PDA

Επιστροφή στο Forum : Voip και δυνατότητα κλήσης αριθμών άμεσης ανάγκης



sdikr
06-06-07, 00:54
Διάβαζα σήμερα (αν και παλιό) στο i-call


Κλήσεις Προς Ενιαίο Ευρωπαϊκό Αριθμό Εκτάκτου Aνάγκης (Αριθμός 112)
Τέθηκε σε λειτουργία ο ενιαίος ευρωπαϊκός αριθμός κλήσης 112, τον οποίο μπορείτε να καλείτε χωρίς χρέωση από οποιοδήποτε σταθερό ή κινητό τηλέφωνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πυρκαγιές, ατυχήματα, αιφνίδιες ασθένειες κλπ).
Στο πλαίσιο λειτουργίας του ενιαίου αριθμού κλήσης έκτακτης ανάγκης 112, η Αρμόδια Αρχή που διαχειρίζεται τις κλήσεις αυτές, ενδέχεται να ζητήσει από την Altec Telecoms την παροχή πληροφοριών σχετικά με τον καλούντα (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κ.λ.π.) εάν αυτός τη χρονική στιγμή που κάλεσε στο 112, δεν ήταν σε θέση να τα δώσει. Στην περίπτωση αυτή τα μόνα στοιχεία που υποχρεούται η εταιρεία μας να ανακοινώσει χωρίς την προηγούμενη συγκατάθεσή σας, είναι η διεύθυνση εγκατάστασης της τηλεφωνικής σύνδεσης που είχατε δηλώσει στην αίτησή σας. Για τα υπόλοιπα προσωπικά σας στοιχεία εάν μας ζητηθούν από την αρμόδια Αρχή, ενώ έχετε ζητήσει προγενέστερα να μην ανακοινώνονται στο πλαίσιο έκδοσης τηλεφωνικού καταλόγου, η εταιρεία μας δεν θα μπορεί να τα ανακοινώσει εκτός και αν έχουμε λάβει προηγουμένως την έγγραφη συγκατάθεσή σας.
Για το λόγο αυτό και στην περίπτωση που δεν είχατε συναινέσει στην καταγραφή των στοιχείων σας για τον ενιαίο τηλεφωνικό κατάλογο στην αίτηση i-CallIn (http://www.i-call.gr/CallIn.aspx) αριθμού αλλά επιθυμείτε την κοινοποίηση των στοιχείων σας στο 112, παρακαλούμε αποστείλετε συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη την Απαντητική Φόρμα (http://www.i-call.gr/icall_form_112.pdf) είτε ταχυδρομικώς στην έδρα της εταιρείας μας (Πάτμου 14, 151 23 Μαρούσι) ή με FAX στο 211 6872901. Σε διαφορετική περίπτωση θα θεωρηθεί ότι δεν επιθυμείτε την ανακοίνωση των στοιχείων σας στην Αρμόδια Αρχή.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή επιπλέον πληροφορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 13813.


Το οποιό δεν αναφέρει πουθενά τι γίνεται αν μείνεις χωρίς ρευμά, το πρόβλημα είναι οτι αρκετοι παροχοι πλέον δίνουν τηλέφωνια μέσω voip (on premises) άμεσα επηρεασμένη απο την παροχή ρεύματος

Εδω στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας νόμος για αυτο; (όπως πχ Αμερική και Αγγλία; )

nmakry
06-06-07, 10:29
Διάβαζα σήμερα (αν και παλιό) στο i-call


Το οποιό δεν αναφέρει πουθενά τι γίνεται αν μείνεις χωρίς ρευμά, το πρόβλημα είναι οτι αρκετοι παροχοι πλέον δίνουν τηλέφωνια μέσω voip (on premises) άμεσα επηρεασμένη απο την παροχή ρεύματος

Εδω στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας νόμος για αυτο; (όπως πχ Αμερική και Αγγλία; )

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου σε διάφορες υπηρεσίες voip μία προειδοποίηση ότι δεν είναι πάντα διαθέσιμες ώστε να θεωρεί ο καταναλωτής ότι με αυτές μπορεί να καλέσει ανά πάσα στιγμή τις υπηρεσίες βοήθειας (αν θυμάμαι καλά το είδα στο skype ή σε κάποιο άλλο διεθνές)...

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει, πάντως, και στις περιπτώσεις των τηλεφωνικών κέντρων σε κανονική τηλεφωνία. Υπάρχει πρόβλημα ενημέρωσης των καταναλωτών, αυτό είναι βέβαιο... Ευτυχώς που υπάρχουν και τα UPS βέβαια ;)

aspirin
06-06-07, 12:58
... και τα κινητά

nnn
06-06-07, 23:13
Μα και απλό ασύρματο σε PSTN να έχεις πάλι δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο αν κοπεί το ρεύμα.

Dimis
06-06-07, 23:29
Το VoIP δεν υποκαθιστά την κλασική τηλεφωνία, την ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ!!!
Καλά έκαναν και βάλαν ολα τα voip sites το παραπάνω γιατί πολλοί χρήστες έβαζαν cable στο εξωτερικό και μετά όταν πάθαιναν κάτι δε μπορουσαν να πάρουν 911 και έκαναν μυνήσεις και φασαρία σε skype, voipbuster κλπ....

sdikr
07-06-07, 00:25
Το VoIP δεν υποκαθιστά την κλασική τηλεφωνία, την ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ!!!
Καλά έκαναν και βάλαν ολα τα voip sites το παραπάνω γιατί πολλοί χρήστες έβαζαν cable στο εξωτερικό και μετά όταν πάθαιναν κάτι δε μπορουσαν να πάρουν 911 και έκαναν μυνήσεις και φασαρία σε skype, voipbuster κλπ....
Εμένα η ερώτηση μου πάει όμως στο οτι αρκετές εταίριες παρέχουν voip to the premises χωρίς να γίνεται καμία τέτοια αναφόρα

Ακόμα στο εξωτερικό το voip είναι φθηνότερο απο την κανονική τηλέφωνια εδώ έχουμε τα περίεργα το να το χρεώνουν ίδιο με την κλασική τηλέφωνια

nmakry
07-06-07, 02:15
Ακόμα στο εξωτερικό το voip είναι φθηνότερο απο την κανονική τηλέφωνια εδώ έχουμε τα περίεργα το να το χρεώνουν ίδιο με την κλασική τηλέφωνια

Όχι όλοι ;)

sdikr
07-06-07, 02:17
Όχι όλοι ;)

τα κινητά, το εξωτερικό;
αυτό θέλω να πώ με το όλοι

nmakry
07-06-07, 02:39
τα κινητά, το εξωτερικό;
αυτό θέλω να πώ με το όλοι

και πάλι όχι όλοι ;)

1,7 σεντ το λεπτό έχει η HOL στο evoice για πολλές χώρες του εξωτερικού και σημαντικά φθηνότερες για άλλες... Μου φαίνεται αντίστοιχες είναι οι τιμές και στο i-call...

Τα κινητά είναι μία πονεμένη ιστορία... Να δούμε πότε θα σταματήσουμε να "χαϊδεύουμε" τις κινητές με αυτά τα αισχρά τέλη τερματισμού! Ακόμα ανάπτυξη δικτύου κάνουν; Τον πλανήτη 3 φορές θα έπρεπε να είχαν δικτυώσει εδώ και 15 χρόνια!!! :down::down::down:

sdikr
07-06-07, 02:41
και πάλι όχι όλοι ;)

1,7 σεντ το λεπτό έχει η HOL στο evoice για πολλές χώρες του εξωτερικού και σημαντικά φθηνότερες για άλλες... Μου φαίνεται αντίστοιχες είναι οι τιμές και στο i-call...

Τα κινητά είναι μία πονεμένη ιστορία... Να δούμε πότε θα σταματήσουμε να "χαϊδεύουμε" τις κινητές με αυτά τα αισχρά τέλη τερματισμού! Ακόμα ανάπτυξη δικτύου κάνουν; Τον πλανήτη 3 φορές θα έπρεπε να είχαν δικτυώσει εδώ και 15 χρόνια!!! :down::down::down:

Συγνώμη, παράλειψη δικιά μου
μιλάω για γραμμή voip στον χώρο του πελάτη,

πχ vivodi, netone, hol Με το 2Play

nmakry
07-06-07, 02:47
Συγνώμη, παράλειψη δικιά μου
μιλάω για γραμμή voip στον χώρο του πελάτη,

πχ vivodi, netone, hol Με το 2Play

Μεταξύ μας, σκασίλα μου εάν είναι ή το λέμε double play, διπλές, ντόρθια ή εξάρες. Εμένα με ενδιαφέρει εάν έχω VoIP σε οποιαδήποτε μορφή να έχω -κάποιους- συμβιβασμούς στην ποιότητα, αλλά να πληρώνω λιγότερα...

Με το evoice, νούμερο έχω, από κανονική συσκευή καλώ, χαμηλότερες χρεώσεις έχω, τηλεφωνία και Internet από την ίδια γραμμή έχω, έχω βάλει και την PSTN πάνω στο fritz και έχω φτιάξει ένα σένιο κεντράκι κλπ κλπ. Τώρα, και Μήτσο να το λένε το όλο σύνολο, καρφί δεν μου καίγεται :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.