PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με επιλογη υλικων για δικτυο...



dpetka2001
08-11-04, 17:31
παιδια θελω να κανω δικτυο το καινουριο με τον παλιο υπολογιστη που εχω...απ'οτι εχω διαβασει θα χρειαστω μια καρτα δικτυου,ενα switch και 3 cross-οver καλωδια αναλογα το switch...υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα τα οποια θα επρεπε να προσεξω?? τσιπακι υλοποιησης και οτιδηποτε αλλο...επισης με ενδιαφερει και ενας pci controller (αν θα ειναι για ide η sata σκληρους δισκους θα το αποφασισω οταν κατασταλλαξω και στην αγορα του δισκου)...και εδω τι πρεπει να προσεξω?? ευχαριστω πολυ για την οποιαδηποτε βοηθεια σας...

ΥΓ: Τι λετε για αυτο το switch (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=166463) και αυτη την καρτα δικτυου (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=160814)??

WAntilles
08-11-04, 18:50
παιδια θελω να κανω δικτυο το καινουριο με τον παλιο υπολογιστη που εχω...απ'οτι εχω διαβασει θα χρειαστω μια καρτα δικτυου,ενα switch και 3 cross-οver καλωδια αναλογα το switch...υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα τα οποια θα επρεπε να προσεξω?? τσιπακι υλοποιησης και οτιδηποτε αλλο...επισης με ενδιαφερει και ενας pci controller (αν θα ειναι για ide η sata σκληρους δισκους θα το αποφασισω οταν κατασταλλαξω και στην αγορα του δισκου)...και εδω τι πρεπει να προσεξω?? ευχαριστω πολυ για την οποιαδηποτε βοηθεια σας...

ΥΓ: Τι λετε για αυτο το switch (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=166463) και αυτη την καρτα δικτυου (http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=160814)??

Προς Θεού όχι Compex.

Την έχω στη δουλειά και είναι όλο προβλήματα.

Πάρε μία NetGear π.χ. (chip Realtek) Το ίδιο και για switch.

Είναι αμφότερα πολύ καλά.

Επίσης θα χρειαστείς 3 straight και όχι 3 crossover καλώδια UTP-cat-5e.

kubiak
08-11-04, 22:33
Προς Θεού όχι Compex.

Την έχω στη δουλειά και είναι όλο προβλήματα.


Τι εννοείς όλο προβλήματα;

WAntilles
08-11-04, 23:07
Προς Θεού όχι Compex.

Την έχω στη δουλειά και είναι όλο προβλήματα.


Τι εννοείς όλο προβλήματα;

Εννοώ ότι δεν δούλεψε ποτέ στα 100, και στα 10 για να δουλέψει θέλει autonegotiation.

Και αρκετές φορές, χωρίς να συμβαίνει τίποτα, έχει διαστήματα που παρουσιάζει διαλείψεις (the network cable is unplugged κλπ.).

Καλώδια έχουμε αλλάξει 2 φορές στην εταιρία και τα switches είναι μια χαρά.

Όλα αυτά σε 2000 Pro SP4.

kubiak
08-11-04, 23:28
ευχαριστώ WAntilles...

euri
09-11-04, 11:19
Όπως πάντα υπάρχει και ο αντίλογος. WAntilles είμαι σίγουρος ότι είχες προβλήματα με τα Compex, δε νομίζω ότι έχεις λόγο να κάνεις δυσφήμιση. Έλα όμως που εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με Compex, είτε κάρτα δικτύου, είτε switch!

Ιδίως για το switch δεν έχω να του προσάψω τίποτα, παρά μόνο θετικά. Συγκεκριμένα έχω το PS2208B, το οποίο στα 3 χρόνια περίπου που το έχω δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Ψάχνοντας, βρήκα ένα review για το συγκεκριμένο μοντέλο (http://www.lanparty.com/articles/ps2208b/).

Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι για οικιακό περιβάλλον, όποιο (σχετικά) επώνυμο δικτυακό εξάρτημα αγοραστεί, θα κάνει σωστά τη δουλειά του. Για επαγγελματικό περιβάλλον είναι άλλο "καπέλο".

cprotopapas
09-11-04, 11:37
euri, switch Cisco ή 3Com, κάρτα δικτύου 3Com ή Intel.

euri
09-11-04, 14:19
euri, switch Cisco ή 3Com, κάρτα δικτύου 3Com ή Intel.

Στην επιχείρηση που εργάζομαι, όλες οι κάρτες δικτύου είναι 3Com (managed) και τα switches επίσης 3Com (managed + stackable). Είπαμε, το επαγγελματικό περιβάλλον είναι άλλο καπέλο.

dpetka2001
09-11-04, 15:23
μπορω να βαλω καρτα δικτυου Netgear και switch Compex?? δε θα υπαρξουν προβληματα σωστα?? παντως και ενς φιλος μου που εχει το συγκεκριμενο switch εχει μονο καλα λογια να λεει...ειναι και σε πολυ καλη τιμη το ατιμο...για pci controller τι λετε?? πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο εκει?? ευχαριστω...

WAntilles
09-11-04, 16:19
Όπως πάντα υπάρχει και ο αντίλογος. WAntilles είμαι σίγουρος ότι είχες προβλήματα με τα Compex, δε νομίζω ότι έχεις λόγο να κάνεις δυσφήμιση.

Ακριβώς όπως τα λες.


μπορω να βαλω καρτα δικτυου Netgear και switch Compex??

Μπορείς να κάνεις όποιον συνδυασμό θές κάρτες + switches.


ειναι και σε πολυ καλη τιμη το ατιμο...

Το NetGear 100άρι 5 θέσεων κάνει €35 τελική.


για pci controller τι λετε?? πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο εκει?? ευχαριστω...

Της NetGear (chip Realtek) και της 3COM είναι εξίσου καλές.

Απλά τώρα τελευταία η NetGear κατέβασε την 100άρα κάρτα από τα €30 τελική (όσο κάνει και της 3COM) στα €15 τελική, και έβαλε στα €35 τελική την GigaBit κάρτα της.

Οπότε προτείνω να πάρεις μία από τις 2 (100άρα ή GigaBit) της NetGear.

Ουσιαστικά έχω μία GigaBit της NetGear (ίδιο chip) ενσωματωμένη σε motherboard. Λειτουργεί απρόσκοπτα εδώ και 1.5 μήνα.

Τις κάρτες της 3COM (4) τις έχω 3 χρόνια τουλάχιστο και επίσης λειτουργούν απρόσκοπτα.

Τα switches της NetGear (3) εδώ και 7 μήνες και επίσης λειτουργούν απρόσκοπτα.

Όλα τα παραπάνω, σε Windows & Linux σε 100Mbps Full Duplex.

Διαλέγεις και παίρνεις.

dpetka2001
09-11-04, 16:33
συγγνωμη ισως δεν το ειπα καλα...εννοουσα controller ειτε για ide ειτε για sata σκληρο δισκο...τι τσιπακι θα ηταν καλο να φοραει και τι υλοποιησεις υπαρχουν στην αγορα...ευχαριστω πολυ...

WAntilles
09-11-04, 18:10
συγγνωμη ισως δεν το ειπα καλα...εννοουσα controller ειτε για ide ειτε για sata σκληρο δισκο...τι τσιπακι θα ηταν καλο να φοραει και τι υλοποιησεις υπαρχουν στην αγορα...ευχαριστω πολυ...

Ααααα, τώρα κατάλαβα.

Για IDE, controller με ένα από τα παρακάτω chip (όλα 2κάναλα):

- Promise PDC-20278 (π.χ. Promise Ultra 100TX2)
- Promise PDC-20279 (π.χ. Promise Ultra 133TX2)

Για SATA, controller με ένα από τα παρακάτω chip:

- Silicon Image Si-3112A
- Silicon Image Si-3114

Βασικά είναι ακριβώς τα ίδια μόνο που το -12 είναι 2κάναλο ενώ το -14 4κάναλο.

Υλοποιήσεις γι' αυτά θα βρεις το ίδιο καλές από πολλές εταιρίες εάν κάνεις μια βόλτα στη Στουρνάρη.

euri
09-11-04, 18:14
Υλοποιήσεις γι' αυτά θα βρεις το ίδιο καλές από πολλές εταιρίες εάν κάνεις μια βόλτα στη Στουρνάρη.

Μάλλον του πέφτει λίγο μακρυά η Στουρνάρη! :P

WAntilles
09-11-04, 19:04
Υλοποιήσεις γι' αυτά θα βρεις το ίδιο καλές από πολλές εταιρίες εάν κάνεις μια βόλτα στη Στουρνάρη.

Μάλλον του πέφτει λίγο μακρυά η Στουρνάρη! :P

Τέλος πάντων, η αντίστοιχη της Θεσσαλονίκης. :roll:

dpetka2001
10-11-04, 01:56
παιδια αν ξερει καποιος απο Θεσ/νικη ας μου πει...στα online καταστηματα δεν υπαρχουν λεπτομερειες για τετοια χαρακτηριστικα...φανταζομαι θα το γραφει πανω στον controller τι chip φοραει για να το ελεγξω ετσι?? σε τι τιμες κυκλοφορουν?? ευχαριστω...

euri
10-11-04, 12:17
dpetka2001, σχεδόν όπου και να πας θα βρεις αυτό που ψάχνεις, καθώς δεν είναι εξεζητημένα εξαρτήματα. Αν δεν το βρεις στο πρώτο κατάστημα θα το βρεις στο δεύτερο. Στη χειρότερη των περιπτώσεων να χρειαστεί παραγγελία.

Ενδεικτικά, τον controller μου (Promise Ultra 100TX, κατόπιν πρότασης του WAntilles) τον αγόρασα από τη Logodata PCS που είναι κάπου στη Μοναστηρίου. Δεν τον είχαν διαθέσιμο την πρώτη μέρα, την επόμενη όμως τον είχαν φέρει.

Για τα online καταστήματα που δεν έχουν λεπτομέρειες, μπορείς να πηγαίνεις στις σελίδες του κατασκευαστή και να βλέπεις τις τεχνικές προδιαγραφές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.