servers εδώ και 1,5 μήνα περίπου), είχα αποφασίσει να την «κάνω» για αλλού. (σήμερα θα «μάζευα» demo για συγκρίσεις)

Έλα όμως που από χθές τα πράγματα ξαναγύρισαν –σχεδόν- στα φυσιολογικά τους επίπεδα (ping νορμάλ σχεδόν άψογο- download καλό ~ 40kb) και συν τις άλλοις μου «πετάγεται» και το μαγικό παράθυρο (μόλις έκανα εγκατάσταση το καινούριο MorphXT) ότι είναι διαθέσιμο peer cash από τη forthnet. Ξαναμπαίνω λοιπόν σε σκέψεις «μήπως όντως έφτιαξαν τα πράγματα? μήπως να παραμείνω στη forthnet?» Η καχυποψία όμως από όλα αυτά που έχω συναντήσει κατά διαστήματα και με ταλαιπώρησαν δεν φεύγει τόσο εύκολα.

Σας ρωτάω λοιπόν: μήπως διορθώθηκαν τα όποια hardware προβλήματα είχε η forthnet με εσωτερικό και εξωτερικό, μήπως έπιασε το τελευταίο «κράξιμο» η forthnet σέρνεται που ακουγόταν εδώ και καιρό ή μήπως υπάρχει μια ευνοϊκότερη πολιτική της εταιρίας για τους πελάτες που λήγει η σύνδεση τους (δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό βέβαια) δηλαδή λίγο περισσότερο bandwidth, λίγο καλύτερες ταχύτητες, καλύτερο ping μέχρι να ανανεωθεί η συνδρομή και μετά τον «ξαναγυρνάμε» στα παλιά.

Το ξαναλέω ότι η καχυποψία μου οφείλεται κυρίως στο ότι τα πράγματα διορθώθηκαν την τελευταία μέρα λήξης της συνδρομής μου. Αν συνέβαιναν ένα μήνα-15 μέρες πιο πρίν ίσως να μην το σκεφτόμουν το τελευταίο σενάριο, αύριο όμως πρέπει να κάνω ανανέωση της συνδρομής. Αν όμως μεθαυρίο μου πουν «τέρμα το διάλειμμα τα κεφάλια μέσα» και τα πράγματα ξαναγυρίσουν στα παλιά χάλια τι κάνω για τους επόμενους 3 μήνες?

Για πείτε μου τη γνώμη σας

sdikr
07-11-04, 18:30
Θα έλεγα να μείνεις με την forthnet, στην Θεσσαλονίκη σχεδόν όλοι οι Isp είχαν κάποια προβλήματα με την σύνδεση με τον bbras, απλά μην πάρεις κάποια μεγάλη συνδρομή, ενα 3μηνό είναι αρκετο

Το σενάριο να δίνουν καλύτερο service σε αυτούς που τελειώνει η σύνδεση τους μου φαίνεται λίγο απίθανο μιας και μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και ο Οτε, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να σου δώσουν παραπάνω bandwidth αλλά και πάλι ο Οτε θα σε περιόριζε στο max της 384

psyxakias
07-11-04, 18:36
Θα συμφωνήσω με τον sdikr, ασχέτως provider αν παίρνεις μικρής διάρκειας συνδρομή όπως 3μηνη (ή ακόμα και μηνιαία όπου είναι δυνατόν), δεν μένεις 'εγκλωβισμένος' κάπου. Οπότε αν χτυπήσει limit down ο ISP, φεύγεις και πας σε άλλον που είναι ακόμα limit up.

(Πως τα καταφέρνω και μπλέκω τις ευρυζωνικές με το χρηματιστήριο... χμμμ)

WAntilles
07-11-04, 18:37
slow, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω εξαιρετικά ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου, thread:

http://www.adslgr.com/forum/post-162163.html#162163

Πού θέλω να καταλήξω και τί σχέση έχει με το ερώτημά σου;

Καταρχήν, δές την υπογραφή μου.

Η συνδρομή μου στη FORTHnet έληγε πριν από 3 βδομάδες περίπου (μέσα Οκτωβρίου). Και ενώ ο Σεπτέμβριος ήταν απλά κακός, ο Οκτώβριος ήταν ακόμα χειρότερος (ενώ θα περίμενες εάν ίσχυε αυτό που λες, να με είχαν "μπουστάρει" λίγο πριν λήξει η συνδρομή μου).

Και η αλήθεια είναι, ότι 1 εβδομάδα μετά την ανανέωση εκ μέρους μου (αρχές Νοεμβρίου) κάπως έφτιαξαν τα πράγματα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι να συνεχίσεις στη FORTHnet εάν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα για το οποίο να είσαι σίγουρος ότι οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτή.

wintech2003
07-11-04, 18:41
Μιας που αναφέρεσε σε online games..

Μήπως η Forthnet σταμάτησε να ειναι μέλος του AIX?

Συνέχεια άκουγα οτι Vivodi και ACN δεν ειναι στο AIX, και εχτές εκανα κάποιες δοκιμές σύνδεσης μου με gameservers του Gnet (Forthnet) και εβλεπα πως παει μέσω Λονδινου.

Μετά όμως έπιασα hosts απο όλους τους άλλους ISP και ειδα οτι η επικοινωνία ACN-OTEnet, ACN-HOL, ACN-Grnet, ACN-Sparknet κτλ γινόταν μεσω AIX.
Μήπως λοιπον η Forthnet ειναι αυτή που δεν ειναι στο AIX και γι'αυτο έχεις τόσο χαλια pings?

Πύρρος
07-11-04, 19:37
Wintech, νομίζω οτι η ιστορία με το AIX είναι πιο μπερδεμένη:

Δεν φτάνει να είναι κάποιος ISP στο AIX, πρέπει να έχει ξεχωριστές συμφωνίες για peering με τους υπόλοιπους, και πολλές φορές οι ISPs βλέπουν τα peerings σαν διαγωνισμό "Ποιός την έχει μεγαλύτερη" (την πελατειακή βάση), με τα χαρούμενα αποτελέσματα που έχουμε.

EvilHawk
07-11-04, 19:52
Δεν φτάνει να είναι κάποιος ISP στο AIX, πρέπει να έχει ξεχωριστές συμφωνίες για peering με τους υπόλοιπους, και πολλές φορές οι ISPs βλέπουν τα peerings σαν διαγωνισμό "Ποιός την έχει μεγαλύτερη" (την πελατειακή βάση), με τα χαρούμενα αποτελέσματα που έχουμε. Ω ναί, έτσι ακριβώς γίνεται! :lol:

pt3
08-11-04, 05:05
ότι είναι διαθέσιμο peer cash από τη forthnet


Αυτό είναι σίγουρο; Μπορεί κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει;
Slow είδες βελτίωση λόγω peer cache ;



Και η αλήθεια είναι, ότι 1 εβδομάδα μετά την ανανέωση εκ μέρους μου (αρχές Νοεμβρίου) κάπως έφτιαξαν τα πράγματα


Και εγώ τα ίδια με ACN, Οκτώβριος απαράδεκτος και Νοέμβριος μέχρι στιγμής πολύ καλός. Μάλλον ο ΟΤΕ κάνει ενέργειες σιγα - σιγά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.