PDA

Επιστροφή στο Forum : Web Server σε USR 9105;



Spyrosss
08-11-04, 19:42
Πήγα στο σπίτι ενός φίλου σήμερα για να δω αυτό το 9105. Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορούμε να μπούμε στον WebServer του απο αλλο PC παρόλο που έχουμε κάνει port forward.

Στο web interface δεν είδα κάποιο option για αλλαγή των ports που έχει ο router για web management.

Καμμιά ιδέα;

maxtak
08-11-04, 21:44
Με ενδιαφερει και εμενα αυτο...Αν εχει καποια λυση καποιος φιλος...
;-)

dvm
08-11-04, 22:29
Αν κατάλαβα καλά έχει στήσει ένα web server στο pc του και θέλετε να δείτε το site έξω από το τοπικό δίκτυο έτσι; Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο το domain name. Λογικά όχι. Στο google δοκιμάσατε να κάνετε αναζήτηση; πχ web server usr 9106 ή IIS ή Apache και usr 9106

Επεξεργασία: Λοιπόν, μετά από ένα μικρό πειραματισμό, είδα τον apache μου στο 2ο pc (που είναι όμως στο ίδιο τοπικό δίκτυο). Μία πρώτη ιδέα για το πρόβλημα είναι ο proxy server. Αν έχετε ορίσει κάτι τέτοιο στον browser σας προσθέστε το IP του server ή του router στις διευθύνσεις που δεν θα χρησιμοποιούν proxy. πχ στον firefox μου το είπα να μην χρησιμοποιεί proxy για τα pc του LAN. Πριν να το αλλάξω, είχα πρόβλημα να συνδεθώ ακόμα και με το router (α, έχω τον 9106) καθώς το πέρναγε από τον proxy της forthnet.

2η επεξεργασία: ρίξτε μια ματιά κι εδώ http://www.usr.com/support/9106/9106-ug/wui.htm
(κάντε search για web server). Μιας και για την ώρα δεν θέλω να ανοίξω το port 80 μου σας αφήνω να πειραματιστείτε και να μας πείτε τα αποτελέσματα.
Ακόμα αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχουν site που επιτρέπουν σε ένα web server με δυναμικό ip (μόνο για dsl) να έχει και domain name. Δείτε πάλι τις ρυθμίσεις του router. Καλή τύχη και ενημερώστε μας για τα αποτελέσματα.

Spyrosss
08-11-04, 22:58
1.9105 οχι 9106

2.Μα δεν είπα για τοπικό δίκτυο. Domain Name δεν χρειάζετε απο την στιγμή που ξέρεις IP.

3.Μπλέκει με το web management. Μπαίνει στο WebManagement του router,αν κάνεις disable το web management δεν μπαίνει πουθενά.




Στο web interface δεν είδα κάποιο option για αλλαγή των ports που έχει ο router για web management.

Καμμιά ιδέα;

rallye
09-11-04, 00:27
Έχω βρει δυο τρόπους, αλλά και οι δυο δεν είναι μόνιμοι. Χάνονται μετά από reboot του router. Εννοείται ότι έχουμε φτιάξει virtual server που να ακούει στην 80 πόρτα.

1. Μπαίνουμε με telnet στο router και δίνουμε την εντολή ps. Βλέπουμε το pid του httpd π.χ. 164 και δίνουμε kill 164. Έτσι κλείνουμε το web interface και ο server μας δουλεύει κανονικά.

2. Ξανά σε telnet πατάμε sh και μπαίνουμε στο linux shell. Εκεί δίνουμε την εντολή:

iptables -t nat -I PREROUTING 1 -p tcp -i ppp41 --dport 80 -j DNAT --to-destination 192.168.0.5:80

Φυσικά αλλάζουμε το 192.168.0.5 στο αντίστοιχο. Δυστυχώς δεν έμαθα πώς να σωθεί ο κανόνας, έτσι μετά από κάθε reboot χάνεται. Αυτά από ένα thread στο emule forum: http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=39030&st=0

Spyrosss
09-11-04, 01:39
Δεν μπορείς να μπείς μετά στον router έτσι :?

dvm
09-11-04, 03:05
Οκ, έχετε δίκιο για το domain name, είπα βλακία. Δε;ite πάντως αυτό το link: http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=39030
Ο τύπος λέει ότι τα κατάφερε με iptables όπου έκανε route την κίνηση πακέτων απο wan στο web server και την κίνηση από το lan στο router. Αχ, πρέπει να μάθουμε αυτά τα iptables. Τι το πείραμε το routerάκι; Έτσι να μπλεχτούμε για να μάθουμε. Πάντως δεν έχει μεγάλη διαφορά το 9105-9106, μόνο wireless έχει παραπάνω το 2ο.

blend
09-11-04, 03:41
Στο web interface:
πας στο μενου: service provider setting/access control/services
τσεκαρεις το http σε lan (για τοπικο) και wan για απ'εξω.
Ανοιγεις και την 80 πορτα στο security/virtual servers
Εδω τα εχω ετσι και βλεπω τον server και τοπικα και απο το γραφειο.

Spyrosss
09-11-04, 14:28
Αυτό ήταν κάτι τι οποίο είχα κάνει απο την πρώτη στιγμή,όμως το port βγαίνει stealted οταν κλείνεις το web management απο την μεριά του WAN. :?

Επίσης ψάχνω για λύση που θα έχεις ταυτόχρονα και remote management στον router απο Static IP και apache web server.

rallye
09-11-04, 14:37
Τελικά δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε. Αν φτιάξετε ένα virtual server με όλα τα port 80 ή διαλέξεται από την λίστα το Web server (HTTP), θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι μεταφέρει την πόρτα του interface στην 8080 και μετά θα δουλεύει και ο δικός μας webserver στην 80. Η μεταφορά στην 8080 ισχύει μόνο από WAN. Από LAN συνεχίζει να ακούει στην 80.

sdikr
09-11-04, 23:44
Τελικά δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε. Αν φτιάξετε ένα virtual server με όλα τα port 80 ή διαλέξεται από την λίστα το Web server (HTTP), θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι μεταφέρει την πόρτα του interface στην 8080 και μετά θα δουλεύει και ο δικός μας webserver στην 80. Η μεταφορά στην 8080 ισχύει μόνο από WAN. Από LAN συνεχίζει να ακούει στην 80.

Αυτό το Modem μου αρέσει όλο και ποιό πολύ!! :)

maxtak
14-11-04, 20:40
Τελικά δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε. Αν φτιάξετε ένα virtual server με όλα τα port 80 ή διαλέξεται από την λίστα το Web server (HTTP), θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι μεταφέρει την πόρτα του interface στην 8080 και μετά θα δουλεύει και ο δικός μας webserver στην 80. Η μεταφορά στην 8080 ισχύει μόνο από WAN. Από LAN συνεχίζει να ακούει στην 80.

Αυτό το Modem μου αρέσει όλο και ποιό πολύ!! :)

Σε εμενα ακομα ΔΕΝ παιζει..ουτε ο web server αλλα ουτε και ο FTP server
Να θυμησω πως χρησιμοποιω "no-ip.com" και το εχω και αυτο ενεργοποιημενο απο το "Dynamic DNS Update Client" με username και pass που χρησιμοποιω στο "no-ip"..

rallye
14-11-04, 20:49
Με την IP κατευθείαν παίζει;

maxtak
14-11-04, 20:58
Οχι
Ανοιγει και στις δυο περιπτωσεις το "παραθυρο" για username και pas για το interface του 9105.
Να σημειωσω πως στην διευθηνση "user.no-ip.com" μου ανοιγει ενα pop-up του no-ip και μετα ερχεται στο 9105,που σημαινει πως λειτουργει κανονικα ΑΛΛΑ εγω κατι ΔΕΝ εχω ανοιξει για να περασει στον server
Να σημειωσω επισης πως με "localhost" βλεπω κανονικα (τοπικα ομως) τον server

@ ADSLgr.com All rights reserved.