PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπλανητικό τηλεφώνημα από το 13888



Σελίδες : [1] 2 3

titan1
09-03-18, 18:24
Καλημέρα,
Σήμερα μου τηλεφώνησε μια κυρία από το 13888 και μου είπε ότι θα μου αναβαθμίσουν την σύνδεσή μου από έως 24 σε fiber 50 με επιπλέον (δεν θυμάμαι καλά ) 7 Ευρώ. Δεν ρωτούσε αλλά το έλεγε καταφατικά. Στην αρχή δεν είχα συνειδητοποιήσει και νόμισα ότι ρωτούσε. Μα της λέω εγώ υπέγραψα σύμβαση για έως 24. Θα γίνουν υποχρεωτικά μου λέει … κλπ. Βέβαια όταν κατάλαβα τι έκανε της είπα ότι θα την καταγγείλω γιατί κάποιος που δεν ξέρει και πολλά θα μπορούσε να παρασυρθεί. Στο τέλος μου είπε να βάλει το τηλέφωνό μου στο άρθρο 11 για να μην με παίρνουν από άλλες εταιρείες τηλεφωνίας ενώ εγώ είμαι ήδη στο άρθρο 11.
Απ ότι κατάλαβα η cosmote ξεκίνησε αυτή την πολιτική και φοβάμαι ότι θα την «πατήσουν» πολλοί. Ποια Δημόσια αρχή είναι υπεύθυνη για τέτοιες περιπτώσεις ώστε να προβώ σε σχετική καταγγελία μήπως με αυτό τον τρόπο προστατεύουν κάποιοι ανυποψίαστοι χρήστες;

patrickdrd
09-03-18, 18:41
κι εγω εχω παρομοιο προβλημα, αν κι εχω κανει υπαγωγη στο αρθρο 11 με παιρνουν τελευταια απο αρκετα 5ψηφια κλπ,
υπαρχει τροπος να κανουμε φραγη στα 5ψηφια σε σταθερο;

deniSun
10-03-18, 00:50
Το ίδιο έγινε και με τον θείο μου.
Μάλιστα η γραμμή ήταν στην ξαδέλφη μου και παρόλα αυτά προχώρησε η υπάλληλος κανονικά στην αναβάθμιση.
Δεν τον ανέφεραν για voip κλπ αλλά μόνο ότι θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα με τα ίδια χρήματα (adsl είχε πριν).
Φυσικά έκανε καταγγελία τηλεφωνικά και περιμένει να τον γυρίσουν στο παλιό πρόγραμμα.
Απ ότι του είπαν από το 13888, το τηλεφώνημα ήταν από Γερμανό.
Μάλιστα η υπάλληλος ήταν πολύ ειλικρινής και του είπε ότι γίνονται τέτοια θέματα λόγω του ότι οι υπάλληλοι παίρνουν μπόνους για νέες συνδέσεις/αναβαθμίσεις.

PAVMK3
10-03-18, 01:00
κι εγω εχω παρομοιο προβλημα, αν κι εχω κανει υπαγωγη στο αρθρο 11 με παιρνουν τελευταια απο αρκετα 5ψηφια κλπ,
υπαρχει τροπος να κανουμε φραγη στα 5ψηφια σε σταθερο;

βάζεις μια συσκευή call blocker και τους καθαρίζεις..... με το καλημέρα!!!

shocked
10-03-18, 02:04
λογικά θα μπορούν να βάλουν φραγές στα 5ψηφια. έχω την εντύπωση ότι το άρθρο 11 ισχύει για εξωτερικούς συνεργάτες και όχι για τα ενδοεταιρικά.

puffy
10-03-18, 02:09
αν θυμαμαι καλα 2 πεδια
1 για τριτους
και 1 για κλησεις απο τον παροχο σου


αλλα παπατζες, ειχαμε ησυχασει κανα χρονο, αλλα παλι τωρα 3-4 κλησεις τη βδομαδα απο τα ανεπισημα μικρο-cc, που δεν λαμβανουν τετοιες λεπτομερειες υποψη,

titan1
10-03-18, 15:52
Αυτό μαλλον εγινε χωρις χρεωση. Και εγω το είχα αρνηθει μεχρι που εφτασε ο καιρος για νεα συμβαση. Τοτε δεν μπόρεσα να κανω αλλοιως. Απλα ζητησαδωρεαν UPS.

deniSun
10-03-18, 19:33
βάζεις μια συσκευή call blocker και τους καθαρίζεις..... με το καλημέρα!!!

Τι να πρωτοκόψεις...

PAVMK3
10-03-18, 22:55
με την καλή θέληση και πίστη δεν γίνετε τίποτα.....
πρέπει ο καθένας να παίρνει και extra μέτρα προστάσιας μόνος του.
Πατάς το κόκκινο κουμπί καθε φορά που δέχεσε ενοχλητικό τηλεφώνημα.....και Τέλος!!!

dimiSCOOBY
19-03-18, 00:22
με την καλή θέληση και πίστη δεν γίνετε τίποτα.....
πρέπει ο καθένας να παίρνει και extra μέτρα προστάσιας μόνος του.
Πατάς το κόκκινο κουμπί καθε φορά που δέχεσε ενοχλητικό τηλεφώνημα.....και Τέλος!!!

Ρε παιδια τι ειναι αυτη η συσκευη call blocker για διαφωτιστε μας ...κοκκινο κουμπι..? πυρηνικο πυραυλο μου κανει..:oneup:

cranky
19-03-18, 00:25
Δές αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/995547-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%A3%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1!!%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C)-%CF%83%CE%B5-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8C!).

teodor_ch
20-03-18, 13:18
Να πώ και εγώ τί μου έκαναν.
Αφού είμαι στο μητρώο 11 απο πέρυσι τουλάχιστον
με καλούν απο το 13888 συνεχώς τις τελευταίες μέρες όλες τις ώρες (3,4,5 το μεσημέρι).

Απάντησα προχτές και ενώ ενημέρωσα ότι ανήκω στο μητρώο μου είπε ότι δεν είναι διαφήμιση (!!!!) και ότι αφορά αναβάθμιση της υπηρεσίας μου (του λέω δωρεάν? και βαρέθηκα να συνεχίσω το παιχνίδι με τις λέξεις...)

Πάμε παρακάτω. Μου λέει ότι στη περιοχή μου μπορώ να βάλω έως 24 (απο 4 που έχω με max attainable 4500 και μέσω όρο περιοχής 5-6).
Του λέω ότι βλέπω να έριξαν το μπετό της βάσης της καμπίνας και δεν έχει αλλάξει κάτι.
Όχι μου λέει το βγάζει το σύστημα.
Του λέω περνάνε την οπτική 5 χλμ μακριά και ο τεχνικός τους μου είπε ότι τον Ιούνη θα φτάσουν σπίτι.
Όχι μου λέει το βγάζει το σύστημα!!!!

Του λέω να το προχωρήσουμε να μήν γίνεται και να χάσω χρόνο δε το κάνω αφού είμαι 99.99% σίγουρος!

Και συνεχίζει να επιμένει.
Κρατάω όνομα και στέλνω εμαιλ για να πάρω γραπτή απάντηση ώστε να προβώ σε καταγγελία.

Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να κλειδώσουν τους πελάτες τους σε συμβόλαια πρίν δώσουν vdsl.

patrickdrd
20-03-18, 14:21
το ιδιο ακριβως πρεπει να συμβαινει και σε μενα,
η διαφορα ειναι οτι δεν ειμαι σπιτι οταν παιρνουν,
οποτε (τωρα καταλαβα γιατι..) παιρνουν/πρηζουν την μανα μου...

valen_gr
21-03-18, 00:16
Ναι ΟΚ... τα ιδια και εδω. Πηραν την μητέρα μου για "αναβαθμιση γραμμης με οπτικη ινα" . Ουτε κουβεντα για voip κλπ.

teodor_ch
21-03-18, 21:59
Όταν έκλεινε η Altec μου είχαν κάνει πάλι προσφορά και έλεγαν ότι θα κλείσει και θα μείνω χωρίς νετ και είχα κάνει καταγγελία μαζί με άλλους 20-25 και έφαγαν πρόστιμο.

Εγώ θα κάνω και τώρα σίγουρα οπότε όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο.
Προσωπικά με ενοχλεί πάρα πολύ.
Άλλο το ανθρώπινο λάθος και άλλο αυτή η λαμογιά.

- - - Updated - - -

Οι άνθρωποι δεν παίζονται!

Με παίρνουν πάλι σήμερα στις 3 το μεσημέρι.

Μου λέει η κοπέλα ότι θέλει να με ενημερώσει ότι το πρόγραμμα στο οποίο είμαι adsl έως 4Μ σταμάτησε να υπάρχει και να πάω στο έως 24Μ.
Μα τις λέω είχα βάλει έως 24Μ και έπιανα ~5Μ οπότε και μου πρότειναν να το κατεβάσουν!!
Ρωτάω αν έχει κόστος και μου λέει ότι είναι +2ευρώ το μήνα.

Τις λέω δε θέλω να αλλάξω και μου λέει ότι όταν λήξει το συμβόλαιο δε θα μπορώ να κάνω αλλιώς.
Τις λέω πότε λήγει? Και μου απαντάει ακριβώς μετά απο ένα χρόνο.

Και τις λέω....με παίρνεται τηλέφωνο να μου πείτε ότι μετά απο ένα χρόνο θα πρέπει να αναβαθμίσω σε έως 24Μ με έξτρα κόστος 2 ευρώ?
Και απαντάει ότι οφείλει να με ενημερώσει.
Και τις λέω ότι ούτε αυτή ξέρει αν θα υπάρχει του χρόνου το έως 24Μ και τη λυπήθηκα.

Όλα αυτά θα γραφτούν στην καταγγελία.

deniSun
22-03-18, 00:06
Όταν έκλεινε η Altec μου είχαν κάνει πάλι προσφορά και έλεγαν ότι θα κλείσει και θα μείνω χωρίς νετ και είχα κάνει καταγγελία μαζί με άλλους 20-25 και έφαγαν πρόστιμο.

Εγώ θα κάνω και τώρα σίγουρα οπότε όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο.
Προσωπικά με ενοχλεί πάρα πολύ.
Άλλο το ανθρώπινο λάθος και άλλο αυτή η λαμογιά.

- - - Updated - - -

Οι άνθρωποι δεν παίζονται!

Με παίρνουν πάλι σήμερα στις 3 το μεσημέρι.

Μου λέει η κοπέλα ότι θέλει να με ενημερώσει ότι το πρόγραμμα στο οποίο είμαι adsl έως 4Μ σταμάτησε να υπάρχει και να πάω στο έως 24Μ.
Μα τις λέω είχα βάλει έως 24Μ και έπιανα ~5Μ οπότε και μου πρότειναν να το κατεβάσουν!!
Ρωτάω αν έχει κόστος και μου λέει ότι είναι +2ευρώ το μήνα.

Τις λέω δε θέλω να αλλάξω και μου λέει ότι όταν λήξει το συμβόλαιο δε θα μπορώ να κάνω αλλιώς.
Τις λέω πότε λήγει? Και μου απαντάει ακριβώς μετά απο ένα χρόνο.

Και τις λέω....με παίρνεται τηλέφωνο να μου πείτε ότι μετά απο ένα χρόνο θα πρέπει να αναβαθμίσω σε έως 24Μ με έξτρα κόστος 2 ευρώ?
Και απαντάει ότι οφείλει να με ενημερώσει.
Και τις λέω ότι ούτε αυτή ξέρει αν θα υπάρχει του χρόνου το έως 24Μ και τη λυπήθηκα.

Όλα αυτά θα γραφτούν στην καταγγελία.

Και αυτά (https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Double-Play/_/N-819Z1z13yvt?Nr=AND%28product.isVisibleOn%3AeShop%2Cproduct.priceListPair%3AsalePrices_listPrices%2Cproduct.language%3A%C E%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%2COR%28product.siteId%3AstoreSiteUS%29%29) με 18μηνη δέσμευση τι είναι; να τις πεις...
Έχει ξεφύγει η κατάσταση.
Σου λέει θα τον πιάσω στον δρόμο, στον ύπνο και θα το πάρω το bonus.
Ξεφτίλες...

teodor_ch
22-03-18, 10:21
Στον κήπο με έπιασε :p γιατί περίμενα άλλο τηλέφωνο αλλά πές ότι όντως το καταργούν.
Είναι καθαρά παραπλανητικό το τηλεφώνημα αφού δε με ενδιαφέρει έχοντας ακόμα ένα χρόνο στο συμβόλαιο.

Και πάντα όταν ζητάς γραπτώς τις προσφορές δε μπορούν να σου τις στείλουν...

deniSun
22-03-18, 10:27
Στον κήπο με έπιασε :p γιατί περίμενα άλλο τηλέφωνο αλλά πές ότι όντως το καταργούν.
Είναι καθαρά παραπλανητικό το τηλεφώνημα αφού δε με ενδιαφέρει έχοντας ακόμα ένα χρόνο στο συμβόλαιο.

Και πάντα όταν ζητάς γραπτώς τις προσφορές δε μπορούν να σου τις στείλουν...

Και πάντα... "Για σας κ. τάδε είμαι η Μαρία" ο Γιώργος κλπ.
Και άντε εσύ να είσαι έξω και να ψάχνεις χαρτί και μολύβι για να γράψεις ποια Μαρία κλπ είναι αυτή/ός που σου μιλάει.

Moho
22-03-18, 10:39
Δεν ψάχνεις ούτε μολύβια, ούτε χαρτιά, ούτε τίποτα. Έχεις by default ενεργοποιημένο ένα call recording application, και οτιδήποτε λεχθεί είναι καταγεγραμμένο στο κινητό σου, και μπορείς να ανατρέξεις σε αυτό ανά πάσα στιγμή.

deniSun
22-03-18, 10:43
Δεν ψάχνεις ούτε μολύβια, ούτε χαρτιά, ούτε τίποτα. Έχεις by default ενεργοποιημένο ένα call recording application, και οτιδήποτε λεχθεί είναι καταγεγραμμένο στο κινητό σου, και μπορείς να ανατρέξεις σε αυτό ανά πάσα στιγμή.

Ποια εφαρμογή είναι αυτή;
Έψαχνα σε sam και 1+ αλλά δεν βρήκα κάτι που να δουλεύει ικανοποιητικά.

shocked
22-03-18, 12:27
το Redmi note 5a μου έχει απο τη μαμά ηχογράφηση κλήσεων και το έχω ενεργοποιημένο. το νοκια 3 του αδερφού μου, δεν έχει δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων απο μόνο του.
οπότε πρέπει να βρεις εφαρμογή που να είναι ΟΚ και να μην κάνει ζουζουνιές

deniSun
22-03-18, 12:33
Είχα δοκιμάσει παλιότερα κάποια free αλλά είχαν περιορισμούς στον χρόνο ηχογράφησης και η ποιότητα ήταν χάλια.

Elsy
22-03-18, 12:54
Αυτή η πρακτική πωλήσεων και κλεισίματος συμβολαίων μέσω τηλεφώνου πρέπει να σταματήσει. Καλείσαι να αποφασίσεις μέσα σε δευτερόλεπτα αν σε συμφέρει το συμβόλαιο ή να αντιληφθείς ότι πρόκειται για κοροϊδία την στιγμή που εσύ εργάζεσαι, κοιμάσαι, είσαι άρρωστος, υπερήλικας και 1002 άλλα.
Ο σωστός τρόπος είναι η έγγραφη προσφορά.
Κι αν δεν μπορεί να το επιβάλει η ΕΕΤ μπορούμε να το επιβάλουμε εμείς βάζοντας τα νούμερά τους στην black list και κλείνοντάς τους το τηλέφωνο.

deniSun
22-03-18, 13:55
Αυτή η πρακτική πωλήσεων και κλεισίματος συμβολαίων μέσω τηλεφώνου πρέπει να σταματήσει. Καλείσαι να αποφασίσεις μέσα σε δευτερόλεπτα αν σε συμφέρει το συμβόλαιο ή να αντιληφθείς ότι πρόκειται για κοροϊδία την στιγμή που εσύ εργάζεσαι, κοιμάσαι, είσαι άρρωστος, υπερήλικας και 1002 άλλα.
Ο σωστός τρόπος είναι η έγγραφη προσφορά.
Κι αν δεν μπορεί να το επιβάλει η ΕΕΤ μπορούμε να το επιβάλουμε εμείς βάζοντας τα νούμερά τους στην black list και κλείνοντάς τους το τηλέφωνο.

Μπορείς να τους πεις να σε τηλεφωνήσουν κάποια άλλη στιγμή.
Όταν μπορείς να κάνεις την έρευνά σου για το πόσο ορθά είναι τα όσα σου λένε.
Το θέμα με το προφορικό είναι ότι πάντα "παραλείπουν" να σου πούνε κάτι το οποίο ανακαλύπτεις αργότερα.

patrickdrd
22-03-18, 14:37
μωρε απαραδεκτοι ειναι γιατι πρηζουν @@,
πηραν μια, δυο, τους ειπαμε δεν ενδιαφερομαστε,
γιατι πρεπει να μας πρηζουν; ως ποτε;
εντωμεταξυ πηραν της μανα μου,
της ειπαν να αλλαξουμε... ρουτερ.. :O
επειδη ο καινουργιος ειναι καλυτερος :O
και εκεινη φυσικα απαντησε "α δεν ξερω εγω απ αυτα,
παρτε το απογευμα το γιο μου",
εγω δεν πηρα χαμπαρι το παραπανω σκηνικο,
οποτε δεν σηκωσα το τηλ,
οποτε και προφανως θα ξαναπαρουν...
(οχι οτι αλλιως δεν θα επαιρναν..)
απ οτι εχω ακουσει εχουν φαγωθει να γυρισουν κοσμο σε voip
εδω και τωρα με το ετσι θελω!

deniSun
22-03-18, 14:50
μωρε απαραδεκτοι ειναι γιατι πρηζουν @@,
πηραν μια, δυο, τους ειπαμε δεν ενδιαφερομαστε,
γιατι πρεπει να μας πρηζουν; ως ποτε;
εντωμεταξυ πηραν της μανα μου,
της ειπαν να αλλαξουμε... ρουτερ.. :O
επειδη ο καινουργιος ειναι καλυτερος :O
και εκεινη φυσικα απαντησε "α δεν ξερω εγω απ αυτα,
παρτε το απογευμα το γιο μου",
εγω δεν πηρα χαμπαρι το παραπανω σκηνικο,
οποτε δεν σηκωσα το τηλ,
οποτε και προφανως θα ξαναπαρουν...
(οχι οτι αλλιως δεν θα επαιρναν..)
απ οτι εχω ακουσει εχουν φαγωθει να γυρισουν κοσμο σε voip
εδω και τωρα με το ετσι θελω!

Εγώ τους λέω ότι δεν έχω tv και αυτοί μου λένε "να σας κάνουμε πρόταση για cosmote tv".
Τι ψάχνεις;

Moho
22-03-18, 14:51
Εγώ χρησιμοποιώ σε Android (4.4.2) το Automatic Call Recorder (ACR) στην δωρεάν έκδοσή του και δεν έχω κανένα πρόβλημα και κανένα παράπονο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nll.acr

Οι ηχογραφήσεις σώζονται σε .3gp format

patrickdrd
22-03-18, 14:51
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ε αφου δεν εχεις τβ σου λεει παρε cosmoteτβ

makes sense

#not

:D

deniSun
22-03-18, 15:59
Εγώ χρησιμοποιώ σε Android (4.4.2) το Automatic Call Recorder (ACR) στην δωρεάν έκδοσή του και δεν έχω κανένα πρόβλημα και κανένα παράπονο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nll.acr

Οι ηχογραφήσεις σώζονται σε .3gp format
Σε 8άρα είμαι :cool:
Ναι το έχω δει και αυτό.
Κάποια δουλεύουν σε παλιότερες μόνο εκδόσεις και όχι σε 7+.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ε αφου δεν εχεις τβ σου λεει παρε cosmoteτβ

makes sense

#not

:D

Άστα να πάνε...

Basilhs23_
29-04-18, 21:10
To 13888 της cosmote είναι;

Με κάλεσαν πριν λίγο στο κινητό αλλά δεν μιλούσε κανένας, είπα δύο φορές ναι και το έκλεισα.

shocked
29-04-18, 21:17
To 13888 της cosmote είναι;

Με κάλεσαν πριν λίγο στο κινητό αλλά δεν μιλούσε κανένας, είπα δύο φορές ναι και το έκλεισα.

ναι του οτε ειναι, μπορεί και να μην δούλευε καλά το σύστημα και δεν τους άκουγες ή ο υπάλληλος ξέχασε το μικρόφωνο κλειστό.

jap
30-04-18, 10:33
Εμένα μου έχει συμβεί να λάβω από το 13888:
- Τηλεφωνήματα που το σηκώνω και δεν απαντούν, όχι 1 και 2 φορές
- Αλεπάλληλα τηλεφωνήματα για να μου πουλήσουν διάφορες υπηρεσίες για επαγγελματίες, ενώ η γραμμή που έχω είναι οικιακή
- Κλήσεις από την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ κανονικά για τη γραμμή μου

Δικό μου συμπέρασμα δίνουν και σε άλλους τρίτους το δικαίωμα να στέλνουν κλήσεις ως 13888, το ότι βλέπουμε το νούμερο δεν σημαίνει ότι έρχεται από τον ΟΤΕ ή από συγκεκριμένο τμήμα του.

deniSun
30-04-18, 17:06
Εμένα μου έχει συμβεί να λάβω από το 13888:
- Τηλεφωνήματα που το σηκώνω και δεν απαντούν, όχι 1 και 2 φορές
- Αλεπάλληλα τηλεφωνήματα για να μου πουλήσουν διάφορες υπηρεσίες για επαγγελματίες, ενώ η γραμμή που έχω είναι οικιακή
- Κλήσεις από την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ κανονικά για τη γραμμή μου

Δικό μου συμπέρασμα δίνουν και σε άλλους τρίτους το δικαίωμα να στέλνουν κλήσεις ως 13888, το ότι βλέπουμε το νούμερο δεν σημαίνει ότι έρχεται από τον ΟΤΕ ή από συγκεκριμένο τμήμα του.

Ανάπτυξη λέγεται αυτό :lol:

Basilhs23_
01-05-18, 01:03
Σήμερα με κάλεσαν και από ένα κινητό, δεν πρόλαβα να το σηκώσω, έψαξα το κινητό στο internet και ήταν από cosmote, λογικά οι ίδιοι που με κάλεσαν εχτές τώρα τηλεφωνούσαν από άλλο νούμερο, το έβαλα κι αυτό στο call blocker και ηρέμισα.

shocked
01-05-18, 01:42
Δικό μου συμπέρασμα δίνουν και σε άλλους τρίτους το δικαίωμα να στέλνουν κλήσεις ως 13888, το ότι βλέπουμε το νούμερο δεν σημαίνει ότι έρχεται από τον ΟΤΕ ή από συγκεκριμένο τμήμα του.

δεν νομίζω να ισχύει αυτό, γιατί αν η αναγνώριση κλήσης δείχνει 13888 ενώ δεν είναι από τον ίδιο τον ΟΤΕ και τους κάνεις παράπονα για Χ,Ψ λόγο, δεν θα μπορείς να το αποδείξεις γιατί ο ΟΤΕ δεν θα έχει την ηχογραφημένη κλήση σου. οι εξωτερικοί συνεργάτες έχουν νούμερο της μορφής 210χχχχχχχ

deniSun
01-05-18, 14:00
Σήμερα με κάλεσαν και από ένα κινητό, δεν πρόλαβα να το σηκώσω, έψαξα το κινητό στο internet και ήταν από cosmote, λογικά οι ίδιοι που με κάλεσαν εχτές τώρα τηλεφωνούσαν από άλλο νούμερο, το έβαλα κι αυτό στο call blocker και ηρέμισα.

Θα σε πάρουν και από άλλο...

Basilhs23_
01-05-18, 19:41
Δεν πειράζει, 30 νούμερα έχουν βάλει black list, θα προστεθεί και άλλο ένα, λίγοι καταφέρνουν να με ενοχλήσουν πλέον, κάποιοι καλούσαν επι μήνες δίχως νόημα καθώς ήταν ήδη μπλοκαρισμένοι, το αστείο είναι προσπαθούν αδιάκοπα ακόμα και τρεις φορές την ημέρα επί μήνες μέχρι να τα παρατήσουν.

FuS
02-05-18, 19:14
Δικό μου συμπέρασμα δίνουν και σε άλλους τρίτους το δικαίωμα να στέλνουν κλήσεις ως 13888, το ότι βλέπουμε το νούμερο δεν σημαίνει ότι έρχεται από τον ΟΤΕ ή από συγκεκριμένο τμήμα του.

Όταν σε καλεί το 13888, για όποιον λόγο και να σε καλέσει, είναι πάντα από κάποια υπηρεσία του ομίλου. Οπότε να είσαι σίγουρος πως δεν σε καλεί 3ος.
Απλά τα έχουν κάνει μπάχαλο με τις καμπάνιες τους. Καθώς και άλλοι λόγοι, που δείχνουν τεράστια προχειρότητα..

Basilhs23_
02-05-18, 21:21
Με κάλεσαν από ένα σταθερό σήμερα το απόγευμα όταν είχα πέσει για ύπνο. Αργότερα με κάλεσαν από ένα κινητό και δεν το σήκωσα, επίσης χτύπησε και το σταθερό μας χωρίς καν να προλάβω να το σηκώσω, τα δύο νούμερα που με πήραν στο κινητό τα έψαξα από το google και είναι από cosmote, μπήκαν και τα δύο black list μαζί με άλλα δύο νούμερα από πριν, φαίνεται θα με πρίζουν για καιρό αυτοί.

YAziDis
02-05-18, 21:29
Όσοι έχετε πρόβλημα με τις κλήσεις, έχετε μπει στο μητρώο 11 ?

deniSun
02-05-18, 23:21
Όσοι έχετε πρόβλημα με τις κλήσεις, έχετε μπει στο μητρώο 11 ?

Πως μπαίνεις;

patrickdrd
03-05-18, 00:08
παίρναμε τηλέφωνο κάπου και λέγαμε να μας βάλουν, αλλά και που μπήκαμε εμένα πάλι με έπαιρναν

Basilhs23_
03-05-18, 00:27
Όσοι έχετε πρόβλημα με τις κλήσεις, έχετε μπει στο μητρώο 11 ?

Είχαμε βάλει το σταθερό μας, μειώθηκαν κάπως οι κλήσεις αλλά εξακολουθούσαν και μας έπαιρναν.

YAziDis
03-05-18, 01:04
Πως μπαίνεις;

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/mhtrwo_11.html

shocked
03-05-18, 01:11
καλείς την εκάστοτε εξυπηρέτηση πελατών και ζητάς να σε βάλουν

deniSun
03-05-18, 09:16
Το κάνω τώρα.

Basilhs23_
04-05-18, 02:55
Σήμερα κάλεσαν άλλες τρεις φορές στο κινητό, οι δύο κλήσεις από μπλοκαρισμένο νούμερο η μια από καινούργιο. Συνεχίστε το βιολί σας!

Baid
21-05-18, 01:06
Τον τελευταιο μήνα δεχόμασταν τηλ. πώλησης Ευρυζωνικου Δικτύου / αναβαθμιση τηλεφωνικής γραμμης. (σημειώστε ειμαι πελάτης και ιντερνετ 24mbs από Σεπτέμβριο 2017. Επίσης η τηλ. συσκευή είναι απ'ευθείας στη τηλ σύνδεση όχι στο ρουτερ.

Σε ενα από αυτά αν δεν απατομαι τελευταια εβδομάδα Απρίλη μου εξηγει η τηλεφωνήτρια ότι το μονο που πρεπει τουλάχιστον να κάνω είναι να αναβαθμίσω την τηλεφωνική μου γραμμή σε ευρυζωνική γιατι μεχρι το 2019 όλες οι γραμμές πρεπει να είνα ευρυζωνικές και αυτό δεν έχει κόστος δηλ. σύνδεση στο ρουτερ και δεν θα πειράξει την ταχύτητα ιντερνετ

Της εξήγησα ότι εχω άτομο ηλικιωμένο και μου απάντησε ότι αυτό λυνεται αφου θα μου στείλει ενα ups καθως και μήνυμα sms για να κάνω μονος μου τις αλλαγές στο router. (ειμαι του χωρου της πληροφορικής), Αυτο θα γινόταν τελος της εβδομάδας Πέμπτη Παρασκευή.

Και ενώ περίμενα το ups και το sms για την ενεργοποιηση της τηλ γραμμης μετα απο μια εβδομάδα δεχομαι ενα αλλο τηλ. για το ευρυζωνικό δικτυο εξηγω στην κοπέλα ότι εχω συμφωνήσει με την προηγουμενη και μετα απο μια μικρη λογομαχια με πειθει οτι πρεπει να ερθει και τεχνικος για να κάνει τις ρυθμίσεις στο ρουτερ. (λογω εργασιας μου ειναι αδυνατο να ειμαι στο σπίτι)

Στις 16.5.2017 μου τηλεφωνει τεχνικος βλεπει οτι οι συνδεσεις εναι οκ και μου λεει μισο λεπτό να μετρήσω το ιντερνετ οκ..ειναι 50...

Και μενω αναυδος ποτε δεν εκανσ συμφωνια για αναβάθμιση... στο ιντερνετ. Ποτε δεν συμφωνησα σε νεο τιμολόγιο. Δεν εχουμε υπογραψει τιποτα, ουτε ξερουμε και για πόσο χρόνο....

Μου εξηγει ο τεχνικος οτι καλυτερα να απευθυνθω στον ΟΤΕ και μου υποδυκνύει ενα κατ. Γερμανος. Πηγαίνω εκει μου λενε δεν γινεται πατε στα κεντρικα ΟΤΕ Θεσσαλονίκης. Πηγαινω εκει μου λενε δεν μπορουνε να δουνε ουτε να κανουν κατι και με συνδεουν τηλ. με το 13888.

Αφου εξηγω τηλ. τι εχει γινει μου λενε θα καταγραψει ακυρωση πώλησης και θα αποφασίσουν. Οταν τι ρωτησα ποιοι μου ειπε αυτοι που ειναι υπεύθυνοι (αόριστα). Εχω ξανακάνει τηλ και μου απάντησαν οτι η γραμμή ειναι ακομα σε κατασταση μεταβολής. Στη συνέχεια γυρνωντας αργα...στο σπιτι πλεον ειχαν και τα 50Μbs... που ποτε δεν ζητησα.

Ακόμα περιμένω την απάντηση για να γυρισω στο προηγούμενο συμβόλαιο όπως μου ειπαν δηλ. τωρα ειμαι σε νεο συμβόλαιο?

Αυτή ειναι μεθοδος πωλησης ή απάτη.???????

Basilhs23_
21-05-18, 17:17
Δεν ξέρω τι γίνεται με την cosmote/OTE. Εχτές μου ήρθε από Cosmonte μήνυμα στο κινητό μου (Wind) οτι η αίτηση αλλαγής παρόχου με κωδικό τάδε έχει καταθεί ,ουδέποτε κατέθεσα τέτοια αίτηση, σήμερα έσκασε μήνυμα στο κινητό από Wind και μου λένε να καλέσω άμεσα στο τάδε κινητό της εταιρείας και αν δηλώσω οτι αποσύρω την αίτηση φορητότητας προς cosmote θα μου κάνουν νέα καλύτερη προσφορά, δεν έχω καλέσει κανέναν και δεν έχω ασχοληθεί, λες και με δουλεύουν να πούμε, με έχουν καλέσει από κάτι τηλέφωνα της wind που το σηκώνω και δεν απαντάνε, άλλα τα έχω μπλοκαρισμένα ενώ με καλούν και από ορισμένα νούμερα της cosmote που πάλι δεν απαντούν ή είναι μπλοκαρισμένα. Μπάχαλο πραγματικά.....

deniSun
21-05-18, 17:36
Δεν ξέρω τι γίνεται με την cosmote/OTE. Εχτές μου ήρθε από Cosmonte μήνυμα στο κινητό μου (Wind) οτι η αίτηση αλλαγής παρόχου με κωδικό τάδε έχει καταθεί ,ουδέποτε κατέθεσα τέτοια αίτηση, σήμερα έσκασε μήνυμα στο κινητό από Wind και μου λένε να καλέσω άμεσα στο τάδε κινητό της εταιρείας και αν δηλώσω οτι αποσύρω την αίτηση φορητότητας προς cosmote θα μου κάνουν νέα καλύτερη προσφορά, δεν έχω καλέσει κανέναν και δεν έχω ασχοληθεί, λες και με δουλεύουν να πούμε, με έχουν καλέσει από κάτι τηλέφωνα της wind που το σηκώνω και δεν απαντάνε, άλλα τα έχω μπλοκαρισμένα ενώ με καλούν και από ορισμένα νούμερα της cosmote που πάλι δεν απαντούν ή είναι μπλοκαρισμένα. Μπάχαλο πραγματικά.....

Προφανώς έχει γίνει λάθος στην αίτηση κάποιου άλλου.
Δηλαδή περάστηκε λάθος ο αριθμός του προσώπου που έκανε την αίτηση και σου ήρθε σε εσένα το μήνυμα.
Μου έχει τύχει και εμένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.