PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως απενεργοποιούμε το wifi του αποκωδικοποιητή Cosmote TV;



Αναστάσιος1
09-04-18, 00:31
Χρόνια πολλά. Γνωστός μου έχει cosmote tv δορυφορική και adsl. Στο ίντερνετ μπαίνει μέσω wifi στο adsl router. Αλλά υπάρχει και μία δεύτερη κεραία wifi μέσα στον αποκωδικοποιητή της δορυφορικής τηλεόρασης, που δεν την χρησιμοποιεί καθόλου. Επειδή βρίσκεται μέσα στο υπνοδωμάτιο και έχει το σήμα τέρμα ισχυρό, θέλει να απενεργοποιήσει αυτό το wifi. Πως μπαίνουμε στον αποκωδικοποιητή για να το κάνουμε αυτό;

Σημειωτέον το adsl router είναι σε άλλο δωμάτιο και κανονικά υποτίθεται ότι συνδέεις μία από τις θύρες ethernet που έχει με τη μία θύρα ethernet που έχει ο αποκωδικοποιητής, προφανώς παίρνοντας έτσι ip ο αποκωδικοποιητής για να βλέπει το internet, αλλά δεν το κάνουμε αυτό. Θα προτιμούσα να μην το πειράξω το adsl router, έχω ένα δικό μου router που δίνει ip's σε ότι συνδέεται σε αυτό μέσω καλωδίου, μπορεί λοιπόν να συνδεθεί ο αποκωδικοποιητής και να πάρει ip. Αλλά πως μπαίνουμε μέσα στον αποκωδικοποιητή; Υπάρχει κάποιο γνωστό user name και password;

sdikr
09-04-18, 00:40
Δεν έχει κάποιο wifi εσωτερικά ο δέκτης, πρέπει να συνδέσεις εξωτερικο usb stick αν θέλεις να έχεις wifi

Αν τον ενοχλεί λόγο κρεβατοκάμαρας καλό θα είναι να απενεργοποιήσει γενικά το ασύρματο και απο το router αλλά και αν έχει κάποιο σταθερό ασύρματο

Αναστάσιος1
09-04-18, 00:55
Ίσως δεν κατάλαβα καλά εγώ τι έχει ο γνωστός μου. Όταν λειτουργεί η τηλεόραση με τον αποκωδικοποιητή, υπάρχει ένα ισχυρό σήμα wifi που το βλέπεις με το κινητό πχ. Αυτό το σήμα εξαφανίζεται όταν κλείνει η τηλεόραση και ο αποκωδικοποιητής μαζί. Μήπως η τηλεόραση έχει μέσα κεραία wifi; Πρέπει να ξαναπάω να το κοιτάξω. Σίγουρα δεν έχει wifi ο αποκωδικοποιητής της δορυφορικής;

apostol70
09-04-18, 01:54
Ο αποκωδικοποιητής σίγουρα δεν έχει ενσωματωμένο wifi. Όπως σου είπαν και πιο πάνω σου δίνει την δυνατότητα αγοράς wifi stick. Το πιθανότερο είναι να έχει ενσωματωμένο wifi η συσκευή της τηλεόρασης, κάτι που πολλές το υποστηρίζουν πια. Για να το απενεργοποιήσει αυτό θα πρέπει να κοιτάξει το manual της συσκευής

Αναστάσιος1
09-04-18, 01:56
Τώρα θυμήθηκα ότι "CosmoteABCDEF" ή κάπως έτσι είναι το id του ισχυρού σήματος, απίθανο να είναι της τηλεόρασης. Παρόμοιο με διαφορετική κατάληξη είναι και το wifi id του adsl router. Πρέπει να βρω ποιο μοντέλο αποκωδικοποιητή είναι μπας και βρούμε άκρη τι είναι αυτό το σήμα.

stelios4711
09-04-18, 11:24
Μάλλον είναι του router από την υπηρεσία FON

@ ADSLgr.com All rights reserved.