PDA

Επιστροφή στο Forum : 134, ADSL MODEMS και εγκατάσταση



not_anonymous
17-06-03, 19:40
134 ADSL MODEM και εγκατάσταση

Μόλις είχα μια πολύ ενδιαφέρον συνομιλία με ένα τυπά του πΟΤΕ.

Διαβάστε και βγάλτε τα συμπεράσματά σας …

-Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω ADSL χωρίς να προμηθευτώ MODEM από τον ΟΤΕ και να το εγκαταστήσω μόνος μου, έτσι ώστε να γλιτώσω το κόστος εγκατάστασης.

- Όχι προς το παρών πρέπει να προμηθευτείτε MODEM από εμάς.

- Σας ρωτάω γιατί έχει κυκλοφορήσει ένα χαρτί στο οποίο αναφέρετε ότι έχω αυτή την δυνατότητα.

-Ποιος το κυκλοφόρησε αυτό ; (...)

- Είναι το «ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ» το οποίο δίνετε εσείς στα υποκαταστήματά σας όταν γίνετε μια αίτηση για ADSL. Στην παράγραφο 4.1 αναφέρει ότι «Ο Πελάτης δύναται να προμηθευτεί τον Τερματικό Εξοπλισμό, ήτοι τις τερματικές διατάξεις, που εγκαθίστανται στον χώρο του (modem, διαιρέτης/φίλτρο) προκειμένου να ενεργοποιηθεί και να λειτουργήσει η ADSL πρόσβαση, είτε από τον ΟΤΕ είτε από άλλον Προμηθευτή της επιλογής του. Ο ΟΤΕ αναλαμβάνει την εγκατάσταση και συντήρηση του Τερματικού Εξοπλισμού μόνον στην περίπτωση που ο Πελάτης τον προμηθεύτηκε από τον ίδιο.»

-Ναι .. κοιτάξτε αυτό ισχύει αλλά στην αρχή θα τα δίνουμε εμείς τα MODEM και θα κάνουμε την εγκατάσταση για να είμαστε σίγουρη για την σωστή λειτουργία της υπηρεσίας.

- Δηλαδή δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω από αλλού MODEM και να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου ...

-Προς το παρών, όχι.

...

Τώρα πως είναι δυνατόν να υπογράφω ένα τέτοιο χαρτί και να μην ισχύουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ αυτά που υπόγραψα δεν ξέρω. Αν κάποιος από εσάς είναι δικηγόρος / συμβολαιογράφος , ας μου το εξηγήσει παρακαλώ 8O 8O 8O

hikoc
17-06-03, 19:54
Ρώτα τον Οτετζή αν ξέρει ότι αυτό που σου λέει είναι παράνομο και ότι με μια απλή καταγγελία θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.

not_anonymous
17-06-03, 20:06
Τι να ρωτήσω … το ξέρω και χωρίς να ρωτήσω.

Βασικά περιμένω να δω αν θα μείνει σίγουρα η μείωση των τιμών (50%) και μετά τον Οκτώβρη και να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα MODEM. Έχω ISDN γραμμή και σίγουρα δεν θα πάρω MODEM από τον πΟΤΕ, οπότε περιμένω να κυκλοφορήσουν MODEMS και να δοκιμαστούν για συμβατότητα. Μόλις γίνει αυτό θα πάρω έναν ADSL router …

Πάντως αν έπαιρνα τώρα ADSL και μου λέγανε αναγκαστικά το MODEM και εγκατάσταση από τον πΟΤΕ, θα τους έτρεχα άσχημα.

Το ίδιο προτείνω να κάνει και όποιος βιάζετε να βάλει τώρα ADSL.

Gregory
17-06-03, 21:43
Ακομα ρε παιδια δεν ξερουν οι ιδιοι, ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΝΤΕΜ ΘΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΕ.Αν ειναι δυνατον,περιμεντε να ξεδιαλυνει λιγο το τοπιο γυρω απο τα μοντεμς

not_anonymous
18-06-03, 11:12
Μόλις άκουσα ότι η FORTHNET παρέχει πιλοτικά χωρίς χρέωση ADSL, αποφάσισα να κάνω αίτηση στον πΟΤΕ για 512/128. Σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω τι θα πρέπει να πληρώσω τον Σεπτέμβρη όταν θα την γυρίσω σε 384/128. Πήρα ξανά τηλέφωνο στο 134 και άρχισε το “Round two. FIGHT!”

Η κοπελιά με την οποία μίλησα δεν ήξερε τι της γίνετε από ότι φαίνεται. Στην αρχή με ρωτάει με πιο ISP θα βάλω DSL. Της εξηγώ ξανά ότι αναφέρομαι στο κόστος του πΟΤΕ. Η απάντηση που παίρνω είναι 82€ κόστος ενεργοποίησης και 50€ κόστος εγκατάστασης !!! Την ξαναρωτάω

-Δηλαδή αν αλλάξω από 512 σε 384 θα πρέπει πάλι να πληρώσω κόστος ενεργοποίησης και εγκατάστασης ;;;

- Α, αυτό δε το γνωρίζω. Περιμένετε μια στιγμή να ρωτήσω.

Ε με τα πολλά τελικά μου είπαν ότι δεν πληρώνω τίποτα για αλλαγή ταχύτητας…

Μετά από αυτό δοκίμασα άλλη μια φορά για MODEM και κόστος εγκατάστασης. Δεν αναφέρω την συζήτηση που κάναμε γιατί όσο το θυμάμαι φορτώνω και στο τέλος θα σπάσω το πληκτρολόγιο. Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ότι η κοπελιά δεν έχει ηδέα για το χαρτί "ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ" και το μόνο που λέει είναι «Είστε υποχρεωμένος να πάρετε το MODEM από τον ΟΤΕ. Είστε υποχρεωμένος να πάρετε το MODEM από τον ΟΤΕ.
Είστε υποχρεωμένος να πάρετε το MODEM από τον ΟΤΕ.»

Το επόμενο βήμα λοιπών είναι να βρω αυτό το χαρτί να το μετατρέψω σε PDF ή JPG και να στείλω ένα ωραίο e-mail μαζί με τους διαλόγους που έκανα στο 134 στο PC MAG ή σε αντίστοιχα περιοδικά και εφημερίδες.

Όποιος έχει στα χέρια του αυτό το χαρτί, αν θέλει ας γράψει ένα reply για να μου πεί πως το πήρε …

phantom
18-06-03, 11:21
Εγώ το έχω το χαρτί, αλλά τελικά ο scanner μου τα έχει φτύσει για τα καλά! Προσπάθησα να τον συνεφέρω, για να το σκανάρω και να σας το στείλω, αλλά δεν. Βασικά θα πάω σε ένα φωτοτυπάδικο στη γειτονιά να μου το σκανάρουν σε μια δισκέτα. Πιστεύω μέχρι το μεσημέρι να το έχετε...

Να υποθέσω ότι upload δεν υποστηρίζει το forum, ε? Οπότε θα πρέπει να το ανεβάσω σε δικό μου χώρο.

Επανέρχομαι το μεσημέρι λοιπόν...

not_anonymous
18-06-03, 11:25
Μπράβο ρε Phantom. Κάνε την καλή μπας και βγάλουμε καμιά άκρη επιτέλους …

bond
18-06-03, 11:34
Μόλις άκουσα ότι η FORTHNET παρέχει πιλοτικά χωρίς χρέωση ADSL, αποφάσισα να κάνω αίτηση στον πΟΤΕ για 512/128. Σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω τι θα πρέπει να πληρώσω τον Σεπτέμβρη όταν θα την γυρίσω σε 384/128. Πήρα ξανά τηλέφωνο στο 134 και άρχισε το “Round two. FIGHT!”


Ξέρει κανείς πως ακριβώς το εννοεί η Forthnet το πιλοτικά; Εγώ σκεφτόμουν ότι πρέπει να γραφτείς είτε για αορίστου χρόνου είτε να προπληρώσεις τουλάχιστον για 3 μήνες, απλά ο χρόνος αρχίζει να μετράει από την 1η Σεπτεμβρίου. Δεν νομίζω ότι η Forthnet σου δίνει χωρίς κάποια δέσμευση ότι θα μείνεις στη Forthnet και μετά το Σεπτέμβριο, για τουλάχιστον ένα μήνα. Άρα δεν νόμιζω ότι έχει νόημα να βάλεις τώρα 512 αν θέλεις να το γυρίσεις το Σεπτέμβριο σε 384.
Επιπλέον δεν έχει νόημα να τσακώνεσαι και να χαλάς την ηρεμία σου με κατώτερους υπαλλήλους, ούτε καν με το προιστάμενο στο 134. Πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα με τα μόντεμ σε ανώτερο επίπεδο. Δεν μπορεί να κρατήσει πολύ αυτή η κατάσταση.

not_anonymous
18-06-03, 12:10
Δεν νομίζω ότι η Forthnet σου δίνει χωρίς κάποια δέσμευση ότι θα μείνεις στη Forthnet και μετά το Σεπτέμβριο, για τουλάχιστον ένα μήνα. Άρα δεν νόμιζω ότι έχει νόημα να βάλεις τώρα 512 αν θέλεις να το γυρίσεις το Σεπτέμβριο σε 384.

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Πάνω στη φούρια μου δε το σκέφτηκα.
Θα κάνω ένα τηλέφωνο στην FORTHNET και θα σας ενημερώσω ...

waste
18-06-03, 12:52
xaxaxa δεν φτανει που στο ΤΕΚ του Νεου κόσμου εχουν προβλημα με τα DSLAM τους (σε 10 μερες κύριε θα ειναι ετοιμα),, η ευγενεστατη αλλα δυστυχως καπως ασχετη κυρια με την οποια μιλησα μου διαβασε την εγκυκλειο που τους εχουν στειλει και γραφει ρητως οτι τον τηλεπικοινωνιακο εξοπλισμο και την εγκατασταση την αναλαμβανει ο ΟΤΕ και στο μελλον θα μπορει ο χρηστης να αγορασει τα δικα του. Αρα μαλλον δεν ειναι και τοσο σαφεστατο αυτο που γραφει στη συμβαση τους, ή τελοσπαντων πως θα την πεισω εγω την κυρια οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα?

phantom
18-06-03, 13:52
Μετά από κάποιες περιπέτειες, κατάφερα να τη σκανάρω τη σύμβαση. Βασικά το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο, αλλά αρκεστείτε σε αυτό! Επίσης, επειδή είναι πολύ πυκνογραμμένο, δεν το μίκρυνα πάρα πολύ, για να είναι ευδιάκριτα τα γράμματα. Επομένως βγήκε 900kb. Τί να κάνουμε... Καθώς θα το κατεβάζετε, να σκέφτεστε ότι άμα είχατε DSL, θα είχε ήδη κατέβει! :D

http://www.softlab.ece.ntua.gr/~btoulias/DSL/simbasi.jpg

Αν πάντως θέλετε να τη χρησιμοποιήσετε για να τη δείξετε κάπου, θα το εκτιμούσα πολύ αν την ανεβάζατε σε ένα δικό σας χώρο, που δεν περιέχει το όνομά μου στο url! Ευχαριστώ 8)

aleksi
18-06-03, 15:23
Phantom σε ευχαριστουμε για το σκαναρισμα.

Το εκανα μια σελιδα Α4 σε PDF (~700ΚΒ). Ειναι στο ακολουθο link για οποιον ενδιαφερεται:

http://users.acn.gr/aleksi/simvasi.pdf

Η ενοτητα 4 γραφει για τον εξοπλισμο που μας ενδιαφερει πιο πολυ τωρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.