PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο, βοήθεια!



harry79
06-06-07, 07:33
Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Ξέρει κανείς που οφείλονται οι διακοπές του τηλεφώνου στο zisto; Γιατί για το internet κουτσά στραβά μάθαμε κάτι.

2. Από χθες 5-6-2007 μεταξύ 00:00-08:00 έπεσε το τηλέφωνο και έκτοτε είναι νεκρό. Αν πάλι καλέσεις στο σπίτι καλεί κανονικά αλλά φυσικά δε χτυπάει. Το ίντερνετ είναι οκ. Έχοντας ήδη περάσει 24ωρο από πότε και μετά μπορώ να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.; Γνωρίζει κανείς; Και αν ναι, μπορώ να ζητήσω αποζημίωση; 2 ευρώ τη μέρα δεν είναι;

Faye
06-06-07, 09:12
Εγω φίλε μου δεν εχω τηλέφωνο και ιντερνετ απο τις 26 Μαϊου (εχω ενεργοποιηθεί απο τον Ιανουάριο)....και κανείς απο αυτή την σοβαρή εταιρία δεν ξέρει να με ενημερώσει!

lx911
06-06-07, 09:58
1. Γιατι η Tellas ειναι για τα μπαζα, που θελετε να δινει και αξιοπιστη σταθερη τηλεφωνια :p
2. Παρε στην ΕΕΤΤ και θα σου πουνε τι μπορεις να κανεις. 1,5 euro/μερα ;)

harry79
06-06-07, 10:11
Έστειλα ήδη καταγγελία φίλε και την ανέβασα στο θέμα "υπάρχει πρόβλημα". Δε γίνεται να ξυπνώ με νεύρα και να καταντήσω ψυχοπαθής στο τέλος. :mad:

ikaros68
08-06-07, 12:42
Χαίρετε, εγώ δεν έχω τηλέφωνο από εχθές το πρωί (ενδεχόμένως και ξημερώματα), έχω και δύο παιδάκια και είμαι εξαιρετικά εκνευρισμένος, διότι δεν έχω και κάλυψη κινητού στο σπίτι, εν ολίγοις γυρίζω στην εποχή του '60... Η δική μου περίπτωση όπως έγραψα και σε άλλο θέμα (dslam φρεαττύδος) ξεκίνησε με την συνακρόαση, οπότε η απάντηση της Τελλάς είναι ότι απαιτείται "ξεκούμπωμα" και νέο "κούμπωμα", άρα από εχθές το πρωί οι άνθρωποι του ΟΤΕ ή της Τελλάς ξεκούμπωσαν τα καλώδια που αφορούν τη σύνδεση για να τα ξανακουμπώσουν με μεγαλύτερη προσοχή.

Το χειρότερο είναι ότι από τις διάφορες απαντήσεις αντιλαμβάνομαι πως άλλοι τεχνικοί τους στο τηλέφωνο ξέρουν Α, άλλοι Β και άλλοι Γ για τα θέματα αυτά. Έτσι άλλος μου δήλωσε ότι ο ΟΤΕ έχει 48 ώρες για να επιλύσει τη βλάβη, άλλος ότι απλά είναι θέμα ΟΤΕ, άλλος ότι το 79%(!) των συνδρομητών τους δεν έχει παράπονα καθόλου (άρα το 21% είναι μικρό ποσοστό;) κλπ.

Επιπλέον επειδή οι άλλοι συνακούοντες είναι επίσης συνδρομητές της Τελλάς υποψιάζομαι ότι η "τσαπατσουλιά" γίνεται στο "κούμπωμα" με ευθύνη της Τελλάς.

Το πιο εξοργιστικό είναι ότι θεωρούν ότι δεν έχουν ευθύνη να κυνηγήσουν τα θέματα ("τα προωθήσαμε στο τεχνικό τμήμα, είναι θέμα του ΟΤΕ" κλπ).

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει πραγματικά και πώς προκύπτει αν όλα αυτά όντως οφείλονται σε λανθασμένους χειρισμούς και όχι σε προβληματικό εξοπλισμό;

Επιπλέον έχει νόημα να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Θα επισπεύσουν κάποια πράγματα; Θα μπορέσω να απεμπλακώ χωρίς προφανώς να πληρώσω 150 € αν δεν επιλυθούν άμεσα τα προβλήματα;

ΥΓ: Προφανώς το DSL δεν το είχα εδώ και καιρό, τώρα ούτε dialup

dweller
08-06-07, 18:03
και εγώ μια απο τα ίδια. Από την Δευτέρα έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο (5 μέρες) και καθώς δέν θα μπεί σίγουρα το Σαββατοκύριακο θα κλείσω βδομάδα...
Έχω πάρει 500 τηλέφωνα, και η νέα δικαιολογία που έχουν μάθει είναι η εξής:

"Ο ΟΤΕ άνοιξε την πόρτα προτού προλάβει να πάρει το "οκ" απο εμάς, και γιαυτό θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να αποφασίσουν οι τεχνικοί μας να σας συνδέσουν. Αν θέλετε να έχετε τηλέφωνο πρέπει να μιλήσετε με τον ΟΤΕ να σας ξανα-συνδέσει" !!!

Τί να πώ. Δευτέρα θα κάνω μια κατεγγελία στην ΕΕΤΤ, και βλέπουμε.

harry79
08-06-07, 22:59
Εμένα με πήρε μια κοπελιά τεχνικός της Τελλάς από το κινητό της -κράτησα το νούμερο για ώρα ανάγκης- για να ρθει λέει τη Δευτέρα στο σπίτι να δει τη βλάβη!!!! Μα από προχθές της λέω είμαστε εντάξει!!

Ούτε μεταξύ τους δεν ενημερώνονται...

apostol70
11-06-07, 16:40
Άστη να έρθει μπορει να αξίζει ο κόπος και να βγάλεις με ένα σπάρο δύο τρυγόνια :whistle:

A_gamer
11-06-07, 16:44
Άστη να έρθει μπορει να αξίζει ο κόπος και να βγάλεις με ένα σπάρο δύο τρυγόνια :whistle:

:rofl:Κι αν πέσει σε άσχημη;:twisted:
Υ.Γ. "Το κινητό για ώρα ανάγκης" Τι είδους ώρα ανάγκης;:rofl::p:twisted:

slekkas
11-06-07, 16:44
Καλησπέρα σας. Γράφω και με ελληνικά γιατί έχοντας μόνο 2 post και χρησιμοποιώντας το forum μόνο για ενημέρωση δεν γνώριζα τον κανόνα περι greeklish. Πάμε στο ψητό...

Ο πατέρας μου έκανε το μοιραίο λάθος να ζητήσει Tellas zisto telephone. Η περιοχή μας αρχικά δεν ήταν στο δίκτυο της τελλας. Την Πέμπτη 07/06 η γραμμή νέκρωσε, πήραμε στις βλάβες του ΟΤΕ και μας είπαν δεν είναι αρμόδιοι καθώς το τηλέφωνο ειναι πλέον στο δίκτυο της τελλας. Πήραμε την τελλας και μας είπαν οτι η γραμμή θα έμπαινε εκείνη την μέρα στο δίκτυο και θα δούλευε κανονικά το βράδυ. Το βράδυ πέρασε και μέχρι σήμερα κάθε μέρα που καλούμε τελλας μας λένε, "το αίτημα σας έχει προωθηθεί στους τεχνικούς, μέχρι την τάδε ωρα θα λειτουργει." Τζίφος. η τάδε ώρα έρχεται και περνάει το τηλέφωνο νεκρό...

Η υπομονή εξαντλείται

Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να υποβάλλω σε όσους γνωρίζουν είναι μέχρι πότε θα τραβήξει αυτή η ταλαιπωρία, τι ενέργειες θα μπορούσα να κάνω για να τους "τρίξω τα δόντια" (καταγγελία στην ΕΕΤΤ?) και σε περίπτωση που ακυρωθεί το συμβόλαιο (είτε πληρώνοντας την ρήτρα 'η κάπως αλλιώς) πόσο καιρό θα κάνει ο οτε ή κάποιος άλλος πάροχος να ενώσει την γραμμή και να λειτουργήσει κανονικά.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

harry79
11-06-07, 22:21
:rofl:Κι αν πέσει σε άσχημη;:twisted:
Υ.Γ. "Το κινητό για ώρα ανάγκης" Τι είδους ώρα ανάγκης;:rofl::p:twisted:

Άσχημη ξεάσχημη, δε με ενδιάφερει :p ! Έχω τη γυναίκα μου και το γιο μου να καμαρώνω :oneup: !

Αλλά και ελεύθερος να ήμουν, μόνο με τεχνικό της Tellas δε θα έμπλεκα!!! :rofl:

Ώρα ανάγκης = καμια 10αρια μέρες δίχως τίποτε.

Φίλε slekkas δε ξέρω τι ακριβώς παίζει με την τηλεφωνία μόνο. Εμένα στο full zisto το τηλέφωνο έπαιξε σε λίγες ώρες. Βέβαια είχα μια 2μερη διακοπή όπου μάλλον κάποιος ΟΤΕς μπέρδεψε τα καλώδια.

Κάνε και καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και e-mail κοινοποιώντας παντού -στείλε pm sto rokko74 να σου δώσει e-mails- πάρε τηλέφωνο και πίεσε με επιχειρήματα να μιλήσεις με κάποιον περισσότερο υπεύθυνο. Ίσως και μια επίσκεψη να χρειαστεί να την κάνεις.

minovg
12-06-07, 01:16
Εμένα με πήρε μια κοπελιά τεχνικός της Τελλάς από το κινητό της -κράτησα το νούμερο για ώρα ανάγκης- για να ρθει λέει τη Δευτέρα στο σπίτι να δει τη βλάβη!!!! Μα από προχθές της λέω είμαστε εντάξει!!

Ούτε μεταξύ τους δεν ενημερώνονται...
Όντως είναι προκλητική η έκφραση. :clap: :lol: :sorry:

harry79
12-06-07, 09:26
Γιατί ρε προκλητική; :p Αφού συνέχεια είμαστε πάνω από ένα router να κοιτάμε τα λαμπάκια και κάθε λίγο ελέγχουμε αν δουλεύει το τηλέφωνο;

Δηλ εσείς αν σας έπαιρνε τεχνικός της Tellas και βλέπατε τον αριθμό του τηλεφώνου, δε θα τον κρατούσατε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.