PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Πολυτεχνείο



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

EvilHawk
19-11-04, 09:43
Ούστ απο δω χουντο xxxxx!
Στη φωλιά σου γρήγορα!!

Παρακαλω τους mods να κλειδωσουν το θεμα,
και να σβησουν οτι πιστευουν οτι πρεπει να σβηστει.

Παλι δωσαμε βημα στα xxxxx του φασισμου.


Blend, sorry έκανα edit το μήνυμα σου!

Δεν χρειάζονται τέτοια σχόλια, υπάρχει και άλλος τρόπος να πείς τα ίδια πράγματα!

Ούτε να κλειδώσει το thread υπάρχει λόγος! Τους αντιμετώπισες σε καιρούς δύσκολους, τωρα που είναι φαντάσματα της ιστορίας τί προβλημα να υπάρχει! :wink:

xxxxx
19-11-04, 10:42
xxxxx, μήπως σου αρέσει η Κίνα ; :twisted:

Όχι όσο η ΕΛΛΑΔΑ.
:)

odd
19-11-04, 13:22
Odd καιρό είχαμε να σε ακούσουμε ... Wink
Ίσως να μην εχεις και άδικο που δεν θέλεις να κάνεις κάποιους συνομιλητές σου!

Είχα κάτι δουλειές αλλά να σου πω την αλήθεια σε κάποια ποστ που ήθελα να απαντήσω, δεν το κανα γιατί πως να εξηγήσεις οτιδήποτε, σε κάποιον με iq ραδικιού (τουλάχιστον εκεί πέφτει όταν ασχολούνται με πολιτική και ιστορία);

Γιατί θέμα να πρωτοπείς; Για την αστική δημοκρατία και το κράτος της; Για την γέννηση των εθνών; Για τη κατασκευή της εθνικής συνείδησης; Ή για ένα σωρό άλλα που μου διαφεύγουν..

Εδώ λένε ότι οι νεκροί στο πολυτεχνείο ήταν 25 ή κάτι τέτοιο. Πώς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

xxxxx
19-11-04, 15:42
Εδώ λένε ότι οι νεκροί στο πολυτεχνείο ήταν 25 ή κάτι τέτοιο. Πώς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

25?

Τόσοι πολλοί;

Kerl
19-11-04, 16:11
Ακριβώς το αντίθετο. Ένα πολίτευμα πρέπει να έχει στο επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι το "εθνικό συμφέρον" που γίνεται λάστιχο από εποχή σε εποχή.

Μη καταλήξουμε στο... "Deutschland uber alles".

Το ατομικό συμφέρον δεν μπορεί να υπερβαίνει το συμφέρον του συνόλου , στην προκείμενη περίπτωση της Ελλάδος την ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ της χώρας. Τώρα αν αυτό κάποιοι το θεωρούνε συνώνυμο του Deutchland uber alles πρόβλημα τους. Και το
ΠΑΣΟΚ και ο Ανδρές Παπανδρέου και ο Σημίτης η Ελλάδα στους Έλληνες λέγανε. Μην προσπαθούμε συνέχεια με την παρέλαση του φαντάσματος των ναζί να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

Φυσικά η σημερινή Ελλάδα περιγρέφεται άνετα σαν κοινωνία παρτάκηδων με αποτέσμα τα μαύρα χάλια της σε όλους του τομείς.

xxxxx
19-11-04, 16:25
Πάνω απ' ΟΛΑ η Ελλάς γιατί χωρίς αυτήν δεν έχουμε ταυτότητα,
δεν έχουμε ιστορική συνέχεια, δεν έχουμε ελευθερία, δεν έχουμε μέλλον.

Κι αυτά τα ιδανικά είναι πιο σημαντικά από τα σκουξίματα του κάθε
βολεψάκια όταν η πατρίδα τον χρειάζεται. ΌΛΟΙ ΣΤΡΑΤΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ,
ΟΛΟΙ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΘΝΙΚΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Ευτυχώς τα 2 πρώτα είναι ΑΚΟΜΗ υποχρεωτικά (στρατός και σχολείο).

dhmk
19-11-04, 16:29
Κι αυτά τα ιδανικά είναι πιο σημαντικά από τα σκουξίματα του κάθε
βολεψάκια όταν η πατρίδα τον χρειάζεται. ΌΛΟΙ ΣΤΡΑΤΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ,
ΟΛΟΙ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΘΝΙΚΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.


συμπληρώνω,

ΟΛΟΙ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

WAntilles
19-11-04, 16:34
Αμιγώς επαγγελματικές Ε.Δ. εδώ και τώρα!

Ducklord
19-11-04, 17:05
XXX, ακόμη δεν μας είπες: που πήγες στρατό;
Ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ, για τα θετικά και αρνητικά του που είδες ως ένοπλος υπηρετώντας την πατρίδα. Would you be so kind, please? Thanks...


Τα υπόλοιπα περιτέυουν.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

odd
19-11-04, 17:09
25?

Τόσοι πολλοί;

[really upset]
Ώστε χλευάζουμε και τους νεκρούς τώρα;; Έ ρε κονσερβοκούτι και πηγάδα που χρειάζεσαι..
[/really upset]

xxxxx
19-11-04, 19:06
Ζητώ από κάποιον moderator να κάνει edit την ανωτέρω δημοσίευση
γιατί περιέχει την υβριστική λέξη Μ@λ@κ...

(συγγνώμη, δεν μπορείτε
ΜΟΝΟΙ σας moderators να κάνετε edit τα προφανή; πρέπει να το ζητώ;
δεν συμφωνήσαμε να σταματήσουν τα υβριστική μηνύματα; )

EvilHawk
19-11-04, 19:18
Μας διέφυγε , το διόρθωσα τώρα μόλις!
Το έκανα "Μ@Λ@Κ@Σ!" ελπίζω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα τώρα !:twisted:

xxxxx
19-11-04, 19:26
Προς τι η "evil" φατσούλα;

Λοιπόν Evilhawk, υπάρχουν και ΟΡΙΑ.
Σβήσε τώρα την υβριστική λέξη
και βάλε το username μου.

Με κάτι τέτοια που κάνεις δίνεις
αφορμή και ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ εμπράκτως
ότι δεν είσαι αντικειμενικός.

Άφησε τις εξυπνάδες.

Νικαετός
19-11-04, 22:08
XXX, ακόμη δεν μας είπες: που πήγες στρατό;
Ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ, για τα θετικά και αρνητικά του που είδες ως ένοπλος υπηρετώντας την πατρίδα. Would you be so kind, please? Thanks...


Τα υπόλοιπα περιτέυουν.


O κατά τα άλλα λαλίστατος xxxx καταφέρνει πάντα να καταπίνει την γλώσσα του (τα πλήκτρα του ) όταν τον ρωτούν για το στρατό !

5-6 φορές εγώ, άλλες τόσες ο Πάπιας , αλλά απάντηση καμμία !
Γιατί xxxx ? Μήπως θεωρείς την ερώτηση ,ως ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο ? Απλά λοιπόν να υποθέσω πως ακόμα δεν είσαι full έλληνας πολίτης ? :twisted: :twisted:

Πώς λέμε full professor !! :guitar :guitar

blend
19-11-04, 22:47
Blend, sorry έκανα edit το μήνυμα σου!

Δεν χρειάζονται τέτοια σχόλια, υπάρχει και άλλος τρόπος να πείς τα ίδια πράγματα!

Σοφα επραξες. Μερικες φορες κι εγω χρειαζομαι καποιον να με επαναφερει στην ταξη... :oops:



Ούτε να κλειδώσει το thread υπάρχει λόγος! Τους αντιμετώπισες σε καιρούς δύσκολους, τωρα που είναι φαντάσματα της ιστορίας τί προβλημα να υπάρχει! :wink:

Ετσι ειναι. Ο φοβος μου ομως ειναι παντα οτι τα "φαντασματα" μπορει να "υλοποιηθουν" κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Γι'αυτο, μερικες φορες ακονιζω τα μαχαιρια. Για να ξερουν οτι θα υπαρξει αντισταση.

blizard
19-11-04, 22:54
Καλά κάνεις και νομίζεις μπορείς να διαβάσεις το Σύνταγμα για να ξεδιαλύνεις τίς απορίες σου!
Ναι , κάπου άκουσα να λέει ότι η εφαρμογή του αφήνετε στην καλή θέληση των πολιτών του κόσμου !!!
Καμία σχέση με Έλληνες , Ελληνικό κράτος και την ακεραιότητα ή προστασία αυτού δεν έχει το σύνταγμα και το πολίτευμα !!!
Νομίζω έχουμε αρχίσει να λέμε ότι θέλουμε ...


Ετσι ειναι. Ο φοβος μου ομως ειναι παντα οτι τα "φαντασματα" μπορει να "υλοποιηθουν" κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Γι'αυτο, μερικες φορες ακονιζω τα μαχαιρια. Για να ξερουν οτι θα υπαρξει αντισταση.
Μου φαίνεται ότι βλέπεις φαντάσματα τελικά :) χαλάρωσε.
Φαντάσου να υποστηρίζεις κιόλας μια κατάσταση άθλια, αντίστοιχη με αυτή που είχαν φτιάξει οι πολιτικοί μας πριν το 67... επειδή ακόμα φοβάσαι το πραξικόπημα!!!
Χαρά που θα κάνουν τα λαμόγια τις πολιτικής μας να έχουν τέτοιους προστάτες.

xxxxx
19-11-04, 23:42
ΣΒΗΣΕ ΤΩΡΑ ΤΗ ΛΕΞΗ Μ@Λ@Κ@Σ!

ΕΝΑΣ moderator υπάρχει ή όχι ?!?!!?

ZoltriX
19-11-04, 23:44
Ελεγχόμενη από ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΥΣ θεσμούς που ΔΕΝ θα καταπατώνται.
(όχι από συγκεκριμένα πρόσωπά).


οπως ο στρατος ε?
ΘΑ ΘΕΛΕΣ...

xxxxx
19-11-04, 23:45
Ετσι ειναι. Ο φοβος μου ομως ειναι παντα οτι τα "φαντασματα" μπορει να "υλοποιηθουν" κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Γι'αυτο, μερικες φορες ακονιζω τα μαχαιρια. Για να ξερουν οτι θα υπαρξει αντισταση.

Τα φαντάσματα είναι ΑΤΡΩΤΑ στα μαχαίρια.

Καμία αντίσταση δεν μπορεί να αποτρέψει το αναπόφευκτο.

xxxxx
20-11-04, 00:00
XXX, ακόμη δεν μας είπες: που πήγες στρατό;
Ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ, για τα θετικά και αρνητικά του που είδες ως ένοπλος υπηρετώντας την πατρίδα. Would you be so kind, please? Thanks...


Τα υπόλοιπα περιτέυουν.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Δεν θα κάνω τη χάρη σε κανέναν να αποκαλύψω
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στοιχείο από τη στρατιωτική μου
θητεία (τόπος, περίοδος κλπ.)

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επικίνδυνο και εχθρικό το
κλίμα για να προβώ σε μία τόσο παρακινδυνευμένη
ενέργεια αποκάλυψης προσωπικών στοιχείων.

sdikr
20-11-04, 00:07
Δεν θα κάνω τη χάρη σε κανέναν να αποκαλύψω
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στοιχείο από τη στρατιωτική μου
θητεία (τόπος, περίοδος κλπ.)

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επικίνδυνο και εχθρικό το
κλίμα για να προβώ σε μία τόσο παρακινδυνευμένη
ενέργεια αποκάλυψης προσωπικών στοιχείων.

Αν δεν μπορείς τότε σταμάτα να μιλάς για τον στράτο

blend
20-11-04, 00:21
Τα φαντάσματα είναι ΑΤΡΩΤΑ στα μαχαίρια.

Καμία αντίσταση δεν μπορεί να αποτρέψει το αναπόφευκτο.

Αυτο ειναι δηλωση - ομολογια για προσπαθεια ανατροπης του πολιτευματος.

Υπαρχει συνταγμα και νομοι που θα σε περιλαβουν.

Καλο κουραγιο και σ'ευχαριστω.

xxxxx
20-11-04, 00:24
Τα φαντάσματα είναι ΑΤΡΩΤΑ στα μαχαίρια.

Καμία αντίσταση δεν μπορεί να αποτρέψει το αναπόφευκτο.

Αυτο ειναι δηλωση - ομολογια για προσπαθεια ανατροπης του πολιτευματος.

Υπαρχει συνταγμα και νομοι που θα σε περιλαβουν.

Καλο κουραγιο και σ'ευχαριστω.

Προσπαθώ να σε κάνω να αντιληφθείς ότι το να
κυνηγάς φαντάσματα με μαχαίρια είναι ΟΥΤΟΠΙΑ.
Συμβουλή: Σταμάτα να κυνηγάς φαντάσματα

xxxxx
20-11-04, 00:26
Αν δεν μπορείς τότε σταμάτα να μιλάς για τον στράτο

Στη Δημοκρατία (όχι στη δικιά σας Δημοκρατία)
όλοι έχουν το δικαίωμα της γνώμης για όλα
ακόμα και όταν δεν θέλουν να κάνουν αναφορά
στις προσωπικές τους εμπειρίες.

mavlok
20-11-04, 00:27
Δεν θα κάνω τη χάρη σε κανέναν να αποκαλύψω
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στοιχείο από τη στρατιωτική μου
θητεία (τόπος, περίοδος κλπ.)

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επικίνδυνο και εχθρικό το
κλίμα για να προβώ σε μία τόσο παρακινδυνευμένη
ενέργεια αποκάλυψης προσωπικών στοιχείων.

Γιατι ετσι?

xxxxx
20-11-04, 00:28
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ MODERATOR να σβήσει την υβριστική λέξη εναντίον μου
στο τέλος της προηγούμενης σελίδας; Τι φασισμός είναι αυτός;




:idea:

(Πείραμα: Αν κάνω το ίδιο θα αντιδράσετε άραγε; )

blend
20-11-04, 00:28
Φαντάσου να υποστηρίζεις κιόλας μια κατάσταση άθλια, αντίστοιχη με αυτή που είχαν φτιάξει οι πολιτικοί μας πριν το 67... επειδή ακόμα φοβάσαι το πραξικόπημα!!!
Χαρά που θα κάνουν τα λαμόγια τις πολιτικής μας να έχουν τέτοιους προστάτες.

Μου αποδιδεις νοηματα και λογια που δεν ειπα. Αν εισαι περισσοτερο προσεκτικος, θα κανεις χαρη στον εαυτο σου. Επισης, συγκρινεις την σημερινη πολιτικη κατασταση με αυτην προ του 1967. Εφ' οσον δεν πιστευω οτι εισαι αφελης, νομιζω οτι ή αγνοεις την συγχρονη ιστορια της Ελλαδας, ή λειτουργεις κατευθυνομενα.

xxxxx
20-11-04, 00:32
ή αγνοεις την συγχρονη ιστορια της Ελλαδας, ή λειτουργεις κατευθυνομενα.

blizzard?
:D
Μήπως είσαι κουρεμένος κοντά, ξυρισμένος,
μιλιταριστής με απλωμένο το άνω άκρο
χαιρετώντας φασιστικά φωτογραφίες του
Μεταξά και δεν χάνεις παρέλαση για παρέλαση;
:lol:
(Αστειεύομαι φυσικά).

Blend, ξέρεις όταν κάποιο άτομο αντιλαμβάνεται
όλους τους άλλους ως εχθρούς πάσχει από σοβαρή
μορφή ψυχοπάθειας.

apolos
20-11-04, 00:33
χχχχχ,χαλάρωσε φίλε μου, το 2010-11 ούτως ή άλλως δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα αφού θα γίνουμε 100 εκατομμύρια με την επιστροφή των εξωγήινων προγόνων μας των Έψιλον. Το λένε όλοι οι πατριώτες ηγέτες της χώρας άλλωστε. :electric:



Μάλλον ποιο πολύ συμφωνεί με το ότι ήταν να δώσει το Πολυτεχνείο και η γενιά του 60-70 στην πολιτική, κοινωνική ζωή αυτού του τόπου να δώσει το έχει δώσει!

Ξέρεις οι πιο πολλοί απο αυτούς που συμμετείχαν στα γεγονότα μπορεί και να μην εχουν κατέβει και σε καμμία πορεία! Αλλά ήταν πάντα εκεί ή συμμετείχαν στην κοινωνική ζωή του τοπου τους απο άλλο μετερίζι!

Πχ. το παλληκάρι που συμμετείχε στην συντονιστική επιτροπή του Πολυτεχνείου και καήκε στην φωτιά στην Ικαρία, να με συγχωρέσετε δεν θυμάμαι το όνομα του, δεν ζήτησε ποτέ δάφνες και πορείες και τηλεοπτικά πράθυρα, για την συμμετοχή και την αυταπάρνηση του, μέχρι το τέλος!

Δεν πιστεύω ότι αν όλα τα οράματα τής γενιάς εκείνης είχαν πραγματοποιηθεί, θα ήταν "ντε φάκτο"καλύτερα τα πράγματα! Σίγουρα όμως είναι καλύτερα μετά απο γεγονότα οπως το Πολυτεχνείο! Απο την φρεσκάδα και την ανατροπή που είχε στην εποχή του! Είναι πολλά αυτά που έδωσε και σήμερα οι πιο πολλοί τα θεωρούμε δεδομένα & αυτονόητα!

Θα πρέπει τα ηνία να τα αναλάβουν νέοι άνθρωποι,με νέα μυαλά, ιδέες και οράματα! Απλά χρειάζεται να ξέρουν τί έγινε στο παρελθόν, να έχουν μνήμη ιστορική!

Όλη η ουσία:!: Πολύ ωραίο ποστ. Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο. Και κατ'εμέ άνθρωποι όπως το παληκάρι είναι από τους λίγους που είχαν παραμείνει και παραμένουν νέοι.

sdikr
20-11-04, 00:44
Στη Δημοκρατία (όχι στη δικιά σας Δημοκρατία)
όλοι έχουν το δικαίωμα της γνώμης για όλα
ακόμα και όταν δεν θέλουν να κάνουν αναφορά
στις προσωπικές τους εμπειρίες.

καλά σε πιστέψαμε!

Εγώ δεν γουστάρω τον στρατό, γιατί απλά ο στρατός δεν με εκπαιδέυει για να πολεμήσω (αυτή πρέεπει να είναι η δουλεία του)
Οδηγός αρμάτων είμουν και έχω και αρκετά "μπράβο" απο αξιωματικούς οτι είμουνα καλός(απλά γιατί γούσταρα το άρμα!), εσύ τι είσουν;

Πιστέυω οτι μετά απο τους 18 μήνες που έχασα απο την ζωή μου μπορώ να μιλάω για τον στρατό εσύ;

blizard
20-11-04, 01:07
Οδηγός αρμάτων ήμουν και έχω και αρκετά "μπράβο" απο αξιωματικούς οτι είμουνα καλός....
Πιστέυω οτι μετά απο τους 18 μήνες που έχασα απο την ζωή μου μπορώ να μιλάω για τον στρατό εσύ;
Συγνώμη ρε φίλε, αλλά ήσουν οδηγός άρματος ,και παρόλα αυτά θεωρείς χαμένους 18 μήνες???
Περίμενα να τους θεωρείς ή πολύ καλή ή πολύ κακή εμπειρία... αλλά όχι χαμένο χρόνο.
Σε παραμεθόριο πήγες? ασκήσεις έβγαλες ? ήσουν σε κλασική μονάδα τεθωρακισμένων με λίγα άτομα? πότε υπηρέτησες και που στο περίπου ?


Μου αποδιδεις νοηματα και λογια που δεν ειπα. Αν εισαι περισσοτερο προσεκτικος, θα κανεις χαρη στον εαυτο σου. Επισης, συγκρινεις την σημερινη πολιτικη κατασταση με αυτην προ του 1967. Εφ' οσον δεν πιστευω οτι εισαι αφελης, νομιζω οτι ή αγνοεις την συγχρονη ιστορια της Ελλαδας, ή λειτουργεις κατευθυνομενα.
Άσε λίγο αυτά που νομίζεις και εσύ λοιπόν, και πρόσεξε τι ακριβώς προσπαθώ να πω....

Δεν ξέρω αν έχεις πραγματική φοβία να μην επιστρέψουν οι Χουντικοί στην εξουσία ή κάνεις πλάκα όπως νόμιζα αρχικά...
(ούτε αυτοί δεν έτρεμαν έτσι για τους Κομουνιστές :) )
Σκέψου μήπως φτάνεις σε υπερβολές και παίζεις και το παιχνίδι των πουλημένων πολιτικών μας προστατεύονταν τους...
Αν κάθε φορά που σου λένε ότι ακόμα και η Χούντα δεν ήταν τόσο τρομερή και φοβερή κάπου σε σχέση με την δημοκρατία βγάζεις σπυράκια… ουσιαστικά δίνεις μια ψεύτικη εικόνα στο κόσμο ότι όλα πάνε σχετικά καλά τώρα .
Αντί να δεις την Χούντα σαν αυτό που ήταν, και την "δημοκρατία" μας σαν αυτό που είναι για να προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε ώστε να μην καταλήξει χειρότερη και από την τότε εποχή, αρχίζουμε κάθε φορά να μιλάμε για πεθαμένους λες και πραγματικά κινδυνεύουμε να χάσουμε κάτι υπέρ-πολύτιμο που έχουμε.

sdikr
20-11-04, 01:23
Συγνώμη ρε φίλε, αλλά ήσουν οδηγός άρματος ,και παρόλα αυτά θεωρείς χαμένους 18 μήνες???
Περίμενα να τους θεωρείς ή πολύ καλή ή πολύ κακή εμπειρία... αλλά όχι χαμένο χρόνο.
Σε παραμεθόριο πήγες? ασκήσεις έβγαλες ? ήσουν σε κλασική μονάδα τεθωρακισμένων με λίγα άτομα? πότε υπηρέτησες και που στο περίπου ?

Ναι είμουν οδηγός αρματός (ξέρεις τι σημαίνει αυτό;)
Ναι είναι χαμένοι οι 18 μήνες δεν εμαθα κάτι παραπάνω πέραν απο τους 4 μήνες της βασικής εκπαίδευσης, πέραν της καλιόπης, του psyling, και την μετάφορα της πέτρας απο το σημείο α στο σημείο β.
Ναι πήγα στα σύνορα με βουλγαρία, 30 μέσα 1 έξω, 96ΣΤ ΕΣΣΟ,
Ασκήσεις; παρελάσεις ότι θέλεις απο μένα περάσαν βλέπεις ο μαλάκας ήμου καλός οδηγός!

το μόνο καλό που μου έμεινε είναι το ότι....κάποια στιγμή θα πάρω αρμα και τρέμε ταξιτζή!!

no_logo
20-11-04, 01:57
25?

Τόσοι πολλοί;

[really upset]
Ώστε χλευάζουμε και τους νεκρούς τώρα;; Έ ρε κονσερβοκούτι και πηγάδα που χρειάζεσαι..
[/really upset]

αυτό ήταν από τις ανοησίες της αριστεράς φίλε odd στην ελλάδα, οταν μπορούσε δεν εστησε παντού μελιγαλάδες για να τελειωνουμε μια για πάντα με κάτι αθλιες οικογένειες που από τους προγόνους τους εχουν μάθει να είναι γλυφτες και τσιράκια της εξουσίας.

yiapap
20-11-04, 02:02
Δεν δεχομαι να κανω διαλογο με αυτους που σκοτωσαν και σκοτωνουν την δημοκρατια.
Ειναι σαφες πλεον, οτι εδω υπαρχουν δυο-τρια πανεξυπνα ατομα, που με τον τροπο τους και το θρασος της ανωνυμιας, κανουν οτι μπορουν για να διαβρωσουν οτιδηποτε, προκειμενου να καταστρεφουν την οποια προσπαθεια ανταλλαγης αποψεων και ιδεων, ακομα και σε τεχνικα θεματα. Καποιοι ειναι απλως κακοτροποι ή και κακομαθημενοι...
Αυτοί είναι και τίποτε άλλο.

Καποιοι αλλοι ομως, ειναι επαγγελματιες καθοδηγητες και προπαγανδιστες του φασισμου και της "δημοκρατιας των οπλων".
Μπα, σε αυτό το forum, όχι.

Συγγνώμη αν σας διέκοψα, δεν το είχα σκοπό, απλά πηγαίνοντας πίσω-πίσω (όσο αντέχω) τα δεκάδες post, ανάμεσα στις ανταλαγές ύβρεων, ασυναρτησιών και τμημάτων του Mein Kampf, βρήκα τον Blend συγχισμένο και είπα να προσθέσω στη συζήτηση:

Εμένα όμως ρε συ blend, αυτές τις μέρες, ξέρεις τι με χάλασε;

Αυτή η καραμέλα "τόσοι και τόσοι αγωνιστές μείνανε στην αφάνεια".
Δεν το καταλαβαίνω, ειλικρινά.
Δλδ, τι θα πει "τόσοι και τόσοι αγωνιστές μείνανε στην αφάνεια";
Ότι άλλοι τόσοι δε μείνανε!
Πάω στοίχημα ότι αν πάμε μια βόλτα στο Πολυτεχνείο και δούμε τους ηγέτες των κομματικών (oops, "πολιτικών") παρατάξεων ΣΗΜΕΡΑ... σε 10 χρόνια, οι περισσότεροι από αυτούς/ές θα είναι υπουργοί, υφυπουργοί και Γ.Γ. υπουργείων. Πολλοί απο τους "άλλους" θα μείνουνε στην αφάνεια!

Συνεπώς ΤΙ ΝΟΗΜΑ έχει αυτή η κουβέντα;

Να ρίξουμε τη Δαμανάκη στην πυρά επειδή μετά το Πολυτεχνείο πολιτεύτηκε;

Ας μου το εξηγήσει κάποιος (λογικός) άνθρωπος...


@xxxxx,
Συγγνώμη, αλλά δεν αντέχω:
Έφεδρος Yπλ/γος (ΜΧ) yiapap
Με εύφυμο μνεία από τον 33 ΛΜΧ, επειδή... τι να σου λέω τώρα...
Αλλά τι να πεις κι εσύ για τη θητεία σου;
Αφού ΔΕΝ έχεις πάει ακόμη!

blend
20-11-04, 02:09
Άσε λίγο αυτά που νομίζεις και εσύ λοιπόν, και πρόσεξε τι ακριβώς προσπαθώ να πω....


γιαβολ!



Δεν ξέρω αν έχεις πραγματική φοβία να μην επιστρέψουν οι Χουντικοί στην εξουσία ή κάνεις πλάκα όπως νόμιζα αρχικά...
(ούτε αυτοί δεν έτρεμαν έτσι για τους Κομουνιστές :) )


Φοβιες εχουμε ολοι μας για ο'τι μπορεις να φανταστεις.
Και δεν συνηθιζω να "κανω πλακα" για το συγκεκριμενο θεμα.



Σκέψου μήπως φτάνεις σε υπερβολές και παίζεις και το παιχνίδι των πουλημένων πολιτικών μας προστατεύονταν τους...


Πουλημενοι πολιτικοι... μαλιστα. Το τι πιστευω για τους σημερινους πολιτικους δεν εχει σημασια εδω. Εδω εχει σημασια το οτι εσυ μπορει να κληθεις απο τον εισαγγελεα να αποδειξεις με απτα στοιχεια την κατηγορια που ξεστομιζεις.



Αν κάθε φορά που σου λένε ότι ακόμα και η Χούντα δεν ήταν τόσο τρομερή και φοβερή κάπου σε σχέση με την δημοκρατία βγάζεις σπυράκια… ουσιαστικά δίνεις μια ψεύτικη εικόνα στο κόσμο ότι όλα πάνε σχετικά καλά τώρα .


...."Μου λενε"....
Πολυ μου αρεσε αυτο! Θεωρεις δηλαδη δεδομενο οτι εχω αποψη επειδη "ακουσα", "μου ειπαν", "διαβασα" κτλ.
Πιστευεις οτι πιθανοτατα ειμαι ενας θερμοαιμος νεαρουλης, αλλα εχασες. Η χουντα περασε πανω απο το πετσι μου, οπως και πανω απο χιλιαδες αλλων.
Γιατι εχω την αναλογη ηλικια.
Πως βρισκεις το θρασος να αναφερεσαι σε μια ιστορικη περιοδο που ΔΕΝ εζησες και να κανεις και αισχρες συγκρισεις μεταξυ φασιστικης χουντας και Δημοκρατιας;;
Πως εσυ που δηλωνεις αγαπη για την Πατριδα και το Εθνος, ξεφτιλιζεις με τις "αποψεις" σου την ιστορια, τις θυσιες και τους αγωνες ολοκληρου Λαου, για να εισαι εσυ ελευθερος σημερα να λες οτι σου κατεβει;;



Αντί να δεις την Χούντα σαν αυτό που ήταν, και την "δημοκρατία" μας σαν αυτό που είναι για να προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε ώστε να μην καταλήξει χειρότερη και από την τότε εποχή, αρχίζουμε κάθε φορά να μιλάμε για πεθαμένους λες και πραγματικά κινδυνεύουμε να χάσουμε κάτι υπέρ-πολύτιμο που έχουμε.

Καλυτερα να προσεχεις τι λες και τι γραφεις.

Πολυτιμο ειναι κατι που γνωριζεις την αξια του. Εσυ δεν γνωρισες τιποτα. Και το αποδεικνυεις προσβαλλοντας την μνημη οσων επεσαν για σενα.

Και ναι, κινδυνευουμε, αν σκεφθει κανεις οτι το μελλον της Ελλαδας βρισκεται στα χερια ανθρωπων που σκεφτονται σαν κι εσενα.

Ο θεος να μας φυλαει!! Ναι, ο ιδιος θεος που επικαλλειτο η χουντα για να σκοτωνει.

Ducklord
20-11-04, 02:13
Λουτράκι, μηχανικό > μετάταξη πεζικό, ΚΕΒΟΠ, εκπαίδευση βαρυοπλίτης (ΠΑΟτζής), συνέχεια στα ΛΥΒ, δεκανέας (κατ` επιλογήν - προτίμησα τη... λούφα απο το να γίνω λοχίας - ξέρετε όσοι έχετε πάει στρατό για "τα τρία `Δ`"), συνέχεια Αλεξανδρούπολη ως βασική μονάδα, τέλος στα Γιαννιτσά, στο στρατόπεδο που έστελνε κόσμο στο Κόσσοβο ως παραμένωντας. Αν με αναγνωρίσει καμιά παλιοσειρά, ας στείλει κανένα μήνυμα.

"Ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα", μαη ας... ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
20-11-04, 02:21
Τα φαντάσματα είναι ΑΤΡΩΤΑ στα μαχαίρια.

Καμία αντίσταση δεν μπορεί να αποτρέψει το αναπόφευκτο.

Αυτή είναι δήλωση επιθυμίας εκτροπής του πολιτεύματος xxxxx; :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

blend
20-11-04, 02:29
Εμένα όμως ρε συ blend, αυτές τις μέρες, ξέρεις τι με χάλασε;

Αυτή η καραμέλα "τόσοι και τόσοι αγωνιστές μείνανε στην αφάνεια".
Δεν το καταλαβαίνω, ειλικρινά.
Δλδ, τι θα πει "τόσοι και τόσοι αγωνιστές μείνανε στην αφάνεια";
Ότι άλλοι τόσοι δε μείνανε!
Πάω στοίχημα ότι αν πάμε μια βόλτα στο Πολυτεχνείο και δούμε τους ηγέτες των κομματικών (oops, "πολιτικών") παρατάξεων ΣΗΜΕΡΑ... σε 10 χρόνια, οι περισσότεροι από αυτούς/ές θα είναι υπουργοί, υφυπουργοί και Γ.Γ. υπουργείων. Πολλοί απο τους "άλλους" θα μείνουνε στην αφάνεια!

Συνεπώς ΤΙ ΝΟΗΜΑ έχει αυτή η κουβέντα;

Να ρίξουμε τη Δαμανάκη στην πυρά επειδή μετά το Πολυτεχνείο πολιτεύτηκε;

Ας μου το εξηγήσει κάποιος (λογικός) άνθρωπος...


Και εμενα με χαλανε τα περι αφανειας, ετσι οπως το λες και συμφωνω με οσα γραφεις.

Οσο για την συγχυση μου που λες... πες μου πως να μην συγχιζομαι οταν την μιση μου οικογενεια την εξορισαν οι μεν και την αλλη μιση οι δε; Πως πρεπει να αντιδρω οταν εχω ζησει καταστασεις απειρου καλους στο ονομα του θεου, του εθνους, της πατριδας, της ιδεας;

Ασε, παρασυρομαι παλι....

yiapap
20-11-04, 02:30
Λουτράκι, μηχανικό
"Είμαστε σκληροί
Και πειθαρχικοί
Είμαστε ΥΕΑ
Α Ε Τ Ο Ι"

Τι μου θύμισες τώρα;

"Ψηλά και κλειστά"
"Δε μιλάμε, δεν περπατάμε, τρέχουμε και τραγουδάμε"
"Σκουλίκι Άλφα"

και λοιπά ευτράπελα...

"αγαπημένη μου λάμπα, καιρό τώρα ήθελα να σου αποκαλύψω τα κρυφά μου αισθήματα..."
:evil:

blend
20-11-04, 02:34
Αααα! και μια και το εφερε η κουβεντα...

Ενας απλος αλεξιπτωτιστης ημουν...

Σπαρτη '71, Θεσσαλονικη 72, Πολυτεχνειο '73, Κυπρος '74.

yiapap
20-11-04, 02:41
Οσο για την συγχυση μου που λες... πες μου πως να μην συγχιζομαι οταν την μιση μου οικογενεια την εξορισαν οι μεν και την αλλη μιση οι δε; Πως πρεπει να αντιδρω οταν εχω ζησει καταστασεις απειρου καλους στο ονομα του θεου, του εθνους, της πατριδας, της ιδεας;
Μα, συγχίζεσαι με ανθρώπους με τους οποίους ΠΟΤΕ δε θα συνδιαλεγόσουν στα σοβαρά!

Έχω επαναλάβει σε διάφορους στο forum με PM παραφρασμένο, αυτό που μου έστειλε Τούρκος σε Newsgroup, τότε με τα Ίμια (ναι, κύριοι, υπήρχε από τότε Διαδίκτυο και τρόπος ελεύθερης επικοινωνίας). Μου είπε ο τύπος:
"Γιατί κάθεστε και συνομιλείτε με ανθρώπους με τους οποίους στην προσωπική σας ζωή, ανεξάρτητα εθνικότητας, θρησκεύματος και πεποιθήσεων, ΠΟΤΕ δεν επρόκειτο να συνομιλήσετε. Άφηστέ τους, στην άγνοιά και τη βλακεία τους. Όποτε μεγαλώσουν είτε θα μάθουν είτε δε θα τους δίνει κάνεις σημασία".

Δεν ξέρω αν έχει δίκιο (ειδικά στη χώρα του) αλλά το νόημα είναι σαφές!


Discalimer (a.k.a. Περιορισμός Ευθύνης) Το παραπάνω ΔΕΝ το συνδέω με ΚΑΝΕΝΑΝ χρήστη του ADSLgr.

yiapap
20-11-04, 02:44
Αααα! και μια και το εφερε η κουβεντα...

Ενας απλος αλεξιπτωτιστης ημουν...

Σπαρτη '71, Θεσσαλονικη 72, Πολυτεχνειο '73, Κυπρος '74.
Ε, καλά!
Τι να μας πεις κι εσύ για το στρατό!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

blend
20-11-04, 02:59
Ε, καλά!
Τι να μας πεις κι εσύ για το στρατό!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Γκουχ! χμμμ... εγω τοτε, ζωη και κοτα! (η ζωη φευγει, η κοτα μενει)...

Να σου πω... 30 μερες αυστηρα φυλακιση, γιατι ...ημουν κοντος για αλεξιπτωτιστης....
20 μερες γιατι παντα εχανα τον στοχο, γιατι ημουν κοντος και ελαφρυς για αλεξιπτωτιστης, και επεφτα κανα χιλιομετρο μακρυα απο τους υπολοιπους!
Πηγα Θεσσαλονικη γιατι... ημουν κοντος για αλεξιπτωτιστης...
Στο Πολυτεχνειο.... ημουν αλεξιπτωτιστης! (και ακομα κοντος),
Στην Κυπρο πηγα γιατι.... ημουν κοντος για αλεξιπτωτιστης....
Και γλυτωσα εκει, γιατι ...ημουν κοντος και ελαφρυς για αλεξιπτωτιστης και επεσα 1 χιλιομετρο μακρυα απο τον στοχο!

Ειμαι ενας κοντος και μονος αλεξιπτωτιστης!!!!

Ουαααααααααααααα!!!

:( :( :(

blizard
20-11-04, 03:06
Δεν δεχομαι να κανω διαλογο με αυτους που σκοτωσαν και σκοτωνουν την δημοκρατια.
Ειναι σαφες πλεον, οτι εδω υπαρχουν δυο-τρια πανεξυπνα ατομα, που με τον τροπο τους και το θρασος της ανωνυμιας, κανουν οτι μπορουν για να διαβρωσουν οτιδηποτε...
Δεν κάνεις διάλογο... με την ανωνυμία διαφθείρουνε τα πάντα...
Κάτι τέτοια έλεγε και η Χούντα για τους κομμουνιστές παιδιά, και τα πίστευαν τα φανατισμένα πιόνια της... πως μπορείτε να τα λέτε στα σοβαρά ?




Πουλημενοι πολιτικοι... Εδω εχει σημασια το οτι εσυ μπορει να κληθεις απο τον εισαγγελεα να αποδειξεις με απτα στοιχεια την κατηγορια που ξεστομιζεις.
Το δυσάρεστο δεν είναι ότι το πιστευεις... το δυσάρεστο είναι ότι μπορεί και να γίνει...
Κανονικά θα έπρεπε να πω ότι μου κατέβει υπέρ της χούντας και εναντίον της "δημοκρατίας" για να σου δείξω ότι δεν έχεις δύναμη να κάνεις τίποτα, μέχρι να το να χωνέψεις... αλλά όπως είπα δεν πιστεύω ότι έχουμε πραγματική δημοκρατία, άρα το αφήνω.


Αυτή είναι δήλωση επιθυμίας εκτροπής του πολιτεύματος xxxxx;
Αν έτσι το βλέπεις έτσι είναι ... τι θα κάνεις τώρα?
Σου θυμίζω ότι το 60 πολεμήσαμε τους κομμουνιστές που ήθελαν να ανατρέψουν το πολίτευμα μας με συκοφαντίες, κυνηγητό, και με Χούντα.

blend
20-11-04, 03:20
Σου θυμίζω ότι το 60 πολεμήσαμε τους κομμουνιστές που ήθελαν να ανατρέψουν το πολίτευμα μας με συκοφαντίες, κυνηγητό, και με Χούντα.


:!: :!: :!: :!:

Εγω δεν θυμαμαι καλα... Αν εχεις την καλοσυνη, μπορεις να μου δωσεις περισοτερες πληροφοριες;

:twisted:

πουφφφφ!
αυτοκαταστραφηκες!!!

yiapap
20-11-04, 03:26
Πουλημενοι πολιτικοι... Εδω εχει σημασια το οτι εσυ μπορει να κληθεις απο τον εισαγγελεα να αποδειξεις με απτα στοιχεια την κατηγορια που ξεστομιζεις.
Το δυσάρεστο δεν είναι ότι το πιστευεις... το δυσάρεστο είναι ότι μπορεί και να γίνει...
Κανονικά θα έπρεπε να πω ότι μου κατέβει υπέρ της χούντας και εναντίον της "δημοκρατίας" για να σου δείξω ότι δεν έχεις δύναμη να κάνεις τίποτα, μέχρι να το να χωνέψεις... αλλά όπως είπα δεν πιστεύω ότι έχουμε πραγματική δημοκρατία, άρα το αφήνω.

EΕχμ...
quote="yiapap"... δύσκολα...
Άλλωστε, συμφωνώ μαζί σου ότι ΔΕΝ έχουμε ΣΩΣΤΗ Δημοκρατία.

Βέβαια, το τι θεωρείς εσύ σωστή, τι θεωρώ εγώ ΣΩΣΤΗ και τι θεωρεί η Μαρία η Πενταγιώτισα σωστή... Πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον ΤΡΙΑ reality με παρουσιαστή το Μικρούτσικο για να καταλήξουμε!


Σου θυμίζω ότι το 60 πολεμήσαμε τους κομμουνιστές που ήθελαν να ανατρέψουν το πολίτευμα μας με συκοφαντίες, κυνηγητό, και με Χούντα.
"Τι σού 'κανα και πίνεις"... :guitar
"και σε μας δε δίνεις..." :guitar :guitar
:guitar :guitar :guitar

blizard
20-11-04, 03:30
Εγω δεν θυμαμαι καλα... Αν εχεις την καλοσυνη, μπορεις να μου δωσεις περισοτερες πληροφοριες;
Πχ, "η Ελλάδα δεν είναι δυνατόν να πιστεύει εις τον Κουμουνισμό" ...
Και πριν το 67 τους είχαν στην μπούκα... και μόνο μετά το 74 που δεν αποτελούσαν κίνδυνο τους αφήσανε.
Αλλά τουλάχιστον αυτοί αποτελούσαν υπαρκτή κατάσταση και υπήρχε μια ψευτοδικαιολογία για όσα τους έκαναν...
Εσείς τι σκάτα δικαιολογία έχετε για να γίνεστε Δον Kιχώτες, προστάτες της δημοκρατίας μας από τους ανατροπείς της?

Χαλαρώστε, ή τουλάχιστον όταν λέω ότι κάνετε πλάκα μην αντιδράτε.



"Τι σού 'κανα και πίνεις"... :guitar
"και σε μας δε δίνεις..." :guitar
Τίποτα ρε.., μόνο λίγο καλό κρασάκι μου είχαν φέρει και το αποτελείωσα, αλλά δεν πιστέυω να με πείραξε. :)

blend
20-11-04, 03:37
blizard,

Ελα βρε παιδι.. μην εκτιθεσαι ετσι... Ενταξει αν θες μπορεις να εισαι χουντικος,
ελευθερη χωρα ειμαστε, αλλα.. διαβασε λιγο ιστορια. Οποια ιστορια θελεις. Αριστερη, δεξια, κεντρωα... Αλλα ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ, ΤΗΝ ΡΗΜΑΔΑ.

yiapap
20-11-04, 03:43
Και πριν το 67 τους είχαν στην μπούκα... και μόνο μετά το 74 που δεν αποτελούσαν κίνδυνο τους αφήσανε.
Αλλά τουλάχιστον αυτοί αποτελούσαν υπαρκτή κατάσταση και υπήρχε μια ψευτοδικαιολογία για όσα τους έκαναν...
Εσείς τι σκάτα δικαιολογία έχετε για να γίνεστε Δον Kιχώτες, προστάτες της δημοκρατίας μας από τους ανατροπείς της?

Χαλαρώστε, ή τουλάχιστον όταν λέω ότι κάνετε πλάκα μην αντιδράτε.

Ρε συ blizard... Κάτι πίνεις... και δε μας δίνεις!
"Τους είχαν στη μπούκα", όπως λέμε "ο κ.Γυμνασιάρχης με ΄χει στη μπούκα";;;; Μήπως έχει μια διαφορά με το "τους κάνανε φάλαγγα, σταυρό, τους βγάζανε τα νύχια, τους σαπίζανε στο ξύλο και τους στέλναν στη Γιάρο" ? Μήπως, λέω;

"Μετά το 74 δεν αποτελούσαν κίνδυνο";
Επειδή δεν είχαν νύχια για να ανεβούνε στα βουνά μάλλον εννοείς... Γιατί, άλλον λόγο για τον οποίο αυτοί οι τρισάθλιοι ληστοσυμμορίται δεν αποτελούσαν πλέον κίνδυνο το 74, δεν μπορώ να βρω. Αν εσύ μπορεί, βοήθησέ με!

"Υπαρκτή κατάσταση... ψευτοδικαιολογία..."
:guitar Τι να λέμε τώρα...

"Δον Kιχώτες, προστάτες της δημοκρατίας μας από τους ανατροπείς της"
Εμείς είμαστε Δον Κιχώτες, προστάτες ποιας δημοκρατίας (αφού την αρνείσαι) από ποιους ανατροπείς, ακριβώς;
Αν αναφέρεσαι στον εμφύλιο (που πιθανών ΔΕΝ έγινε "το 60") μάλλον αυτά που πίνεις έχουν αλλοιώσει τα εγκεφαλικά σου κύτταρα. Αν δηλαδή πιστεύεις ότι το 1945-47 είχαμε δημοκρατία, μάλλον πρέπει να επανέλθω στο προηγούμενο post μου για την ΕΝΝΟΙΑ της Δημοκρατίας...
Π.χ. για μένα δημοκρατία ΔΕΝ υφίσταται όταν ξένοι υπήκοοι συμμετέχουν με δικαίωμα βέτο (επίσημα) και χαράζοντας ΠΛΗΡΩΣ πολιτική (ανεπίσημα) στα ανώτατα συμβούλια της χώρας μου. Αν για τη Μαρία (όχι για σένα, εννοείται!) αυτό είναι δημοκρατία και κάποιοι είναι ανατροπείς της... μάλλον καλύτερα να πιάσουμε κανένα τραγουδάκι :guitar

yiapap
20-11-04, 03:47
Τίποτα ρε.., μόνο λίγο καλό κρασάκι μου είχαν φέρει και το αποτελείωσα, αλλά δεν πιστέυω να με πείραξε. :)
... νιε κύργιε πόλισμαν... χικ
... αφό σας λιέω... καθόλιου... χιπς
... διεν με πιειραξιέ...
:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.