PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση συμβολαίου - κόστος για VDSL στο μέλλον



George98
02-04-18, 21:55
Γεια σας παιδιά
Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ , adsl 24αρι με απεριόριστα σταθερά και μισή ώρα κινητά (γενικά δεν παίρνω σε κινητό από σταθερό οπότε δεν με πολυνοιάζει) και τέλος πάντων με πήραν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου για άλλα 2 χρόνια στην ίδια τιμή(25 ευρώ/μήνα) με τις ίδιες παροχές , τους είπα να πάρουν άλλη στιγμή γιατί και καλά δεν μπορούσα να μιλήσω (για να το σκεφτώ). Η καμπίνα μου πρόκειται να αναβαθμιστεί σε VDSL από Wind Q2 2018 (που θα πάει Q3-Q4 δεν έχει σημασία). Το VDSL το περιμένω αρκετά χρόνια και έχω ενθουσιαστεί αλλά βλέποντας τις τιμές στο 50αρι από τον ΟΤΕ παρατήρησα ότι είναι λίγο ακριβό (37 και κάτι ευρώ) και αναρωτιέμαι εγώ τώρα μόλις γίνει η αναβάθμιση αυτοί θα με πάρουν και θα μου πουν με +12 ευρώ θα με αναβαθμίσουν ? ή θα μου κάνουν καλύτερη προσφορά ? Ξέρει κανένας τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις ?
Στην vodafone το 50αρι είναι πιο φθηνό και προσφέρει περισσότερα το πακέτο μήπως να πάω από τώρα εκεί ?
Από την άλλη η Wind θα φτιάξει την καμπίνα μου αλλά δεν ξέρω αν θέλω να πάω σε wind, ήμουν παλιά εκεί και δεν ήμουν ευχαριστημένος
Τι μου προτείνετε να κάνω ?
Ευχαριστώ :)

deniSun
02-04-18, 22:49
Κάποια στιγμή θα σε πάρουν τηλ. για προσφορά.
Δεν είναι απαραίτητο με το που θα ενεργοποιηθεί η καμπίνα σου.
Μπορεί πολύ αργότερα.
Θα πρέπει να το παρακολουθείς.
Το θέμα είναι ότι αν φύγεις από ΟΤΕ για άλλη εταιρεία θα φας πρόστιμο.
Εάν μήνεις... να προσέξεις την προσφορά που θα σου κάνουν.
Άλλες τιμές δίνουν τηλεφωνικά, άλλες τα cosmote shop, άλλες ο Γερμανός και άλλες θα βρεις ηλεκτρονικά στο eshop.
Οι τελευταίες είναι και οι πιο συμφέρουσες.
Οπότε πρόσεξε καλά κυρίως στην τηλεφωνική επικοινωνία.
Κρύβουν πολλά.
Υπάρχει και σχετικό θέμα με πολλές καταγγελίες που έγιναν τον τελευταίο καιρό όπου άλλα λένε τηλεφωνικά και άλλα ισχύουν.

George98
02-04-18, 22:55
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου , οπότε θα το παρακολουθώ και θα δω τι κάνω
Όσο για το πρόστιμο θα φάω και τώρα που θα λήξει το συμβόλαιο σε λίγες μέρες αν φύγω ? Δεν του έχω κάνει ανανέωση ακόμα γι αυτό σκέφτομαι

jap
03-04-18, 08:55
Για το τελευταίο, αν το αφήσεις και λήξει και φύγεις μετά χωρίς να ανανεώσεις δεν έχει 'πρόστιμο'. Μέχρι να φύγεις όμως θα πληρώνεις τα αυξημένα πάγια κι όχι 25άρια, το κανονικό είναι 40 ευρώ το μήνα.

Στη θέση σου (θα είμαι κι εγώ σε ελάχιστες μέρες) θα έμενα στον ΟΤΕ αφού σου προσφέρουν τα 25 ευρώ γιατί εκεί είναι οι διαφορές. Οι τιμές για νέους συνδρομητές σε 24άρες γραμμές με αντίστοιχο πακέτο είναι 31,50 στον ΟΤΕ, 21 στη Wind χωρίς τον λίγο χρόνο στα κινητά και 24 στη Vodafone. Μετά, όταν με το καιρό έχεις διαθεσιμότητα VDSL, έρχεται μία η άλλη, με τα φτηνότερα πακέτα στα 37 στον ΟΤΕ, στα 35 στη Wind για 50άρες και στα 28,50/33,50 στη Vodafone για 30άρα/50άρα αντίστοιχα. Αν σκοπεύεις με το VDSL να αλλάξεις πάροχο λόγω της μικρής διαφοράς στο κόστος, φεύγεις από τώρα, αν σκοπεύεις να μείνεις ΟΤΕ σε συμφέρει να ανανεώσεις για όσα θα γλυτώνεις στο μεσοδιάστημα. Ξαναλέω, εφόσον σου προσφέρουν την ανανέωση με κόστος 25.

George98
03-04-18, 14:53
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια , σκέφτομαι να μείνω στον ΟΤΕ γιατί μου είπαν ότι θα μείνει ίδια η τιμή 25 ευρώ , και το πολύ πολύ όταν έρθει το VDSL αν μου πουν ακριβά το 50 βάζω 30αρι κάθομαι μέχρι να λήξει και φεύγω μετά

deniSun
03-04-18, 17:06
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου , οπότε θα το παρακολουθώ και θα δω τι κάνω
Όσο για το πρόστιμο θα φάω και τώρα που θα λήξει το συμβόλαιο σε λίγες μέρες αν φύγω ? Δεν του έχω κάνει ανανέωση ακόμα γι αυτό σκέφτομαι

Για ανανέωση ή μετάβαση σε ανώτερο πακέτο στην ίδια εταιρεία, δεν έχεις πρόστιμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.