PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξήσεις Σταθερής COSMOTE



Σελίδες : [1] 2

anthip09
16-03-18, 15:06
Σας ενημερώνουμε ότι από 01/06/2018, η χρέωση του οικονομικού σας προγράμματος μετά την κατανάλωση του ανά μήνα παρεχόμενου χρόνου ομιλίας για κλήσεις προς εθνικά σταθερά αυξάνεται από 0,084€/λεπτό σε 0,12€/λεπτό και για κλήσεις προς εθνικά κινητά από 0,189€/λεπτό σε 0,26€/λεπτό (οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5%). Τυχόν κλάσμα λεπτού, σε κάθε κλήση, υπολογίζεται ως ακέραιο λεπτό. Οι ανωτέρω τροποποιήσεις ισχύουν και για οικονομικά προγράμματα στα οποία δεν συμπεριλαμβάνεται χρόνος ομιλίας.

Σας ενημερώνουμε ότι από 01/06/2018, το ποσό που οφείλει να καταβάλει ο συνδρομητής σε περίπτωση μη επιστροφής, φθοράς ή καταστροφής του ADSL εξοπλισμού αυξάνεται από 24,80€ σε 40,00€ (οι τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24%).

Έχετε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής σας μέσω αυτού του λογαριασμού.


Πηγή : Online λογαριασμός My Cosmote

gravis
19-03-18, 00:00
Στον τελευταίο λογαριασμό μου δεν αναφερόταν η συγκεκριμένη ενημέρωση, οπότε μάλλον στον λογαριασμό του απριλίου θα εμφανιστεί

anthip09
19-03-18, 00:06
Εγώ πάντως μια αίτηση φορητοτητας την έκανα μπας κ τσιμπήσουμε καμια καλύτερη τιμούλα :whistle:

Νέφερ
19-03-18, 01:08
Να ρωτήσω εγώ τώρα ρε παιδιά..

Τελειώνει το συμβόλαιο μου σε 1 μήνα, μπορώ να εκμεταλλευτώ τις αυξήσεις για να ζητήσω καλύτερη τιμή συμβολαίου?
ή μόνο με απειλή αλλαγής παρόχου μπορείς να πάρεις καλύτερη τιμή από τον ΟΤΕ?

MIKU
19-03-18, 01:31
Να ρωτήσω εγώ τώρα ρε παιδιά..

Τελειώνει το συμβόλαιο μου σε 1 μήνα, μπορώ να εκμεταλλευτώ τις αυξήσεις για να ζητήσω καλύτερη τιμή συμβολαίου?
ή μόνο με απειλή αλλαγής παρόχου μπορείς να πάρεις καλύτερη τιμή από τον ΟΤΕ?

Τα καλύτερα έρχονται με φορητότητα

- - - Updated - - -

Εμένα με ημ εκδοσης 23.2 δεν το έχει...μαλλον στου απριλιου.

anthip09
19-03-18, 13:37
Τα καλύτερα έρχονται με φορητότητα

- - - Updated - - -

Εμένα με ημ εκδοσης 23.2 δεν το έχει...μαλλον στου απριλιου.

Ο δικός μου 8/3 οποτε λογικα θα εισαι στου απριλιου

pankostas
20-03-18, 10:07
Η ΕΕΤΤ δεν είχε βγάλει μια απόφαση , που εξαναγκάζει τις εταιρίες , να μην μπορούν να κάνουν αυξήσεις σε ενεργα συμβόλαιά? Άλλαξε κάτι?

gprs
20-03-18, 10:55
Πάντως στο site δεν βρήκα πουθενά αυτές τις τιμές, μακάρι να είναι αλήθεια ! :)

baskon
20-03-18, 23:31
Τελεια και ηθελα να κάνω αλλαγή παρόχου! Με το που δω το μυνημα στον λογαριασμό έχω στειλει την φορητότητα.. 16/3 εχει εκδοθεί αλλά ακόμα δε φαινεται στο ebill..

Iris07
22-03-18, 19:04
Λοιπόν υπάρχει η ειδοποίηση στον λογαριασμό του Μαρτίου..

Μπορείτε επίσης να πάτε σε χαμηλότερο πρόγραμμα αζημίως..

pankostas
22-03-18, 21:41
Εγώ είχα αυτο:

gprs
23-03-18, 11:56
Εγώ είχα αυτο:

Αυτό δεν είναι το ίδιο !

pankostas
23-03-18, 13:04
Ναι έχεις δικιο. Τώρα είδα αε αλλού λογαριασμό είναι ετσι:

Άρα μπορούμε με ένα τηλεφώνημα να πάμε σε άλλο πακέτο? Γιατί έχω ένα νούμερο το οποίο πληρώνω 35€ το μήνα, ενώ τώρα υπάρχει προσφορά το ίδιο πακέτο ατα 27€ / μήνα.

anthip09
23-03-18, 13:11
Ναι έχεις δικιο. Τώρα είδα αε αλλού λογαριασμό είναι ετσι:

Άρα μπορούμε με ένα τηλεφώνημα να πάμε σε άλλο πακέτο? Γιατί έχω ένα νούμερο το οποίο πληρώνω 35€ το μήνα, ενώ τώρα υπάρχει προσφορά το ίδιο πακέτο ατα 27€ / μήνα.

Έχεις το 50αρι ή το 100αρι πρόγραμμα? Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι αυξήσεις δεν ισχύουν για το 100αρι.

pankostas
23-03-18, 14:40
Έχεις το 50αρι ή το 100αρι πρόγραμμα? Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι αυξήσεις δεν ισχύουν για το 100αρι.

Είναι 24αρι . Εκεί γράφει αυτή την αύξηση που έβαλα σε φωτο. Το θέμα είναι αν μπορώ με ένα απλό τηλεφώνημα να βάλω αυτό https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430032 με 27€. Τώρα το πληρώνω 35€. Είναι γραμμή των γονιών μου. Το συμβόλαιο μου κανονικά λήγει σε 1.5 χρονο.

anthip09
23-03-18, 15:07
Είναι 24αρι . Εκεί γράφει αυτή την αύξηση που έβαλα σε φωτο. Το θέμα είναι αν μπορώ με ένα απλό τηλεφώνημα να βάλω αυτό https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430032 με 27€. Τώρα το πληρώνω 35€. Είναι γραμμή των γονιών μου. Το συμβόλαιο μου κανονικά λήγει σε 1.5 χρονο.

Το βλέπω δύσκολο με απλό τηλέφωνο. Συνήθως συγκινούνται όταν βλέπουν αίτηση φορητότητας και μόνο.
Σε ενδιαφέρει να την κρατήσεις αποκλειστικά και μόνο οτε τη γραμμή? Γιατί σίγουρα θα βρεις και κάτω από 27 αν κοιτάξεις και σε άλλο πάροχο.

pankostas
23-03-18, 18:59
Το βλέπω δύσκολο με απλό τηλέφωνο. Συνήθως συγκινούνται όταν βλέπουν αίτηση φορητότητας και μόνο.
Σε ενδιαφέρει να την κρατήσεις αποκλειστικά και μόνο οτε τη γραμμή? Γιατί σίγουρα θα βρεις και κάτω από 27 αν κοιτάξεις και σε άλλο πάροχο.

Ευχαριστώ, έχεις δίκιο , θα κοιτάξω να πάω σε άλλη εταιρία. Πρέπει να καταγγείλω πρώτα τη σύμβαση ή πηγαίνω κατευθείαν σε άλλη εταιρία και κάνω αίτηση?

anthip09
23-03-18, 22:17
Ευχαριστώ, έχεις δίκιο , θα κοιτάξω να πάω σε άλλη εταιρία. Πρέπει να καταγγείλω πρώτα τη σύμβαση ή πηγαίνω κατευθείαν σε άλλη εταιρία και κάνω αίτηση?

Εγώ τους έστειλα ένα μέιλ κ τους είπα οτι φεύγω λόγω των αυξήσεων για να μαι και 100% κατοχυρωμένος και κατόπιν αίτηση φορητοτητας σε αλλο πάροχο.

cranky
24-03-18, 01:22
Εγώ τους έστειλα ένα μέιλ κ τους είπα οτι φεύγω λόγω των αυξήσεων για να μαι και 100% κατοχυρωμένος και κατόπιν αίτηση φορητοτητας σε αλλο πάροχο.
Ακριβώς έτσι είναι το σωστό. :oneup:

geovision
24-03-18, 21:27
Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση κι από μένα. Έχω στην Cosmote (VDSL 30, 240 σταθερα και 30 κινητα) από τον Σεπτέμβριο του 2017. Μπορώ να πατήσω πάνω στις αυξήσεις και με αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία να φύγω?

cranky
24-03-18, 21:45
Αν οι αυξήσεις επηρεάζουν και το πακέτο σου, φυσικά και μπορείς.
Αρκεί να μην έχει περάσει μήνας απο την επίσημη ανακοινωσή τους.

spyridop
25-03-18, 18:38
Τι συμβαίνει τελικά με τις συγκεκριμένες αυξήσεις; Στο site της Cosmote δεν μπορώ να βρω καμιά ανακοίνωση...

anthip09
25-03-18, 21:37
Τι συμβαίνει τελικά με τις συγκεκριμένες αυξήσεις; Στο site της Cosmote δεν μπορώ να βρω καμιά ανακοίνωση...

Στο site ούτε εγώ μπόρεσα να βρω την ανακοίνωση. Ωστόσο το γράφει στους λογαριασμούς. Λιγο που το έψαξα είδα οτι αφορά τα πακέτα απο Vdsl 50 και κατω και όχι το 100αρι και το 200αρι, που εκεί η χρέωση στα κινητα μετά τον προπληρωμένο χρόνο ειναι ήδη 0,26€/λεπτό οποτε δεν αλλάζει κάτι. Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε τον λογαριασμό σου.

spyridop
25-03-18, 21:51
Στο site ούτε εγώ μπόρεσα να βρω την ανακοίνωση. Ωστόσο το γράφει στους λογαριασμούς. Λιγο που το έψαξα είδα οτι αφορά τα πακέτα απο Vdsl 50 και κατω και όχι το 100αρι και το 200αρι, που εκεί η χρέωση στα κινητα μετά τον προπληρωμένο χρόνο ειναι ήδη 0,26€/λεπτό οποτε δεν αλλάζει κάτι. Σε κάθε περίπτωση τσέκαρε τον λογαριασμό σου.

Δεν είμαι συνδρομητής Cosmote, στη Nova είμαι, απλά ρωτάω για φίλους που ενδεχομένως εκμεταλλευτούν την αύξηση και αλλάξουν πάροχο αζημίως ...

anestis375
11-05-18, 14:37
Μου ήρθε ο λογαριασμός Μαϊου που ενημερώνει για τις αυξήσεις ..
θέλω να κάνω καταγγελία σύμβασης..ποια διαδικασία ακολουθώ για να μην χρεωθώ τίποτα?

jkoukos
11-05-18, 14:43
Στέλνεις σχετικό μήνυμα στην ηλεκτρονική φόρμα (https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/contact_us) επικοινωνίας, αναφέροντας ότι βάση των αυξήσεων έχεις δικαίωμα πρόωρης διακοπής της σύνδεσης και θα προχωρήσεις σε φορητότητα πριν από την λήξη του χρονικού περιθωρίου των 30 ημερών.

anestis375
14-05-18, 13:09
Έχω στείλει δύο μηνύματα στη φόρμα και με έχουν γράψει αριστοκρατικά... Τι άλλο μπορώ να κάνω? Να πάω στο κατάστημα COSMOTE μήπως? στο 13888 να μιλήσω είναι καλή ιδέα?

YAziDis
14-05-18, 13:12
Σου ήρθε μήνυμα στο email σου ότι έχει ληφθεί το μήνυμα που έστειλες; Μη νομίζεις ότι μέσα σε 1-2 μέρες απαντάνε ή ότι σε παίρνουν τηλέφωνο. Σε γενικές γραμμές υποτίθεται πως η φορητότητα που κάνεις πως είναι και η καταγγελία σύμβασης. Θέλεις όντως να φύγεις και να πας αλλού; Εάν ναι, και εάν βιάζεσαι κάνε ένα τηλέφωνο στο 13888 και ενημέρωσε τους σχετικά, και απλά πες πως διατηρείς το δικαίωμά σου για φορητότητα της γραμμής σου, και μετά κάνε την φορητότητα.
Πάντως εγώ μέσα στο Μάρτιο είχα στείλει μήνυμα μέσα από την πλατφόρμα, και μέσα σε μια βδομάδα με πήρανε τηλέφωνο.

anestis375
14-05-18, 13:17
Ναι μου ήρθε e-mail..
Θέλω να κάνω φορητότηα σε Inalan+Yuboto...Αν κάνω φορητότητα κατευθείαν φοβάμαι μήπως χρεωθώ τέλη πρόωρης αποδέσμευσης..
Θα περιμένω τηλέφωνο καλύτερα

cranky
14-05-18, 13:26
Ναι μου ήρθε e-mail..
Θέλω να κάνω φορητότηα σε Inalan+Yuboto...Αν κάνω φορητότητα κατευθείαν φοβάμαι μήπως χρεωθώ τέλη πρόωρης αποδέσμευσης..
Αν λάβανε γνώση οτι σκοπεύεις να αποχωρήσεις λόγω των αυξήσεών τους, φεύγεις άφοβα.
Τί σου λένε στο μαίηλ ;


Θα περιμένω τηλέφωνο καλύτερα
ΟΧΙ, ΟΧΙ, και πάλι ΟΧΙ.
Μόνο γραπτή επικοινωνία.
Στο τηλέφωνο μπορεί να λένε ό,τι νά 'ναι.

YAziDis
14-05-18, 13:27
Σε γενικές γραμμές είναι έτσι και αλλιώς πολύ πιθανόν να σε χρεώσουν πρόωρη αποδέσμευση και απλά μετά να παίρνεις τηλέφωνο να τους τονίζεις το γεγονός πως έφυγες λόγο των αυξήσεων. Αν θες περίμενε καμιά βδομάδα και τότε φεύγεις. Δε γνωρίζω τι γίνεται και με την Inalan, σε πόσο καιρό ενεργοποιεί κτλ, οπότε ας απαντήσει και κάποιος άλλος που ίσως έχει εμπειρία.

anestis375
14-05-18, 13:28
Αν λάβανε γνώση οτι σκοπεύεις να αποχωρήσεις λόγω των αυξήσεών τους, φεύγεις άφοβα.
Τί σου λένε στο μαίηλ ;


Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Εξυπηρέτηση Πελατών της COSMOTE.

Επεξεργαζόμαστε το αίτημά σας και σύντομα θα λάβετε την απάντησή μας.

Πάντα στη διάθεσή σας !

Άρα τι κάνω?

YAziDis
14-05-18, 13:31
ΟΧΙ, ΟΧΙ, και πάλι ΟΧΙ.
Μόνο γραπτή επικοινωνία.
Στο τηλέφωνο μπορεί να λένε ό,τι νά 'ναι.

Το κακό είναι πως στον ΟΤΕ δεν απαντάνε στα email. Θα έρθει κάποιο email που θα λέει πως θα επικοινωνήσουνε μαζί σου κτλ. Αυτό είναι το μόνο κακό. Εντωμεταξύ τον προηγούμενο μήνα έστειλα πως διατηρώ το δικαίωμα υπαναχώρησης, και μετά από καμιά βδομάδα με πήραν τηλέφωνο και μου είπανε "Επικοινωνούμε να επιβεβαιώσουμε την διακοπή της γραμμής σας".

jkoukos
14-05-18, 13:53
Ναι μου ήρθε e-mail..
Θέλω να κάνω φορητότηα σε Inalan+Yuboto...Αν κάνω φορητότητα κατευθείαν φοβάμαι μήπως χρεωθώ τέλη πρόωρης αποδέσμευσης..
Θα περιμένω τηλέφωνο καλύτερα
Από την στιγμή που έχεις αποδεικτικό ότι παραλήφθηκε το μήνυμά σου, είσαι ελεύθερος να κάνεις φορητότητα εντός της προθεσμίας.
Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, εκτός κι αν περιμένεις να σε πάρουν για αντιπροσφορά. Μόνο που αυτό δεν συμβαίνει πάντα, οπότε έχε το υπόψη.

cranky
14-05-18, 13:56
Άρα τι κάνω?
Φεύγεις άφοβα, αν προλαβαίνεις.


...και μου είπανε "Επικοινωνούμε να επιβεβαιώσουμε την διακοπή της γραμμής σας".
Τους ζητάς να το επαναλάβουν για να ηχογραφήσεις την κλήση. :cool:

YAziDis
14-05-18, 14:09
Μα εγώ δεν είχα ζητήσει διακοπή της γραμμής, αυτό είναι το αστείο :p

Πάντως Anestis πρόσεχε μην καθυστερήσει την φορητότητα η Inalan, γιατί σε περίπτωση που η φορητότητα γίνει μετά το πέρας των 30 ημερών θα μπορεί να σε χρεώσει, για αυτό σου λέει και ο Cranky αν προλαβαίνεις!

anestis375
14-05-18, 14:50
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. έχω στείλει ήδη μήνυμα σε Inalan και περιμένω..
θα το έχω υπόψη μου @YAziDis

- - - Updated - - -

η Ιναλαν μου είπε ότι σε 3 βδομάδες θα συνδεθώ δηλαδή περίπου 4-6 Ιουνίου
εγώ έλαβα τον λογαριασμό Μαϊου της Cosmote 10/5 αλλά ημερομηνία έκδοσης γράφει 1/5..
από πότε μετράνε οι 30 μέρες τελικά?

jkoukos
14-05-18, 14:56
Στην Inalan θα κάνεις φορητότητα του αριθμού ή στη Modulus; Ρωτώ διότι κανονικά η Inalan δεν έχει αριθμοδοτικό φάσμα τηλεφωνίας και απλά συνεργάζεται με Modulus και Yuboto.

anestis375
14-05-18, 14:59
Στην Inalan θα κάνεις φορητότητα του αριθμού ή στη Modulus; Ρωτώ διότι κανονικά η Inalan δεν έχει αριθμοδοτικό φάσμα τηλεφωνίας και απλά συνεργάζεται με Modulus και Yuboto.

σε Yuboto

jkoukos
14-05-18, 15:05
Άρα η σύνδεση με τον ΟΤΕ θα διακοπεί την ημέρα που θα ολοκληρωθεί η φορητότητα στη Yuboto, άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η σύνδεση με την Inalan.

anestis375
14-05-18, 15:12
Άρα η σύνδεση με τον ΟΤΕ θα διακοπεί την ημέρα που θα ολοκληρωθεί η φορητότητα στη Yuboto, άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η σύνδεση με την Inalan.

απλώς απευθύνθηκα στην Ιnalan για να γίνει η φορητότητα σε Yuboto και δεν ξέρω αν θα γίνει ξεχωριστά με την σύνδεση της οπτικής..

jkoukos
14-05-18, 15:18
Σε ποιον θα κάνεις το αίτημα φορητότητας; Φυσιολογικά η Inalan δεν μπορεί (και πιθανόν δεν θα γίνει δεκτό δικό της αίτημα από τον ΟΤΕ), εκτός κι αν μεσολαβεί μεταξύ εσένα και της Yuboto αλλά στην περίπτωση αυτή θα καθυστερήσεις.
Στην περίπτωσή σου κανονικά πρέπει να κάνεις αίτημα για σύνδεση στην Inalan και ξεχωριστό αίτημα φορητότητας στη Yuboto. Μόνο το δεύτερο θα προωθηθεί στον ΟΤΕ.

anestis375
14-05-18, 16:26
Χμμ όταν μίλησα με Inalan διάλεξα το πακέτο ίντερνετ Inalan.net+YubotoMix..Και τότε τους είπα για το αίτημα φορητότητας..οπότε δεν μίλησα με yuboto..
να στείλω τώρα ξεχωριστό αίτημα?

jkoukos
14-05-18, 17:23
Φορητότητα = μεταφορά της τηλεφωνικής γραμμής σε άλλον πάροχο. Μαζί με αυτήν μεταφέρουμε και το Ιντερνετ (ως πρόσθετη υπηρεσία).
Όμως η Inalan ΔΕΝ παρέχει Internet ως υπηρεσία πάνω σε τηλεφωνική γραμμή, αλλά απ' ευθείας μέσω οπτικής ίνας. Μάλιστα ΔΕΝ παρέχει η ίδια υπηρεσία τηλεφωνίας, οπότε ΔΕΝ μπορεί να αιτηθεί φορητότητα.


Το ερώτημά μου ήταν σαφές. Αν δηλαδή έχεις συνεννοηθεί σε ποιον θα κάνεις το αίτημα φορητότητας και σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα και γιατί σε ρωτάω.
Η Inalan κανονικά ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτημα φορητότητας. Όμως ενδέχεται (λόγω συνεργασίας με την Yuboto) να κάνει τον ενδιάμεσο. Στον ΟΤΕ όμως θα φθάσει τελικά σχετικό αίτημα από την Yuboto και θα αφορά αποκλειστικά την τηλεφωνία.
Αυτό σου λέω να το ξεκαθαρίσεις. Αν το κάνει η Inalan έχει καλώς, διαφορετικά θα κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

anestis375
15-05-18, 13:24
Σήμερα μου απάντησε η Cosmote αυτό:

Σε απάντηση του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι η πρόωρη και χωρίς ποινή αποδέσμευσης διακοπή συμβολαίου λόγω τιμολογιακών αλλαγών, ισχύει στην περίπτωση διακοπής συμβολαίου και όχι στην περίπτωση αλλαγής παρόχου.

Ωστόσο, παραμένουμε στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε εκ νέου ότι σας απασχολεί.
Τι γίνεται τώρα?

YAziDis
15-05-18, 13:38
Άρχισε και ο ΟΤΕ τις μαλακίες; Προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν θες ενημερώνεις την ΕΕΤΤ στέλνοντας καταγγελία από τη σελίδα τους http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
Το θέμα είναι πως σίγουρα θα αργήσει η απάντηση και σε αυτή την περίπτωση μέχρι να απαντήσουν δεν ξέρω τι γίνεται.

Επίσης όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω είσαι ιδιαίτερη περίπτωση διότι εσύ θες να πας στην Inalan και στο Yutobo.

Τώρα υπάρχει μια ακόμη περίπτωση που βέβαια δε ξέρω τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση διακοπής του συμβολαίου. Μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, και αν μπορείς όταν διακόψεις το συμβόλαιο να είσαι μόνο με τον τηλεφωνικό σου αριθμό στην cosmote χωρίς συμβόλαιο και χωρίς ίντερνετ, οπότε να πας να κάνεις σύνδεση ιντερνετ στην Ιναλαν, και μετά να δεις τι γίνεται με το Yutobo. Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο.

jkoukos
15-05-18, 13:50
Χαζομάρες λένε! Η φορητότητα σε άλλον πάροχο φέρνει διακοπή του συμβολαίου που έχεις με τον προηγούμενο. Το αν είναι έγινε πριν τη λήξη της περιόδου δέσμευσης ή με την ολοκλήρωση αυτής, όπως επίσης αν υπάρχει ποινή αποδέσμευσης ή όχι, είναι παντελώς άσχετο.
Στη θέση σου θα έκανα πάραυτα φορητότητα σε άλλον πάροχο και ταυτόχρονα ερώτημα στον ΟΤΕ με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ (με συνημμένη όλη την αλληλογραφία) για τον Νόμο ή Κανονισμό που αναφέρεται αυτό που ισχυρίζεται. Καθυστερήσεις παίζει για να μην έχεις χρόνο για φορητότητα.

- - - Updated - - -


Τώρα υπάρχει μια ακόμη περίπτωση που βέβαια δε ξέρω τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση διακοπής του συμβολαίου. Μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, και αν μπορείς όταν διακόψεις το συμβόλαιο να είσαι μόνο με τον τηλεφωνικό σου αριθμό στην cosmote χωρίς συμβόλαιο και χωρίς ίντερνετ, οπότε να πας να κάνεις σύνδεση ιντερνετ στην Ιναλαν, και μετά να δεις τι γίνεται με το Yutobo. Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Όπως έγραψα και πριν, με την φορητότητα μεταφέρουμε αρχικά μόνο τον τηλεφωνικό αριθμό από τον έναν πάροχο στον άλλον. Φυσικά οι όποιες επιπλέον υπηρεσίες (π.χ. DSL ή/και TV) διακόπτονται πάραυτα και χρειάζεται ξεχωριστό αίτημα ενεργοποίησης στον νέο πάροχο. Και γι' αυτό υπάρχει σχετική πρόβλεψη στο έντυπο.

Στην Inalan δεν χρειάζεται κάποια φορητότητα και στην πράξη απλά κάνουμε σύνδεση με αυτήν, οπότε μπορούμε να διακόψουμε το συμβόλαιο με τον προηγούμενο πάροχο. Όμως με την διακοπή, χάνουμε άμεσα και τον τηλεφωνικό αριθμό, οπότε στον νέο πάροχο (π.χ. Yuboto) μπορούμε μόνο να έχουμε τηλεφωνία μέσω νέου αριθμού που αριθμοδοτικά ανήκει σε αυτόν.
Αν θέλουμε να διατηρήσουμε τον αριθμό που είχαμε στον ΟΤΕ, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι φορητότητά του πριν γίνει διακοπή συμβολαίου και όσο αυτό είναι ενεργή. Αυτό σημαίνει φορητότητα και τα πλεονεκτήματα που μας δίνει ως καταναλωτές, όσον αφορά τον τηλεφωνικό αριθμό, που ας έχουμε υπόψη ότι δεν μας ανήκει αλλά μας παραχωρείται η χρήση του, όσο διάστημα είναι στην κατοχή μας. Με διακοπή του συμβολαίου παύει η παραχώρηση και επιστρέφει στον πάροχο που ανήκει αριθμοδοτικά (εκτός της περίπτωσης φορητότητας).

anestis375
15-05-18, 15:20
Χμμμ άρα να προχωρήσω στη φορητότητα ή να διακόψω το συμβόλαιο;
Που μπορώ να βρω το κανονισμό;

jkoukos
15-05-18, 15:40
Υπάρχουν 2 κανονισμοί. Ο ένας αφορά την φορητότητα (Κανονισμός Φορητότητας (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/Numbering/Portablenumbers/portability_LAW.html)) και ο άλλος τις συμβάσεις (Κανονισμός Γενικών Αδειών (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/Licencing/legalFramework.html)).

Στον κανονισμό φορητότητας και στο Άρθρο 7 (Διαδικασία Παροχής της Φορητότητας Αριθμών) αναφέρονται επί λέξη:

1 α. Ο συνδρομητής που επιθυμεί να μεταφέρει τον(τους) αριθμό(ούς) του, απευθύνεται στον πάροχο-δέκτη και υποβάλλει σε αυτόν, με έναν από τους τρόπους που ορίζονται στην παράγραφο 2 του παρόντος άρθρου, τη σχετική αίτηση φορητότητας αριθμού.
β. Ο πάροχος-δότης οφείλει να διακόψει όλες τις παρεχόμενες από αυτόν υπηρεσίες, οι οποίες σχετίζονται με τον(τους) μεταφερόμενο(-ους) αριθμό(-ούς) (π.χ. αφορά και στην τυχόν υπάρχουσα υπηρεσία σύνδεσης στο διαδίκτυο μέσω του παρόχου-δότη), εκτός αν ζητηθεί διαφορετικά από τον συνδρομητή και είναι τεχνικά εφικτό και διαθέσιμο εμπορικά από τον πάροχο-δότη. Η διακοπή υλοποιείται με την ολοκλήρωση της φορητότητας και τη μεταφορά του συνδρομητή στον πάροχο-δέκτη, με την επιφύλαξη της παραγράφου 12.
...
5 α). Ο πάροχος-δότης που λαμβάνει μέσω της ΕΒΔΑΦ την αίτηση φορητότητας από τον πάροχο-δέκτη οφείλει να προβεί στη διακοπή της σύνδεσης και την τροποποίηση/λύση της σύμβασης με το συνδρομητή στο μέτρο που αφορά το μεταφερόμενο αριθμό, εκτός από τις ακόλουθες περιοριστικά αναφερόμενες περιπτώσεις, οι οποίες αποτελούν λόγους απόρριψης της αίτησης φορητότητας:

Φυσικά μπορεί να έρθεις και σε επικοινωνία (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/Index.html) με την ΕΕΤΤ και να θέσεις τηλεφωνικά σχετικό ερώτημα.

stelios4711
15-05-18, 18:27
Πατώντας και εγώ στις αυξήσεις έκανα φορητότητα του αριθμού μου χθες στην Inalan (Ναι στα γραφεία της Inalan απευθύνθηκα και όχι στη youboto) εφόσον φυσικά τους είχα στείλει το email από την προηγούμενη εβδομάδα.
Σήμερα που ολοκληρώθηκε η φορητότητα του αριθμού με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ
«ξέρετε οι αυξήσεις δεν αφορούν εσάς από τη στιγμή που έχετε πρόγραμμα double play εξακολουθείτε να έχετε απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά χωρίς χρέωση. Από τη στιγμή που δεν σας επηρεάζουν οι αυξήσεις αν φύγετε έχετε ποινή»
Και αφού δεν αφορούν εμένα οι αυξήσεις τότε γιατί με ενημερώνετε για αυτές στο λογαριασμό μου;
«Δεν ξέρω να σας απαντήσω μάλλον ενημερώθηκαν όλοι οι συνδρομητές για να ξέρουν τις χρεώσεις αν λήξει το πρόγραμμα τους »
Τα γραφεία της Inlan είναι κλειστά μετά τις 5 το απόγευμα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να δω αύριο πως μπορώ να κάνω υπαναχώρηση της φορητότητας
Μπλέξαμε.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.