PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυθαίρετη αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσίας Forthnet 2Play



vchristos
05-06-07, 21:41
Χθες έλαβα μια επιστολή από την Forthent για ενεργοποίηση 2Play μαζί με μια εξουσιοδότηση που αφορά την τηλεφωνία και το 2Play για να την στείλω, ενώ εγώ έχω αγοράσει σχεδόν πριν δυο μήνες Adsl in Box στα 10bps μόνο για intenet!:mad:
Φυσικά και δεν έστειλα τίποτα.
Το αστείο είναι ότι σήμερα το απόγευνα που πήγα απο τη forthnet επέμεναν να την συμπληρώσω την εξουσιοδότηση 2Play λέγοντας μου ότι απλως το έντυπο είναι κοινό και για το internet, κάτι που φυσικά αρνήθηκα να κάνω.
H αίτηση Adsl in Box plus που είχα στείλει είναι σωστά συμπληρώμενη (στην φωτογραφία απλώς έχω σβήσει τα στοιχεία μου) κάτι που το επιβεβαίωσαν και οι ίδιοι σήμερα. Είμαι καταχωρημένος από 30/04/2007.

Δείτε την επιστολή Forthent και την επιστολή την δικιά μου προς αυτούς

ΠΡΟΣ :
FORTHNET
Ατθίδων 4, Καλλιθέα 176 71
Τηλ: 13831 - 211 9559000
Fax: 211 9559333 - 9559399
e-mail: info@forthnet.gr, internet-sales@forthnet.gr,
telephony-sales@forthnet.gr, portal@forthnet.gr


ΘΕΜΑ: ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ FORTHNET 2PLAY


Αγαπητοί/ες κύριοι/ες

Έχω αγοράσει από το κατάστημα e-shop στις 17/04/2007 υπηρεσία Adsl in Box Plus ISDN (189 )
της εταιρίας σας μόνο για πρόσβαση internet (SHARED LLU) στο ιδιόκτητο δίκτυο σας με ταχύτητα στα 10Mbps στο τηλεφωνικό αριθμό 210XXXXXXX.
Στο συγκεκριμμένο τηλεφωνικό αριθμό δεν υπήρχε από άλλο πάροχο ενεργή adsl γραμμή.
Τα σχετικά έγγραφα της αίτησης έχουν αποσταλεί μέσω ταχυδρομείου και καταχωρήθηκαν στο σύστημα σας στις 30/04/2007 όπως εμφανίζονται και στην σχετική ιστοσελίδα σας:

30/04/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
30/04/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Στις 04/06/2007 έλαβα ενημερωτική επιστολή με ημερομηνία 25/05/2007 από εσάς για επιβεβαίωση στοιχείων και αποστολή εξουσιόδοτησης για ενεργοποίηση υπηρεσίας Forthnet 2play.
Υπηρεσία Forthnet 2play δεν έχει ζητηθεί ή αιτηθεί από εμένα ούτε εγγράφως αλλά ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Επικοινωνόντας στις 04/06/2007 με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση με την κυρία XXXXXXXXXXXXX, επιβεβαιώθηκε ότι η αίτηση μου αφορά υπηρεσία Adsl in Box Plus μόνο για πρόσβαση internet (SHARED LLU) στο ιδιόκτητο δίκτυο σας. Με ενημέρωσε επίσης ότι το σχετικό έγγραφο στάλθηκε από την εταιρία σας από λάθος και με προέτρεψε να το αγνόησω και μην προβώ σε καμμία ενέργεια.

Για τους παραπάνω λόγους σας ζητώ να με ενημερώσετε άμεσα με Fax ή e-mail ότι η συγκεκριμμένη επιστολή που μου αποστείλατε στις 25/05/2007 με θέμα:Ενεργοποίση υπηρεσίας 2play @ διακοπή παροχής υπηρεσίων ADSL από άλλο πάροχο έχει σταλεί εκ παραδρομής ή λάθους από την εταιρίας σας.

Επιφυλάσομαι για κάθε νόμιμη ενέργεια από μέρους μου εφόσον η εταιρίας σας προβεί σε οποιαδήποτε ενέργεια για ενεργοποίηση υπηρεσίας Forthnet 2Play για την οποία δεν έχω αιτηθεί.


Υπενθυμίζω ότι επανελημένα έχω ενημερώσει μέσω της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης ότι η γραμμή adsl έχει ενεργοποιηθεί από τις 06/05/2007 και το modem/router συγχρονίζεται στις ταχύτητες 9994/508 αλλά χωρίς μέχρι τώρα να έχω λάβει από εσάς τους κωδικούς για την πλήρη ενεργοποίηση της υπηρεσίας στα 10Mbps.
Μάλιστα μου έχει δοθεί demo συνδέση στο internet από την εταιρίας σας.

Παρακαλώ όπως προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας Adsl in Box Plus internet 10Mbps με την αποστολή των κωδικών πρόσβασης.


Σας επισυνάπτω αντίγραφο της αίτησης μου υπηρεσίας Adsl in Box Plus ISDN μόνο για πρόσβαση internet και μαζί την ενημερωτική επιστολή σας


Αναμένοντας την θετική σας ανταπόκριση.

Με εκτίμηση


1928819289


Τι άλλο πω; :evil:

nrg_polini
05-06-07, 21:47
Πριν κανεις την αιτηση, τι συνδρομη ειχες;

vchristos
05-06-07, 22:25
Πριν κανεις την αιτηση, τι συνδρομη ειχες;

οτενετ η οποία την έκοψα 31/03.

nrg_polini
05-06-07, 23:01
Οποτε φανταζομαι οτι δεν ειχες συμπληρωσει στην αιτηση πως εχεις internet απο αλλο παροχο (οτενετ). Τοτε σιγουρα προκειται για λαθος, δεν νομιζω να σε ενεργοποιησουν χωρις να εχεις κανει οποιαδηποτε αιτηση για 2play.

vchristos
05-06-07, 23:05
Οποτε φανταζομαι οτι δεν ειχες συμπληρωσει στην αιτηση πως εχεις internet απο αλλο παροχο (οτενετ). Τοτε σιγουρα προκειται για λαθος, δεν νομιζω να σε ενεργοποιησουν χωρις να εχεις κανει οποιαδηποτε αιτηση για 2play.

Οταν εκανα την αιτηση 18/04 ήταν ήδη κομμένη η adsl!!

vchristos
05-06-07, 23:07
Το αστειο ειναι ότι απο 06/05 έχω αδσλ απο 4νετ!!

ermis
05-06-07, 23:42
Εγώ όταν έκανα μια αλλαγή στην τηλεφωνία που έχω (άλλαξα πακέτο) μου στείλανε την αίτηση για να υπογράψω απλώς για την αλλαγή. Μήπως πιστέψανε οτι έκανες κάτι τέτοιο τηλεφωνικά ή πήρες να ρωτήσεις κάτι...

batraxos1978
05-06-07, 23:44
Αυτο ακριβως στειλαν και εμενα σημερα!!!

vchristos
05-06-07, 23:47
Τιποτα απο τα δύο.
Μια αιτηση adsl in box έκανα μονο ιντερνετ και μάλιστα χωρίς να υπάρχει άλλη adsl από άλλο isp.
την ατυχια μου!!!:cry:

vchristos
05-06-07, 23:48
Αυτο ακριβως στειλαν και εμενα σημερα!!!

Έχεις κάνει αίτηση 2play ή μόνο internet?

nnn
06-06-07, 21:17
Για άλλη μια φορά,η συγκεκριμένη αίτηση συμπληρώνεται και αποστέλεται μόνο από όσους είναι σε αναμονή ενεργοποίησης και είχαν/έχουν ΑΡΥΣ από άλλον Isp.
Αλλιώς την πετάτε και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο.
Τη συνοδευτική επιστολή τη διαβάσατε?

vag_stephanou
28-06-07, 02:54
Για άλλη μια φορά,η συγκεκριμένη αίτηση συμπληρώνεται και αποστέλεται μόνο από όσους είναι σε αναμονή ενεργοποίησης και είχαν/έχουν ΑΡΥΣ από άλλον Isp.
Αλλιώς την πετάτε και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο.
Τη συνοδευτική επιστολή τη διαβάσατε?
Μα υποτίθεται πως για αυτό το λόγο (τουλάχιστον στην αίτηση της 1ης Ιουνίου) είχε ειδικό πεδίο που έπρεπε να υπογράψει ο κάτοχος γραμμής για να καταργηθεί η προηγούμενη σύνδεση μέσω ΑΡΥΣ και να πας στο ιδιόκτητο. Τώρα γιατί στέλνουν νέα αίτηση και μπλέκουν και το 2play μέσα;

Εγώ έχω κάνει την αίτηση της 1ης Ιουνίου και δεν έστειλα την επιπλέον αίτηση. Τώρα έχω connex(προφανώς μέσω ΑΡΥΣ-ΟΤΕ). Θα έχω πρόβλημα που δεν έστειλα τη δεύτερη αίτηση;:confused:

hostolis
28-06-07, 16:35
Εγώ έχω ΑΡΥΣ dsl. Τον Δεκέμβριο του 2004 πήρα το 134 και ζήτησα ενεργοποίηση dsl 384. Μετά έψαξα για πάροχο, οπου πήρα συνδρομή μέσω του ΤΕΕ. Τον Φεβρουάριου του 2006 άλλαξα πάροχο, και πήγα στην HOL. Πήρα τηλέφωνο και ζήτησα συνδρομή, ενώ γραμμή dsl είχα ήδη. Κατέθεσα χρήματα και πήρα user/pass.

Επομένως η γραμμή είναι στο όνομά μου ΟΛΟΚΛΗΡΗ, και το τμήμα της τηλεφωνίας, και το τμήμα της dsl και ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΟΧΟ.

Και μένα μου ήρθε το έντυπο της εξουσιοδότησης για 2play, στις 8/6.

Τι να κάνω; Πήρα 4 φορές τηλέφωνο, η πρώτη κοπέλα μου έλεγε αλλα 'ντ' άλλα, η δεύτερη μου είπε πως πρέπει να την συμπληρώσω, η τρίτη μου είπε πως δεν χρειάζεται, και η τέταρτη μου είπε πως είναι τυπικό το θέμα αλλα χρειάζεται αμα θέλω να μην μείνω χωρις dsl γραμμή για 2 μήνες (εφαρμογή RUO).

Αποφάσισα να την συμπληρώσω με υποσημειώσεις, πως ΔΕΝ ΘΕΛΩ 2PLAY και θέλω να κρατήσουν ΑΝΕΠΑΦΗ την τηλεφωνία, καθώς και δεν έχω άλλον πάροχο αυτή τη στιγμή, παρα μόνο dsl γραμμή. (Αφού η HOL ΔΕΝ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ με την γραμμή μου).

Καλά έκανα;

chrvez
29-06-07, 02:18
Δεν χρειάζεται να την στείλεις αν δεν θες 2play. Νομίζω στην έστειλαν από λάθος.

mariosgr
29-06-07, 02:46
Μην αγχώνεσαι. Την έχουν στείλει σε ΟΛΟΥΣ. Ακόμα και σε αυτούς της προσφοράς 1ης Ιουνίου που αγόρασαν μόνο ιντερνετ και όχι 2play. Δεν χρειάζεται να την συμπληρώσεις.

pts
29-06-07, 09:29
Μήπως μερικοί είναι λίγο υπερβολικοί; Απλώς στάλθηκε μια αίτηση κατά λάθος. Δεν την στέλνεις πίσω και τελείωσε.

Έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολύ πιο σοβαρά και ουσιώδη προβλήματα σε σχέχη με τις υπηρεσίες ADSL Internet. Όταν και εάν αυτά λυθούν κάποια μέρα τότε έχει νόημα να ασχοληθούμε και με τέτοιου είδους θέματα.

ermis
29-06-07, 10:24
Καλό θα είναι πρίν υπογράψεις κάτι να το διαβάζεις καλά. Σε πολλούς στείλανε την αίτηση αλλά εγώ που τη διάβασα προσεκτικά είδα οτι απλά δεν με αφορά.!

hostolis
29-06-07, 10:57
Κι εγώ διάβασα προσεκτικά τους όρους, πήρα 4 τηλέφωνα και πήρα 3 διαφορετικές απαντήσεις. Τελικά την συμπλήρωσα με υποσημειώσεις.

chrvez
29-06-07, 11:05
Κι εγώ διάβασα προσεκτικά τους όρους, πήρα 4 τηλέφωνα και πήρα 3 διαφορετικές απαντήσεις. Τελικά την συμπλήρωσα με υποσημειώσεις.

Άμα πέσεις σε υπάλληλο που δεν προσέξει τις υποσημειώσεις ποιός θα φταίει....??
Απλά μην την συπληρώστε αφού είναι για 2play και δεν θέλετε 2play...:clap::clap:

hostolis
29-06-07, 11:21
Έστειλα το παρακάτω:

http://www.imageshack.gr/thumbs/yjwkymdzmxnnez1wtz0m.gif (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=yjwkymdzmxnnez1wtz0m.gif)

mariosgr
29-06-07, 16:09
Αν έχεις κάνει αίτηση μόνο για adsl δεν χρειαζόταν να την συμπληρώσεις. Αυτή η εξουσιοδότηση/υπέυθυνη δήλωση αφορά ΜΟΝΟ τις συνδρομές 2play.
Σε κάθε άλλη περίπτωση την πετάτε στα σκουπιίδια, την σκίζετε ή ό,τι άλλο νομίζετε.

Εμένα όταν πήγα στα κεντρικά μου είπε η κοπέλα πως είναι καθαρά τυπικό το θέμα έστω και για αυτούς που είναι στο 2play, (μιας και ήδη στο κανονικό συμβόλαιο έχεις ήδη υπογράψει μια φορά για το συγκεκριμένο ζήτημα). Ο λόγος που το ζητήσαν και 2η φορά είναι γιατί θέλει η forthnet να έχει ένα ξεχωριστό και εντελώς δικό της αρχείο με τις Υπευθ.δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις.
Και αυτό προφανώς για να είναι εντελώς καλυμένη σε αυτό το ζήτημα, σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα στο μέλλον είτε απο ΟΤΕ είτε από διάφορους συνδρομητές της.

moysatos
30-06-07, 15:51
να βοηθησω και εγω λιγο γιατι ειχα ακριβως την ιδια απορια λοιπον τι κανεις ειναι πολυ απλο στελνεις κανονικα αυτη την υπευθηνη δηλωση που γραφει πανω 2play και απλα γραφεις πανω πανω με μεγαλα γραμματα αφορα μονο για ιντερνετ και οχι για σταθερη τηλεφωνια και καθαρισες το ιδιο προβλημα-απορια ειχα και εγω μην αγχωνεστε τσαμπα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.