PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοκιμή εξαναγκασμένης χρήσης του Edge για τους χρήστες του Windows Mail app από την Microsoft



nnn
18-03-18, 19:47
Η Microsoft δοκιμάζει ένα νέο αμφιλεγόμενο feature για την επόμενη αναβάθμιση των Windows, που είναι σίγουρο πως θα εκνευρίσει την πλειοψηφία των χρηστών τους.

Συγκεκριμένα θα ανοίγει υποχρεωτικά τα links των email του Windows Mail app, με τον Microsft Edge, ανεξάρτητα αν δεν είναι επιλεγμένος σαν ο πρεπιλεγμένος browser από τον χρήστη.

Η Microsoft αναμένει με ενδιαφέρον το feedback των χρηστών της σχετικά.

Πηγή : The Verge (https://www.theverge.com/2018/3/16/17130566/microsoft-windows-10-mail-edge-default-links)

Wonderland
18-03-18, 20:06
Καλά, αυτό δεν είναι feature... Για το feedback που περιμένουν, νά 'χαμε να λέγαμε. Έχουν χάσει το μέτρο στη Microsoft.

DVader
18-03-18, 21:25
Δεν χρησιμοποιώ το Windows Mail καρδιά μου... Τα ζοριλίκια δεν περνάνε ..

aiolos.01
19-03-18, 03:43
H κίνηση αυτή είναι πιθανότερο να μειώσει την χρήση του windows mail παρά να αυξήσει τη χρήση του Edge. ;)

Mirmidon
19-03-18, 10:34
Για να δούμε τώρα όλοι εκείνοι που είναι υπέρμαχοι των W10 θα καταλάβουν που το πάει η MS;

Νομίζετε ότι οι εξαναγκασμοί θα σταματήσουν εδώ;


No no no my friends...:nono:

nkarytia
19-03-18, 11:21
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξηλωθεί ο Edge από τα Windows 10 και μαζί με αυτό το Mail app της Microsoft. Βασικά, από όλα τα apps της Microsoft, μόνο κανα δυο αξίζουν. Όλα τ' άλλα είναι για κλάματα (χωρίς καμιά εξαίρεση και με πολύ χαλαρή κριτική).
Με βλέπω να γυρίζω στο Linux (είχα Mint, κάθε πρόταση για ένα Dell E4300 είναι ευπρόσδεκτη).

sakis.kom
19-03-18, 11:56
Και αν ο χρήστης διαγράψει/μετονομάσει/μπλοκάρει το exe του Edge, εκεί το ξεπεράσαμε ?

DVader
19-03-18, 12:04
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξηλωθεί ο Edge από τα Windows 10 και μαζί με αυτό το Mail app της Microsoft. Βασικά, από όλα τα apps της Microsoft, μόνο κανα δυο αξίζουν. Όλα τ' άλλα είναι για κλάματα (χωρίς καμιά εξαίρεση και με πολύ χαλαρή κριτική).
Με βλέπω να γυρίζω στο Linux (είχα Mint, κάθε πρόταση για ένα Dell E4300 είναι ευπρόσδεκτη).

Εγώ ήμουν και είμαι φίλος των Windows αλλά πάντα χωρίς τους περιορισμούς της MS !! Ποτέ μου δεν συμπάθησα τα κάθε λογής ενσωματωμένα εργαλεία που έδινε η Microsoft από την εποχή του Outlook Express...Μόνο προβλήματα είχε...Με το ζόρι τους πήγαινα σε MS Outlook ..

- - - Updated - - -


Και αν ο χρήστης διαγράψει/μετονομάσει/μπλοκάρει το exe του Edge, εκεί το ξεπεράσαμε ?

Θα σου βγάζει λάθος... απλά...

nnn
19-03-18, 12:07
Μην χρησομοποιήσετε το Mail App και δεν έχετε πρόβλημα. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ? :lol:

DVader
19-03-18, 12:12
Μην χρησομοποιήσετε το Mail App και δεν έχετε πρόβλημα. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός ? :lol:

:oneup:

Συμφωνώ απόλυτα...

Simpleton
19-03-18, 14:37
Αν και η συγκεκριμένη δοκιμή γίνεται στις insider previews (συγκεκριμένα, στην 17623), απορώ ποίοι «εγκέφαλοι» θεώρησαν καλή ιδέα το να γράφονται οι επιλογές των χρηστών εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Μάλλον οι ίδιοι που αφαίρεσαν κάθε ουσιαστικό έλεγχο από το Windows Update.

nkarytia
19-03-18, 16:31
Αν και η συγκεκριμένη δοκιμή γίνεται στις insider previews (συγκεκριμένα, στην 17623), απορώ ποίοι «εγκέφαλοι» θεώρησαν καλή ιδέα το να γράφονται οι επιλογές των χρηστών εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Μάλλον οι ίδιοι που αφαίρεσαν κάθε ουσιαστικό έλεγχο από το Windows Update.

Μα δε καταλαβαίνεις που το πάει η MS; Σιγά-σιγά ο χρήστης δεν θα έχει πολύ περιορισμένο έλεγχο πάνω στο λειτουργικό. Τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο, θα ψαρέψει όλους εκείνους που δεν έχουν ιδέα από powershell, κλπ. Δες τι γίνεται στα Win 10 Home.

gamsgr
19-03-18, 17:38
απενεργοποίησα το Edge σε μια νέα εγκατάσταση των Windows 10 απλά μετονομάζοντας το φάκελο "C: \ Windows \ SystemApps \ Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe". Και έτσι τελειώνεις μια για πάντα με τον edge....

Panos.2006
19-03-18, 18:35
Όλο και χειρότερα. Εγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί λειτουργικό της MS να κάνει κάθε τρεις και λίγο hijack τους τύπους αρχείων άσχετα τι βάζεις στις default εφαρμογές. Καλά άμα έχεις και αρκετές portable εφαρμογές άστα να πάνε... Και δεν έχω έχω κάτσει ποτέ να αλλάζω τόσες ρυθμίσεις στη registry για να ανοίγει απλά το αρχείο με την εφαρμογή που θέλω.

Wonderland
19-03-18, 19:22
Η αλήθεια είναι ότι τα Windows παραμένουν customisable λειτουργικό, νομίζω σαφώς περισσότερο από το MacOS (για Linux δεν ξέρω). Δυστυχώς η όλη πονεμένη ιστορία με το Store και τα Apps -παρά την εμπορική αποτυχία της MS στα κινητά- συνεχίζει να ροκανίζει την desktop φύση των Windows και να αφαιρεί τον έλεγχο από τον χρήστη.

Μου κάνει εντύπωση που επιμένουν και συνεχίζουν σε αυτήν την αυτοκαταστροφική πορεία. Εκτός βέβαια αν απώτερος σκοπός είναι να μετατραπούν τα ίδια τα Windows σε ένα ακόμη App...

sakis.kom
20-03-18, 18:18
Θέλουν να μας αφαιρούν τις επιλογές παραμετροποίησης και να κάνουν τα δικά τους ώστε "να μας έχουν στο χέρι" για τον οποιοδήποτε λόγο.
Τον απλό χρήστη τις περισσότερες φορές δεν τον ενδιαφέρει, εμάς όμως μας "καίει" και πολύ.
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς παραμένετε πιστοί στα Windows 7, εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς τους "κολλημένους" και με την καμία δεν περνάω στα 10.

DVader
20-03-18, 19:14
Θέλουν να μας αφαιρούν τις επιλογές παραμετροποίησης και να κάνουν τα δικά τους ώστε "να μας έχουν στο χέρι" για τον οποιοδήποτε λόγο.
Τον απλό χρήστη τις περισσότερες φορές δεν τον ενδιαφέρει, εμάς όμως μας "καίει" και πολύ.
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς παραμένετε πιστοί στα Windows 7, εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς τους "κολλημένους" και με την καμία δεν περνάω στα 10.

Θα περάσεις ... δες δεν θες... Όταν δεν θα τρέχει τίποτα... θα σκεφτείς τι θα κάνεις...
Ασε που αν δουλεύεις studio είναι μονόδρομος... :hmm:

Tzitziloni
20-03-18, 20:41
Πολύ καλά κάνει η Microsoft.

Σε ένα από τα τελευταία updates, στην περιγραφή ξεκινούσε με τη φράση "Windows is a service [...]". Δεδομένης αυτής της δήλωσης τα Windows (10) δεν είναι πια ούτε ακριβώς OS ούτε ένα απλό app (όπως διάβασα από κάποιον πιο πανω).

Η Microsoft κάνει αυτό που κάνουν και όλοι οι άλλοι και μάλιστα με πολύ πιο αυταρχικό τρόπο απ' αυτήν (βλέπε Google): Υποστηρίζει την πλατφόρμα της. Θέλει να την παρέχει ως SAAS και υπ' αυτή την έννοια έχει κάθε δικαίωμα. Οι πρακτικοί λόγοι είναι πολλοί. Το service πρέπει να δουλεύει ακριβώς όπως πρέπει να δουλεύει. Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.

Συνήθιστε το λοιπόν γιατί λύσεις του στυλ μένω με τα 95 είναι απλώς μπουρδολογία.

DVader
20-03-18, 21:07
Πολύ καλά κάνει η Microsoft.

Σε ένα από τα τελευταία updates, στην περιγραφή ξεκινούσε με τη φράση "Windows is a service [...]". Δεδομένης αυτής της δήλωσης τα Windows (10) δεν είναι πια ούτε ακριβώς OS ούτε ένα απλό app (όπως διάβασα από κάποιον πιο πανω).

Η Microsoft κάνει αυτό που κάνουν και όλοι οι άλλοι και μάλιστα με πολύ πιο αυταρχικό τρόπο απ' αυτήν (βλέπε Google): Υποστηρίζει την πλατφόρμα της. Θέλει να την παρέχει ως SAAS και υπ' αυτή την έννοια έχει κάθε δικαίωμα. Οι πρακτικοί λόγοι είναι πολλοί. Το service πρέπει να δουλεύει ακριβώς όπως πρέπει να δουλεύει. Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.

Συνήθιστε το λοιπόν γιατί λύσεις του στυλ μένω με τα 95 είναι απλώς μπουρδολογία.

Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λές αλλά διαφωνώ σε κάποια.. Τι θέλω να πώ.

1. Ναι η MS το πάει σαν υπηρεσία...δεν αντιλέγω.
2. ΟΧΙ πρέπει να επιτρέπει παραμετροποιήσείς ή τουλάχιστον να θέτει κάποια προεπιλεγμένα αλλά να επιτρέπει αλλαγή. Με το έτσι θέλω δεν μπορέι να μου
επιβάλει πως θα δουλεύω. Ανεξάρτητα αν αυτό ενοχλεί η όχι την υποστήριξη να μάθει γράφει πράγματα χωρίς προβλήματα ή τουλάχιστον με τα λιγότερα
δυνατά για να μην έχει πονοκεφάλους η υποστήριξη της...
3. Τα Windows μπορεί να είναι υπηρεσία αλλά παραμένουν OS. Δεν είναι app. Μην μπερδευόμαστε...
4. Πάω στα 10 έχω παέι δηλαδή αλλά του αλλάζω τα φώτα και το ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ !

Wonderland
20-03-18, 21:11
Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.
Ποιών προιόντων, του iPhone; Τι σχέση έχει με τα Windows για desktop; Ή μήπως την «επιτυχία» του MacOS απέναντι στα Windows; Ακριβώς αυτού του είδους οι περιορισμοί οδηγούν τα Windows στην απαξίωση. Όταν έχεις ένα ατού, δεν το πετάς για να γίνεις σαν τους άλλους. Δυστυχώς, φαίνεται να είναι μόδα (βλ. και Firefox).

sakis.kom
20-03-18, 21:24
Δυστυχώς, φαίνεται να είναι μόδα (βλ. και Firefox).
Ένας browser που έγινε διάσημος για την λειτουργικότητα και την ελεύθερη παραμετροποίηση του, τώρα και αυτός τρώει μεγάλο κράξιμο.

Simpleton
20-03-18, 22:41
Μα δε καταλαβαίνεις που το πάει η MS; Σιγά-σιγά ο χρήστης δεν θα έχει πολύ περιορισμένο έλεγχο πάνω στο λειτουργικό. Τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο, θα ψαρέψει όλους εκείνους που δεν έχουν ιδέα από powershell, κλπ. Δες τι γίνεται στα Win 10 Home.
Το βλέπω εδώ και χρόνια, και έχω «γκρινιάξει» γι' αυτό ουκ ολίγες φορές. Αλλά ακόμα και για τα δεδομένα της MicroApple μου κάνει εντύπωση. Φυσικά θέλει να προωθήσει τον Edge, αλλά και η απόγνωση πρέπει να έχει όρια.

Όταν βλέπω όμως ότι μερικοί δικαιολογούν/επικροτούν κιόλας κάτι τέτοια, σκέφτομαι ότι καλά μας κάνουν.

sdikr
20-03-18, 22:49
Το βλέπω εδώ και χρόνια, και έχω «γκρινιάξει» γι' αυτό ουκ ολίγες φορές. Αλλά ακόμα και για τα δεδομένα της MicroApple μου κάνει εντύπωση. Φυσικά θέλει να προωθήσει τον Edge, αλλά και η απόγνωση πρέπει να έχει όρια.

Όταν βλέπω όμως ότι μερικοί τα επικροτούν κιόλας κάτι τέτοια, σκέφτομαι ότι καλά μας κάνουν.

Αυτό είναι κάτι που το κάνουν αρκετά, πχ η Google το κάνει στην εφαρμογή gmail για android, όταν επιλέγεις λινκ το ανοίγει με την δικιά της εφαρμογή, το ίδιο και το aquamail πχ.
Εδώ η ms σου λέει πως στην εφαρμογή mail για windows θα το ανοίγω με τον δικό μου Browser, δεν νομίζω πως το κάνει στο outlook, ουτε σε αναγκάζει ότι λινκ πατήσεις μεσα στο λειτουργικό να στο ανοίξει με τον edge

Wonderland
20-03-18, 22:52
Αυτό είναι κάτι που το κάνουν αρκετά, πχ η Google το κάνει στην εφαρμογή gmail για android, όταν επιλέγεις λινκ το ανοίγει με την δικιά της εφαρμογή
Διατηρεί όμως την επιλογή να ανοίγεις τα link με τον default browser, δηλαδή αυτόν που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης. Αν κατάλαβα καλά, η Microsoft κάνει κάτι τελείως διαφορετικό: μία και μόνο επιλογή (καμία δηλαδή ουσιαστικά).

sdikr
20-03-18, 22:55
Διατηρεί όμως την επιλογή να ανοίγεις τα link με τον default browser, δηλαδή αυτόν που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης. Αν κατάλαβα καλά, η Microsoft κάνει κάτι τελείως διαφορετικό: μία και μόνο επιλογή (καμία δηλαδή ουσιαστικά).

Ναι έχεις δίκαιο σε αυτό, αλλά δεν είναι και κάτι που να στο δίνει εύκολα, πρέπει να ψάξεις τις επιλογές για να το κάνεις

Mirmidon
21-03-18, 07:41
Ναι έχεις δίκαιο σε αυτό, αλλά δεν είναι και κάτι που να στο δίνει εύκολα, πρέπει να ψάξεις τις επιλογές για να το κάνεις

Άρα μάθενες και πράγματα. Ενώ τώρα όπως το πάνε το φτιάχνουν για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται και πολύ....

sdikr
21-03-18, 12:42
Άρα μάθενες και πράγματα. Ενώ τώρα όπως το πάνε το φτιάχνουν για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται και πολύ....

Καμία σχέση με μάθηση, ίσως με πάθηση

Μάθαινες

Zus
21-03-18, 13:21
Από τη στιγμή που αφορά το mail app γιατί τέτοιος πανικός.

tsigarid
21-03-18, 13:29
Καλά, πολύ γρήγορα θα βρεθεί ένα registry key ή κάτι αντίστοιχα απλό για να παρακαμθεί η μαλακία της Microsoft, αλλά σίγουρα θα εκνευρίσει περισσότερο κόσμο απ' ότι περιμένει.

tiffany
21-03-18, 13:35
Από τη στιγμή που αφορά το mail app γιατί τέτοιος πανικός.

Γιατί πολύς κόσμος το δουλεύει.

Mirmidon
21-03-18, 14:13
Καμία σχέση με μάθηση, ίσως με πάθηση

Μάθαινες

Αναφέρομαι στην παραμετροποίηση...Τώρα αν εσύ μάθαινες μόνο όταν πάθαινες, εγώ πάω πάσο. :whistle:

sdikr
21-03-18, 14:15
Αναφέρομαι στην παραμετροποίηση...Τώρα αν εσύ μάθαινες μόνο όταν πάθαινες, εγώ πάω πάσο. :whistle:

Και εγώ στην παραμετροποίηση αναφέρομαι, το ότι το να σε αναγκάζει να πρέπει να ψάξεις στις επιλογές ενος προγράμματος δεν έχει σχέση με το μαθαίνω κάτι, μερικοί ναι μπορεί να θεωρούν πως κάτι μαθαίνουν όταν βλέπουν τις ρυθμίσεις ενος προγράμματος που έχει enable/disable.

Mirmidon
21-03-18, 14:36
Και εγώ στην παραμετροποίηση αναφέρομαι, το ότι το να σε αναγκάζει να πρέπει να ψάξεις στις επιλογές ενος προγράμματος δεν έχει σχέση με το μαθαίνω κάτι, μερικοί ναι μπορεί να θεωρούν πως κάτι μαθαίνουν όταν βλέπουν τις ρυθμίσεις ενος προγράμματος που έχει enable/disable.

Εγώ δεν αναφέρομαι όμως σε αυτό το είδος που περιγράφεις. Επίσης δεν με απασχολεί τι θεωρεί ο καθένας μάθηση σχετική με την παραμετροποίηση ενός λειτουργικού συστήματος.

Wonderland
21-03-18, 14:39
Καλά, πολύ γρήγορα θα βρεθεί ένα registry key ή κάτι αντίστοιχα απλό για να παρακαμθεί η μαλακία της Microsoft, αλλά σίγουρα θα εκνευρίσει περισσότερο κόσμο απ' ότι περιμένει.
Σωστό αλλά έχουν πλέον μαζευτεί τόσες πολλές αλλαγές που πρέπει να κάνει ο χρήστης στα Windows 10, που παίρνουν τόσο χρόνο -αν όχι περισσότερο- όσο η ίδια η εγκατάσταση των Windows... Εκνευριστικό όπως λες, και η Microsoft μοιάζει να παίζει με την υπομονή των χρηστών. Κάποια στιγμή θα το σπάσει το σχοινί (για κάποιους το έχει ήδη κάνει).

Mirmidon
21-03-18, 14:48
.... αλλαγές που πρέπει να κάνει ο χρήστης στα Windows 10, που παίρνουν τόσο χρόνο -αν όχι περισσότερο- όσο η ίδια η εγκατάσταση των Windows...

...και με το επόμενο update κάποιες τις κάνει override με το έτσι θέλω. :rofl:

Zus
21-03-18, 17:47
Γιατί πολύς κόσμος το δουλεύει.

Δεν χρησιμοποιώ windows για να είμαι σίγουρος, αλλά δεν υπάρχουν εναλλακτικές? :hmm:

tsigarid
21-03-18, 17:50
Δεν χρησιμοποιώ windows για να είμαι σίγουρος, αλλά δεν υπάρχουν εναλλακτικές? :hmm:

Φυσικά και υπάρχουν.

Mirmidon
21-03-18, 17:53
Δεν χρησιμοποιώ windows για να είμαι σίγουρος, αλλά δεν υπάρχουν εναλλακτικές? :hmm:

Στα windows; Αμέτρητες. Όπως το βλέπω ότι το πάει το πράγμα η MS, σε λίγο το να χρησιμοποιείς εναλλακτική στο W10 λειτουργικό της, είτε θα το πληρώνεις αδρά, είτε δεν θα μπορείς να το κάνεις. Μακάρι να αποδειχθώ λάθος.

tsigarid
22-03-18, 00:55
Στα windows; Αμέτρητες. Όπως το βλέπω ότι το πάει το πράγμα η MS, σε λίγο το να χρησιμοποιείς εναλλακτική στο W10 λειτουργικό της, είτε θα το πληρώνεις αδρά, είτε δεν θα μπορείς να το κάνεις. Μακάρι να αποδειχθώ λάθος.

Θα το πληρώνεις; Που το είδες πάλι αυτό; Για να βάλω πχ Firefox θα πληρώνω; Είπαμε να λέμε ότι ναναι, αλλά υπάρχουν και όρια.

Mirmidon
22-03-18, 13:29
Θα το πληρώνεις; Που το είδες πάλι αυτό; Για να βάλω πχ Firefox θα πληρώνω; Είπαμε να λέμε ότι ναναι, αλλά υπάρχουν και όρια.

Καλά καλά, θα δεις σε λίγο καιρό....Μέχρι τότε έχεις καρό να κάνεις την έρευνά σου με την ησυχία σου, οπότε bookmark το post μου και τα ξαναλέμε τότε.

tsigarid
22-03-18, 14:25
Καλά καλά, θα δεις σε λίγο καιρό....Μέχρι τότε έχεις καρό να κάνεις την έρευνά σου με την ησυχία σου, οπότε bookmark το post μου και τα ξαναλέμε τότε.

Bookmarked το post σου, ως ακόμα μία ιστορία συνωμοσίας, ράδιο αρβύλα, και fake news ταυτόχρονα :oneup:

manicx
22-03-18, 15:24
Είμαι από αυτούς που σπάζομαι με το συγκεκριμένο καθώς στον χώρο εργασίας έχω αντικαταστήσει το MS Office με LibreOffice + Win10 Mail + Win10 Calendar καθώς πρέπει να έχω τουλάχιστο στο τελευταίο συμβατότητα με τους άλλους για meeting requests κλπ. Βέβαια δεν είναι και η πρώτη εφαρμογή που το κάνει. Και τώρα, στις lock screen, αν πατήσεις να δεις το info της εικόνας ανοίγει αυτόματα σε Edge.

Mirmidon
23-03-18, 08:28
Bookmarked το post σου, ως ακόμα μία ιστορία συνωμοσίας, ράδιο αρβύλα, και fake news ταυτόχρονα :oneup:

Αν δεν αντιλαμβάνεστε ή δεν πιστεύεις όταν σου λένε στην ουσία ότι το business plan της ΜS αλλάζει δε νομίζω ότι σου φταίνε οι άλλοι ύστερα. Θα το ζήσεις όπως όλος ο περισσότερος κόσμος ανέτοιμος. Όποιος μάλιστα είναι υπεύθυνος σε κάποιο τμήμα εταιρίας σχετικό με την πληροφορική και ακολουθεί παρόμοια τακτική θα τρέχει τελευταία στιγμή. Για τους home users δεν τρέχει και τίποτα.

- - - Updated - - -


Είμαι από αυτούς που σπάζομαι με το συγκεκριμένο καθώς στον χώρο εργασίας έχω αντικαταστήσει το MS Office με LibreOffice + Win10 Mail + Win10 Calendar καθώς πρέπει να έχω τουλάχιστο στο τελευταίο συμβατότητα με τους άλλους για meeting requests κλπ. Βέβαια δεν είναι και η πρώτη εφαρμογή που το κάνει. Και τώρα, στις lock screen, αν πατήσεις να δεις το info της εικόνας ανοίγει αυτόματα σε Edge.

Μαζί σου σπάζεται και πάρα πολύς κόσμος. Μάλιστα αρκετοί ανά τον κόσμο, καταφεύγουν στην τηλεφωνική υποστήριξη της MS για να το δηλώσουν ως bug, ζητώντας βοήθεια. Περιττό να σου πω πως καταλήγει το όλο θέμα. Εξ ου και τα διάφορα άρθρα, όπως αυτό το Verge στο οποίο αναφέρεται το θέμα.


Στην ουσία, τα πάντα γίνονται διότι το λειτουργικό που προμηθεύτηκε ο κόσμος δωρεάν δεν του ανήκει. Είναι υπηρεσία της MS και θα λειτουργεί όπως αποφασίζει η MS και όχι ο τελικός χρήστης. Σιγά σιγά δηλαδή η MS ετοιμάζει το έδαφος να κεφαλαιοποιήσει αυτό το "δωρεάν". Σε εταιρικά περιβάλλοντα, το μπάχαλο θα είναι επικό.

psyxakias
23-03-18, 08:57
Επιτέλους ένα χρήσιμο feature που το χρειαζόμουν καιρό, για να ανοίγω τα e-mail links στον Edge και να μην μπλέκω με τον κάθε τυχάρπαστο default browser που λανθασμένα είχα επιλέξει ως και καλά καλύτερο. Εύγε στην Microsoft! :oneup:

sdikr
23-03-18, 12:27
Επιτέλους ένα χρήσιμο feature που το χρειαζόμουν καιρό, για να ανοίγω τα e-mail links στον Edge και να μην μπλέκω με τον κάθε τυχάρπαστο default browser που λανθασμένα είχα επιλέξει ως και καλά καλύτερο. Εύγε στην Microsoft! :oneup:

Είχες επιλέξει και το mail app ως καλύτερο να υποθέσω, όποτε όλα μια χαρά! :p

- - - Updated - - -


Αν δεν αντιλαμβάνεστε ή δεν πιστεύεις όταν σου λένε στην ουσία ότι το business plan της ΜS αλλάζει δε νομίζω ότι σου φταίνε οι άλλοι ύστερα. Θα το ζήσεις όπως όλος ο περισσότερος κόσμος ανέτοιμος. Όποιος μάλιστα είναι υπεύθυνος σε κάποιο τμήμα εταιρίας σχετικό με την πληροφορική και ακολουθεί παρόμοια τακτική θα τρέχει τελευταία στιγμή. Για τους home users δεν τρέχει και τίποτα.

- - - Updated - - -



Μαζί σου σπάζεται και πάρα πολύς κόσμος. Μάλιστα αρκετοί ανά τον κόσμο, καταφεύγουν στην τηλεφωνική υποστήριξη της MS για να το δηλώσουν ως bug, ζητώντας βοήθεια. Περιττό να σου πω πως καταλήγει το όλο θέμα. Εξ ου και τα διάφορα άρθρα, όπως αυτό το Verge στο οποίο αναφέρεται το θέμα.


Στην ουσία, τα πάντα γίνονται διότι το λειτουργικό που προμηθεύτηκε ο κόσμος δωρεάν δεν του ανήκει. Είναι υπηρεσία της MS και θα λειτουργεί όπως αποφασίζει η MS και όχι ο τελικός χρήστης. Σιγά σιγά δηλαδή η MS ετοιμάζει το έδαφος να κεφαλαιοποιήσει αυτό το "δωρεάν". Σε εταιρικά περιβάλλοντα, το μπάχαλο θα είναι επικό.

Το software assurance είναι κάτι που παρέχει η ms εδώ και χρόνια στις επιχειρήσεις, δεν είναι κάτι νέο, ούτε αλλάζει κάτι στο BP της.
Τα windows 10, μόνο δωρεάν δεν είναι, έχουν ενα κόστος απο 70 εως 110 στην χονδρική

Veldrin
23-03-18, 14:31
Τελικά βλέπω πως δεν είναι πολλοί που εκτιμούν το mail app. Προσωπικά με έχει βολέψει και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά.

Αν τώρα θέλει να μου ανοίγει μόνο με edge τα λινκ από τα emails.. ok. Έτσι κι αλλιώς ο Chrome ώρες ώρες είναι για το διάολο με τα crashes που κάνει.

tiffany
23-03-18, 15:05
Τελικά βλέπω πως δεν είναι πολλοί που εκτιμούν το mail app. Προσωπικά με έχει βολέψει και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά.

Αν τώρα θέλει να μου ανοίγει μόνο με edge τα λινκ από τα emails.. ok. Έτσι κι αλλιώς ο Chrome ώρες ώρες είναι για το διάολο με τα crashes που κάνει.

Σαν πρόγραμμα είναι αξιοπρεπές. Εγώ το χαζοδουλεύω μαζί με τις επαφές και το ημερολόγιο διότι το Outlook που πληρώνω σαν μ@λ@κ@ς δεν έχει συγχρονισμό με τη Google. Αλλά πολύ απλά πράγματα. Με χαλάει που είναι UWP εφαρμογή. Δε τις χωνεύω καθόλου.

Veldrin
23-03-18, 16:35
Παρομοίως, έχω το outlook αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί δε με βολεύει σε θέματα integration.

Έχω συνδέσει ακαδημαικό και hotmail με το app και τρέχει flawlessly, συγχρονίζοντας σωστά και τα calendar.

psyxakias
23-03-18, 18:26
Είχες επιλέξει και το mail app ως καλύτερο να υποθέσω, όποτε όλα μια χαρά! :pΔεν τίθεται θέμα επιλογής, διότι είναι το καλύτερο. Απλά τώρα περιμένω το επόμενο feature να μου κάνει auto-shutdown το PC όταν έχω στείλει πάνω από 2-3 e-mails σε 1 ώρα για να με αναγκάσει σε ξεκούραση διότι η πολύωρη χρήση Η/Υ βλάπτει. Έχει ανακοινωθεί κάποιο ETA;

@ ADSLgr.com All rights reserved.